FIV CU OVOCITE DONATE (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Apalina de regula trebuie sa fie valori de minim 50muI/ml, uite aici un tabel:
BHCG (non-preg) <5 mlU/ml
BHCG (0-2wk) 0-250 mlU/ml
BHCG (2-4wk) 100-5,000mlU/ml
BHCG (1-2mo) 4,000-200,000
BHCG (2-3mo) 8,000-100,000
BHCG (2nd trim.) 4,000-75,000
BHCG (3rd trim.) 1,000-50,000

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Looana, eu n-am avut nicio treaba cu punctia, caci am facut ET cu embrioni congelati

cu o zi inainte de ET am facut o eco la clinica pt verificare edo, caci asa am rugat-o pe coordonatoarea mea, sa am aceasta consultatie inainte de ET. Nu mi-au luat analize de sange, nimik.


Apalina, eu am valoarea 1850 la 14 zile de la transfer de blastocisti. Ar veni ziua 19 DPO - dupa ovulatie (in cazul de fata-punctia donatoarei) , adica 4 saptamani si 3 zile de sarcina. Analiza Beta HCG si numarul obtinut au "logica" doar corelate cu aceasta zi - si cu saptamanile de sarcina.

Valorile pentru sarcina 4 sapt sunt cuprinse intre 9.5 si 750, mediana 140
Valorile pentru sarcina 5 sapt sunt cuprinse intre 217 si 7138 mediana 1398

Dupa cum poti vedea rezultatul meu depaseste mediana pentru 5 saptamani de sarcina, desi eu am doar 4 si 3 zile, de aceea fetele spuneau ca am gemeni - si eu de asemenea cred ca valoarea e cam mare .


Valoarea ta cred ca este de pe la 6 saptamani de sarcina, asta cu beta trecuta de 20 de mii. Cat ai avut beta in data testului pozitiv, la inceput de februarie?

de asemenea poti intra pe site-ul asta :

http://www.betabase.info/showBasicChart.php?type=Single

calculezi cate zile sunt de la punctie si vezi unde te situezi cu valoarea ta.

Eram absolut sigura ca iei progesteron oral, pentru ca pana acum am discutat la reprofit pe marginea rez meu- care e cum ti-am zis mic. Eu il iau doar vaginal, si mi-au explicat ca in aceasta situatie progesteronul seric este mai mic intrucat se manifesta fenomenyl de first uterine pass efect- cu alte cuvinte la nivelul uterului valoarea e mai ridicata decat cea din sange si asta ii intereseaza pe ei (si pe noi deopotriva) ca mediul uterin sa fie imbibat cu progesteron, caci asa se hranesc cel mai bine bebeii. Progesteronul luat oraal se transfera in sange mai repede decat cel vaginal, insa s-ar parea, asa cum am zis ca in vagin e mai eficient.


Ei au spus ca valoarea progesteronului meu (30 si ceva ) e buna, pt ca nu am corp luteal - pt ca nu am avut ovulatia, si practic pana se formeaza placenta care sa secrete progeesteron ma bazez doar pe utrogestan , si ca din rezultatul asta ei deduc ca isi face treaba

Pentru cine doreste sa aprofundeze pun linkul la un studiu f important despre suportul fazei luteale cu progestative administrate pe diverse cai, in care e explicat si first uterine pass effect.

http://humupd.oxfordjournals.org/content/6/2/139.full.pdf


Eu te-as sfatui sa incerci sa te trezesti cu 1 ora mai devreme si sa il pui si dimineata vaginal, asiguri papa bun la bebe si scapi si de starea de ameteala!



"Most of the important things in the world have been accomplished by people who have kept on trying when there seemed to be no chance at all." Dale Carnegie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Citat:
citat din mesajul lui Looana

Apalina de regula trebuie sa fie valori de minim 50muI/ml, uite aici un tabel:
BHCG (non-preg) <5 mlU/ml
BHCG (0-2wk) 0-250 mlU/ml
BHCG (2-4wk) 100-5,000mlU/ml
BHCG (1-2mo) 4,000-200,000
BHCG (2-3mo) 8,000-100,000
BHCG (2nd trim.) 4,000-75,000
BHCG (3rd trim.) 1,000-50,000


Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)



da, aici la

BHCG (0-2wk) 0-250 mlU/ml
BHCG (2-4wk) 100-5,000mlU/ml

ei inteleg saptamani de gestatie, nu de sarcina. Saptamanile de sarcina se numara de la UM, saptamanile de gestatie de la ovulatie / punctie.,
asta pt dezambiguizare

"Most of the important things in the world have been accomplished by people who have kept on trying when there seemed to be no chance at all." Dale Carnegie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Fetelor, scuze ca azi nu am reactionat la mesajele voastre, am fost plecata de acasa pana acum, fara acces la net. Am mai editat putin prima pagina, am reusit intr-un final sa preiau si capitolele anterioare, dar inca mai am lucruri pe care nu stiu sa le fac, asa ca scuze daca prima pagina nu arata la fel ca cele facute de mami-vreau sau catalina
Apalina si Brigit, spuneti-mi cum vreti sa scriu despre voi la lista cu gravidute, sa fie actualizat si acolo.
Oricum, e ceva de munca sa tii un topic la zi...Mi-e dor de Mami Laura... Sper sa ma descurc. Daca vedeti ceva ce nu am facut bine sau care lipseste, va rog sa imi ziceti, sa fac sa fie bine
Roadetot, chiar ca ai ditamai endometrul! Hai cu optimism inainte
Looana, iti tin pumnii sa ai situ endometru bun, sa se prinda prichindeii
Mireacol, ce-mi place de tine, ai intotdeauna o vorba buna la tine
Restul fetelor, va pup mult si sa dea Domnul ca inceputul asta bun de an sa continue tot asa, dintr-o reusita in alta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Fetelor, am vazut ca sunteti aici care avteti mutatie pe MTHFR C677t - heterozigot. Ce tratament urmati pentru asa ceva? Am descoperit-o si eu la mine si mie mi-a zis medicul sa iau acid folic de 5 mg a la long. Daca raman insarcinata, va trebui sa creasca doza, dar vedem la momentul oportun. Mi-am facut si analizele specifice pentru trombofilie
MUTATIA FACTORULUI V LEIDEN si MUTATIE PROTROMBINICA (FACTOR II) si au iesit ambele megative, inclusiv MTHFR A1298c. Oare e suficient acidul folic sau ar mai trebui sa iau ceva? CA vreau sa plec la Brno cu sanse maxime.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

alina good job
nu trebuie sa te scuzi, noi iti multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

fetele, ce bine arata topicul: tabele bhcg
sper sa o tinem asa in urmatoarele luni
pup toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Brigit, sa stii ca nu ma pricep f bine la valori beta, stiu doar ce am mai vazut pe net, pe forum.. Nu am vrut sa cobesc cand am zis ca ai un embrion la purtator. Sa dea Domnul sa fie doi si sanatosi.
As vrea eu sa am atata noroc, sa se prinda ambii embrioni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Saru-mana Smaick

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

alina excelenta treaba!!!!

cred ca cel mai bine e sa ajute toate fetele care pot/vor/au timp pt editari, si asta nu se poate face decat cu user comun; daca si restul fetelor vor, cred ca ne poate ajuta catalina

alina, eu am mutatia C677T heterozigot; e singura mutatie, si eu mi le-am analizat pe celelalte; intr-adevar aceasta mutatie se asociaza cu cresteri ale nivelului homocisteinei din cauza deficitului de folat- si e necesara suplimentarea acidului folic DAR decizia terapeutica o ia hematologul tinand cont nu doar de predispozitiagenetica ci si de gradul de afectare a organismului, in urma unui control hematologic.

eu fac clexane, l-am inceput de la embrioransfer, am recomandare de la dr Avram; dansa m-a consiliat si la celelalte doua FIV-uri si in sarcina trecuta (pe care am pierdut-o, dar nu din cauza de trombofilie); am doza de 0.4 pe care o fac in doua reprize, una dimineata , una seara; suportul estrogenic si progesteronic coaguleaza sangele, iar clexane-ul ajuta f mult

si eu sunt de parere ca pt a pleca cu sanse maxime trebuie sa apelezi la un hematolog bun-din cate am inteles dna dr Avram e si la Cluj, dar nu stiu exact unde ca eu ma duc la medcenter buc pt analize iar cu dansa tin legatura doar telefonic



despre prima pagina : si eu vreau sa ajung cat mai repede acolo, insa deocamdata mai astept, vreau sa imi vad comorile la eco, sa stau putin mai linistita; cum zicea si miracol despre prietena ei graviduta ca nu se poate bucura inca de sarcina, si eu am temerile mele , sarcina e un moment de bucurie, dar si de incertitudine, in mod special pt cele care o obtin f greu, asa ca va rog sa mai aveti unpicut de rabdare cu mine

dar cand graduez to OB-GYN (asa zic americancele pe forumurile lor cand trec in al doilea trimestru) va dau datele sa ma puneti la gazeta de perete

va pup pe toate , fara exceptie!!!



"Most of the important things in the world have been accomplished by people who have kept on trying when there seemed to be no chance at all." Dale Carnegie

Mergi la inceput