Pufuleti gustosi de ian-feb 2010 - CAP.104

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Hello gagici!!!

Haircut, sa fii sanatoasa si fericita si sa va aduca numai bucurii Ilinca!!! Ce mare petrecere la voi .

Miremia, scuze, nu pot sa trimit pm. N-am studiat de ce, ca am umblat brambura toata ziua, oricum vreau un feeder pls .

Ioana, sa stapaniti sanatoase scaunul!

Mandruta, Evyme, bafta la cules!

Bea, exact din motivele invocate de tine mi se pare mie ca esti o mama eroina! Multe de la mine!

Catalutza, acuma sa-ti zic toate prostiile pe care le-am luat eu... am umplut un raft in bucatarie cu ele degeaba. Iti spun ce folosesc:
- steamerul
- razatoarea de sticla (pentru fructe proaspete mi se pare super)
- blenderul (pentru pasat legume/fructe fierte)
- o strecuratoare de ceai (pentru scurs branza)
- doua castronase
- doua lingurite (una cu silicon de joaca, una de plastic mult mai plata din care mananca).
- canuta de apa cu cioc
- o craticioara mica cu capac
- un biberon pentru a prepara laptele praf pentru branza
- multe bavetici (una pe dedesubt din material (absorbanta) si una impermeabila pe deasupra de fiecare data)
- tavitele de la congelator pentru congelat si apoi in pungi de plastic.

Mai am dar nefolosite niste borcanase de condimente cumparate de pe la ikea cred in care am zis ca pun mancare "la pachet" desi eu sunt pro borcanase. Sa zicem ca pentru la bunici...

Storcatorul de fructe nu mi-a trebuit, gaza mea nu "bea" mancarea, sucul de fructe, supa, orice altceva decat apa care are consistenta lichida e de stropit prin casa . Eu cred ca storcatorul e bun cand incepi la 4 luni...

Si cam asta imi dau seama acum.
Eu am luat cereale si lapte praf si mai schimb gustul/consistenta mancarii si-l mai pacalesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Azi i-am dat cica din borcanas... esec total, dupa ce il uimise pe taica-su dimineata cu fructele... legumele de la hipp au fost tot bleah...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

mno bine vad ca sufla vantul pe aici............e weeeeeekend!!!!!!!!!!
maine merg la tati la spital,.sa imi tineti pumnii sa nu fac vrun accident....................:((((

sper sa ma ajute doamne doamne sa merg si sa vin cu bine......si normal ca tre sa o iau si pe cumnata me
a ca ei nu mia merg asa ca vine cu mine.............

cand spera sa stau si eu un pic cu el, sa ma pove asa ca intre noi......nopppppppppppppppppppppp

ma intreb ce subiecte de discutie om avea....................:)???????????????????????


ok
noapte buna./al meu prunc aa dormit....tot mai des adoarme singurel cu clovnul lui doamne ajuta-i!!!!!!!!!!!

asa ca spal bibe, ma spal si pe mine si somn de voie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

abia astept
azi am dormit cu el vreo 2 ore.....doamne bine a fost!!!!!!!!!!!!!




noapte buna!!!!!!!!!!!!!!!
speer sa vin cu bine acasa si sa intru sa va spun cum fost..................




duminica placuta.............oare sa las sau nu cofee???????????????????????????



hai sa las una, poate poate nu mai intra nimeni, nici chiar ayanna......................:)))



http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/82/Coffe_time.jpg
pofta mare!!!!!!!!!!!!!!!




noap[te buna!!!!!!!!!!!





ruxita unde a disparut oare????????si nu numai........trebuie sa strig catalogul, dar numai maine!!!!!!!!!!

Am atata dragoste sa iti ofer, incat nu stiu daca o sa imi ajunga zilele ce le mai am, sa te pot iubi...dragul meu copilas...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristies

Hello gagici!!!

Haircut, sa fii sanatoasa si fericita si sa va aduca numai bucurii Ilinca!!! Ce mare petrecere la voi .

Miremia, scuze, nu pot sa trimit pm. N-am studiat de ce, ca am umblat brambura toata ziua, oricum vreau un feeder pls .

Ioana, sa stapaniti sanatoase scaunul!

Mandruta, Evyme, bafta la cules!

Bea, exact din motivele invocate de tine mi se pare mie ca esti o mama eroina! Multe de la mine!

Catalutza, acuma sa-ti zic toate prostiile pe care le-am luat eu... am umplut un raft in bucatarie cu ele degeaba. Iti spun ce folosesc:
- steamerul
- razatoarea de sticla (pentru fructe proaspete mi se pare super)
- blenderul (pentru pasat legume/fructe fierte)
- o strecuratoare de ceai (pentru scurs branza)
- doua castronase
- doua lingurite (una cu silicon de joaca, una de plastic mult mai plata din care mananca).
- canuta de apa cu cioc
- o craticioara mica cu capac
- un biberon pentru a prepara laptele praf pentru branza
- multe bavetici (una pe dedesubt din material (absorbanta) si una impermeabila pe deasupra de fiecare data)
- tavitele de la congelator pentru congelat si apoi in pungi de plastic.

Mai am dar nefolosite niste borcanase de condimente cumparate de pe la ikea cred in care am zis ca pun mancare "la pachet" desi eu sunt pro borcanase. Sa zicem ca pentru la bunici...

Storcatorul de fructe nu mi-a trebuit, gaza mea nu "bea" mancarea, sucul de fructe, supa, orice altceva decat apa care are consistenta lichida e de stropit prin casa . Eu cred ca storcatorul e bun cand incepi la 4 luni...

Si cam asta imi dau seama acum.
Eu am luat cereale si lapte praf si mai schimb gustul/consistenta mancarii si-l mai pacalesc...

_
Povestea unei .
Cresc



si eu dau la tine un brat de
pup gargaritzul care nu papa din borcanas..........:)

Am atata dragoste sa iti ofer, incat nu stiu daca o sa imi ajunga zilele ce le mai am, sa te pot iubi...dragul meu copilas...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Mda, si eu pe aici... tot bat netul cautand... cred ca ziua de ieri!

Cam in butoi azi, nu ma simt bine deloc si m-am crizat si mai tare cand l-am vazut pe Sebastian de evyme stand in 4 labe si alergand dupa jucarioara... el e dragul atat de dulce, insa ma uit la Andrei si noi nici macar nu ne intoarcem...in sfarsit a fost si tati de acord sa mergem la alt doctor saptamana viitoare sa vedem ce si cum.

Si stiu tare bine teoria ca nu trebuie sa compar un copil cu altul, insa prea suntem in urma, cred ca nu mai exista alt pufulete care pana la ora asta sa nu se fi rostogolit macar o data de pe spate pe burta, indiferent de varsta

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 3 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandruta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Beatrice1982

mno bine vad ca sufla vantul pe aici............e weeeeeekend!!!!!!!!!!
maine merg la tati la spital,.sa imi tineti pumnii sa nu fac vrun accident....................:((((

sper sa ma ajute doamne doamne sa merg si sa vin cu bine......si normal ca tre sa o iau si pe cumnata me
a ca ei nu mia merg asa ca vine cu mine.............

cand spera sa stau si eu un pic cu el, sa ma pove asa ca intre noi......nopppppppppppppppppppppp

ma intreb ce subiecte de discutie om avea....................:)???????????????????????


ok
noapte buna./al meu prunc aa dormit....tot mai des adoarme singurel cu clovnul lui doamne ajuta-i!!!!!!!!!!!

asa ca spal bibe, ma spal si pe mine si somn de voie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

abia astept
azi am dormit cu el vreo 2 ore.....doamne bine a fost!!!!!!!!!!!!!




noapte buna!!!!!!!!!!!!!!!
speer sa vin cu bine acasa si sa intru sa va spun cum fost..................




duminica placuta.............oare sa las sau nu cofee???????????????????????????



hai sa las una, poate poate nu mai intra nimeni, nici chiar ayanna......................:)))



http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/82/Coffe_time.jpg
pofta mare!!!!!!!!!!!!!!!




noap[te buna!!!!!!!!!!!





ruxita unde a disparut oare????????si nu numai........trebuie sa strig catalogul, dar numai maine!!!!!!!!!!

Am atata dragoste sa iti ofer, incat nu stiu daca o sa imi ajunga zilele ce le mai am, sa te pot iubi...dragul meu copilas...



Multa sanatate pentru tati si aveti grija la drum!
Si sa stii ca esti o supermama!

Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

si ce este un "feeder"? ca nu am reusit sa ma lamuresc de pe net...

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 3 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandruta spune:

Noua ne-a dat de facut o urocultura. prin urmare, am luat pungi urinare pediatrice. O sa fie un chin!

Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Drum bun Bea! Sa te intorci cu bine si pe cumnata trimite-o sa ii cumpere sotului un ziar, un iaurt sa apucati si voi sa vorbiti. Si noi pupam Ivanelul care doarme cu clovnul! Si pe mami lui emotionata.

Ratusca, feederul e... greu de spus ce e... un maner pe care il tine bebe care are in capat o plasa destul de deasa in care se baga bucati de fructe, biscuiti, etc si copilul molfaie din ele fara a se ineca. Asta in doua vorbe... e indicat de la 10 luni, eu o sa-i iau de acum ca pare interesat de bucati de fructe.
Cu intorsul si miscarile... pune-l pe mai multe suprafete, chiar si pe jos pe o paturica mai groasa, pune-i jucariile in lateral si chitai-le sa vina la ele sau pune-i ceva stralucitor sau fosnitor... Sa veniti cu vesti bune de la medic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica

Mda, si eu pe aici... tot bat netul cautand... cred ca ziua de ieri!

Cam in butoi azi, nu ma simt bine deloc si m-am crizat si mai tare cand l-am vazut pe Sebastian de evyme stand in 4 labe si alergand dupa jucarioara... el e dragul atat de dulce, insa ma uit la Andrei si noi nici macar nu ne intoarcem...in sfarsit a fost si tati de acord sa mergem la alt doctor saptamana viitoare sa vedem ce si cum.

Si stiu tare bine teoria ca nu trebuie sa compar un copil cu altul, insa prea suntem in urma, cred ca nu mai exista alt pufulete care pana la ora asta sa nu se fi rostogolit macar o data de pe spate pe burta, indiferent de varsta

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 3 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!


Stai calma...
A mea...
Nu suporta sa stea pe burta, asa ca nici de intors nu se intoarcea...nu de buna voie! Dar nu m-am lasat...


Jucati-va de-a intoarcerea...il ajuti tu si cand ajunge pe burta lauda-l, zii bravo, aplauda...sa inteleaga ca gestul lui a creat o reactie din partea ta. Repetati asta de mai multe ori si ai sa vezi ca atunci cand o sa te opresti...o sa incerce singur in speranta ca tu o sa rectionezi iar.

La mine a mers... dar tot nu se intampla des...daca se intampla sa ajunga pe burta imediat se agita si se strofoaca pana ajunge iar cu fata-n sus si apoi nu se mai intoarce pe burta, neam...pana nu o stimulez eu cu jocul.

Ia povesteste-ne ce face puiul tau...si nu fac toti copii. Ai sa vezi ca are plusurile lui, cu siguranta. So...fii calma, are timp sa invete de toate. Sanatos sa fie!



Poze

Mergi la inceput