FIV CU OVOCITE DONATE (9)

FIV CU OVOCITE DONATE (9) | Autor: alina_alba

Link direct la acest mesaj

FIV ovocite donate (9)

mami_vreau dixit:


De multe ori acesta este un subiect tabu datorita implicatiilor sociale, implicatiilor emotionale asupra vietii de cuplu dar si datorita faptului ca in Romania traficul de ovocite este ilegal. Conform legii, organizarea sau efectuarea prelevarii de celule umane pentru transplant, in scopul obtineri unui profit material pentru donator sau organizator constituie infractiune. Ce inseamna de fapt acest lucru? Inseamna ca poti face fertilizare in vitro in Romania dar ca trebuie sa iti gasesti o persoana care sa iti doneze ovocite fara sa accepte nici o compensatie materiala. Pentru cei care doresc sa apeleze la rude sau prieteni, varianta FIV-ului cu ovocite donate in Romania este o solutie viabila. Dar din pacate nu exista nici o posibilitate de a face fertilizare in vitro in tara cu donatoare anonima. Sau cel putin eu, nu am gasit-o. Asa ca singura varianta este cea a FIV-ului in tari in care donarea de ovocite este permisa: Cehia, Slovacia, Spania, Grecia, etc. Din pacate costurile sunt destul de ridicate si perioada de asteptare este de multe ori destul de indelungata. Aceasta sunt de multe ori motivele care ne fac sa ne fie destul de greu sa ne hotaram asupra unei clinici. Va invit sa discutam aici si sa ne impartasim experientele legate de clinicile din afara tarii care fac fiv cu donare de ovocite dar si despre posibilitatile de a face fiv cu ovocite donate (de la donator anonim) in Romania. O sa fac o lista a clinicilor pe care le-am gasit eu in cautarile mele si va astept si pe voi cu completari la aceasta lista. Asteptam si alte informatii utile precum costuri, posibilitati de cazare, transport, etc.


Capitole precedente: Cap 1,Cap 2,Cap.3,Cap.4,Cap.5,Cap.6,Cap.7,Cap.8


Cehia


Clinic for Reproductive Medicine and Gynaecology

Zlin


Telephone: 00420 725 005 219, Email: diana.chovancova@crmzlin.cz

FIV cu ovocite donate (sincronizare ciclu cu al donatoarei): 3.900 EUR, Perioada de asteptare - 3-4 luni


(Nu trebuie neaparat sa mergeti la clinica pentru consultatia preliminara. Aceasta poate fi virtuala ceea ce implica doar completarea unor documente ce se pot descarca de pe site-ul lor si trimiterea acestora prin email.)


Reprofit International

Brno

Telephone: 00420 544 527 156, Email: info@reprofit.cz

FIV cu ovocite donate (sincronizare ciclu cu al donatoarei): 4.500 EUR, Perioada de asteptare - 8-11 luni


(Nu trebuie neaparat sa mergeti la clinica pentru consultatia preliminara. Aceasta poate fi virtuala ceea ce implica doar completarea unor documente ce se pot descarca de pe site-ul lor si trimiterea acestora prin email.)


SANATORIUM HELIOS

Brno


Telephone: 00420 731 416 420, Email: helios@sanatoriumhelios.cz

FIV cu ovocite donate (sincronizare ciclu cu al donatoarei): 4.200 EUR, Perioada de asteptare - 8-12 luni

FIV cu ovocite donate (ciclu nesincronizat): 3.700 EUR, Perioada de asteptare - 4-8 luni



Ucraina


Victoria Clinic

Kiev


Telephone: 0038 044 425-51-66, Email: info@ivf-pgd.com.ua

FIV cu ovocite donate: 3.500 EUR


Isida Clinic

Kiev


Telephone: 0038 044 251-80-80, Email: info@isida.com.ua

FIV cu ovocite donate: 5.000 EUR, rata de succes de 64,5%


Polonia


Invicta

Varsovia


Telephone: 0048 022 892 93 60, Email: invicta@invicta.pl

FIV cu ovocite donate: 9.000 PLN (~2.350 EUR), Perioada de asteptare - 4-6 luni


Grecia


emBIO Medical Center

Atena

Telephone: 0030 210 6774179

FIV cu ovocite donate: 4.500 EUR


Fertility Center Chania

Creta


Telephone: 0030 2821090955, Email: ivfchania@gmail.com or
jacumaki@otenet.gr

FIV cu ovocite donate: 5.000 EUR


Slovacia


Ferticent

Bratislava


Telephone: 0042 12 482 116 10, Email: reception@ferticent.com

FIV cu ovocite donate: 6.000 EUR, Perioada de asteptare - 10-12 luni



GRAVIDUTE PRIN FIV CU OVOCITE DONATE


mami_vreau
33 ani, AMH = 0.26, FIV 1 nereusit Giulesti - Marinescu (1 embrion transferat), FIV 2 nereusit Budapesta - Kovacs (1 embrion transferat), FIV 3 nereusit Budapesta - Kovacs (6 ovocite recoltate, 3 embrioni transferati), FIV 4 cu ovocite donate la Reprofit Brno, punctia pe 18.08.2011, reusit cu





ASPIRANTE LA TITLUL DE PRIN FIV CU OVOCITE DONATE

cristm
AMH <0,05, 1 Ia nereusita la Timisoara; CM de 3, 4 ori pe an


misa_21

45 ani, AMH = 0.18, FIV 1 nereusit - Sibiu, FIV 2 intrerupt - Biogenesis, FIV 3 cu ovocite donate la Sofia - reusit cu gemeni dar a pierdut sarcina, urmeaza transferul embrionilor congelati tot la Sofia! Bafta!


adria42
42 ani, FSH = 16.8, 3 IA la Bucuresti, FIV 1 nereusit Budapesta- Kovacs, uremaza FIV 2 tot cu ovocite proprii tot la Budapesta - Kovacs. Dr. K i-a recomandat dupa primul FIV, datorita raspunsului slab la stimulare, FIV cu donatoare de ovocite.


luminika

33 ani, a trecut prin mai multe interventii chirurgicale in care si-a pierdut ovarele si trompele, deci singura sansa de a deveni mamica este FIV cu donare.


flori70

40 ani, se pregateste pentru primul FIV cu ovocite donate in Grecia.


kasha
aspiranta la bebe prin FIV cu ovocite donate.


Tabitha
34 ani, AMH=0.79, FSH=35,9; posibila aspiranta la bebe prin FIV cu ovocite donate (noi sparam sa nu fie cazul).


violeta74

35 ani, AMH=0.79, FSH=18; are o sarcina obtinuta natural dar pe care a pierdut-o la 5 luni din cauza incompetentei medicilor; va incerca tratament cu DHEA si stimulare fara inhibare si daca nu va iesi asa se va indrepra spre FIV cu donatoare.


kitta

dupa 9 FIV-uri, anul acesta este in procedura de adoptie, dar spune ca nu prea sunt sanse asa ca intre timp incearca sa intre pe listele de asteptare si poate la inceputul anului 2011 incepe cu donatele.


naida87

23 ani, diagnosticata cu menopauza precoce din cauze necunoscute; Biopsia ovariana, AMH-ul, FSH-ul (de 110), Inhibina B arata ca nu mai are ovule; urmeaza FIV cu ovocite donate la Zlin, Cehia; pe 31 august are ET.


hopefull

34 ani, AMH = 0,11, posesoare de endometrioza din cauza careia a ramas fara trompe si aproape fara ovare; are la activ 2 sarcini obtinute natural pe care le-a pierdut: una acum 11 ani la 3 luni si a doua acum 10 ani... dupa operatia de endometrioza nu a mai ramas insarcinata; a inceput un FIV cu ovocite proprii la ML dar a fost intrerupt din cauza lipsei de foliculi; urmeaza o monitorizare a FSH-ului si daca il va "prinde" mai mic de 15 va mai incerca o stimulare; o alta varianta este cea a fiv-ului cu ovocite donate.


smaick

FIV1 zadori fara implantare, FIV2 zadori fara raspuns la tratament, urmeaza FIV3 Brno cu ovocite donate in 23.04.2012


apalina

Infertilitate primara de 14 ani, AMH 1.9, FIV 1 Cluj, nereusit, fara nici un ovocit, urmeaza FIV cu donate in Ianuarie Cehia Brno


alina_alba

[size=1] candidata la fiv cu embrioni donati, Cehia, Brno






Lista este deschisa celor care incearca sa obtina o sarcina prin FIV cu ovocite donate


In focuri:


Aspiranta | Data punctiei | Data ET | Clinica | Procedura |

apalina | 16/01/2012 | 21/03/2012 | Reprofit Brno | FIV cu ovocite donate |
alina_alba | - | 18/02/2012 | Reprofit Brno| ET cu embrioni donati |
roadetot | 27/02/2012 | 03/03/2012 | Reprofit Brno | FIV cu ovocite donate |
Looana | 29/02/2012 | 05/03/2012 | Reprofit Brno | FIV cu ovocite donate |
cocolino2010| 19/03/2012| 24/03/2012| Reprofit Brno| FIV cu ovocite donate |
irilac31| 28/03/2012| 02/04/2012| Reprofit Brno| FIV cu ovocite donate |
smaick | 23/04/2012 | 28/04/2012 | Reprofit Brno| FIV cu ovocite donate |
claand | 21/05/2012 | 26/05/2012 | Reprofit Brno| FIV cu ovocite donate |

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

multumin de capitol Alina desi l-am gasit cam greuSa fie un capitolcu noroc si multe gravidutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

ACUM MA TOT CHINUI SA IL EDITEZ, MAI DUREAZA UN PIC PANA SA ARATYE OK.
Sper sa aveti rabdare cu mine. Va pup

A dat Catalina linkul inainte sa apuc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

buna dimi fetele .Brigite felicitari si sarcina usoara si bebei cat mai lipiciosi.In legatura cu uterul retrovers eu n-am avut nici o problema desi e retrovers si al meu ,decat ca nu mi l-au gasiot la eco si radea doctorita ca l-a pierdut ca nu era pe unde il cauta ea.Embriotransferul a decurs bine ,am avut si eu un pic de sangerare dar ei spun ca un pic e normal ,dupa am avut mai mult si tot mi-au spus ca e normal si ca se intampla .Roadetot iti doresc mult noroc iubita ,mai ai putin ,fii cu incredere si optimism ,noi suntem aici sa va sustinem ,sa ne sustinem unele pe altele.Looana bafta si tie ,esti urmatoarea . O sa avem o multime de mamici pe aici anul asta. O zi frumoasa siplina de vestio bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Buna Dimineata!
multumim pt Capitol
Apalina tu ce faci,cum esti ? sa oprit singerarea,ce ti-a zis Dr. care ar fi fost cauza acelui cheag de singe,sau ma gindesc ca e urmarea de la singerarea cind ai avut ET
Cine mai stie ce face mami? e greu si pt ea saracutasa stea atit de mult in spital,dar daca trebuie asta e nu are ce face.Eu ai doresc multa sanatate si multa rapdare incontinuarie si o astept cu vesti bune atit desprea cit si bebe
Eu abia m-am trezit i-mi beau ceaiu pe urma vad ce mai fac,abia astept joi sa merg la un Dr care il inocuieste pe al meu find in concediu pt ecografie si luni merg la al meu Dr. mai facemo ecografie si eventual reteta pt Heparina si eventual progynova sa am dupa transfer incontinuarie.Nici nu stiu cum trec zile astea parca si mai repede de cit pina acum,de maine intr-o saptamana e punctia
Va las ma duc sa-mi beau ceaiul.
O zi frumoasa sa aveti,la mine a iesit sorele

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

Looana acel cheag de sange a fost unul dintre embrioni pe care l-am eliminat ... dar important e ca a ramas unul ai grija de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Un capitol plin de bebei va doresc!

miracol11, roadetot. cocolino, apalina - va multumesc tare mult pt urari !

roadetot- dar ce endo baban ai tu acolo!!!! asta era in ziua 11? wow!!!! felicitari!

Looana- ai un moral fff bun si asta e extrem de important! tine-o tot asa!

Apalina- eu eram in Brno in joia cand ai anuntat ca esti gravi, a doua zi aveam embriotransferul. Am tzopait la propriu de fericire !
Da, citisem ca si tu ai sangerat un pic dupa embriotransfer, cumva si asta m-a mai linistit atunci. Tie cine ti-a facut embriotransferul?

si de asemenea, am vazut ca ai un progesteron baban, al meu e inca micut- voiam sa te intreb daca tu iei utrogestanele numai vaginal sau si pe gura. De la inceput ai avut asa valoare mare la progesteron ?

Transmit de asemenea ganduri bune catre mami_vreau, cea care a initiat acest topic, careia ii multumesc in fiecare zi pentru ca a scris si in felul acesta m-a determinat si pe mine sa ma "misc" caci dupa 2 esecuri cu propriile ovo doar gandul ca mai am si aceasta sansa m-a facut sa ma ridic si sa nu disper !


alina felicitari pt primul capitol facut de tine

trebuie insa sa aduci si link-urile la capitolele anterioare pe prima pagina ca s-au pierdut si acolo sunt info f importante!




"Most of the important things in the world have been accomplished by people who have kept on trying when there seemed to be no chance at all." Dale Carnegie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

alina- bravo, nu uita sa preiei si cap. anterior cand deschizi cap. nou. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

Bine v-am gasit in capitol nou dragele mele, sa fie un capitol cu reusite si cu multe gravidutze!...
alina_alba bravo pentru initiativa ta de a deschide un nou capitol!
eu am o hemoragie de numa, cred ca de la antibiotice...jale...
in rest sunt ok, sa nu uit maine sa-mi incep o noua folie de anti...asa am zis si sper sa ma tin de cuvant ca la urmatorul ciclu ma duc la analize...sper sa am fonduri pe atunci...ca tare mult imi doresc un ...chiar azi am aflat ca o cunostinta de-a mea e insarcinata natural, a doua oara, prima s-a oprit din evolutie...si saraca nu vrea sa se bucure...are 6 saptamani....stiu ca si ea isi dorea f mult un bebe si uite ca DD face minuni si natural...la unii...
Brigit, apalina, mami_vreau sa aduceti pe lume bebei sanatosi si sa nu parasiti forumul asta prea curand...avem tare nevoie de voi in continuare...
Looana, Roadetot, alina_alba va tin pumnii mai este putin pana la marea intalnire cu micutii vostrii...

va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Brigit,Apalina pute-ti va rog sa-mi spune-ti pe scurt cum sa desfasurat cu voi in ziua punctie ,adica va facut ceva analize hormonale de singe,ma refer progesteron ,estrogen sau altceva ce mai e nevoie? stiu ca iti fac ecografie ei ....ce analize le-ati dus....eu am facut si histeroscopie pe 9.01.12 deci recenta facuta dar nu am nici o dovata ceruta de la gineocologul .Am vrut sa fim siguri ca acolo totul e ok si este ,uterul meu arata bine nu am nimic totul in parametri normali pt bebei mei.
Deci daca DD ajuta sa fie totul bine si donatoarea mea sa raspunda bine la tratament eu vreau sa vb.cu Dr sa-mi fac ET cu 3 embrioni
Mai revin .....va las cu bine

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

looana iubita ...n-au treaba cu tine acolo ,doar cu soata.Lui i se ia sperma si sange in rest tie iti face un eco pentru endo ,atat.Sa duci cu tine analizele pe carew le-ai facut ,mai ales daca nu sunt in regula .Brigite eu nu le-am luat vaginal deloc dupa et pentru ca nu-mi stau acolo cat ar trebui ,si cum am de luat si dimi ...nu pot sta toata ziua in pat,si acum e interzisa folosirea tampoanelor vaginale .Am luat oral dar sunt groaznice asa ca am inceput seara sa le iau vaginal si numai dimi oral ca mi-e rau deja de ele ca nu le mai pot lua.Eu cred ca la fel se absoarbe si oral si vaginal ...la mine e mare progesteronul.Nu inteleg valoarea beta hcg la tine Brigite ...1400eu stiu ca ce e peste 25 e sarcina ,eu am 29,800...ce inseamna 1400? scuze dar nu ma pricep si vreau sa ma elucidez

Mergi la inceput