Calendarul gradinarului vesel :-) 6

Calendarul gradinarului vesel :-) 6 | Autor: daniela_b

Link direct la acest mesaj

Buna dimineata !!!


Azi e 1 februarie.

Sint foarte bucuroasa sa va revad, am intirziat ingrozitor de mult si va rog nespus sa nu va suparati pe mine ca am lungit-o atit cu deschiderea noului capitol!
Si nici nu mi-am facut temele, am cam multe pagini de citit din urma...
Vestea mea cea mare e ca am reusit, dupa 15 ani de incercari, sa fiu mama( de baiat, se pare), spun asa chiar daca deocamdata sint "doar" ( dar cita munca pentru asta!!!) insarcinata in aproape 19 saptamini.
Sint fericita ca va gasesc aici, cred ca subiectul asta e exact ce-mi trebuie acum, la inceput de sezon! Mi-a fost dor de voi toate !!!

Ma duc repede sa copiez si sa pun linkurile de la subiectele trecute si sa citesc din urma....
Revin.


LEdit:
Iata-l pe 1
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=115620&whichpage=1

Pe 2
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=117667&whichpage=1

Pe 3

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=119147

Pe 4
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120688&whichpage=1

Si pe 5

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124764



dana baloana 18 plus

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Ei, acum putem sa sarbatorim!!!



Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Daniela, wow! Felicitari mamico, mult ai mai asteptat pentru intilnirea asta! Sarcina usoara in continuare si bebe sanatos!
Nu stiam de ce ai fost absenta atita timp, tu erai dana baloana in devenire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Uau daniela,reusita ta ma face sa sper ca mi se va intampla si mie odata minunea!Minunata veste!Felicitari din suflet!Asta mai aveam de facut,de facut case,da sadit pomi am trecut,copilul ne ramasese!Minunata veste!Daca nu te superi,ai facut FIV?

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Hai ca se aduna si gradinarii, dupa We. Zice-se ca se incalzeste vremea saptamana asta...14 grade pe miercuri, oi fi auzit eu bine?
Planuri de plantare, ceva?

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Valentina, succes sa ti se implineasca visul asta.
Daniela, da-ne mai multe detalii. Cum te simti?
Despre gradina nici nu mai stiu ce am scris. Am cumparat gainatul si sulfat de calciu, n-am apucat sa le imprastii. Am avut niste compost de padure cu ciuperci, pe ala l-a pus sotul deja in gradina si a sapat (iar!). Mi-e ciuda ca l-a folosit pe tot, planuiam sa folosesc o parte la rasadurile mele.
In rest ma uit zilnic la plantele rasarite din bulbii de primavara, parca nu cresc destul de repede!
Avem si noi o saptamina frumoasa, cu temperaturi peste 15C.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Saptamana asta au anuntat 15*si por"ma frig iarasi!Eu deocamdata nu fac nimic in gradina!
Multumesc Ramona!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Daniela, felicitari din suflet!!!
Valentina iti doresc sa ne aduci si tu vestea cat mai curand!
Si eu masor in fiecare zi plantutele iesite si ma uit lung dupa soare, da' parca nu se mai face cald odata...

"In cresterea copiilor, cheltuieste cu ei jumatate din banii pe care ii
cheltuiesti acum si de doua ori mai mult timp." - Autor necunoscut
POZUTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Daniela, felicitari!!!
Scuze, fetelor, am fost la un seminar despre relatia de cuplu (am scris pe blog cate ceva) si m-am intors cu forte noi! Pepiniera e intr-un sat de dupa Strejnic (treci de Strejnic, treci de Targsor, si urmatorul sat). Cand aflu cum se numeste, va spun, dar cred ca, in principiu, stiu si localnicii din Strejnic despre ea. Va pup, recuperez eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Hai sa va zic cum am pregatit pamantul pentru rasaduri. Am pus pe fundul vasului, cateva pietricele, ca sa pastreze umezeala, apoi pamant de gradina, un mot de gunoi organic(e din vara trecuta), apoi iar pamant. N-am mai cumparat pamant la sac! Citisem undeva ca poti dezinfecta pamantul din gradina bagandu-l intr-o tava la cuptor. N-aveam tava de stricat(criza, da?), asa ca am fiert apa si am turnat in fiecare givecel. Le-am oparit pe fiecare de trei ori! Cand s-au racit, am pus semintele apasandu-le usor cu degetul, dar nu adanc...La sfarsit am "pudrat" cu nisip. Ce ziceti de reteta mea?

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Buna, ma primiti si pe mine?
Ne-am mutat de curand la curte si odata cu asta au inceput sa ma preocupe lucrarile afara (gradina, flori, rasaduri, gaini etc).
As vrea sa pun niste flori, insa nu stiu ce se poate planta pe vremea asta ploioasa.
Voi ce ati pus pana acum?


Elle

Mergi la inceput