FIV CU OVOCITE DONATE - cap. 12

FIV CU OVOCITE DONATE - cap. 12 | Autor: alina_alba

Link direct la acest mesaj

FIV ovocite donate (12)

mami_vreau dixit:


De multe ori acesta este un subiect tabu datorita implicatiilor sociale, implicatiilor emotionale asupra vietii de cuplu dar si datorita faptului ca in Romania traficul de ovocite este ilegal. Conform legii, organizarea sau efectuarea prelevarii de celule umane pentru transplant, in scopul obtineri unui profit material pentru donator sau organizator constituie infractiune. Ce inseamna de fapt acest lucru? Inseamna ca poti face fertilizare in vitro in Romania dar ca trebuie sa iti gasesti o persoana care sa iti doneze ovocite fara sa accepte nici o compensatie materiala. Pentru cei care doresc sa apeleze la rude sau prieteni, varianta FIV-ului cu ovocite donate in Romania este o solutie viabila. Dar din pacate nu exista nici o posibilitate de a face fertilizare in vitro in tara cu donatoare anonima. Sau cel putin eu, nu am gasit-o. Asa ca singura varianta este cea a FIV-ului in tari in care donarea de ovocite este permisa: Cehia, Slovacia, Spania, Grecia, etc. Din pacate costurile sunt destul de ridicate si perioada de asteptare este de multe ori destul de indelungata. Aceasta sunt de multe ori motivele care ne fac sa ne fie destul de greu sa ne hotaram asupra unei clinici. Va invit sa discutam aici si sa ne impartasim experientele legate de clinicile din afara tarii care fac fiv cu donare de ovocite dar si despre posibilitatile de a face fiv cu ovocite donate (de la donator anonim) in Romania. O sa fac o lista a clinicilor pe care le-am gasit eu in cautarile mele si va astept si pe voi cu completari la aceasta lista. Asteptam si alte informatii utile precum costuri, posibilitati de cazare, transport, etc.


Capitole precedente: Cap 1,Cap 2,Cap.3,Cap.4,Cap.5,Cap.6,Cap.7,Cap.8, Cap.9,Cap.10,Cap.11


Cehia


Clinic for Reproductive Medicine and Gynaecology

Zlin


Telephone: 00420 725 005 219, Email: diana.chovancova@crmzlin.cz

FIV cu ovocite donate (sincronizare ciclu cu al donatoarei): 3.900 EUR, Perioada de asteptare - 3-4 luni


(Nu trebuie neaparat sa mergeti la clinica pentru consultatia preliminara. Aceasta poate fi virtuala ceea ce implica doar completarea unor documente ce se pot descarca de pe site-ul lor si trimiterea acestora prin email.)


Reprofit International

Brno

Telephone: 00420 544 527 156, Email: info@reprofit.cz

FIV cu ovocite donate (sincronizare ciclu cu al donatoarei): 4.500 EUR, Perioada de asteptare - 8-11 luni


(Nu trebuie neaparat sa mergeti la clinica pentru consultatia preliminara. Aceasta poate fi virtuala ceea ce implica doar completarea unor documente ce se pot descarca de pe site-ul lor si trimiterea acestora prin email.)


SANATORIUM HELIOS

Brno


Telephone: 00420 731 416 420, Email: helios@sanatoriumhelios.cz

FIV cu ovocite donate (sincronizare ciclu cu al donatoarei): 4.200 EUR, Perioada de asteptare - 8-12 luni

FIV cu ovocite donate (ciclu nesincronizat): 3.700 EUR, Perioada de asteptare - 4-8 luni



Ucraina


Victoria Clinic

Kiev


Telephone: 0038 044 425-51-66, Email: info@ivf-pgd.com.ua

FIV cu ovocite donate: 3.500 EUR


Isida Clinic

Kiev


Telephone: 0038 044 251-80-80, Email: info@isida.com.ua

FIV cu ovocite donate: 5.000 EUR, rata de succes de 64,5%


Polonia


Invicta

Varsovia


Telephone: 0048 022 892 93 60, Email: invicta@invicta.pl

FIV cu ovocite donate: 9.000 PLN (~2.350 EUR), Perioada de asteptare - 4-6 luni


Grecia


emBIO Medical Center

Atena

Telephone: 0030 210 6774179

FIV cu ovocite donate: 4.500 EUR


Fertility Center Chania

Creta


Telephone: 0030 2821090955, Email: ivfchania@gmail.com or
jacumaki@otenet.gr

FIV cu ovocite donate: 5.000 EUR


Slovacia


Ferticent

Bratislava


Telephone: 0042 12 482 116 10, Email: reception@ferticent.com

FIV cu ovocite donate: 6.000 EUR, Perioada de asteptare - 10-12 luni



GRAVIDUTE PRIN FIV CU OVOCITE DONATE







ASPIRANTE LA TITLUL DE PRIN FIV CU OVOCITE DONATE

cristm
AMH <0,05, 1 Ia nereusita la Timisoara; CM de 3, 4 ori pe an


misa_21

45 ani, AMH = 0.18, FIV 1 nereusit - Sibiu, FIV 2 intrerupt - Biogenesis, FIV 3 cu ovocite donate la Sofia - reusit cu gemeni dar a pierdut sarcina, urmeaza transferul embrionilor congelati tot la Sofia! Bafta!


adria42
42 ani, FSH = 16.8, 3 IA la Bucuresti, FIV 1 nereusit Budapesta- Kovacs, uremaza FIV 2 tot cu ovocite proprii tot la Budapesta - Kovacs. Dr. K i-a recomandat dupa primul FIV, datorita raspunsului slab la stimulare, FIV cu donatoare de ovocite.


luminika

33 ani, a trecut prin mai multe interventii chirurgicale in care si-a pierdut ovarele si trompele, deci singura sansa de a deveni mamica este FIV cu donare.


flori70

40 ani, se pregateste pentru primul FIV cu ovocite donate in Grecia.


kasha
aspiranta la bebe prin FIV cu ovocite donate.


Tabitha
34 ani, AMH=0.79, FSH=35,9; posibila aspiranta la bebe prin FIV cu ovocite donate (noi sparam sa nu fie cazul).


violeta74

35 ani, AMH=0.79, FSH=18; are o sarcina obtinuta natural dar pe care a pierdut-o la 5 luni din cauza incompetentei medicilor; va incerca tratament cu DHEA si stimulare fara inhibare si daca nu va iesi asa se va indrepra spre FIV cu donatoare.


kitta

dupa 9 FIV-uri, anul acesta este in procedura de adoptie, dar spune ca nu prea sunt sanse asa ca intre timp incearca sa intre pe listele de asteptare si poate la inceputul anului 2011 incepe cu donatele.


naida87

23 ani, diagnosticata cu menopauza precoce din cauze necunoscute; Biopsia ovariana, AMH-ul, FSH-ul (de 110), Inhibina B arata ca nu mai are ovule; urmeaza FIV cu ovocite donate la Zlin, Cehia; pe 31 august are ET.


hopefull

34 ani, AMH = 0,11, posesoare de endometrioza din cauza careia a ramas fara trompe si aproape fara ovare; are la activ 2 sarcini obtinute natural pe care le-a pierdut: una acum 11 ani la 3 luni si a doua acum 10 ani... dupa operatia de endometrioza nu a mai ramas insarcinata; a inceput un FIV cu ovocite proprii la ML dar a fost intrerupt din cauza lipsei de foliculi; urmeaza o monitorizare a FSH-ului si daca il va "prinde" mai mic de 15 va mai incerca o stimulare; o alta varianta este cea a fiv-ului cu ovocite donate.


smaick

FIV1 zadori fara implantare, FIV2 zadori fara raspuns la tratament, urmeaza FIV3 Brno cu ovocite donate in 23.04.2012


apalina

Infertilitate primara de 14 ani, AMH 1.9, FIV 1 Cluj, nereusit, fara nici un ovocit, urmeaza FIV cu donate in Ianuarie Cehia Brno


alina_alba

[size=1] candidata la fiv cu embrioni donati, Cehia, Brno






Lista este deschisa celor care incearca sa obtina o sarcina prin FIV cu ovocite donate


In focuri:


Aspiranta | Data punctiei | Data ET | Clinica | Procedura |

apalina | 16/01/2012 | 21/03/2012 | Reprofit Brno | FIV cu ovocite donate |
alina_alba | - | 26/03/2012 | Reprofit Brno| ET cu embrioni donati |
roadetot | 27/02/2012 | 03/03/2012 | Reprofit Brno | FIV cu ovocite donate |
Looana | 29/02/2012 | 05/03/2012 | Reprofit Brno | FIV cu ovocite donate |
cocolino2010| 19/03/2012| 24/03/2012| Reprofit Brno| FIV cu ovocite donate |
irilac31| 28/03/2012| 02/04/2012| Reprofit Brno| FIV cu ovocite donate |
smaick | 23/04/2012 | 28/04/2012 | Reprofit Brno| FIV cu ovocite donate |
claand | 21/05/2012 | 26/05/2012 | Reprofit Brno| FIV cu
ovocite donate |


Reusitele depline

Mami_vreau
- aduce pe lume in 8 martie 2012, cel mai frumos baietel-martisor, Andrei. Bravo, mami_vreau! Multa sanatate si fericire! Esti prima in toate. Ne tinem si noi dupa tine!



rugaciune pentru pruncii nou-nascuti:
Doamne Iisuse Hristoase, Care ne-ai daruit acest copil, randuieste precum stii intrarea lui in randul celor drept-credinciosi care au fost luminati prin Sfantul Botez. Doamne, daruieste-i sa na tate si putere acestui prunc, Tu, Care ai fost crescut cu grija de catre Preasfanta Fecioara. Doamne, sa nu vina peste noi mania Ta si sa nu ingadui ca acest copil sa moara nebotezat. Sa nu sufere acest copil din cauza pacatelor noastre, ci sa vada mila Ta si dragostea Ta de oameni. Ocroteste-l, Doamne, si daruieste-i nasterea cea de Sus prin Sfantul Botez, ca sa devina fiu al Bisericii Tale. Tie ne rugam, Stapane, trimite peste el lumina binecuvantarii ceresti, ca Tu esti Cel ce asculti rugaciunile noastre si Tie Iti multumim si Te slavim in vecii vecilor. Amin

Rugaciunea Sf. Stelian, protectorul copiilor

Napraznica moarte a pruncilor ai contenit,sfinte Steliane.punandu-l in afara de primejdie si de moarte prin chemarea numelui tau si prin zugravirea icoanei tale:si atunci, maicile cele mahnite s-au bucurat de vederea fiilor lor si au slavit pe Dumnezeu cantand:aliluia!
Icos
Mahnirea maicilor in bucurie ai prefecut,Sfinte Steliane, dand lor nastere de prunci buni si ridicand din boli pe cei bolnavi cu rugaciunile tale,ca cel ce ai in tine salasuirea harului dumnezeiesc;pentru acestia noi,credinciosii,cunoscand faptele tale cele minunate si sfinte,cantam catre tine asa:
Bucura-te,cel ce cu blandete ai departat duhul ce rau;
Bucura-te,ca ai mangaiat pe maicile mahnite de boala fiilor lor;
Bucura-te,ca ai ridicat din boli pe multi prunci;
Bucura-te,ca prin aceasta ocrotitor te-ai aratat;
Bucura-te,ca la tine copiii neincetat au alergat;
Bucura-te,ca lucrator al dragostei lui dumnezeu te-ai aratat prin fapte bune ;
Bucura-te,pururea ajutator al familiilor noastre;
Bucura-te,pururea ocrotitor al pruncilor;
Bucura-te,pustnice,inarmat cu daruri ceresti;
Bucura-te,Sfinte Steliane,mare facator de minuni!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Dragele mele, sa avem noroc cu capitolul nou sa ne umplem de bebei.
Am vrut sa fac cap. 12 cu user comun, dar, din pacate, inca nu mi-a fost aprobat noul user, asa ca mai amanam un pic. Daca vrea cineva sa fac vreo modificare pe prima pagina, va rog din suflet sa imi spuneti, si imediat rezolv.
Va pup si va doresc spor in treburi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

Buna fetelor...bine v-am gasit in capitol nou...wow cand va venii mami_vreau inapoi si va vedea la ce numar a avut topicul ei...va fi foarte happy
alina_alba, multumim de noul capitol, ar fi frumos ca viitoarele mamici sa-si schimbe semnatura,asa sa avem cu ce ne lauda!..scumpa mea, eu iti tin pumni de pe acum, sper sa nu-mi amorteasca pana luni , ma rog pentru tine sa iti iasa toate bune...iar bebeilor sa le placa la tine in burtica si sa ramana cu tine!Doamne ajuta!
cocolino2010, felicitari pentru cei 6 micuti, sa de-a Dumnezeu sa creasca toti mari, si sa iei cu tine acasa cei mai mari si cei mai zdraveni si sa ramana cu tine pana la 9 luni!...iti tin si tie pumnii stransi si astepta noutati...
si mai ales vestea cea mare
sper, multumesc pentru sfat...sa stii ca ma voi interesa de maca, eu am luat tot pe baza de plante female hormone blend, timp de 6 luni cate 2 pe zi...dar nu s-a vazut nici o schimbare...merci de sfat si mai mult ca sigur o sa-l iau daca vad ca imi face bine...
Looana, apalina, brigit pup pe burtici!

irilac31, smaick, alina-alba, voi urmati...Doamne ajuta
pup restul fetelor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

amaliaro, daca nu te superi...si eu vreau sa-ti trimit un pm cu numele meu, pentru a ma pune si pe mine pe lista de pomeniri...ar fi o mare liniste sufleteasca pentru mine....eu nu stiu cand as putea sa merg sa vizitez acea manastire..si eu am auzit si am citit despre acesta manastire multe lucruri interesante...si mai ales ca cine o viziteaza si se roaga acolo si consuma feliuta de mar...va avea implinita dorinta cea mai arzatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Miracol, saru-mana pentru gandurile bune!
Am vazut ca ai luat tratamente naturiste. Am si eu un sfat pentru tine. In cazul infetilitatii la femei, medicii homeopati obisnuiesc sa recomande Lutropep. Nu stiu daca ai auzit de asta. Sunt niste pastile all natural, pe baza de plante, care regleaza hipofiza, glanda mama. Daca hipofiza functioneaza corect, atunci, in mod normal toate celelalte glande ar trebui sa functioneze corect, asta ar insemna o activitate hormonala corecta. Eu zic ca merita sa incerci. Din cate stiu eu nu are contraindicatii, in afara de cazul in care esti alergica la vreun component. Dar fiind doar plante, slabe sanse.
Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Fetelor, aveti contul comun:
http://forum.desprecopii.com/forum/pop_profile.asp?mode=display&id=117898

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

ieeeeiiii!!!!
multumim mult, oana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Alina multumim pt capitol si pt minca depusa
Cocolino sunt cu gindul alaturi de tine,felicitari pt cei 6 emb. Doamne ajuta mai departe si sa vii cu 2 bb
Alina drum bun cu noroc si sa vii acasa cu cei mai norocosi lipiciosi

Apalina merci pt gindurile bune,mai e o zi si vedem ce surpriza avem
Hai ca ma culc ca iar ma plesnit somn-ul abia mai scriu.
O seara frumoasa fetelor


Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Oana B multumim pt ajutor
Fetelor chiar dc nu fac cu donate intru pe aici pt ca asta va fi pasul urmator dc nu reusesc cu outele mele la urmatoarea incercare. Dc vreti va pot ajuta din cand in cand la deschidere/inchidere capitol
Sabinutza suntem off topic cu discutia noastra dar dc ne-am ancorat aici iti dau raspunsul tot aici.
Eu am 3 sarcini pierdute, prima am pierdut-o la 8 s, la 10 s am aflat ca s-a oprit la 8 s, nici un semn nimic, vorba Samirutei care o , eram ca o floare ca un crin cand m-am dus la eco. M-am dus sa vad ce mai face bebe, imi era dor de el si voiam sa stiu cat a mai crescut. Am aflat ca era oprit din evolutie de la 8 sapt . La aceasta sarcina nu am luat cortizon dar imi aduc aminte ca am luat L-arginina. La a 2-a sarcina stiam de trombofilie , era canicula , am mers pe jos de la servici sa-mi iau BHCG-ul nr 3. BHCG nr 2 s-a dublat f f frumos, dar nr 3 nu. Eram f optimista pt ca eram pe clexane 0.4, luasem cortizon 10mg. Am pierdut-o din cauza mea, am mers prin canicula si m-am deshidratat. La sarcina nr 3 am avut pauza mare de clexane la punctie (4 zile) , prednison doar 5mg si am stat numai in pat. Mi-au amortit picioarele si mainile, am simtit cum isi face de cap trombofilia . Era iarna si cred ca si TSH-ul era mare dar nu am fost indrumata sa-l fac. Stimularea a fost cea mai puternica din toate procedurile si am facut pregnil mereu +injectia de implantare+ duphaston 2/zi pe langa utrogestan+ aspenter. Zic ca am atins tot mai putin tiroida Au fost prea multi hormoni+ statul in pat , pauza mare de clexane care mi-a trombozat endometrul. Bebe crestea dar f f incet , nu putea sa se alimenteze. Am facut 0.6 din zi 1 iar la 3 zile de la ET cand mi-au amortit mainile si picioarele am trecut pe 0.8 (0.2 dimi , 0.6 seara) dar cred ca afost prea tarziu. In sapt 7 mi-au depistat plaje hipoecogene la endometru.
Am lungit-o cu aceasta sarcina pana la 11 sapt ca poate ii vad inimioara dar nu a vrut sa-i bata, a urmat chiuretajul.
La nici o sarcina nu am sangerat si niciodata nu am avut stresul cu 'chilotareala', la mine stresul este ecograful
Analizele imunologice le-am facut I V Babes, m-am dus si am spus ca vreau sa mi se faca analize deoarece am pierdut sarcini, am spus ca vreau anti ADN, Anti nucleari si imunofenotiparea . Cred ca erau intr-un fel de pachet, nu poti face doar ANA si anti ADN fara sa faci si pe celelalte.






Speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fivdonate spune:

Fetelor, avem activat contul comun. O sa trimit fiecareia dintre fetele active un pM cu detaliile de rigoare. Vi pupo, Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fivdonate spune:

Fetelor care nu aveti activat pm-ul, va rog activati-l, ca sa pot trimite detaliile.

Mergi la inceput