Pufuleti gustosi de ian-feb 2010 - CAP.104

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Bea, mama, am intrat...stimulata de tine si povestiutele tale sa stii...

Te inteleg perfect...

...si eu cand eram mica visam la oras...mai ales cand mai veneau in vacanta copii de pe la oras si aveau asa un aer deosebit...moama, ce-i mai invidiam.
Intre timp am crescut, am plecat si eu la oras, am facut scoli, am fost prin strainataturi, am experimentat diverse situatii, statul in camin, apoi cu chirie etc...au fost si perioade frumoase si grele, dar nicaieri n-am gasit acel 'ceva' care sa ma faca sa ma simt cu adevarat bine si eram permanent intr-o vesnica cautare a lui 'acasa'.
Dupa mai bine de 15 ani de umblat 'hai-hui' (ca la 14 ani am plecat prima oara de acasa) m-am intors la locurile natale, mi-am gasit un job ok care sa ma satisfaca dpdv profesional si sa zicem oarecum material, m-am casatorit, ne-am facut cuibusorul nostru de nebunii, apoi a aparut zgubilicea...si uite acum pot sa zic ca intradevar am gasit ce cautam. Linistea sufleteasca!
Totul pare lin asa cand povestesc, dar n-a fost asa...am experimentat si eu zbucium sufletesc, griji, probleme de toate felurile, stres...vai, numai eu stiu! Numai eu stiu!...
Nici acum nu-s toate roz.....sunt multe neajunsuri, multe probleme, stres de toate felurile...dar parca totusi daca stau sa ma gandesc bine, nu am motive sa ma plang. Daca Dumnezeu mi-i tine sanatosi si aproape de mine pe cei dragi...tot greul se diminueaza.

Eu mi-am pus limite insa ceea ce priveste viata la tara...nu am animale si nu am de gand sa-mi iau (inafara de cateii astia rataciti prin curtea mea), nu vreau pamant (imi ajunge gradinuta din spatele casei-gradinuta mica, mica nu ce am vazut la tine)...eu tot ce vreau e casa cu terasa si curte si flori...sa ma bucur de viata.

Ai mei au si animale si pamant si exact ca tine incerc sa-i conving ca viata asta nu inseamna numai munca...dar asta e viata lor, asa sunt ei fericiti si la urma urmei ii inteleg. Ei nu stiu sa traiasca altfel...asta e cutuma lor, sensul lor si ceea ce ii defineste. Tata mi-a zis odata, cand tot il tocm eu la cap s-o lase mai moale cu munca ca viata asta nu-i vesnica si sa vanda animale, pamant etc si sa stea sa se odihneasca, bla bla...zice: "mai, copila, eu daca nu muncesc inseamna ca sunt bolnav! In loc sa te bucuri ca ma vezi sanatos si pot sa fac de toate...pai care e mai mare bucuria? Sa fii sanatos si sa muncesti sau sa fii bolnav si sa stai degeaba?"...si am inteles...asta e viata lor! Ma rog sa le dea Dumnezeu sanatate sa si-o traiasca asa cum doresc si cum se simt ei impliniti...iar noi, astia mai tineri, sa avem puterea sa ne traim viata noastra asa cum ne place noua fara sa ne simtim vinovati sau obligati sa fim intr-un fel sau altul.

Si noi muncim si ii ajutam pe ai mei de multe ori...la fan, la adunat, la diverse treburi pe langa casa, chiar si la animale uneori...dar o facem de placere, pentru ca nu se intampla des si n-o facem din obligatie. Doar experimentam... si cand suntem obositi de munca fizica ne felicitam ca am avut intelepciunea sa facem o scoala care ne-a oferit un alt statut si ne-a ajutat sa ne construim alta viata si alt viitor...

Si voi va puteti lua in frau propriul destin...si sa va traiti viata asa cum vreti voi si sa-i lasati pe parinti si socri sa-si traiasca viata lor. Stiu ca e usor de zis si greu de facut...dar de voi depinde...de ceea ce va face pe voi fericiti si impliniti.

Ai zis ca traiti pentru Ivanel...

Sa stii ca si pentru voi trebuie sa traiti si traind pentru voi traiti si pentru el...sunt convinsa ca ar vrea sa va stie fericiti nu chinuiti, impliniti nu mahniti, si 'alaturi' de el nu doar 'pentru' el.
Nu-i asa ca atunci cand iubesti pe cineva ii vrei binele si-l vrei fericit? Asa si Ivanut, cand o sa constientizeze iubirea pentru voi, pentru parinti o sa vrea sa va stie fericiti. Si asta o sa-l faca si pe el fericit.....asa ca traind si pentru voi de fapt traiti si pentru el. Nu mai acceptati sa va chinuiti, sa va sacrificati inutil...bucurati-va de tot, ca aveti mii si milioane de motive, nu-i asa?

Sanatate multa sotului...o sa treceti voi si peste hopul asta si o sa fiti acusica impreuna si o sa bucurati de viata si tot ce va ofera ea. Drum bun maine...si nu uita sa-i mai spui o data sotului ca-l iubesti...si eventual poti sa-i spui si de ce...







Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Citat:
citat din mesajul lui evyme

Citat:
citat din mesajul lui ayanna_xem

Citat:
citat din mesajul lui evyme

Hello!
Am intrat ca sa va spun ca am pus pe contul comun cateva pozici noi (unele cu Sebi dupa ce a papat morcov) si un filmulet
Noi il asteptam pe tati sa iesim la plimbare, maine mergem la tara la aer curat si poate gasim si cate ceva folositor pt difersificare prin gradina , asa ca va urez la toate un we placut in continuare!




din 10.02.2010 fericita de Sebastian Mihai


cum a venit pe lume pustiu`
poze bebe Sebastian
www.youtube.com/watch?v=qBT23OL7Co0" target="_blank">filmul botezului


O mama e acea persoana care poate lua locul oricui, dar nu poate fi inlocuita cu nimeni ~ Cardinal Mermillod


AMR 2 kg... si apoi inca 3, daca se poate


Ce tare e!!! M-am amuzat cu filmuletul...



Poze




Multam! Si zgubilicea ta e tare frumusica! Si pozele cu catelusii Imi place tare mult tarcul de joaca al Dariei; cat te-a costat si de unde l-ai luat?




din 10.02.2010 fericita de Sebastian Mihai


cum a venit pe lume pustiu`
poze bebe Sebastian
www.youtube.com/watch?v=qBT23OL7Co0" target="_blank">filmul botezului


O mama e acea persoana care poate lua locul oricui, dar nu poate fi inlocuita cu nimeni ~ Cardinal Mermillod


AMR 2 kg... si apoi inca 3, daca se poate


Tarcul l-am primit...nu stiu cat costa, e adus din Germania, dar din ce-am vazut eu pe net e destul de scumputz. La noi nu stiu unde si daca se gaseste...se numeste Haba Dream Meadow. E fain, se transforma in salteluta daca ii desfaci peretii si se poate folosi ca spatiu de joaca pana mai tarziu...dar totusi la pret cred ca e de moft mai mult. Noi cu siguranta nu ni l-am fi permis, asa ca a fost un cadou pe care chiar l-am apreciat, chiar daca nu e 100% nou pentru ca a fost folosit o perioada scurta de baietelul prietenilor nostri.
Sebica "patrupedu"...imi tot amintesc filmuletul, ce tare e cum isi face vant sa ajunga la jucarie...




Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oani_2002 spune:

Scuze ca n-am intrat azi, am avut o petrecere de a lui Andre la un colegut, cu piscina si stat in curte, am aniversat cu tati 11 ani de casnicie si ne pregatim sa-l serbam maine pe tati.
Dar...nu puteam sa nu intru sa o felicit pe mami HAIRCUT si pe Maia-ILINCA! Un pupic pt amandoua! Un buchet imens de flori si la cati mai multi ani!

Probabil ca numai luni mai pot recupera


Mami de Lucas (06.02.2010) + André (30.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

neata dragele mele...am ptr toata lumea....o duminica frumoasa sa aveti

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

varsta Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

de la ora 1 nu s-a mia postat nici un mesaj

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

varsta Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

'neata si de la noi, multam de cofi!

sa nu uit, ayanna, apropo de ce spunea tatal tau, ca el daca nu munceste inseamna ca e bolnav...gandeste-te ca asta e ritmul vietii lui si nu ar putea fara. imi povestea soacra-mea ca in tinerete a intalnit un batran care inca mai mergea la servici, la costum, servieta, toate alea. si l-a intrebat de ce mai face asta si nu se odihneste....i-a raspuns ca asa are un motiv sa se ridice dimineata din pat, sa se aranjeze, altfel ar zace......

da sa trecem la ale noastre. ieri asta mic a reusit sa se intoarca de pe burta pe spate. inca mai exerseaza, nu stapaneste total miscarea. am vazut si eu filmuletul cu sebastian...fantastic! al meu face si el miscarile alea, dar separat...adica isi ridica trunchiul in maini, pe de alta parte isi ridica fundul in genunchi...dar nu reuseste sa le cupleze...dar astept si eu momentul!

caldura mare, mes cheres.......cica bebeii sub un an nu ar trebui expusi la soare..........merge totusi la 7-8 dimineata si unsi bine cu crema speciala, nu?

sa aveti o zi faina...ne mai "vedem"

mama unui pui...Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

neata fetili...u all
multam de cofee cui a dat-o
merge netul la mama,ii bai numai cu timpul de net care nu-i nicaieri
pe monti nu l-am gasit dosit prin casa,deci e clar ca se papa bine
ratuca te pup,ca suntem colege de suferintza...si alexul meu e la fel de harnic ca si imparatul tau...cu stimulare cu tot ayanna,draga,de imi vine sa-mi iau campii...asta e...l-au vazut 2 dr cu dubla specializare neurologie si psihiatrie si au zis ca e f. bine dezv din pdv psihomotor......e lenes...ca altfel are toate "miscarile",e vioi,atent,gangureste...un fel de poate dar nu vrea

mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris_mario

neata dragele mele...am ptr toata lumea....o duminica frumoasa sa aveti

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

varsta Alexandrei


multu de cofee

mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

La multi ani Haircut!! Sa fii fericita alaturi de puiul tau!
Ce mamica tanara!

Ma apuc de capitol nou desi vad ca nu este inghesuiala la scris.

_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 8 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufuleti2010 spune:

Va invit la capitol nou aici

Sa fie plin de vesti bune!

Mergi la inceput