o printesa grabita ...

o printesa grabita ... | Autor: cris_mario

Link direct la acest mesaj

O printesa grabita...


II liniute ... asa incepe povestea noastra.Suntem impreuna de aproape 2 ani si ne iubim foarte mult;fiecare are cate un baietel dintr-o alta casatorie,dar asta nu a contat deloc pentru noi,ci din contra ne-a unit mai mult.Dupa o suparare foarte mare,decesul tatalui meu,ne-am hotarat sa aducem o bucurie in viata noastra.Si am ramas insarcinata,in data de 29 mai,ziua de nastere a sotului (ce ziceti de asa cadou?!),dar si a tatalui meu ... Asteptam cu drag sa creasca burtica,ne-am bucurat enorm la fiecare semn dat de printesa noastra,inca de la mami din burtica.Speram din tot sufletul sa fie fetita,dar la eco ni s-a spus 90% baiat (mai erau 10% sanse sa fie fetita) sansa in care eu nu am crezut nici o clipa,o speranta pe care sotul nu a pierdut-o ... stia,si mai ales isi dorea enorm o fetita.Au urmat alte eco,eco 4D ... atunci ni s-a descoperit comoara ... fetita ... WOW!!! ne-au dat lacrimile amandurora,eram extaziati, dorinta ne era implinita.Dorinta de a o cunoaste era din ce in ce mai mare cu cat crestea burtica cu inca o saptamana;si mai ales miscarile finute de care a dat dovada inca din burtica ... o printesa (stiu ca am mai spus).DPN-ul il aveam in data de 19,dar pierzand putin sange in saptamana 34,stiam ca nu voi ajunge la DPN,incepusera si contractiile,imi doream doar sa treaca parastasul de 1 an al tatalui meu ... si asa a si fost ... pe 30 ian pomana,iar pe 01 febr au inceput contractiile,dureroase si la 20 min,o sun pe soacra mea (care a si venit la mine imediat); stateam cu ea si cu mama mea,si bineinteles cu ceasul in mana,si tot scadeau,erau la intervale din ce in ce mai mici;am sunat sotul,am facut un dus,iau bagajul si ne indrptam catre spital,dar surpriza ... doctorul nu imi raspundea la tel.Merg la camera de garda,aveam la 6 min,si imi spune sa raman la spital,pentru ca in noaptea ce urma,nasc.Aveam 37 sapt,conform eco din seara aia printesa era ok si gata sa ne cunoasca.Contr la 4 min,merg in sala de travaliu,mi se pune o perfuzie ptr dilatatie,reusesc sa vb si cu dr,m-a controlat si a zis ca intra intr-o cezariana,apoi imi rupe membranele,dupa care nasc.Zis si facut,mi-au rupt membranele ... dilatatie 5,apoi 7 ... eram singura in sala ... niste contractii de toata frumusetea ,dilatatie 8-9 ... si am simtit cum a coborat brusc,simteam ca si cum ar fi iesit ... au venit moasele si dr (el credea ca va avea 2 kg si cv,ptr ca am avut muult lichid si burtica cam micuta,ca ea sa fie de 3 kg,cum iesise la eco) ... zice nasti fara probleme,nu facem epiziotomie ... bun ... imping o data taaare si aproape iese caputul,dar avea circulara si pe loc s-a hotarat sa-mi faca epiziotomie fara anestezie (nu mai era tmp) ... crunt ... nu am cuvinte sa descriu,dar am mai impins o data,trecusera 5 min si apoi am auzit acel glascior dulce si firav,un plans nevinovat ... era printesa mea,un copil de nota 10 ... primul ei examen era trecut cu brio.Am tinut-o in brate,am pupat-o,era deja 02.02.2010 ... o zi minunata,o zi de neuitat ... o zi magica,zi in care vietile noastre s-au schimbat in bine.Acum suntem un intreg ... o familie minunata cu 3 puiuti dulci.Apoi a urmat o cusatura oribila,am mers(vorba vine ... m-au dus in carucior) pe hol la sotul,cumnatul si soacra mea (care au stat toata noaptea akl), m-au felicitat,mi-au aduc ceva de mancare si am mers in salon,nu am reusit sa adorm ... ma gandeam la minunea mea ... apoi la 6 i-am dat sa pape ... a fost a doua noastra intalnire ... ceva deosebit,momentul in care am pus-o ptr prima oara la san ... s-a format o stransa legatura,ceva ce nu poate fi explicat in cuvinte.Fiind totul ok,la 2 zile am plecat acasa.

“acum am 8 zile,pap si dorm,mi-a cazut buricul ... si fac caca numai la mami in brate (si pe ea cateodata) ... nici nu se asteptau mami si tati sa fiu asa cuminte”

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Cris sa va traiasca si sa va bucure mica printesa, alaturi de cei doi baieti ai vostri!
Minunata povestea nasterii, cu atata iuncarcatura emotionala cat poate cuprinde un noian de fericire!!!

Mami de Luca again ~ Diana



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

felicitari!!

Mami de fetita si de baietel

Noi, 2 minuni:

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

rebiana,eseea va multumesc frumos

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Felicitari, mamico draga!

Gabriela, mami de Sara Ioana (29.08.2007) si Ana Sofia(21.01.2010)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabriela77

Felicitari, mamico draga!

Gabriela, mami de Sara Ioana (29.08.2007) si Ana Sofia(21.01.2010)







ms mult

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Bravo! Este asha de emotzionant sa citesti cum se mai implineste visul unei familii... Multa fericire sa aveti si mult noroc bb-linei!


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia si Sofia Alena


album bb-lushe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Felicitari Cris.mario pentru bucuria si seninatatea pe care ti le-a adus Alexandra!

Si printesei toata fericirea din lume, multa sanatate si un pic de noroc!

(Iar taticului si celor doi fratiori mai mari... ochii in patru ca deja are admiratori!)

Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

Bravo!!! Ce simplu si frumos pare totul in povestea ta!Sa va traiasca, sa fie sanatoasa, sa va aduca numai bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Ce frumos!
SA fiti fericiti si impliniti. Sa va iubiti o viatza intreaga si sa va bucurati de puiutii vostri




Felicia, mami de scufundac atomic, Gabriel (23 Mai 2008)
Nasterea lui Gabriel
_

Fericirea e o alegere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Bravo! Este asha de emotzionant sa citesti cum se mai implineste visul unei familii... Multa fericire sa aveti si mult noroc bb-linei!


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia si Sofia Alena


album bb-lushe


intradevar...si eu ma emotionez la toate povestile ....am citit extraordinar de multe aici pe dc multumim si voi sa fiti sanatoase si frumoase

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

Mergi la inceput