Calendarul gradinarului vesel :-) 6

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

olymplia, ai pus deja semintele pentru rasaduri? si eu as pune, dar ma gandeam sa nu fie prea devreme... n-am mai facut niciodata chestia asta, dar e un inceput pentru toate... in ce fel de vase pui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Elle_seb, Mamecitta_C, bine ati venit! Eu pun rasaduri in orice fel de vas: galetuse de smantana, pahare de iaurt, oale si tavi vechi. Am pus seminte de rosii, castraveti, dovlecei, voi pune si salata. Daca semintele le puneti mai rarute, deci pregatiti multe vase, suficient de adanci, veti transplanta direct afara. Daca semanati mai inghesuit, va trebui sa repicati (replantati) cand plantutele ajung cam la 10cm, in pahare separate, unde ele se dezvolta pana la plantarea definitiva.
Elle_seb eu te sfatuiesc sa faci intai rasaduri de flori, cum am scris mai sus si abia mai tarziu sa le pui afara. Sunt 2 motive! Semintele au alta sansa de a germina si de a se dezvolta, tu poti curata si pregati locul ales mai bine, pentru ca buruienile concurente sunt mult mai harnice, mai rapide si mai rezistente decat floricelele si nici nu confunzi florile cu alte plante, ca sa le smulgi din greseala! Nu rade, ca io am patit-o!
Elle_seb poti pune bulbi in pamant: gjhiocei, zambile, narcise, branduse, lalele...nu stiu daca infloresc insa anul asta. Daca puneai de toamna, sigur infloreau.
Daca aveti timp, mai cititi din urma daca nu, mai intrebati!

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Daniela draga... ma bucur enorm ca minunea a ajuns si in casa ta. Ce-ti spuneam eu cu ani in urma? Doamne da sa fiti bine si sa ai o sarcina si o nastere usoara.
Inca mai astept continuarea povestii...stii tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Elle_Seb si Mamecitta C, bine ati venit!
Olympia fain ai pus rasadurile! Eu nu mai pun la atitea, mi se pare mai greu asa decit sa pun direct in pamint semintele. Adica pun rosii si ardei, restul merg direct in pamint. Pentru recunoastere am cumparat niste betisoare speciale pe care pot sa scriu ce fel de seminte am plantat. Imi plac pentru ca notez si diversele soiuri de rosii sa zicem, in felul asta stiu care sa le folosesc si in anul urmator, care mi-au placut mai mult.
Castravetii au mers foarte bine pusi direct in pamint. Dovlecei n-am avut, vreau sa pun si eu anul asta.
Pentru bulbii astia de primavara cred ca-i prea tirziu, eu as astepta sa-i pun la toamna. Dupa ce trece pericolul de inghet poti sa pui dalii, gladiole, crini din aia exotici, frezii, canna (de cind imi tot propun si eu sa pun din astea!)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

eu bulbii de lalele, narciste si ale "cepe" i-am pus prin octombrie... unii deja au rasarit din cauza vremii mai caldute... apoi s-au inmuiat de frig... sper sa mai apara ceva din ei...
restul florilor (seminte) o sa le pun direct in pamant...
rasaduri vreau sa fac pentru legume... e tentatia asa de mare cand vezi prin magazine fel de fel de seminte si de flori si de legume... pare foarte simplu, dar trebuie si un pic de grija si un pic de timp...
multumesc pentru intampinare si pentru sfaturi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

am ramas in urma cu plantatul ... ar tb sa pun si eu ceva semninte de flori... cam ce se pune acum?


anne-marry mamica lui teodor alexandru si 20 cu

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

ce fain ca s-a deschis dinou subiect despre plante si flori
daniela multumim de capitol nou felicitari pentru samburelul din burtik
vali draga ... speranta moare ultima

am primit ieri de la o prietena lastari de la muscate ... si le-a tuns si am primit tot ce a rupt, o plasa plina ... eu le puneam direct in pamant , dar acuma nu am curaj si le-am pus in apa sa faca mustati ... am procedat bine ???? a mai pus cineva muscatele in apa ???? mi-e teama sa nu mucegaiasca in apa si sa le omor sa le pun totusi acuma in pamant ????

help my pleaseeee



ANDANII

Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, la ora 13

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."

s-au topit 18 kg, mai am 12 kg pana la targhet cu "montignac, stil de viata nu dieta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Dana,eu nu am pus niciodata in apa,direct in pamant cu cateva boabe de grau alaturi!Pune si tu jumi-juma,vezi ce iese!


"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

In ce credeti ca am pus eu anul trecut seminte pt. rasaduri?
In cutiile de oua din carton(gofraje parca le spune)!
Am folosit din acelea de 10 sau 6 oua pe care le-am pus ulterior pe o tavita.Dupa ce au mai crescut plantutele le-am transplantat in ghivece mai mari sau direct in pamant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

B.nica exact asa am vrut sa le pun si eu! Mama a zis ca-s prea mici, ieri am aruncat gofrajele.
Andanii, cred ca si eu as pune muscatele in pamint. Nu le place sa stea asa in apa.

Mergi la inceput