Pufuleti gustosi de ian-feb 2010 - CAP.101

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandruta spune:

Noi am incercat nestle si milupa la cereale si cam pe toate la fructe/legume (deocamdata nu papam carnita). Concluzii: hipp mi se pare cel mai bun, nu stiu de ce, e mai natural. Sfatul meu e sa nu luati hame ca are conservanti, sare, acid citric.
Nu stiu cine a patit faza cu cococloase in cerealele de la nestle (MS sau MP), azi am patit-o si eu, desi i-am mai luat si nu mi s-a mai intamplat. Cred ca au fost depozitate necorespunzator, altfel nu imi explic... erau in garantie.
Carnita am de gand s-o portionez inainte s-o congelez si scot cate un bulgaras cand ii gatesc ei.

Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Ratusca ptr ambele raspunsuri.
Deci tu pana la urma ii dai carnitza zilnic....si ai mei imi zic acuma ca cik si io mancam carne mai multa ca ei ca asa a zis dr ca trebuie sa nu ma anemiez si cum pe vremea aia nu prea se gasea carne...eu ajungeam sa mananc mai mult ca ei...ce prindeau pastrau ptr mine
...inca ma socheaza ideea ca un bb sa manance mai multa carne decat un adult!

Si la branza de casa se pune LP normal? eu credeam ca se face din formula lor asa imi inchipuisem cand auzeam LP

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)


O lingura de carne pe zi nu e mult. Eu imi tot maintesc ce am citit intr-o carte pusa de Xela pe mailul comun de la Asociatia Mondiala a Sanatatii (parca asa ii zice, of neuronul ). faceau un studiu cum ca in tarile din Europa de Est, din cauza schemelor de diversificare, anemiile la copiii mici sunt la ele acasa din 2 motive: intarcare precoce (fierul se asimileaza cel mai bine din LM) si introducerea tarziu (dupa 6 luni) a alimentelor ce contin fier (carne, oua etc).

In plus, o prietena din Cluj a avut in schema de diversificare ca prim aliment carnea... cred ca tot din cauza asta


Si da, branza e cu LP din ala alimentar... ma tenteaza si pe mine sa iau lapte de la dozator (e foarte foarte bun si gras) si sa ii pun pastilele de calciu, sa vad ce iese...

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 3 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandruta

Noi am incercat nestle si milupa la cereale si cam pe toate la fructe/legume (deocamdata nu papam carnita). Concluzii: hipp mi se pare cel mai bun, nu stiu de ce, e mai natural. Sfatul meu e sa nu luati hame ca are conservanti, sare, acid citric.
Nu stiu cine a patit faza cu cococloase in cerealele de la nestle (MS sau MP), azi am patit-o si eu, desi i-am mai luat si nu mi s-a mai intamplat. Cred ca au fost depozitate necorespunzator, altfel nu imi explic... erau in garantie.
Carnita am de gand s-o portionez inainte s-o congelez si scot cate un bulgaras cand ii gatesc ei.

Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)


Exact la asta ma gandeam io acuma, nu pot portiona carnea cruda? si apoi sa fierb impreuna cu legumele? ca doar e pui, tai bucati mici ca la ratze cred ca se fierbe in 30-40 de min cat las legumele....

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristies

Sa va spun ce am facut eu azi. Din corcodusele trimise de mama am umplut un vas la steamer, le-am fiert si apoi le-am dat prin strecuratoarea de paste. A iesit ceva la limita dintre netar si piure, am umplut 3 cutii de gheata si sunt la conge.

Maine fac si din mere, ca tare am un sentiment ca se vor strica foarte repede. Si mai am si zarzare...



_
Povestea unei .
Cresc




Merci de idee O sa facem si noi


Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010






pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Citat:
citat din mesajul lui lorex

Alexutzza, Oani, Cris.D
Va multumesc! Asa m-am hotarat sa fac! Refuz ambele vaccinuri o data si decalez schema cu o luna jumate (ca BCG il face dupa 20 iulie) si aman infanrixul...off..


Danyelana, mai intrebi? Sigur ca vrem poze cu minicastelasul vostru! Eu am mai vazut ceva ceva pe la inceputul odiseii dar daca ai sa ne arati extra e perfect!

Cristies, ma batea gandul sa incerc niste cereale, nu sunt inca sigura, dar macar ma informam..dar..am ramas nelamurita!

BF, am cautat sa citesc eticheta originala, nu se poate, ca e lipita asta romaneasca peste.Oricum era in germana, dar nu-i bai, ca avem google translate



_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_



ceee castel bre? voi vb pe bune? io am vaz in poze da stiu ca in Fr, belgia sunt f multe castele si f multe mosii cu un mic castel dar credeam ca Danyelana e prin vizita sau in trecere pe langa unul din ele, nu m-am gandit veci ca micul Arthur e chiar rege !

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)




Stai bre linistita ca am zis putin mai in urma ca nu e al nostru. E vecin cu noi la 10m si atat


Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010






pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Ratusca ptr ambele raspunsuri.
Deci tu pana la urma ii dai carnitza zilnic....si ai mei imi zic acuma ca cik si io mancam carne mai multa ca ei ca asa a zis dr ca trebuie sa nu ma anemiez si cum pe vremea aia nu prea se gasea carne...eu ajungeam sa mananc mai mult ca ei...ce prindeau pastrau ptr mine
...inca ma socheaza ideea ca un bb sa manance mai multa carne decat un adult!

Si la branza de casa se pune LP normal? eu credeam ca se face din formula lor asa imi inchipuisem cand auzeam LP

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)


O lingura de carne pe zi nu e mult. Eu imi tot maintesc ce am citit intr-o carte pusa de Xela pe mailul comun de la Asociatia Mondiala a Sanatatii (parca asa ii zice, of neuronul ). faceau un studiu cum ca in tarile din Europa de Est, din cauza schemelor de diversificare, anemiile la copiii mici sunt la ele acasa din 2 motive: intarcare precoce (fierul se asimileaza cel mai bine din LM) si introducerea tarziu (dupa 6 luni) a alimentelor ce contin fier (carne, oua etc).

In plus, o prietena din Cluj a avut in schema de diversificare ca prim aliment carnea... cred ca tot din cauza asta


Si da, branza e cu LP din ala alimentar... ma tenteaza si pe mine sa iau lapte de la dozator (e foarte foarte bun si gras) si sa ii pun pastilele de calciu, sa vad ce iese...

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 3 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!


Mie mi-a zis sa nu-i dau oua var ape motiv ca-s sensibile la caldura si nu stii ce oua clocite cumperi....deci ajung sa-i dau oua la cat? 9 luni? nu prea-s de acord sa ii bag asa tarziu branzica si oul si sa ii dau zilnic carne....

Oricum sotul vrea sa schimbam doctorul, nu prea ne place ca nu se uita f atent la Yannis parinti bolnavi...
Da , ok copilu e sanatos, dar nu a incercat sa ii vada nici o achizitie pe plan motor...i-am aratat ca putzulica nu se prea deschide...mda e cam inchisa, il lasam asa si la 9 luni daca e la fel il taie la chirurgie ...ma rog...

Nu s-a uitat in gat si la urechi deloc...



de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Ratusca ptr ambele raspunsuri.
Deci tu pana la urma ii dai carnitza zilnic....si ai mei imi zic acuma ca cik si io mancam carne mai multa ca ei ca asa a zis dr ca trebuie sa nu ma anemiez si cum pe vremea aia nu prea se gasea carne...eu ajungeam sa mananc mai mult ca ei...ce prindeau pastrau ptr mine
...inca ma socheaza ideea ca un bb sa manance mai multa carne decat un adult!

Si la branza de casa se pune LP normal? eu credeam ca se face din formula lor asa imi inchipuisem cand auzeam LP

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)


O lingura de carne pe zi nu e mult. Eu imi tot maintesc ce am citit intr-o carte pusa de Xela pe mailul comun de la Asociatia Mondiala a Sanatatii (parca asa ii zice, of neuronul ). faceau un studiu cum ca in tarile din Europa de Est, din cauza schemelor de diversificare, anemiile la copiii mici sunt la ele acasa din 2 motive: intarcare precoce (fierul se asimileaza cel mai bine din LM) si introducerea tarziu (dupa 6 luni) a alimentelor ce contin fier (carne, oua etc).

In plus, o prietena din Cluj a avut in schema de diversificare ca prim aliment carnea... cred ca tot din cauza asta


Si da, branza e cu LP din ala alimentar... ma tenteaza si pe mine sa iau lapte de la dozator (e foarte foarte bun si gras) si sa ii pun pastilele de calciu, sa vad ce iese...

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 3 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!


Mie mi-a zis sa nu-i dau oua var ape motiv ca-s sensibile la caldura si nu stii ce oua clocite cumperi....deci ajung sa-i dau oua la cat? 9 luni? nu prea-s de acord sa ii bag asa tarziu branzica si oul si sa ii dau zilnic carne....

Oricum sotul vrea sa schimbam doctorul, nu prea ne place ca nu se uita f atent la Yannis parinti bolnavi...
Da , ok copilu e sanatos, dar nu a incercat sa ii vada nici o achizitie pe plan motor...i-am aratat ca putzulica nu se prea deschide...mda e cam inchisa, il lasam asa si la 9 luni daca e la fel il taie la chirurgie ...ma rog...

Nu s-a uitat in gat si la urechi deloc...



de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)



WTF???? Really? Suflete, vorba sotului, mai intrebati si pe la alt doctor, just in case...

Cu ouale, cred ca il aranjez peste cateva saptamani cand mergem la soacra-mea, are sursa de oua bio 100%

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 3 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

aviz amatorilor: incerc sa fac capitol nou

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 3 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Bei, care ati schimbat parola de la userul comun??? Nu pot sa fac capitol nou

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 3 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Haideti ca ma apuc eu de cap nou in cazul asta. Parolele s-au schimbat de ceva vreme.

_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 8 kg

Mergi la inceput