Calendarul gradinarului vesel (25)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Aoleu Gabriela, daca am ajuns la cap.25 or sa ne considere nouvenitii doctori in materie de gradinarit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

or sa ne considere nouvenitii doctori in materie de gradinarit!


CUUUUUMMMM??? Nu sunteti ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Ioana Pos .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

intrebare:
a folosit cineva seminte pt a obtine plantute de capsuni???

ieri primeau seminte la OBI si ma tenteaza.....am o parcela de capsuni,dar cam anemici.....si stoloni nu am de unde sa obtin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Bonsai am obtinut eu fragute din seminte, dar f greu si f fragile (pana la urma n-au rezistat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Bonsai, las-o balta cu semintele, aveau ieri la floraria de pe Dorobanti (nu stiu cum ii zice..Ira Iris sau cam asa, ca are o sucursala si pe Mihai Bravu)capsuni in ghiveci cu 9 lei bucata.Eu de acolo am luat fragutele si sunt f. incantata de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Eu am ajuns la o concluzie in legatura cu lalelele din curtea mea - respectiv dupa 2 primaveri bulbii incep sa se inmulteasca (prin diviziune ca sa zic asa...) motiv pentru care in locul respectiv rasar cite 2-3-4-5 (da, am gasit si 5 bulbili!)frunze mai mult sau mai putin anemice. So, ce am concluzionat eu:
- bulbii astia mici trebuie dezgropati si re-plantati pe rind, ca sa aiba timp peste vara sa creasca si sa se dezvolte - nu stiu daca in primavara viitoare vor inflori (e posibil sa faca niste flori mai mici si mai anemice), dar sigur in 2 ani vor fi bulbi maturi)
- trebuie sa re-improspatez bulbii de lalele la fiecare 2 ani - asta ca sa am si in a 3-a primavara flori.
Acum nu luati de bune concluziile mele - eu asa am sa fac si va tin la curent cu rezultatele!
Prin urmare v-ati dat seama cu ce mi-am ocupat eu timpul ieri - am dezgropat citiva bulbi din astia si am facut descoperirea de mai sus. Am despartit bulbii si i-am plantat separat - sper sa nu fi facut vreo gafa...oricum mai am multi de "operat" in felul asta...

Tala - sa stii ca si eu vreau sa carnesc crizantemele anul asta, asa ca spune-mi si mie cind o faci tu, ca sa ma orientez cind e timpul sa fac operatia!

B.nica - pai atunci sa schimb in titlu, sa pun ceva de genul "Calendarul gradinarului vesel, dar amator"???

Pina la urma nu am pierdut lacramioarele (asa cum credeam...), doar ca la mine abia acum rasar - abia au cam 2 cm deasupra pamintului, sunt ca niste "sabioare" mici - ma intreb daca vor inflori anul asta? Eu le am de la o colega, mi le-a adus anul trecut, evident dupa inflorire.

In fine, nu cred ca mai pot intra pana dupa Paste asa ca va urez Sarbatori Fericite alaturi de cei dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Gabi, ai facut foarte bine! Toti bulbii se inmultesc in pamant si cei de narcise, irisi, crini de-o zi, lacramioare, automat inghesuiala ii face sa nu mai infloreasca asa mult, trebuie rariti periodic. Cred ca perioada ideala e dupa inflorire. Am citit ca la irisi se face toamna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Gabi din cate imi amintesc nene cu crizantemele mi-a spus sa le carnesc cand ajung cam la 10 cm si apoi sa repet operatiunea inca o data. La unele crizanteme de la mine deja ar trebui sa fac treaba asta.
Ciudate sunt gradinile astea, la mine lacramioarele mai au putin si infloresc (Valentina sa stii ca au rasarit pana la urma si din cele de la tine), insa cand tu aveai deja lalele inflorite eu aveam doar frunze. Plus ca gutuiul japonez (cel cu flori rosii) are doar frunze, nu pare sa faca si flori desi anul trecut l-am cumparat inflorit.
Lonicera a suferit rau in urma gerurilor si credeam ca e complet degerata, insa vadca usor isi revine, dar voi avea mult de taiat la ea (desi stiam ca nu se taie primavara, dar n-am incotro).
De muscari nu mai zic, abia se misca - au boboci de cativa cm abia.
Am insa flori la capsuni (cele de la Elisa)
Rocariile insa arata minunat. Am pierdut lavanda din cauza ca anul trecut (cand eram in focurile greturilor) n-am tuns-o dupa inflorire (s-a lemnificat sie pierduta)
Am reusit sa pun bujorii (care au plecat frumos), cannele si daliile (si gladiolele desi ziceam ca nu le mai pun)
Cam atat despre gradina mea, acum voi incerca sa fac ceva de mancare pt sarbatori (daca ma lasa galusca mea) asa ca va urez si eu cu bucurie ca tot ce-i bun sa va inconjoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Ok, pai ale mele mai au pina ating 10 cm, abia sa zic ca au 3-4 cm inaltime. Si le tai doar putin varful...nu? Oricum, de data asta va fi pe principiul "trial & error" dar, sper eu, fara "error"....

Mergi la inceput