Calendarul gradinarului vesel (14)

Calendarul gradinarului vesel (14) | Autor: leeloo2004

Link direct la acest mesaj

Capitolul 1; Capitolul 2; Capitolul 3; Capitolul 4; Capitolul 5; Capitolul 6; Capitolul 7; Capitolul 8; Capitolul 9; Capitolul 10; Capitolul 11; Capitolul 12; Capitolul 13

O sa incerc sa fac linkuri si catre subiectele mai vechi, tot am ceva timp acum...

So, va astept la capitol nou!

Gata, multumita Danielei, am gasit toate linkurile intr-ul capitol deschis de ea!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

LeeLoo, multumim pt noul capitol si pt explicatia cu castravetii. Cat priveste entuziasmul, suntem mana-n-mana! Un week-end placut si fara ploi iti doresc!
Ne ducem si noi sa-l vedem pe senior caci ne e dor de el.

Canuta, cum se cheama mai exact solutie frumos mirositoare impotriva tantarilor? Pe ce raza in metri actioneaza? (sper ca nu te-am incurcat cu intrebarea asta?)

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Solutia se numeste ulei lampant impotriva tantarilor si actioneaza pe raza terasei mele. M-ai bagat in caciula cu intrebarea Masor si iti spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Liviana, am trecut si eu azi pe la magazinasul acela si am luat un tratament complet (adica si pt mana si pt pata neagra, fainare si putregai si contra puricilor) - cica trebuie data la fiecare 2 saptamani iar dupa stropire pauza de 7 zile pt consum. Eu am stropit ieri doar cu Topsin (care nu e pt mana ci pt fainare - caci galbenelele mele sunt super afectate). Insa cu ploicica de azi si ce-o mai fii zilele urmatoare, cred ca va fii f greu sa mentinem culturile sanatoase (chiar si cu stropire continua). Champion nu aveau (si mi-a spus doamna aceea ca e doar pt mana).
Azi am pus pamant de padure in gradinita de langa terasa a carei destinatie va fii in principiu pt plante aromatice. Am mutat tarhonul, busuiocul si rozmarinul, am pus si ardeiasi iuti (se fac f mici si rosii); la toamna voi muta lavanda si la anul voi avea si regina noptii
sa aveti un we ori cu ploaie sanatoasa, ori cu soare (in functie de preferinte), eu mi-as dori ploaie....

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Pina la urma vremea de simbata a tinut cu mine, asa ca de data asta am putut avea petrecerea afara! Copii s-au distrat, parintii (sper eu!) s-au simtit bine, una peste alta aniversarea de 6 ani zic eu ca a fost super!

Ieri mi-am facut curaj si m-am bagat din nou in gradina - planul era sa decopertez o parte din iarba ca sa fac loc la capsuni sa se intinda - vad ca cele doua soiuri pe care le am sunt rodnice, parfumate si dulci, asa ca mi-ar place sa le fac mai mult loc sa se intinda si la anul sa avem mai multe de acest fel... Evident ca nu am reusit sa termin, mai am o bucata pe mijloc de vreun metru patrat de care am sa ma ocup weekendul viitor, dar am pus separator de gazon ca sa nu imi mai invadeze iarba locul, am sapat putin printre capsuni si am mutat doi stoloni care deja prinsesera radacini pe zona nou-eliberata. Nici nu imi inchipuiam ca e asa de greu sa scoti gazonul...
O alta bucurie este faptul ca rosiile au inceput sa se coaca - in doua zile, citeva din ele s-au transformat din verde inchis sau verde galbui (dupa tipul rosiei - cherry sau rio) in asta sau astea si astea!
Cred ca, daca vremea o sa fie asa frumoasa (cum au anuntat azi de ex), in weekend vom gusta primele rosii!


Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Tala, ma bag si eu la sapun din lavanda. Cum te gandesti sa procedezi?

LeeLoo - La Multi Ani pentru fecior! Te inteleg perfect cu entuziasmul pentru fiecare fruct sau leguma culeasa. Pana la urma nebunia e cea care ne uneste pe toate aici.

In weekend am sapat stratul de flori pentru aerare si am taiat trandafirii carora li s-au uscat florile. Mi-a inflorit o dalie de inaltime medie roz pal iar unii dintre trandafiri se pregatesc deja pentru a doua tura de flori. Lonicera Henry (caprifoi rosu) dupa ce m-a enervat in ultmul hal ca nu creste, acum se pregateste sa faca trei flori superbe, de culoare rosu inchis. Pun poze maine, cand sper sa fie inflorit.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Simali - deci nici Lonicera ta rosie nu creste? Credeam ca doar a mea are probleme...Bine, intr-un tirziu i-au crescut vreo 3 lastari inalti cit sa ajunga la marginea de sus a gardului, dar "tufa" (daca pot sa-i zic asa...) e cam golasa, eu ma asteptam la o crestere/intindere mai spectaculoasa... Nici cu trompeta turcului nu sunt foarte multumita - asta macara a crescut mai deasa, insa are frunzele mititele rau...ma gindesc ca: 1.pamintul nu e de prea buna calitate si 2.poate unde le-am pus eu nu le prieste foarte bine - eu le-am pus pe zidul dinspre S-V...

Ce mai am de facut este sa mut caldarusa la umbra - eu am pus-o la soare si abia de putina vreme am aflat ca ei ii prieste la umbra...si eu nu stiam de ce nu a crescut mai deloc...ce sa zic de flori! Si mai trebuie sa mut si doi pui de salcie pe care ieri, in prostia/graba mea - i-am plantat intr-un loc gresit...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Buna ziua la gradinarese!

Tala, am luat si eu sambata granule anti-melci (Optimol) pe care le-am "administrat" aseara, urmeaza sa dau cu Topsin si inca unul Ridomil care cica e anti-mana si se da in combinatie cu Tospin. Am mai luat si o fiola anti-insepte dar din pacate am spart-o din greseala. Pe str noastra sunt 2 magazine - cel cu usa neagra nu era prea dotat, asa ca am luat de la cel de vis-a-vis.
Mei, pe masuta ce povestesti de gradina ta minunata, imi faci pofta si mai mare sa o vad. Hai cu pozele, nu ne suparam sa le vedem chiar daca gazonul nu e crescut 100%.
Apropo de lavanda, nu ai vrea sa faci din ea si ulei pt masaj? Gasisem intr-o revista o reteta si e f simpla. Culegi bobitele de pe 2 legaturi de lavanda, le maruntesti un pic in piua si torni cca un pahar ulei. Lasi la macerat cateva zile si apoi strecori uleiul printr-un servetle sau filtru de cafea.

LeeLoo, ma bucur ca ati putut face afara petrecerea! Sa ne arati si poze pls. Am vazut ce frumos v-ati distra la Kemer, ce fain sunt piticii imbracati la fel. Si eu ii mai echipez cateodata asa.

Frumoase rosiile tale, wow ce mari sunt cele cherry!

canuta, hai mai ca am glumit cu raza, sper ca si tu cu masuratoarea. Eu ma gandeam ca indiferent ce ulei/solutie as pune anti-tantari tot nu ar avea efectul dorit, adica sa actioneaza in toata gardina/curtea. Ieri de ex am avut o vizita pe la ora 22 si a fost suficient sa deschid usa de cateva ori, ca sa imi fie invadat tavanul holului cu un roi mare de tantari si alte zburatoare. A trebuit sa le aspir!

Eu sunt un pic suparata caci taman cand ma bucuram sa culeg primul gogosar, am vazut ca fusese mancat in partea de jos de niste gandaci maro cu antene, din ce care ciupesc daca ii stiti. Cine ma dumireste cum se cheama si cum pot scapa de ei? Imi aduc aminte ca si anul trecut ii gaseam prin putinii ardei si rosii....

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Leeloo, La multi ani! pt baiat, ce bine ca ati avut noroc de vreme.
Simali, in principiu reteta e f simpla pt sapun (trebuie ulei de palmier, masline si cocos, parca, soda si nu mai stiu sigur daca glicerina), o am pe undeva, o caut si ti-o trimit daca vrei. Eu voi usca florile (pt culoare mai mult) si voi pune si ulei esential de lavanda.
Leeloo, luleaua turcului are frunzulitele mai mici decat caprifoiul (iar la mine are un ritm mai incetitnit de crestere decat acesta). Cand vi se indesesc tufele poate rupeti o crenguta si pentru mine
Rosiile mele sunt cam bolnave (au cazut cateva cu pete negre) trebuie sa le tratez azi sau maine contra mana (pacat ca n-am gasit Champion caci din ce-am retinut de la Olimpia nu se absoarbe in planta)
Azi am munca de sisif de facut - trebuie sa smulg buruienile dintre iarba - prefer insa sa faca asta inainte de a o tunde prima data pt ca apoi nu stiu cat mai reusesc.
sa aveti o saptamana buna

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Liviana - uite aici pozele de la petrecere. Am avut-o pe Bombonica (de la vit vesela) pentru entertainment si a fost super!

Tala - multumesc mult de urari - cit despre trompeta, sigur la anul voi fi in stare sa impart din ea! (acu' sper sa nu fiu eu prea optimista...). Cit despre buruienile din gazon si eu iti sugerez sa le smulgi acum, daca tunzi deja ele sunt mai greu de scos...oricum, sa stii ca asta va deveni "sport national"... tot timpul aduce vintul fel de fel de seminte care se apuca sa creasca prin gazon...

Eu va spuneam ca am probleme cu gazonul si acum e in tratament... a fost stropit de doua ori, mai avem de inca 3 ori, azi veneau baietii si cu aeratorul, dar am sperante ca-si va reveni! Se pare ca atunci cind am fost noi plecati in concediu, a ploaut mult si pe deasupra senzorul de ploaie nu a functionat, asa ca au mers si aspersoarele in nestire... ca urmare mi s-a inundat si a inceput sa putrezeasca la radacina...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

A folosit cineva zeama de ardei iuti ca sa alunge daunatorii de pe legume? Daca da, as vrea sa stiu ce efect are, pe ce durata, cum se prepara mai exact etc.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput