Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (122)

Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (122) | Autor: pufuleti2010

Link direct la acest mesaj


SALUTARE!
SUNTEM UN GRUP UNIT DE MAMICI DESTEPTE, FRUMOASE, DOCUMENTATE SI PUTERNICE! Va asteptam sa va alaturati grupului nostru!

Avem cei mai frumosi pufuleti de
decembrie - IANUARIE - FEBRUARIE - martie
2009-2010




Experienta de neuitat a sarcinii , am parcurs-o in Odiseea de 144 de capitole si am inceput primul an dintr-o alta viata cu
primele 100 capitole and counting...
101; 102; 103; 104; 105; 106; 107; 108; 109; 110; 111; 112; 113; 114; 115; 116; 117; 118; 119; 120; 121;



Rugaciunea parintilor pentru copii:

Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat in fata lui suflare de viata si, binecuvantandu-l, ai zis:cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul, iar la Cana Galileii, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate, ca neincetat sa reversi harul Tau si sa Te milostivesti asupra copiilor mei, pe care ai binevoit sa mi-i daruiesti. Umple-i de intelepciune si pricepere. Apara-i de toate cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti. Porunceste ingerilor tai ca totdeauna sa le fie calauze si povatuitori spre toate faptele cele bune, ca de-a pururea sa Te poata lauda si preamari in veci. Amin.



Aniversarile lunii Ianuarie
01.01 - Luca de Decenuela
04.01 - Alexandru Lucian - de Roco1617
05.01 - Alexander Gabriel - de MP
05.01 - Tomaca
07.01 - Arthur de Danyelana
07.01 – Ioana_fota
08.01 - Dragos-Andrei - de Ale1212xa
09.01 - Maia Teodora- Sagetutza
12.01 - Andrei Ioan - de Ratusca Mica
12.01 - Petra Anastasia de Danasor
13.01 - Iris Ema- de Cris.dogarel
14.01 - Ivan Matei - de Beatrice1982
15.01 - Petru Catalin - de Myky791
18.01 - Miruna Elena - de Dastefa
19.01 - Daria Ioana - de Ayanna_xem
19.01 - Stefan - de Ana_g
19.01 - Madalina - de Satulica
20.01 - Teodor (BbTeo) - de Plateea,
20.01 - Andreea Maria – de Happyella
21.01 - Iustin - de Elena_Iulia
21.01 - Caius de Ruxita
22.01 - Teodor - de Lucia2000
23.01 - Yannis Andrei de Al3csa
25.01 - Yannis - deAlexutzzza
26.01 – Ariana de Simplicity
26.01 - Tudor Ioan de Tomaca
27.01 - Mara Ioana de Miremia
28.01- Maria Isabela de Elefantica
29.01 - Maia Ilinca - de Haircut
30.01- Cristian - de Xela_07
30.01 - Arwen92

Aniversarile lunii Februarie
01.02 - Daniel - de Blue_flower
02.02 - Alexandra Elena - de Cris.Mario
02.02- David-Gabriel - de Alicredo
02.02- Raul Alexandru de Bubu_bu
03.02- Dionisios-Ionas - de Vi4i
04.02 - Marcu de satulica
06.02 - Lucas Gabriel - de Oani_2002
07.02 - Ioana-Cristina - de mandruta
08.02 - rox_y
09.02 - Arya-Miruna - de Annaiss
10.02 - Sebastian Mihai - de Evyme
10.02 - Daniel Alexandru - de Onitza
15.02 - decenuela
16.02 - Plateea

Aniversarile lunii Martie
01.03 - Iuria Natalia - de Lorex
03.03 - Lorena de carmita_baby
07.03 - Mara Andreea - de rebiana27
07.03 - Darius Mihai de arwen92
13.03 - Danasor
18.03 - alicredo
20.03 - cris.dogarel
26.03 - Maria Alexandra de Ioana_fota

Aniversarile lunii Aprilie
04.04 - Ana de cris.D
24.04 - Simplicity
27.04 - bAly
30.04 - Iulenca

Aniversarile lunii Mai
09.05 - elena_iulia

Aniversarile lunii Iunie
01.06 - onitza
16.06 - satulica

Aniversarile lunii Iulie
08.07 - xela_07
20.07 - sagetutza
23.07 - danyelana
28.07 - ratusca_mica
30.07 - Radu Andrei de MP

Aniversarile lunii August
08.08 - Mamidepuiuti
08.08 – Mariuca de Iulenca
11.08 - Andreea de Xela
14.08 - Bubu_bu
16.08 - Mario Andrei de Cris.M

Aniversarile lunii Septembrie
01.09 - Happyella
04.09 - Cris_mario
17.09 - Al3csa
26.09 - Lorex
28.09 - Lucia2000

Aniversarile lunii Octombrie
08.10 - Carmita
11.10 – Evyme
25.10 - Ruxita

Aniversarile lunii Noiembrie
02.11 - Dastefa
05.11 - Alexutzzza
09.11 - Andre_lina
12.11 - Beatrice1982
15.11 - Elefantica
16.11 - Larisel
16.11 - Vi4i
16.11 - Daria de dastefa
20.11 - miremia
28.11 - Paul de onitza

Aniversarile lunii Decembrie
01.12 - Tudor Andrei de Andre_lina
09.12 - micki_mica
09.12 - Katya Natalia de Larisel
09.12 - Sofia Alena de Larisel
12.12 - ale1212xa
16.12 - Florin Cristian de Micky_mika
23.12 - dandanaG
27.12 - Mandruta
27.12 - Dragos Andrei de DandanaG
31.12 - Diana de Rox_y


TEHNICE
Cum se deschide capitol nou
1. Te loghezi cu userul comun pufuleti2010. Parola o primesti la cerere pe PM.
2. Mergi la "Primele 365 zile din viata unei comori", intri pe subiectul nostru, la prima pagina si dai "Editeaza subiect".
3. Copiezi toata listuta si mergi inapoi la "Primele 365 zile din viata unei comori", unde dai "Subiect nou".
4. Dai Paste la listuta copiata si faci urmatoarele modificari:
- scrii la subiect "Pufuleti de Ianuarie - Februarie 2010 (nr.capitolului)"
- treci capitolul trecut in lista capitolelor de la inceputul listutei astfel: copiezi link-ul capitolului trecut, mergi la cel nou deschis, la "Mod format" pui pe "Interactiv", mergi la butonul "Intrudu Hyperlink", apare o alta casuta, pui nr capitolului, dai ok si apoi link-ul capitolului trecut si iarasi ok.
Si gata!!! Capitolul nou este facut... Aaaa, si te duci pe ultima pagina a capitolului vechi sa anunti ca s-a deschis capitol nou... Aceeasi formula de mai sus.
Recomandare: inainte de a crea capitolul nou sau de a face modificari in lista initiala, nu uita sa vizualizezi modificarile facute ca sa te asiguri ca nu s-a stricat ceva sau ca lucrurile arata asa cum ti le doresti. Daca nu este bine, reseteaza si incearca din nou.
Bafta! Instructiunile sunt mult mai complicate decat este de fapt sa schimbi capitolul.

Cum se actualizeaza lista
Te loghezi cu userul comun, te duci la primul mesaj din capitol, ii dai "editeaza subiect" si in interiorul mesajului se adauga la aniversari pufuletii si mamicile noi.

Cum sa ascunzi un link
[url ="aici scrieti linkul" ]aici scrieti denumirea dorita [/url ]
Atunci cand veti scrie formula, scoateti acele blank-uri dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.

Cum sa pui poze la semnatura
Mai intai trebuie sa intri pe un site unde trebuie sa incarci pozele (exemplu: photoshop, webshots, flickr, picassa etc.). Acolo iti faci un cont si urmezi instructiunile dupa care incarci pozele. Apoi te duci pe dc la profil personal-editeaza profil-optiuni-semnatura si acolo la sfarsit sau unde vrei tu scrii urmatoarea "formula magica": [ url = "..." ]poze[ /url ]. Scoti toate spatiile, in loc de ... scrii linkul cu poze sau dai copy paste cu adresa lui, iar in loc de cuvantul "poze" scrii ce vrei tu sa apara, plus ca poti sa-l boldesti, sa-i dai alta culoare, marime etc. Apoi da-i o vizualizare ca sa verifici cum ti-a iesit. La final trimiti datele si gata.


LINKURI UTILE:


www.babycentre.co.uk/baby/development/" target="_blank">Dezvoltare saptamana de saptamana si repere de crestere
www.babycentre.co.uk/baby/development/letsplay/" target="_blank">Cum sa ne jucam cu bebelusii
www.drepturile-gravidelor.ro/" target="_blank">Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici
Muzica pt calmat BB: www.youtube.com/watch?v=jzoZnivlLhw&feature=related" target="_blank">I, www.youtube.com/watch?v=sML60YBpF-I&feature=PlayList&p=DAB70AB212AFB318&index=1&playnext=2&playnext_from=PL" target="_blank">II, www.youtube.com/watch?videos=5KiVQ2nVb9s&v=2n0qh-Pu8To&playnext=20&playnext_from=TL" target="_blank">III
www.youtube.com/watch?v=pNqrkGnkUWc&feature=related" target="_blank">Gimnastica pt mamici
www.desprecopii.com/info.asp?id=813" target="_blank">7 medicamente interzise bebelushului
www.netmedic.ro/ghid-prim-ajutor/capitolul-v#obstructia-cai-aeriene-copil" target="_blank">Ghid de prim ajutor
www.kellymom.com/bf/pumping/milkstorage.html" target="_blank">Cum pastram laptele matern
Incercand sa-mi inteleg copilul
www.mamadearest.ca/fr/info/articles_dr_newman.htm" target="_blank">Info utile in lb franceza
www.romedic.ro/aprecierea-cresterii-la-copil-0C437" target="_blank">Aprecierea cresterii la copilwww.desprecopii.com/info.asp?id=86" target="_blank">
Primul an din viata bebelushului
Dezvoltarea gandirii

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Utile pt monti-niace: teorie; www.montignac.com/fr/" target="_blank">ig;
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Multumim de capitol,Miremia tu ai fost?



Mami de 2 iminimioare(sotior si albinuta Ariana)
Vesnic indragostita de voi doi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

Dau de baut si de mancat mai pe seara asa, ca nu am reusit sa intru deloc. ntul a sucombat in fata caniculei.

mojitouri, frapeuri, racoritoare, inghetzata, ce vor fetele si pufii:

Ema are 7 luni!

Cris, mami de Ema, my lucky 13 si Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Multumim de capitol,Miremia tu ai fost?



Mami de 2 iminimioare(sotior si albinuta Ariana)
Vesnic indragostita de voi doi !


Eu, eu.

Cris.d multumim de cinste!!

_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 7 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

Dau de baut si de mancat mai pe seara asa, ca nu am reusit sa intru deloc. ntul a sucombat in fata caniculei.

mojitouri, frapeuri, racoritoare, inghetzata, ce vor fetele si pufii:

Ema are 7 luni!

Cris, mami de Ema, my lucky 13 si Ana

multumim de cinste.........pupici la Ema



Mami de 2 iminimioare(sotior si albinuta Ariana)
Vesnic indragostita de voi doi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

da, nu meregea browseru'....
MP, herzlich wilkommen, asadar.... sa dai semnal cand se termina proviziile, trimitem paket, asa cum faceau si nemtzii inainte cu noi. cu fluturasul e nasol, la sotz 7 meleoane, la mine la fel...juma din banii de salar pe o luna au zburat.

XELA, un cocktail, un shot, o aromata de casa? mami frumoasa, manichiurata, aranjata

multumim de urari si scuze de cinstea pe seara... teoria e buna, tehnica m-a dovedit azi...

Cris, mami de Ema, my lucky 13 si Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_fota spune:

Cris d multumim de tratatie,vb aceea nici o data nu e prea tarziu asa ca ne-a prins bine acum pe seara avem provizii pana maine.Eu cum am mai spus am AC in sufragerie si il las sa bata in jos spre canapea si ajunge mai greu in dormitor la ea.Noi afara iesim pe la 18.30 si mergem pe faleza,desi nu suntem obisnuiti cu asemenea aclduri si de cele mai multe ori nu mai adie nici vantul suntem zeci de mamici ne lovim cu carucioarele pe acolo eu daca nu ajung la 20.30-21 cel tarziu acasa nu mai vad sa urc cu carutu pe scari si ea la ora aia de obicei face nani si am scandal.Azi am vrut sa pun pt micutu Siluan niste banuti dar nu am banca aceea langa mine e in capatu celalat de oras si la banca de langa mine nu a vrut asa ca o sa fac tot posibilu luni sa las plimbarea pe faleza si vom merge la banca pt el,merita efortu.

de Maria Alexandra 26.03.2010

Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sa fim bine





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_fota spune:

Vreau sa va zic ca imi vine sa-mi dau pumni si palme la cat de tanta am fost,azi m-am dus sa-i pun cercelusii nu va zic cat a plans mititca desi au fost pusi cu pistol din ala special,am fost cu 2 prietene mie mi s-au inmuiat picioarele abia am tinut-o nu stiu cat a fost durerea cat socu ,noroc cu ele ca au reusit sa o calmeze si intr-un final a adormit.Dc nu i-am pus din maternitate?de toantaAcum am scapat gata .Fetele cu experienta in domeniu mie mi-au spus ca dupa 1 sapt ii pot pune cercelusii asa este?de cate ori i-ati rotit pe cei medicinali in urechiuse?
AAA era sa uit,seara asta am vb cu Lucia,maine seara ne vedem vine la Mangalia asa ca maine seara sau dum punem poze

de Maria Alexandra 26.03.2010

Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sa fim bine





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gmilady spune:

Revin... Voiam sa scriu de ieri, dar am picat de oboseala, langa un bebe X supi rau si-n somn... Ne-am intors si noi miercuri dimineata de la mare... sunt multe de povestit, dar tare mi-e greu... incerc sa zic si eu cate ceva acum...

Din pacate bebe X a cam patit-o , de-asta nici n-am mai scris ... E binisor acum, fara griji, dar sa va povestesc...

A inceput din a treia zi cu febra 37.5 (sub brat, noi doar asa masuram), deci un pic peste normal, am crezut initial ca-i ies si lui dintisorii, dar apoi ni s-a parut mai suspect decat atat, am mers la medic (exista un cabinet chiar in hotel) si bine am facut: rosu in gat .

Apoi dupa doua zile si un pic diaree (sau ma rog, foarte foarte moale, si pentru ca a refuzat complet mesele solide - probabil din cauza durerii din gat, am revenit la LM exclusiv), iar cand credeam ca aproape am scapat in ultima zi i-a aparut si o usoara iritatie, bubite rosii pe gat si pe corp ...

Diagnostice doctor bulgar: "angina cataralis" si "dermatitis allergica"
Pediatra lui bebe X: de negasit, s-a nimerit si ea in concediu saptamanile astea si a avut telefonul inchis... o data aveam si noi cu adevarat nevoie... trebuie sa vorbesc, sa existe o solutie de rezerva, sa o inlocuiasca cineva... ea e si medicul de familie
Diagnostic clinica aici, imediat ce ne-am intors: faringita acuta, nespecificata, rash si alte eruptii nespecificate ale pielii, exantem probabil de etiologie virala.

Am copiat exact pentru fetele care au cunostinte medicale si sunt interesate, eu sunt paralela rau, neavand mai niciodata probleme, maxim o raceala usoara iarna... speram de fapt ca si bebe X sa se bucure de aceeasi imunitate... inca mai sper... e probabil adevarat ca 6 luni e varsta periculoasa din pct asta de vedere, ca imunitatea din nastere si din laptic slabeste, iar anticorpii proprii acum se formeaza...

De la ce a facut: nu stiu , dar ambii doctori au banuit ca a intrat in contact un alt copil bolnav... ceea ce e foarte posibil (nu direct, dar prin aer, apa etc.), avand in vedere ca era un hotel-club family, nu exista camera fara cel putin un copil, si era plin... noi nu am stiu dinainte, n-a fost deloc o idee buna [bang Alte lucruri de care ma mustra constiinta: balaceala din primele zile, in mare si in piscina (desi au fost doar cateva minute, 3-4-5, in fiecare zi, si apa calda), aerul conditionat din camera (ne-am trezit in a doua noapte ca desi era dat pe off, tot functiona de ni se facuse noua cam frig ... solutia a fost pana la urma sa tinem noaptea usa de la balcon deschisa, AC functiona doar cand era inchisa).

Tratament:
- eferalgan si nurofen pentru a combate febra, alternativ la minim 3 ore (cam 3 zile, a avut in jur de 37.5, maxim 38 sub brat si a scazut ok dupa fiecare administrare)
- tantum verde spray pentru gat
- smecta apoi enterol pentru diaree
- fenistil picaturi contra alergiei (la indicatia doctorului de acolo), dar astea i le-am dat o data si am intrerupt, eu (si nici doctorita care l-a vazut aici) necrezand ca ar fi cu adevarat alergie (nici nu prea avea la ce... LM exclusiv in ultimele zile, nimic nou atunci, nici macar in contact... m-am gandit ca poate de la medicamente... sau alergie la bulgari )

Cred ca e de bine ca am scapat pana acum fara antibiotice, sper sa nu fie nevoie nici in continuare

E rau ca a avut o stare generala foarte proasta, nu anemic, dar marait si agitat la maxim... L-am tinut pe acolo numai in brate, eu si tati in schimburi, mancam pe rand, unul la masa iar celalalt facand ture (acum am avea amandoi nevoie amandoi de inca o saptamana de vacanta sa ne odihnim ). Si mi-a parut bineinteles tare rau
ca nu a apucat si el sa se balaceasca, sa se bucure de mare si de soare... of Si la fel de grav, ca nu mai vrea sa pape... doar LM... Am citit faza cu preotul, in cazul Marei a Miremiei a fost funny , dar stia el ce stia... ca noi l-am cam fortat pe bebe X cu eferalganul, nurofenul etc., nu cu lingurita ci cu epubreta\siringa cu care au venit, dar tot am impresia ca si de-asta nu mai deschide acum bebe gura la nimic... se teme sa nu-i mai dam medicamente... of ca trebuia sa i le dam, si nu reuseam cu frumosul dar data viitoare imi dau mai mult silinta sa-l pacalim mai cu blandete.

Ne-am gandit si sa ne intoarcem mai devreme, dar eu eram ingrozita de drum, vazandu-l pe bebe X cum plange imediat ce nu mai era in brate, leganat, pupat si plimbat... uneori chiar si atunci. Tot speram sa-i treaca, sa nu-i faca si mai rau drumul.. In ultima zi a fost destul de bine (cu exceptia bubitelor), asa ca ne-am facut curaj si am plecat seara la 23:00 (de fapt cu o noapte inainte fata de cum planuisem), dupa ce a adormit ca de obicei (cu somnul de noapte n-am avut din fericire probleme, ora fixa si 2-3 treziri ca de obicei) am terminat de strans bagajele, l-am pus in scoica si dusi am fost ... Sotul a condus toata noaptea, dar pentru noi a fost sigur mai bine asa, bebe X s-a mai si trezit dar s-a linistit relativ repede, cu pauzele de rigoare si un pic de cantat "barca pe valuri"... Ziua si-ar fi pierdut rabdarea in 10 minute treaz in scoica, si la cat era el de irascibil...

Cum am ajuns acasa, in camera lui, apoi parcul lui, aerul lui, s-a simtit vizibil mult mai bine, s-a inveselit... Am fost la dr in dimineata in care am ajuns, la 8:00 eram acolo, concluziile le-am spus mai sus, sper eu ca nimic prea ingrijorator... continuam in principal cu tantum verde 3 pufi de 3-4 ori pe zi si speram sa treaca rosul din gat cat mai repede, iar intre timp vom facem si analize de kaki, sa vedem daca depistam vreo infectie... Si am luat diversificarea de la inceput, cu alimente de regim (mar copt, morcov si orez fiert etc.). Mi-era teama ca nu va mai deschide in veci gura la lingurita (incepusem sa ma gandesc la alternative), e insa baiat destept si pus acasa in scaunelul lui de masa a inceput sa guste si abia apoi sa se strambe, incet-incet (incerc sa nu-l mai fortez deloc) sper sa revenim la cele doua mese pe care le aveam...

Sper ca nu v-am plictisit rau, poate ajuta la ceva ce am povestit eu pe aici - iar daca nu, cu atat mai bine , ca nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva. Mamicilor care pleaca in curand la mare : eu am patit-o acolo, dar na, bineinteles ca se putea intampla acasa sau oriunde, n-as vrea sa va ingrijorez ca nu e cazul, prudente stiu ca sunteti deja... deci drum bun si vreme buna, numai sanatate si o cat mai mare intalnire a pufuletilor!!

Noi acum nu mai avem de gand sa mergem in Bulgaria in viitorul prea apropiat, ne-au enervat mai multe lucruri, dar adevarul este ca nu eram in cea mai buna dispozitie... Altfel ar fi fost ok, obositor dar ok daca cel mic era bine.. Oricum am fi preferat si acum altceva decat Bulgaria, dar tocmai ca am zis sa nu riscam in caz ca se intampla ceva, si asa a fost, ca am avut medic chiar acolo. Btw, a costat cam 150 euro in total (ne-a facturat 2 consultatii desi ne-a vazut de mai multe ori, tantum verde, nurofen si enterol), fiecare cost umflat rau, dar in fine, bine ca a fost, si ar trebui sa recuperam banutii avand asigurarea lui bebe X facuta special pentru plecare. Dar poate ca in alta parte, chiar daca teoretic mai riscant, nu s-ar fi intamplat nimic.. Of. Nu regret insa ca am plecat, pentru ca asta ne doream... sigur daca stateam acasa plangeam imaginandu-mi ce pierdeam...

Asa ca eu sunt optimista si de-abia astept vacanta urmatoare, sigur ne va iesi mult mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

intru sa ma racoresc...cu o... de la cris...sa-ti traiasca printzesa...si LML...tuturor...

noi am fost la pescuit...iar io n-am prea dormit deloc...ba de caldura ba de tzatzaiala...dar..nu e nimic nou.

azi am luat un aparat de fc iaurt in casa...sa vad cum va functiona...desi am fost putin dezamagita si de ce. am fc iaurt...sau cum naiba s-o numi...adik am firt lapte si cand era caldutz am pus putin a smantana de la sibieni..si a iesit f ok...zilele trecute, am repetat operatiunea dar am pus smantana din comert si sana..ca asta aveam si a iesit asa....ciudat se intindea ca elasticul...am dat vina pe porcariile de la pun astia in produsele lactate....

ieri i-am fc papa si am pus la congelator...in sfarsit dupa ce ce m-am dat in spectacol cu stemer...jmeker....ieri mi-am amintit ca-l am. am pus morcov, pastarnac, patrunjel, ardei rosu, dovlecel, cartof, rosie...si piept de pui ( nebio) si le-am mai subtiat cu lapte...am p[us in portii la cong...i-a placut lui jiji.

in rest nu ne laudam cu nik....tot nu sta in fund...dintii nema...de kama sutra s-a plicti...cred ca asta m-a luat in serios cu 40...si se gandeste ...de ce sa se grabeasca...are timp di tati, nu?



Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret





AMR.....NU SE MAI DUC!!!!!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Gmilady,imi pare rau sa aud de ce ati patit cu bebe X....sa dea DD sa isi revina repede....cat despre vacanta....fruntea sus ...sunteti tineri...toata viata o aveti inainte...daca va lase bebe X
btw ti-am spus ca data nuntii o avem aceeasi?zi,luna,an....exact



Mami de 2 iminimioare(sotior si albinuta Ariana)
Vesnic indragostita de voi doi !

Mergi la inceput