Trombofilia o cauza a infertilitatii - 26 -

Trombofilia o cauza a infertilitatii - 26 - | Autor: trombofilia

Link direct la acest mesaj

Multumim pentru voturi!
RAMONELLA andreiutasg felix76
tamaryllis lavinia78 pogonici1977
stefy13







Cap1 Cap2 Cap3 Cap4 Cap5 Cap6 Cap7 Cap8 cap9 cap10 cap11
cap12cap13 cap14cap15cap16cap17cap18cap19cap20cap21
cap22cap23cap24cap25




Dr hematologi specializati in trombofilie obstreticala:

-in Budapesta dr Imre Bodo http://www.medical-center.hu
Daca selectam limba Engleza, la 'Medical services', alegem 'Hematology, Oncology' si acolo il gasim pe doctor.
-in Bucuresti la spitalul Fundeni dr Uscatescu Valentina 021/3180400 sau 021/3180414 pt hematologie int 2257 sau int 2258
-in Bucuresti la spitalul Coltea dr Simona Avram : 0213874100.







Informatii
www.americanpregnancy.org/pregnancycomplications/miscarriage.html" target="_blank">Avortul spontan(art in engleza)

Avortul spontan (art din Revista farmacist)

Avortul spontan #8211; tipuri, cauze si simptome
(art pentrumamici.ro)

www.eva.ro/sanatate/articol288-1-print.html" target="_blank">Cauzele genetice ele avortul spontan (art semnat de dr.Tutunaru)

Trombofiliile-implicatii obstreticale

www.gyncph.dk/secher/proc/thrombophili.htm" target="_blank">Trombofilia in timpul sarcinii art in engleza

www.synevo.ro/428,934,531,Profil-trombofilie,news.htm" target="_blank">Profil trombofilie(art synevo.ro)

www.synevo.ro/428,950,531,Profil-sindrom-antifosfolipidic,news.htm" target="_blank">Profil sindrom antifosfolipidic(art synevo.ro)

Protocol de explorare biologic-hematologica/Ginecologie-obstetrica
postat pe DC de Luca-Luca
www.materno-fetala.ro/pagini/sarcina-si-bolile-tromoembolice.php" target="_blank">Sarcina si bolile tromboembolice(art materno-fetala.ro)

www.emcb.ro/article.php?story=20060529140617502&mode=print" target="_blank">Strategii de administrare a medicatiei anticoagulante (ANTICOAGULAREA LA PACIENTA GRAVIDA)

www.fvleiden.org/publications/midwife.html" target="_blank">Despre trombofilie, ce tb sa stim/facem art in engleza

Patologia imunologica a implantarii oului sursa

www.themoldsource.com/archives/4archives.html" target="_blank"> Pierderea sarcinii din cauze imunologice

Interactiunea medicamentelor si alimentelor asupra anticoagulantilor

Site babycenter (contine link-ri utile)

Cauze imunologice de infertilitate Autor: dr. Dan Tutunaru - medic primar obstetrica ginecologie




Utile
www.synevo.ro/224,Servicii-si-tarife.htm" target="_blank">Analize Synevo (obs: pt analize de trombofilie bifati sectiunile Biologie moleculara-PCR si Hematologie)

www.synevo.com.ro/" target="_blank">Informatii despre analize Synevo Romania

www.cuoredibimbo.com/" target="_blank">Aparat pt ascultarea inimiorei lui bb

www.farmaciiledona.ro/produse/clexane-20mg-0-2ml-sol-inj-x-10-aventis-I336.pdf" target="_blank">Prospect Clexane

www.ghidulpacientului.ro/tromboza-venoasa/pagina8.php" target="_blank"> Cum se administraza heparina





Suplimente nutritive

www.fvleiden.org/ask/51.html" target="_blank"> Tabel cu medicamente si catit de B-ri incluse in ele
B6 100mg (1/zi)www.tratamente.ca/vitamina-piridoxina-mg90-p-395.html" target="_blank">de aici
B12 500mcg (2/zi)www.vitamix.ro/Vitamine-si-minerale/Vitamina-B/Vitamina-B12-500-mcg.html" target="_blank">de aici
Cele mai bogate surse de B12: ficatul de vita (850 g - 60 mg)Atentie!! In sarcina ficatul este interzis!!, tonul (550 g - 1,32 mg), pestele (850 g - 0,85 mg), puiul (850 g - 0,36 mg), laptele slab (1 pahar - 0,95 mg).
Acid folic 5mg (1/zi) din farmacii
Metafolin www.amazon.com/Source-Naturals-Metafolin-Tablets-tablets/dp/B000GFUPUY" target="_blank"> acesta (acid folic natural mult mai bun decat acidul folic sintetic, intra in celule si converteste homocisteina in metionina mai repede ) Info aici
HS Fighterswww.hsfighters.com/index.htm" target="_blank">aici contine 800mcg metafolin(acid folic natural), 1000mcg methylcobalamina(B12) si 50mg B6
Vitamina C 750mg/zi informatii
Multivitamine pt MTHFR : Neevo, www.empr.com/Neevo-DHA-prenatal-vitamins-launched/article/127531/" target="_blank"> Neevo DHA

Site cumparare Medyn Forte si Femibion 800 folsaure metafolin www.care-line.biz/index.htm" target="_blank">aici
Femibion 800 folsaure metafolin de aici



Avertizari
1. Nu consumati alimente care contin vitamina K

Alimentul (100 g) Vitamina K (micrograme)
varza creata ..................... 500
spanac ............................... 350
varza de Bruxelles ................ 230
broccoli ............................... 210
fetica .................................. 200
nasturel .............................. 200
laptuca ............................... 120
conopida ............................. 80
fasole verde ......................... 45
castraveti ............................. 30
dovlecei ............................... 30
rosii .................................... 10
www.drgourmet.com/md/warfarincomprehensive.pdf " target="_blank">Tabel cu alimente
www.nal.usda.gov/fnic/foodcomp/search/" target="_blank">Calculator alimente


Analize:
Analize pentru Sindromul antifosfolipidic (SAFL) + Trombofilie

  • APCR (rezistenta la proteina C activata)
  • INR
  • APTT(activated partial thromboplastin time)
  • homocisteina
  • anticoagulant lupic (LUPUS ANTICOAGULANT)
  • anticorpi anticardiolipinici IgG
  • anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 IgG, IgM
  • antitrombina III
  • proteina C
  • proteina S

Biologie moleculara (analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):
  • Mutatia factorului V Leiden obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR,
  • Mutatia protrombinica (factorII) ,
  • gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C) obs: daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul,
  • Mutatia Factorului XIII (G102T)-risc trombofilie


* RECOMANDARI: Laboratorul Synevo - pachetele numite:
  • "Profil sindrom antifosfolipidic" (pret 210 ron) - contine: anticoagulant lupic, anticorpi anticardiolipinici IgG, anticorpi anti-beta 2 glicoproteinaI IgG, IgM.

  • "Profil trombofilie ereditara II#8221; (pret 690 ron), contine: antitrombina III, proteinaC, proteina S, mutatia factorului V Leiden (obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR), mutatia protrombinica (factorII) , gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C, daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul).

obs: analizele de biologie moleculara nu sunt compensate de stat si se platesc integral

Anal genetice de trombofilie se mai pot face in Bucuresti la:
- Genetic Lab - www.geneticlab.ro (undeva in Drumul Taberei)
- Laboratoarele UNISYN - www.unisyn.ro, Bd.T.Vladimirescu nr.29, Sect. 5; Tel: 0757 073 718
- Medlife - www.medlife.ro (multiple laboratoare in Bucuresti, nu stiu daca la toate se pot face aceste recoltari, sigur la cel de pe Calea Grivitei)



Alte anal necesare pt sustinerea unei sarcini:
Analize imunologice
  • Imunoglobulina G (IgG)- daca iese in afara limitelor normale, se recomanda efectuarea:
  • Imunoelectroforezei
  • Imunofenotipare limfocitara (limfocite B, T si NK) - in Romania analiza se poate efectua:
    -Bucuresti , Institutul Victor Babes , Splaiul Unirii (costa 321.50 ron)
    -Bucuresti, Spitalul Clinic de Urgenta Militar Central Carol Davila, str. Mircea Vulcanescu nr.88 sector 1 (tot contra cost)
    -Iasi, Laborator anal medicale Str. V. Conta nr. 2-4 (Ambulator integrat, Imunologie), ac apartine de SPITALUL CLINIC JUDETEAN DE URGENA - Sf. Spiridon www.renar.ro/listsAnnexes/ro/LM/201%20300/LM%20222%20A%20SPITAL%20SPIRIDON%20IASI%20.pdf" target="_blank"> Certificat acreditare laborator
  • ATPO
  • Anticorpi antisperma(ambii soti)
  • Factor antinuclear (FAN)
  • Anticorpi antiADN (44ron la Babes)

Biologie moleculara si hematologie(analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):
  • Tipaj HLA-DQ (pentru ambii soti) informatii
  • Factorul Rh (ambii soti)

Analize genetice (nu sunt influentate de tratamente, raman neschimbate de-a lungul vietii)
  • Cariotipul genetic (pentru ambii soti)
  • Microdeletiile cromozomului Y (pentru soltul cu oligo/azoospermie)




______________________________________________

Aspirante optimiste
______________________________________________


Adrianaady 29ani Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, sarcina oprita din ev la 5-6s in ian 2009


Alla76 33ani MTHFR A1298C genotip homozigot , sarcina pierduta in s 7/8 in aprilie 2009


Alinamolnar 32ani, MTHFR A1298C genotip homozigot (3 sarcini oprite la 3s,5s si 7s, 2 FIV-uri nereusit


Bellla77 32ani MTHFR C677T, 3 sarcini oprite din evolutie pana in 6s


2bobocei ...ani MTHFR C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot, o sarcina oprita din ev 8s si 4z


Cami30 ...ani, MTHFR C677T genotip homozigot o sarcina oprita in evolutie in 2008 la 6 s (sarcina obtinuta prin FIV)


Criss85 ...ani sindrom antifosfolipidic, 3 sarcini oprite din ev la 5,9 si 29 s, varice, picioare umflate, hematoame si sangerari in sarcina.


Cristal1995 30ani, MTHFR A1298C genotip heterozigot, Proteina S la limita superioara. Nici o sarcina, 6 FIV-uri plus alte 2 ET-uri .


Danubia ...ani FVL heterozigot,Factor II heterozigot


Dedicut 33 de ani, MTHFR C677T heterozigot si A1298 heterozigot, doua sarcini obtinute natural in 2009, dar pierdute la 8 saptamani


Dezamagita ...ani MTHFR C677T heterozigot, 1 singur ovar, 2 sarcini obtinute natural oprite din ev la 6s si 8s


11_Dye 42ani povestea ei Mutatia fact V Leiden genotip heterozigot, 2 sarcini oprite din ev la 6 si 10s.


Georgia_c ...ani MTHFR C677T genotip heterozigot , 2 IA nereusite, nicio sarcina oprita din ev


Guzelnico 36ani FVL heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, iul 2008 FIV1 reusit dar cu sarcina oprita din ev la 4s, febr 2009 FIV 2 nereusit.


Jasmine30 29ani, MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot, 3 sarcini oprite din ev. (5s,8s,5s) si o hiperadezivitate plachetara (sangele este prea gros si se coaguleaza prea repede). Tratament: 1 aspenter pe zi, Omega 3 luni, miercuri si vineri, 1 vitamina E pe zi, 2 acid folic, 2 Magne B6 pe zi.


LilianaFi 38ani povestea ei , MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot+ combinatii morfostructurale la nivel celular pe ACE si PAI1, 4 sarcini pierdute(cea mai mare la 13 sapt+3 zile),2 FIV-uri nereusite.


LucaLuca ...ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot, mutatia protrombinica G20210A genotip heterozigot si uter septat(septul a fost indepartat dupa pierderea sarcinii in 3 operatii), 1 sarcina pierduta la 18s (gemelara obtinuta la FIV1), FIV2 nereusit, ET nereusit


Lavinia78 31ani Gena MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot , 3 sarcini oprite din ev (5s, 6s si 7s).


Loona 40ani MTHFR C677T heterozigot, 4 sarcini oprite din ev intre 5-7 s


Magduta10 30ani , MTHFR A1298C heterozigot,PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia protrombinica (V34L)genotip heterozigot, anticorpi anticardiolipinici pozitivi, Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit,SOP


Mikas ...ani MTHFR ...... heterozigot si FVL heterozigot


Miki-miki 39ani MTHFR mutatia C677T genotip homozigot buletin de analiza si Mutatia factorului V Leiden genotip heterozigot, APCR =102 (val normale >=120 (2 sarcini oprite din ev la 8s si 4,5s)


Oach 32ani, MTHFR A1298C heterozigot , 2 sarcini oprite din ev (prima anembrionara 2008 si a 2-a oprita din ev la 8s -apr 2009)


PaulaPor 26 ani MTHFR mutatia A1298C genotip homozigot,de ingeras Gabriela Catalina, DN 27.04.2010 Fetita s-a nascut la 28 de saptamani cu greutatea de 900 de grame dar a plecat dintre noi dupa 13 zile , a fost prima sarcina, tratament TromboAss, Clexane, Acid folic, Cetebe, Zn, Elevit


Profa 40ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot.buletin de analiza
4 sarcini oprite in evolutie(nu cu avort spontan):
-oct.2005,la 7 saptamani,cu complicatii BIP si sinechie uterina,indepartata in sept.2006
-apr.2007,la 18 sapt,dupa amniocenteza,sarcina sub heparina
-oct.2008,la 6 sapt,cu progesteron si BHcg scazute
-martie 2009,la 4 sapt,bhcg scazut,progesteron mic


Ramonella 29ani MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot 2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s - are o fetita,Beatrice Alessia, nascuta in 08.11.2007


Rocris75 34 ani MTHFR 1298-heterozigot, PAI-1-4G/5G-homozigot 2 sarcini oprite din evolutie la 6, resp 8 s; la a 3-a sarcina s-a descoperit ca bb are higroma chistica la .... sapt (chiuretaj cu anestezie generala). Tratamentul in sarcina a fost cu: Clexane 0.4, Aspenter 75, Acid folic 5 mg 2/zi, Medyn forte 1/zi, Cetebe 1/zi, Utrogestan


Sabine 40ani MTHFR A1298C-genotip heterozigot ,MTHFR C677T hetrozigot, mutatia protrombinica (G20210A) heterozigot 3 sarcini oprite din ev la 6s, 5s, 6s(1 obt natural si 2 cu stimulare)


Sarrah ...ani MTHFR A1298C-genotip homozigot si beta2 GP1 IgM- 156, val de ref <20. O sarcina obtinuta natural...a nascut la 27s...dar din pacate bb a murit la 2,5 luni...2 IA, 1 GIFT, 1 FIV in dec...urma ET in feb...


Valentina_D 33 de ani, MTHFR C677T heterozigot, 3 sarcini oprite din evolutie la 5s, 6s si 7s





_________________________________________
Gravidutele noastre
_________________________________________



Anna_Chris 35ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot. Nu a pierdut nici o sarcina, a facut anal din proprie initiativa. Operata de endometrioza la 26 ani, sotul are anticorpi antispermatici, 5IA Tratament in sarcina: clexane, acid folic, omega 3, elevit, 2magneB6, duphaston


Claudia79 30ani Pai-1 si MTHFR(genotipul nu-l stie), o sg trompa. FIV 2 reusit!


Creatza11 ...ani MTHFR A1298C genotip homozigot, 2 sarc oprite din ev(7s,9s). Acum insarcinata cu


Dalv ...anipovestea ei APCR, LA pozitiv, o sarcina pierduta la 23 sapt sub tratam cu clexan (doza gresita)


Danny1 34ani MTHFR C677T heterozigot, A1298C homozigot si Tiroida Hashimoto Are o fetita, pe per sarcinii nu a facut nici un tratament, mutatiile s-au activat mai tarziu; 2 sarcini oprite din ev la 5 si 6 s. Acum e graviduta, sarcina obtinuta natural.


Goggy 32ani MTHFR A1298C hetero si mutatia protrombinica hetero, 2 Fiv-uri nereusite la Giulesti,1FIV Byogenesis reusit


Letzy81 ... ani, FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap. Tratament....


Rosca 38ani BHCG 72 in zi 12 de la ET.(FIV nr 2 la Szeged), Clexane de 0,4 din zi 1 de stimulare povestea ei, MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot, o sarcina oprila din ev la .... saptamani.


Balanta_tm 34 ani mutatiile: MTHFR C677T heterozigot, protrombinica (G20210A) heterozigot si PAI 4G/4G homozigot, insuficienta venoasa cronica bilaterala, un singur ovar functional, FIV1 reusit la Clinica Wunschbaby Viena, Prof. Feichtinger.


Tamaryllis 30 ani MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI I 4G/5G genotip heterozigot, FIV 1 fara clexane - sarcina biochimica, FIV 2 reusit- tratament clexane din prima zi de stimulare





_________________________________________
Mamici fericite
_________________________________________


Avalon 39ani de , sarcina obtinuta prin FIV, povestea ei: episodul 1 episodul2 episodul3 Antecedente
Mutatia Factor V Leiden genotip heterozigot, MTHFR mutatia A1298C genotip heterozigot
- avort spontan la 6 saptamani in 2004 - sarcina obtinuta natural;
- avort menstrual in 2004 (tot natural) - dovedit cu 3 analize succesive hcg;
- sarcina oprita in evolutie la dimensiunea ce corespundea la 8 sapt dupa ce s-a vizualizat ecografic activitatea cardiaca e embrionului in 2008 - sarcina obtinuta la cel de-al 2-lea FIV.
Tratam pe per sarcinii:.............


Idaira 37ani de Carla povestea Carlei Mutatiei protrombinica G20210A genotip heterozigot, 3 sarcini pierdute: 8s, 5s si un avort menstrual, 2 IA, prima nereusita, a II-a cu succes(stimulare cu Puregon si Ovitrell).
Tratament in sarcina: clexan40 (de la 5s), Adiro100mg (aspirina micronizata doar pana la 35s), multivitamine(... +omega3+iod+vitC)


Alexuta1181 28ani de Eliza Teodora(2700 g,46 cm, cezariana la 36s) povestea ei Sticky Platelets Sindrom(SPS)=hiperagregabilitate plachetara4 sarcini oprite din ev la 13,9,5,7s .
Tratament: clexane40 .


Mcrissa 30anide Vladut MTHFR- mutatia A1298C genotip homozigot (2 sarcini oprite la 13s si 15s) Sarcina supravegheata de dr Uscatescu si dr Rotaru Octavian.


Andrutzac 33ani de...... Mutatia factorului XIII(G102T)mutatia V34L genotip heterozigot si Gena MTHFR Mutatia A1298C -genotip heterozigot, 1 sarcina obtinuta natural in 2007 si oprita din ev la 8s, in 2009 fiv 1 reusit cu dr Zadori-Szeged









Instructiuni pt semnatura:
Copiati (ctrl C) urmatoarea formula, stergeti spatiul pus de mine in paranteze si in loc de puncte scrieti mutatiile si varsta sarcinilor oprite din evolutie.
[ hr][ font=Tahoma][ size=1][ teal]................[ /size=1][ /teal][ /font=Tahoma]

Apoi, te duci pe: Profil personal-> Editeaza profil-> Optiuni profil-> Semnatura; acolo Paste (ctrl P). Tot acolo ai si un butonas 'Vizualizeaza semnatura', ca sa vezi cum arata dupa ce scrii.[/b]


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

mihaela_let, eu am facut histeroscopie inainte de FIV fara sa imi ceara nimeni. Nu am avut nici o sarcina oprita in evolutie, nici un curetaj, dar am decis sa fac histeroscopia sa nu cumva sa am vreun polip, vreo sinechie ce nu se detecteaza la eco.
Rezultatul a fost ok, cu exceptia faptului ca dr mi-a dat vestea ca am ostimul tubar drept infundat (culmea, ovarul meu functional este cel drept, asa ca, cu acea ocazie, mi-am luat gandul ca mai am vreo sansa la reusita pe cale naturala).
La semnatura ta, vad ca ai doua curetaje. Asta e un motiv in plus sa te gandesti ca poate ar merita sa faci histeroscopia.


15+
mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Hello si tuturor.

balanta_tm voi merge sa imi fac si Histeroscopie sau chiar histerosalpingografie, sa imi vada si trompele, intrucat cele 2 sarcini soldate cu curetaj le-am avut pe dreapta. ACUM MA MAI GANDESC LA O CHESTIUNE: in februarie 2010 am fost la monitorizarea ovulatiei, care a fost de f buna calitate si endom ok, cu folicul insa pe stanga. Dr mi-a zis ca bine ca ovulez si e functional ovarul stang, intrucat cel drept e cam vai de el.... Am uitat sa ii zic ca eu am avut cele 2 sarcini pe dreapta. Oare nefiind ovarul ok, adica ovuleaza, dar nu prea e de calitate, asta sa fie o cauza a pierderilor de sarcina? Mai ales ca, dpdv hormonal stau bine.
Si inca ceva, mi-am facut si toate anal de tiroida (TSH, T3, T4, ATPO SI ANTI TG), INCLUSIV ECO si totul e in limite normale, deci am exclus si aceasta cauza, care era una importanta dealtfel. Am citit ca disfunctiile tiroidei pot da avorturi spontane repetate.
Asa ca, dupa concediu, prin toamna, mai merg la un dr specializat pe infertilitate sa ii cer parerea si imi fac si eu mutatiile recomandate la Coltea(mthfr si fact II) si cam atat....
Incerc din nou, poate va fi bine....
Succes tuturor .


3 sarcini oprite in evolutie: curetaj 8s, av habitual 8s, curetaj 7s, Ac antibeta2glicoprot1 foarte usor pozitivi, insa, la Fundeni, mi s-a pus diagnostic de SAFL NEGATIV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

floaredemac, multumesc de aprecieri. unul e facut fara tratament si e cuminte, dar ala mic - facut in urma tratamentului - e belea mare.

uitandu-ma ieri in dosarul cu analize facut cand eram insarcinata cu bebe mic, ma minunam cat curaj am avut sa fac injectii zi de zi 6 luni, sa iau un pumn de pastile in fiecare zi, sa merg pana la fundeni de 2 ori pe luna (stau in partea cealalta a orasului), sa nu-mi pierd speranta ca o sa fie bine, si toate acestea ca sa am un copil. un copil pe care l-am dorit si care ne lumineaza viata cu fiecare nazbatie sau zambet. am doi copii, ii iubesc pe amandoi enorm si egal, dar cel facut cu suferinta si lacrimi ma face mandra ca sunt femeie si ca pot sa povestesc ce poate face o femeie ca sa fie mama.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Mady m-am uitat si eu la nazdravani. Sa fie sanatosi! Deci asa cu bebeii facuti cu tratament! Mananca urechile lui mami si lui tati! Abia astept!!!

De 2 ori pe luna mergeai la Fundeni? Uooof, eu ce o sa fac? Ca-s din provintie...

Felix, azi facem 5 sapt

mutatie A1298C homozigota


If you smile,through your fear and sorrow
Smile and maybe tomorrow, you'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile...
That's the time you must keep on trying, smile, what's the use of crying?
You'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

pai mergeam de doua ori ca nu puteam sa stau de la 8 dimi pana la 16 acolo sa astept rezultatele. veneam a doua zi dimineata, pe racoare, pt. ca am facut atacuri de panica si caderi de calciu.



Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui felix76

Mady m-am uitat si eu la nazdravani. Sa fie sanatosi! Deci asa cu bebeii facuti cu tratament! Mananca urechile lui mami si lui tati! Abia astept!!!

De 2 ori pe luna mergeai la Fundeni? Uooof, eu ce o sa fac? Ca-s din provintie...

Felix, azi facem 5 sapt

mutatie A1298C homozigota


If you smile,through your fear and sorrow
Smile and maybe tomorrow, you'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile...
That's the time you must keep on trying, smile, what's the use of crying?
You'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile

Pe mine dr Uscatescu m-a chemat dupa echo de 6 sapt(sa vada daca are activitate cardiaca),m-am mai dus eu dupa de echo de 10 sapt,dupa bitest la 12 sapt si daca am vazut ca totul e bine la echo m-am mai dus dupa echo de 18 sapt.Acum m-a chemat peste o luna.
Deci cred ca nu e musai la 2 sapt mai ales daca totul e bine la echo.


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

pe fiecare cheama in functie de diagnostic si gravitatea situatiei. de exemplu la prima vizita, mi-a zis sa nu ma misc din spital pana la ora 16. trebuia imediat ce au iesit analizele sa-mi dea tratament. nu mi-a zis niciodata cat de grava era situatia, dar ceva ingrijorare am simtit.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brotacel83 spune:

buna dragelor, eu am mutatie mthfr C heterozigota, 2 sarcini oprite in evolutie la 8 saptamani (fara avort spontan) iar acum dupa vizita la dr Uscatescu am tratament cu B6+acid folic+magneziu+aspenter ( 1 zi da una nu)+ vit E + Vit C. acum ca am aflat ce am sper sa am noroc cu urmatoarea sarcina. scriu schema de trtament si pt alte fete ce au nevoie. nivelul homocisteinei este de 12.22 iar maximul este 13.9.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

brotacel83, de data asta sigur e cu noroc.
sa vezi ce mandrete de bebe o sa ai. de acolo ies cei mai frumosi copii (se exclud copiii acestui forum care oricum sunt cei mai frumosi).

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Eu voi merge cu echografia de 5 saptamani si cateva zile pe care o voi face luni in oras la mine pentru ca la ginecolog in Bucurestei am programare in aceeasi zi si nu am cum sa-i atasez echo la varsta mai mare la actele pe care i le voi lasa de dimineata. Poate sa ii duc la 4 echografia pentru ca vizita la ginecolog am programat-o pe la 14:30...

Oricum sunt pe clexane de 0,4 pentru ca am facut FIV, numai doza sa fie in regula.

Cum se procedeaza? Sa-i scriu pe o hartie istoricul meu si sa-l pun alaturi de analizele de trombofilie pe care le-am facut la Synevo?

Oare ce m-as fi facut daca nu existati voi?

Felix 5+

mutatie A1298C homozigota


If you smile,through your fear and sorrow
Smile and maybe tomorrow, you'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile...
That's the time you must keep on trying, smile, what's the use of crying?
You'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile

Mergi la inceput