Pufuleti gustosi de ian-feb 2010 - CAP.101

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

si

Mariucasara, Ratusca, Miremia felicitari pentru AMR!

si multe si multumiri tuturor pentru aprecierile la adresa cresterii lui Yannis

Haircut si eu il tin pe Yannis sumar imbracat prin casa fatza de ce am mai vazut io prin poze/filmuletze de pufuleti...dar la noi e cald, daca io stau in maieu, de ce nu ar sta si el? si invelit numa cu un cersefior subtire...

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Danyelana merci ca m-ai lamurit...eu nu am asa ceva, numai blender dar o sa incerc sa pun mai putina apa, imi iese sigur o pasta mai groasa! trebuie!
Nu-mi inchipui ca Arthur papa singurel dar macar e pe drumul cel bun!

aaa si

Ratusca multe multumiri mamei tale pentru descoperirea cu branzica! Ce cantitati pui? cat lapte cat calciu d-ala? Ii faci din LP reconstituit, nu?

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristies

Citat:
citat din mesajul lui mamidepuiuti

fetele tehnicutze...una bucata rugaminte please...cine intra pe contul vechi de poze sa stearga TOT de acolo? eu am uitat parola si am vazut[din intamplare!] ca mai sunt multe albume acolo...printre care si al subsemnatei
cred ca ar fi cel mai bine sa stergeti toate albumele,nu doar al meu...nu cred sa se supere vreuna din fete...
multumesc frumos!

mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)



asa creste Alex


Pe al suprasemnatei l-am sters eu acum. Daca mai vrea cineva no problem, dar sa n-aiba cineva pozele puse doar acolo.



_
Povestea unei .
Cresc


Si noi, daca mai suntem, putem fi stersi


Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010






pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Citat:
citat din mesajul lui cristies

Si mai am inca o intrebare (de debil) la Cris.mario si la Andre_lina, ca pe ele le-am "vazut" zicand, si la celelalte fete care impartasesc aceeasi opinie:

De ce Nestle nu vi se pare ok ca are prea multe produse?

Ca doar e un brand, nu se fac toate in acelasi loc... sau n-am inteles eu bine?

Ca am vazut la cora niste cereale la jumatate de pret fata de astea de le-am luat eu si cand ma uit pe eticheta erau produse tot de Nutricia, importate tot de Milupa. Asa ca... ori rada baba, ori baba rada?


_
Povestea unei .
Cresc


Eu am luat alaltaieri sa am de rezerva in casa 2 borcanele cu legume si carnita de la Nestle ca nu a vrut sotul altceva, ca el nu stie ce e aia Hipp si ca in afara de Nestle nu stie nu cunoaste si sa nu dau "prostii" copilului...oricum io ma cand citesc pe site "continut redus de sare"....offf ...eu nu ii fac cu sare...nu as vrea sa ii dau sare dar poate in situatii de urgenta/calatorie o sa apelez si la borcanel...

Deci mie mi-a scapat scanarii treaba cu carnita...se poate fierbe si apoi congela fiarta? ca io nu stau sa fierb un cub de carne....noi de regula cumparam mai multa si congelam nu am cum sa decongelez un piept intreg sa tai un cub de carne si atat...ce fac cu restul daca noi nu avem chef de pui in ziua aia si nici in urmatoarele?

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)


Cu carnita eu fac asa: cand cumpar un piept de pui si gatesc pentru noi, tai un sfert din el si il pun la fiert in apa curata fara nimic altceva. Ii iau spuma cat e nevoie si il lasa acolo sa fiarba bine-bine. cand e gata il scot pe o farfurie, il portionez in 7 bucati de marimea unei linguri si fiecare bucata o pun intr-o pungulita de plastic (din acelea la 100 buc). Apoi le bag imediat la congelator (nu le lasi la racit ca se dezvolta bacterii). Si asa am carnita pt o saptamana intreaga. Dimineata cand curat fructele scot si carnea de la congelator si pana la pranz se dezgheata. Daca nu se dezgheata o pun direct in supa fierbinte si se rezolva!

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 3 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Danyelana merci ca m-ai lamurit...eu nu am asa ceva, numai blender dar o sa incerc sa pun mai putina apa, imi iese sigur o pasta mai groasa! trebuie!
Nu-mi inchipui ca Arthur papa singurel dar macar e pe drumul cel bun!

aaa si

Ratusca multe multumiri mamei tale pentru descoperirea cu branzica! Ce cantitati pui? cat lapte cat calciu d-ala? Ii faci din LP reconstituit, nu?

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)


Reteta branza de casa:

500 ml apa plata fierbinte
15 masuri de LP (Darling, Malita, Bebelac)
5 pastile de calciu lactic

Inainte imi ieseau cam 100 ml branzica, acum ies cam 200!

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 3 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Sare cineva cu capitol nou? Ca io mi-s ruginita rau si nici nu cred ca mai stiu parola

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 3 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Ratusca ptr ambele raspunsuri.
Deci tu pana la urma ii dai carnitza zilnic....si ai mei imi zic acuma ca cik si io mancam carne mai multa ca ei ca asa a zis dr ca trebuie sa nu ma anemiez si cum pe vremea aia nu prea se gasea carne...eu ajungeam sa mananc mai mult ca ei...ce prindeau pastrau ptr mine
...inca ma socheaza ideea ca un bb sa manance mai multa carne decat un adult!

Si la branza de casa se pune LP normal? eu credeam ca se face din formula lor asa imi inchipuisem cand auzeam LP

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariucasara

Oani imi pare rau ca nu am o camera sa ii filmez...Sara ii arata doar jucariile ei lui Sebi, ca stie ca nu are voie sa ii dea in manuta decat jucariile lui, restul tb sa le inspectez eu de fiecare data, si Sebi le vrea, se inroseste, protesteaza, se intinde spre ele, uneori reuseste sa le inhate si incepe Sara sa urle: "Nuuuu ai vooooiiieeee. E al meeeeeuuu....Nu mai urla ca disperatul ca NU ti le dau..." Si trag amandoi de cate o jucarie, de obicei Sara are castig de cauza dar Sebi de nervi o prinde de par...mititica stie ca nu are voie sa il bruscheze si cere ajutor dar nu se misca pana nu ii scoate cineva gherutele lui Sebica din par...

Mamica de caprita si shtrumf
AMR 4 kg....si apoi inca 3 daca se poate......





Vai cat sunt de dulci


Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010






pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorex

Alexutzza, Oani, Cris.D
Va multumesc! Asa m-am hotarat sa fac! Refuz ambele vaccinuri o data si decalez schema cu o luna jumate (ca BCG il face dupa 20 iulie) si aman infanrixul...off..


Danyelana, mai intrebi? Sigur ca vrem poze cu minicastelasul vostru! Eu am mai vazut ceva ceva pe la inceputul odiseii dar daca ai sa ne arati extra e perfect!

Cristies, ma batea gandul sa incerc niste cereale, nu sunt inca sigura, dar macar ma informam..dar..am ramas nelamurita!

BF, am cautat sa citesc eticheta originala, nu se poate, ca e lipita asta romaneasca peste.Oricum era in germana, dar nu-i bai, ca avem google translate



_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_



O sa incerc sa pun maine


Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010






pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui oani_2002

Vaaaiiii! Ma apropii de 500 de mesaje!!! Sper sa nu vada in veci al meu sot cate am, ca si asa zice ca toata ziua pierd vremea (ce stie el?) pe net

Mami de Lucas (06.02.2010) + André (30.01.2006)



Numai de 500 iti faci griji? Dar cand o sa ai 5000???


Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010






pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput