FIV CU OVOCITE DONATE (10)

FIV CU OVOCITE DONATE (10) | Autor: alina_alba

Link direct la acest mesaj

FIV ovocite donate (10)

mami_vreau dixit:


De multe ori acesta este un subiect tabu datorita implicatiilor sociale, implicatiilor emotionale asupra vietii de cuplu dar si datorita faptului ca in Romania traficul de ovocite este ilegal. Conform legii, organizarea sau efectuarea prelevarii de celule umane pentru transplant, in scopul obtineri unui profit material pentru donator sau organizator constituie infractiune. Ce inseamna de fapt acest lucru? Inseamna ca poti face fertilizare in vitro in Romania dar ca trebuie sa iti gasesti o persoana care sa iti doneze ovocite fara sa accepte nici o compensatie materiala. Pentru cei care doresc sa apeleze la rude sau prieteni, varianta FIV-ului cu ovocite donate in Romania este o solutie viabila. Dar din pacate nu exista nici o posibilitate de a face fertilizare in vitro in tara cu donatoare anonima. Sau cel putin eu, nu am gasit-o. Asa ca singura varianta este cea a FIV-ului in tari in care donarea de ovocite este permisa: Cehia, Slovacia, Spania, Grecia, etc. Din pacate costurile sunt destul de ridicate si perioada de asteptare este de multe ori destul de indelungata. Aceasta sunt de multe ori motivele care ne fac sa ne fie destul de greu sa ne hotaram asupra unei clinici. Va invit sa discutam aici si sa ne impartasim experientele legate de clinicile din afara tarii care fac fiv cu donare de ovocite dar si despre posibilitatile de a face fiv cu ovocite donate (de la donator anonim) in Romania. O sa fac o lista a clinicilor pe care le-am gasit eu in cautarile mele si va astept si pe voi cu completari la aceasta lista. Asteptam si alte informatii utile precum costuri, posibilitati de cazare, transport, etc.


Capitole precedente: Cap 1,Cap 2,Cap.3,Cap.4,Cap.5,Cap.6,Cap.7,Cap.8, Cap.9


Cehia


Clinic for Reproductive Medicine and Gynaecology

Zlin


Telephone: 00420 725 005 219, Email: diana.chovancova@crmzlin.cz

FIV cu ovocite donate (sincronizare ciclu cu al donatoarei): 3.900 EUR, Perioada de asteptare - 3-4 luni


(Nu trebuie neaparat sa mergeti la clinica pentru consultatia preliminara. Aceasta poate fi virtuala ceea ce implica doar completarea unor documente ce se pot descarca de pe site-ul lor si trimiterea acestora prin email.)


Reprofit International

Brno

Telephone: 00420 544 527 156, Email: info@reprofit.cz

FIV cu ovocite donate (sincronizare ciclu cu al donatoarei): 4.500 EUR, Perioada de asteptare - 8-11 luni


(Nu trebuie neaparat sa mergeti la clinica pentru consultatia preliminara. Aceasta poate fi virtuala ceea ce implica doar completarea unor documente ce se pot descarca de pe site-ul lor si trimiterea acestora prin email.)


SANATORIUM HELIOS

Brno


Telephone: 00420 731 416 420, Email: helios@sanatoriumhelios.cz

FIV cu ovocite donate (sincronizare ciclu cu al donatoarei): 4.200 EUR, Perioada de asteptare - 8-12 luni

FIV cu ovocite donate (ciclu nesincronizat): 3.700 EUR, Perioada de asteptare - 4-8 luni



Ucraina


Victoria Clinic

Kiev


Telephone: 0038 044 425-51-66, Email: info@ivf-pgd.com.ua

FIV cu ovocite donate: 3.500 EUR


Isida Clinic

Kiev


Telephone: 0038 044 251-80-80, Email: info@isida.com.ua

FIV cu ovocite donate: 5.000 EUR, rata de succes de 64,5%


Polonia


Invicta

Varsovia


Telephone: 0048 022 892 93 60, Email: invicta@invicta.pl

FIV cu ovocite donate: 9.000 PLN (~2.350 EUR), Perioada de asteptare - 4-6 luni


Grecia


emBIO Medical Center

Atena

Telephone: 0030 210 6774179

FIV cu ovocite donate: 4.500 EUR


Fertility Center Chania

Creta


Telephone: 0030 2821090955, Email: ivfchania@gmail.com or
jacumaki@otenet.gr

FIV cu ovocite donate: 5.000 EUR


Slovacia


Ferticent

Bratislava


Telephone: 0042 12 482 116 10, Email: reception@ferticent.com

FIV cu ovocite donate: 6.000 EUR, Perioada de asteptare - 10-12 luni



GRAVIDUTE PRIN FIV CU OVOCITE DONATE


mami_vreau
33 ani, AMH = 0.26, FIV 1 nereusit Giulesti - Marinescu (1 embrion transferat), FIV 2 nereusit Budapesta - Kovacs (1 embrion transferat), FIV 3 nereusit Budapesta - Kovacs (6 ovocite recoltate, 3 embrioni transferati), FIV 4 cu ovocite donate la Reprofit Brno, punctia pe 18.08.2011, reusit cu





ASPIRANTE LA TITLUL DE PRIN FIV CU OVOCITE DONATE

cristm
AMH <0,05, 1 Ia nereusita la Timisoara; CM de 3, 4 ori pe an


misa_21

45 ani, AMH = 0.18, FIV 1 nereusit - Sibiu, FIV 2 intrerupt - Biogenesis, FIV 3 cu ovocite donate la Sofia - reusit cu gemeni dar a pierdut sarcina, urmeaza transferul embrionilor congelati tot la Sofia! Bafta!


adria42
42 ani, FSH = 16.8, 3 IA la Bucuresti, FIV 1 nereusit Budapesta- Kovacs, uremaza FIV 2 tot cu ovocite proprii tot la Budapesta - Kovacs. Dr. K i-a recomandat dupa primul FIV, datorita raspunsului slab la stimulare, FIV cu donatoare de ovocite.


luminika

33 ani, a trecut prin mai multe interventii chirurgicale in care si-a pierdut ovarele si trompele, deci singura sansa de a deveni mamica este FIV cu donare.


flori70

40 ani, se pregateste pentru primul FIV cu ovocite donate in Grecia.


kasha
aspiranta la bebe prin FIV cu ovocite donate.


Tabitha
34 ani, AMH=0.79, FSH=35,9; posibila aspiranta la bebe prin FIV cu ovocite donate (noi sparam sa nu fie cazul).


violeta74

35 ani, AMH=0.79, FSH=18; are o sarcina obtinuta natural dar pe care a pierdut-o la 5 luni din cauza incompetentei medicilor; va incerca tratament cu DHEA si stimulare fara inhibare si daca nu va iesi asa se va indrepra spre FIV cu donatoare.


kitta

dupa 9 FIV-uri, anul acesta este in procedura de adoptie, dar spune ca nu prea sunt sanse asa ca intre timp incearca sa intre pe listele de asteptare si poate la inceputul anului 2011 incepe cu donatele.


naida87

23 ani, diagnosticata cu menopauza precoce din cauze necunoscute; Biopsia ovariana, AMH-ul, FSH-ul (de 110), Inhibina B arata ca nu mai are ovule; urmeaza FIV cu ovocite donate la Zlin, Cehia; pe 31 august are ET.


hopefull

34 ani, AMH = 0,11, posesoare de endometrioza din cauza careia a ramas fara trompe si aproape fara ovare; are la activ 2 sarcini obtinute natural pe care le-a pierdut: una acum 11 ani la 3 luni si a doua acum 10 ani... dupa operatia de endometrioza nu a mai ramas insarcinata; a inceput un FIV cu ovocite proprii la ML dar a fost intrerupt din cauza lipsei de foliculi; urmeaza o monitorizare a FSH-ului si daca il va "prinde" mai mic de 15 va mai incerca o stimulare; o alta varianta este cea a fiv-ului cu ovocite donate.


smaick

FIV1 zadori fara implantare, FIV2 zadori fara raspuns la tratament, urmeaza FIV3 Brno cu ovocite donate in 23.04.2012


apalina

Infertilitate primara de 14 ani, AMH 1.9, FIV 1 Cluj, nereusit, fara nici un ovocit, urmeaza FIV cu donate in Ianuarie Cehia Brno


alina_alba

[size=1] candidata la fiv cu embrioni donati, Cehia, Brno






Lista este deschisa celor care incearca sa obtina o sarcina prin FIV cu ovocite donate


In focuri:


Aspiranta | Data punctiei | Data ET | Clinica | Procedura |

apalina | 16/01/2012 | 21/03/2012 | Reprofit Brno | FIV cu ovocite donate |
alina_alba | - | 18/02/2012 | Reprofit Brno| ET cu embrioni donati |
roadetot | 27/02/2012 | 03/03/2012 | Reprofit Brno | FIV cu ovocite donate |
Looana | 29/02/2012 | 05/03/2012 | Reprofit Brno | FIV cu ovocite donate |
cocolino2010| 19/03/2012| 24/03/2012| Reprofit Brno| FIV cu ovocite donate |
irilac31| 28/03/2012| 02/04/2012| Reprofit Brno| FIV cu ovocite donate |
smaick | 23/04/2012 | 28/04/2012 | Reprofit Brno| FIV cu ovocite donate |
claand | 21/05/2012 | 26/05/2012 | Reprofit Brno| FIV cu ovocite donate |


rugaciune pentru pruncii nou-nascuti:
Doamne Iisuse Hristoase, Care ne-ai daruit acest copil, randuieste precum stii intrarea lui in randul celor drept-credinciosi care au fost luminati prin Sfantul Botez. Doamne, daruieste-i sa na tate si putere acestui prunc, Tu, Care ai fost crescut cu grija de catre Preasfanta Fecioara. Doamne, sa nu vina peste noi mania Ta si sa nu ingadui ca acest copil sa moara nebotezat. Sa nu sufere acest copil din cauza pacatelor noastre, ci sa vada mila Ta si dragostea Ta de oameni. Ocroteste-l, Doamne, si daruieste-i nasterea cea de Sus prin Sfantul Botez, ca sa devina fiu al Bisericii Tale. Tie ne rugam, Stapane, trimite peste el lumina binecuvantarii ceresti, ca Tu esti Cel ce asculti rugaciunile noastre si Tie Iti multumim si Te slavim in vecii vecilor. Amin

Rugaciunea Sf. Stelian, protectorul copiilor
Napraznica moarte a pruncilor ai contenit,sfinte Steliane.punandu-l in afara de primejdie si de moarte prin chemarea numelui tau si prin zugravirea icoanei tale:si atunci, maicile cele mahnite s-au bucurat de vederea fiilor lor si au slavit pe Dumnezeu cantand:aliluia!
Icos
Mahnirea maicilor in bucurie ai prefecut,Sfinte Steliane, dand lor nastere de prunci buni si ridicand din boli pe cei bolnavi cu rugaciunile tale,ca cel ce ai in tine salasuirea harului dumnezeiesc;pentru acestia noi,credinciosii,cunoscand faptele tale cele minunate si sfinte,cantam catre tine asa:
Bucura-te,cel ce cu blandete ai departat duhul ce rau;
Bucura-te,ca ai mangaiat pe maicile mahnite de boala fiilor lor;
Bucura-te,ca ai ridicat din boli pe multi prunci;
Bucura-te,ca prin aceasta ocrotitor te-ai aratat;
Bucura-te,ca la tine copiii neincetat au alergat;
Bucura-te,ca lucrator al dragostei lui dumnezeu te-ai aratat prin fapte bune ;
Bucura-te,pururea ajutator al familiilor noastre;
Bucura-te,pururea ocrotitor al pruncilor;
Bucura-te,pustnice,inarmat cu daruri ceresti;
Bucura-te,Sfinte Steliane,mare facator de minuni!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Apalina si Brigit, sa imi ziceti cand va hotarati sa va updatati statusurile ca fiind proaspete gravidute. Ca tare bine trebuie sa arate lista cu gravidute innoita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

Multumim pentru alina_alba pentru capitolul nou!!!

Sa dea DD un capitol nou plin de bebei in burtici si multa incredere viitoarelor mamici!!

sper, eu am inceput sa am probleme hormonale cu deraglari de menstruatii de pe la 20-21 de ani....am inceput cu anticonceptionale si au trecut anii...si iata-ma la 26 de ani cu amh-ul asta de toata frumusetea si hormonalele la pamant...adica ca la o baba la menopauza...de asta nu stiu exact ce sanse am...hormonalele le-am facut fara ciclu...n-am avut ciclu 4 luni la rand dupa ce am lasat anticonceptionalele si in intervalul asta de timp am facut analizele....de asta trebuie sa le refac pe o menstruatie, fie si provocata de anticonceptionale....eu nu am facut chimioterapie si nic probleme cu ovarele...am avut in copilarie o operatie la un picior si faceam raze la soldul drept o data pe an pentru controale!...asta a fost cam 10 ani la rand...si probabil ca asta m-a pus la pamant!
anaasta, eu sincer ma bucur ca incurajezi femeile cu astfel de rezultat la anlize, dar poate ca ele stau mai bine cu hormonalele...inseamna ca totusi DD exista...tu aveai ciclu regulat fara medicamente la astfel de amh?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Sper, la Bioclinica am facut analiza. Banuiesc ca in urma analizelor si a ecografiei m-a trimis PK acasa, doar ca eram deja insarcinata si nu stiam si nici nu se putea vedea la eco inca. Am incredere insa in PK ca stie ce zice.


Miracol, da, am ciclu in fiecare luna doar ca nu regulat. Adica, cateva luni la 27-28-29 de zile, pe urma la 30-35, pe urma 24-26, iarasi 28 si tot asa. Acum mi-a intarziat mult din naiba stie ce cauza, banuiesc ca de la tratamentul naturist, dar sunt in ultima zi de progesteron si vad ulterior ce se va intampla. Asta ziceam si eu, ca la un AMH super amarat ca si al meu, au fost rezultate totusi. Asadar, la un AMH mic, unde poate hormonalele sunt mai bune decat ale mele, pot fi rezultate frumoase, nu trebuie sa se descurajeze nimeni, ci sa mearga cu incredere pe drumul pe care trebuie sa mearga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Buna seara la fete
Gata am ajuns acasa dupa o zi buna dar lunga pt. ca a trebuiet sa plec la clinica fara sotz....deci 620km dus 620km intors echivalent cu un drum de romania dar am ajuns acasa cu bine cu 2 blasto de o calitate foarte buna....am mai avut dar Dr. nu a fost de acord pt ET cu 3 din motive legat de riscuri find embrioni foarte buni.
Totul a decurs foarte bine a durat 2 minute,nu am singerat de loc nici dupa cind am ajuns ,totul curat ....bine eu un uter normal si foarte usor pt ET.
Singura chestie care am simtzit-o si acum seara senzatzia sa merg la wc des si abia pot sa fac ,abia curge cind fac p...i
La voi cum a fost aceasi senzatie ati avut-o eu cred ca e de la bula de aer .
Roadetot bine ai venit acasa si sa fie lipiciosi ,sa stea acolo pina la termin.
Eu nu am inteles bine de ce numai un embrion are haching ,eu asa am inteles ...intra cumva in pretz? eu nu am inteles si dupa aceia mi-a cazut fixa ca nu am intrebst.Si la voi tot la fel a fost?
Fetelor va las ca sunt treaza de la 4 ,va mai scriu maine si am citesc din urma

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Looana, bine ca ai ajuns si tu acasa, nu a fost totusi un efort sa conduci atata drum? Despre AH nu stiu ce sa-ti spun....eu stiam ca se face doar la embrionii de z 3 nu si la blasto, asa ca nu stiu ce raspuns sa-ti dau.

Fetelor, am vazut ieri pe site-ul clinicii ca au afisat rezultatele din 2011 si rata de succes a crescut la donate
O zi buna sa aveti


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
2 FIV nereusite la Budapesta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Neatza la fete
Irilac nu a fost obositor decit la intoarcere parca mi-se parea mai lung drumul.....masina e automata si pus pe tempomat se duce.....a fost ok am facut 2 pauze scurte la intoarcere .Azi noapte nu am dormit bine de fapt era si luna plina si atunci eu dorm mai rau ,m-am trezit azi noapte de citeva ori.
Roadetot cum te simti mai ai usoare dureri prin burtica,eu ieri ce am simtit mai un pic dar acuma nu mai simt nimic intepaturi.
Spuneti-mi care sunt zilele de durata la implantare pt blasto????
Ce mia zis DR. ca e bine sa incepi din ziua punctiei cu magneziu pt a avea muschi relaxati ,eu iau odata pe zi un plic.
O zi buna

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Fetelor, va rog spuneti-mi si mie cum ati platit la clinica...euro, coroane sau cu cardul. se poate plati si in wk cu cardul ?


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
2 FIV nereusite la Budapesta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Irilac eu am platit 1000€ (avansul) prin varsamint bancar iar diferenta de 3500€ am platit ieri direct la ei cash .Daca platesti in coroane sotul meu zicea ca pierzi la schimb...iar cu cartela mie una nu-mi place sa platesc sume asa de mari dintr-o odata.Eu sunt cu cash ,parca zicea ca poti plati si cu cartela ei dar nu stiu daca e cartele cu limita pe zi sa faci plati nu stiu cum e atunci,cred ca si in functie de limita cartelei

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Loona acum esti mamica, ai grija de tine . Eu stiu ca mg B6 e bun, mai ales dc iei B12 si acid folic pt trombofilii. Pt ca esti din Germania incerca sa-ti cumperi Taxofit Folsaure Metafolin care are acid folic natural (ca acela din Femibion) , este forma direct asimilabila iar dc ai MTHFR nu il poti asimila pe cel sintetic. Mai cauta si Metylcobalamina, (B12 natura)
La toaleta sa nu te fortezi.

Miracol CM-ul meu e ceas, la 28 zile vine. Asta vara l-am avut si de 26-27 dar de cand sunt pe tratament naturist e ceas la 28. Spre ex tb sa-mi vina maine si deja simt ca bate la usa Cantitatea e foarte mica dar luna asta am introdus si L-arginina si poate voi avea cantit mai mare. Urmeaza sa fac un set de analize in zi 2-3, sunt tare curioasa cum vor iesi.
Cred ca razele care le-ai facut in copilarie te-au afectat, un control la un endocrinolog bun ai avut?
Te-ai programat la BRNO ?

Ana Un produs foarte bun care te regleaza si nu contine hormoni este maca (eu am luat Maca Hanoju deoarece este extract). Contine aminoacizi, proteine.. care hranesc hipofiza iar aceasta functionand bine regleaza hormonii. Dupa 2-3 luni tb sa se vada rezultatele, poate chiar mai repede.



Speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roadetot spune:

salut fetele,

looana, eram superconvinsa ca nu accepta sa-ti puna nici tie trei embrioni. La mine pe foaia pe care mi-au dat-o era trecut astfel: B gr.1+ XB gr.1 asta pentru cei transferati. Am vazut jos la glossary ca inseamna Blastocyst gr.1 + expanding blastocyst gr.1.

Aseara mi-au scris mail ca mi-au freezing 2 embrioni. Nu stiu ce inseamna prea bine asta dar vreau sa cred ca sunt transferati cei mai buni pe care i-a avut. Daca ma uit bine la mine niciun embrion nu are hatching. Important e ca sunt toti de ziua 5, si ca sunt blastocisti, eu asa cred.
De magneziu mi-e nu mi-au zis nimic!

Acum ma simt mai bine, am avut si eu intepaturi si senzatie de balonare. Am scris sa intreb despre ceaiuri si lapte daca pot sa beau iar Svetlana draguta mi-a zis ca pot sa-mi reiau ordinary life. Pot sa beau si ceai si lapte. Incep sa devin exagerata si nu e bine.

In rest toate bune fetele!

looana, sa-mi mai scrii de simptome sa vedem cum stam.

roadetot....

Mergi la inceput