Ingineri fosti, viitori...(26)

Ingineri fosti, viitori...(26) | Autor: nma

Link direct la acest mesaj

BUN VENIT LA UN CAPITOL NOU!
(25), (24), (23), (22), (21), (20), (19), (18), (17), (16), (15), (14), (13), (12), (11), (10), (9), (8), (7), (6), (5), (4), (3), (2), (1)

Listuta noastra:

- monagan - Facultatea de Constructii Civile si Industriale, Cluj, 1989
- ioana- Facultatea de Constructii Civile, Industriale si Agricole, Bucuresti, 2004; Master- Tehnologii Speciale in Constructii, Bucuresti, 2005
- KUKI - Facultatea de Metalurgie si Stiinta Materialelor, Galati, 1993
- Linusa - Facultatea de Calculatoare (Engleza), UTCN (Cluj), 1999
- katik - Politehnica Timisoara, Facultatea de Chimie Industriala, sectia Tehnologia compusilor anorganici, 1992.
- lunna27 -Politehnica Iasi, Facultatea de Chimie Industriala, 2001
- Otiliav - Departamentul de Inginerie Civila, Limba Engleza, UTCB, 2002; Master - Inginerie Geotehnica, UTCB, 2003
- miha - Univ. Politehnica Bucuresti, Fac. Transporturi, Sectia Auto Rutiere, 1995 (inginer mecanic)
- iepumic - Departamentul de Inginerie Civila, Limba Franceza, Specializarea Instalatii pt. Constructii, UTCB -2004; Master in "Confort si eficienta energetica"- Facultatea de Instalatii, UTCB-2005
- ionela-roxana - Universitatea Politehnica din Timisoara - Facultatea de Management in Productie si Transporturi- "Inginerie-Economica".
- aime - Politehnica Iasi (Univ Tehica Ghe Asachi), Tehnologia Compusilor Organici, 1995
- raresionut(Alina), Facultatea de Chimie Industriala, sectia Ingieria Mediului, Iasi, 2001.
-gabri_andrei (Gabriela) - Facultatea de Electrotehnica, Cluj-Napoca, 1993
- michaela_AR - Facultatea de Chimie, Timisoara, 2001
- geo10 (Georgiana) - Facultatea de Constructii-CFDP- Timisoara, 2002; Master-Studi Geotehnic - 2003
- diciu (Anda) - Facultatea de Instalatii, UTCB- 1995
- gabi k (Gabi) - Facultatea de Chimie, Universitatea Babes-Bolyai, Cluj, 1991
- Marinutza - Facultatea de Chimie Industriala, Sectia Petrochimie si Carbochimie, Universitatea Politehnica Bucuresti -2004
- aurora56 - Facultatea de Chimie Industriala, Insitutul Politehnic Gh. Asachi, Iasi -1995
- Hcclara - Politehnica Timisoara, Faculatatea de Electronica, sectia TAVM - 2000
- nma - Facultatea de Electrotehnica, Cluj-Napoca, UTC-N - 2000, Master "Proiectare asistata pe calculator", UTC-N - 2001, Master "Management financiar bancar".
- anaanamaria - Ingineria produselor alimentare - an IV - Bacau - viitor inginer.
- misha-germ - Ingineria produselor alimentare - Bacau - 2003
- Rodica - Univ. Politehnica Bucuresti, Fac. Transporturi, Sectia Material Rulant, 1994 (inginer mecanic)
- tuinea - Univ. Politehnica Bucuresti, Electronica, 2002.
- elenia - Iasi Universitatea de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara Ion Ionescu de la Brad in anul 2001
- sorana - Universitatea Politehnica Bucuresti, Facultatea Chimie Industriala, 1996
- pisicuta - Universitatea Politehnica Timisoara, Facultatea de Hidrotehnica, sectia "Ingineria Mediului", promotia 1997
- gbutucica - Institutul Politehnic Iasi, Universitatea Gheorghe Asachi, Facultatea de Textile, promotia 2001
- xerxe2005 - Hidrotehnica, Iasi, 2003 si master 2004
- cqeea - Universitatea Tehnica "Gh. Asachi", Iasi, inginer textilist
- iruse - Fac. de Energetica, seral, 1995, Bucuresti
- gabytza25 - Universitatea Politehnica Timisoara, Facultatea de Automatica - viitor inginer, anul IV



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nma spune:



Oti nastere usoara. Si mie imi place mult numele.
Kati sanatate multa!
De ziua mea am muncit dimineata apoi am mers cu prietenii (vreo 20 adulti si 10 copii) acasa la nasi. M-am trezit tarziu ca trebuie sa rezerv un local asa ca nu am mai gasit nimic liber. A fost frumos. S-au ocupat prietenele noastre de tot.
Am avut parte si de o tura prin magazine cu sotul atat sambata cat si duminica. Am venit acasa doar cu o pereche de blugi dar am descoperit un magazin cu haine pe gustul meu asa ca o sa mai cumpar multe. E o mica probleme cu pretul dar vedem noi cum ne descurcam. Sotul a ochit o blanita tare frumoasa dar e blana naturala si parca am o strangere de inima cand ma gandesc la bietele animala.
Aseara am fost la teatru. Mi-a placut mult. Ar trebui sa merg mai des. Acum e perioada spectacolelor de colinde. Ma bate gandul sa merg si la hrusca dar nu stiu cum se va descurca sotul cu copiii. Ieri a trebuit sa vina mai devreme acasa desi mai avea mult de lucru.
Uite ca iar m-0am intins si tare mult am de lucru.
Va pup!

Nico, mami de Andra si Alex
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe2005 spune:

Buna dimineata!
Am fost ieri la medicul de familie si mi-a zis ca am bronsita si mi-a dat tratament cu Ospamox, Eurespal si Ketotifen. Abia am reusit sa ma trezesc dimineata si eram cat pe ce sa adorm in autobuz spre serviciu. O fi din cauza Ketotifenului, ca m-a avertizat sa il iau seara ca provoaca somnolenta.
Ne-a venit factura la energie electrica de regularizare la 6 luni si avem de platit 440 ron. Locuim doua familii in casa, noi la parter si socrii la etaj. Noi avem masina de spalat, calculator, televizor, frigider, cuptor cu microunde, socrii au masina de spalat, televizor si frigider. Avam la comun hidroforul si centrala pe lemne si in plus becuri in camere. Si totusi mi se pare prea mult de platit, mai ales ca noi oricum plateam la fiecare factura ce venea la doua luni cate 200-250 ron.
Sotul a facut rost de becuri economice, care consuma fff putin si sper ca la urmatoarea factura vom simti diferenta.

Nico, mi se pare super ca reusesti sa te detasezi un pic de treburi si sa mergi la teatru. Si ca te poti baza asa mult pe sot. Al meu e total najutorat si neimplicat. De fapt e vina mea, ca asa l-am invatat sau mai exact nu am stiut sa ii schimb obiceiurile de flacau, de la mamica lui.
Oare pe la ce varsta voi putea sa il iau cu mine pe Razvan la vreun spectacol? Ca acum nu ar rezista in bratele mele mai mult de 10 secunde.

Elena, mamica lui Razvan Gabriel - 01.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisicuta spune:

'Neata!

Poftiti la festin: avem , ceai cu multa lamaie si miere, laptic, ciocolata calda, fresh de ce vreti voi, capucino si nelipsita delicioasa!

Claudia, inca nu m-am linistit cu lucrul, deci sunt pe baricade, doar ca ieri nu am avut dispozitia necesara pentru a interveni in "discutii".Mai vin numai maine, apoi stau acasa pana luni, inclusiv, dupa care din nou la scarbici.
Ma bucur ca sunteti mai bine si ca nu va mai mananca pielicica de la bubite ... Doamne-ajuta ca ce-a fost mai greu a trecut!

Elena, Katik, sanatate maxima!

Otilia, minunat nume ai ales micii printese! Ma alatur si eu galeriei si vin cu incurajarile de rigoare, spunandu-ti din suflet "NASTERE USOARA" si-un bebe sanatos, cuminte si papacios!

Miha, ma bucur enorm pentru Robert, ca rugaciunile ne-au fost ascultate si-a trecut cu bine peste aceasta incercare grea! ... Ma gandeam daca as putea sa-ti aduc in atentie cazul unui baietel autist, (Mihaita il cheama) a carui mamica cere disperata ajutor si pe DC si pe la toate sursele media insa fara a primi absolut nici un sprijin sau vreo mana intinsa de undeva, luptandu-se singura cu morile de vant ... Ti-as ramane profund indatorata daca ai putea sa-mi dai un raspuns, oricare ar fi el ...

Ancuta, ce mai face Alexul mic-scumpic??? A scapat de conjunctivita?? Papa?? Ia bine in greutate?? Are colicei???

Cristina, multumesc de intrebare! In particular nu fac mare lucru, decat ca ma pregatesc pentru serbari si Sarbatori si alerg toata dupa-amiaza cu Vladut pe la extracuricullare! ...

No, cam atata m-a tinut inspiratia! ... Ma retrag discret, lasandu-va sa va savurati in liniste micul dejun!



Dori, mami de Vladuc (17.10.2003) si Raduc (15.10.2005)!

"IERI este trecutul, MAINE este misterul, ASTAZI este un DAR!"


Clubul miorlaitorilor
Ziua Pisoiasilor
Fabrica de podoabe a lui Mos Craciun


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha-germ spune:

PISI raspund la orice solicitare, spune-i mamei sa ia legatura cu mine, daca imi trimite actele, eu le trimit la spital si in decurs de cateva zile ii pot da un raspuns. Dintr-o simpla intrebare a venit si Robert aici, mama lui nici nu visa sa ajunga vreodata aici pt ca era imposibil si de visat.
Adresa mea personala de mail este: dipl.ing.miki-gruen@web.de si aici ma pot solicita mamele carora le pot intinde o mana de ajutor, atat cat pot. Si ma ocup de ei in sensul daca se poate face aici o operatie, ii astept la aeroport si ma ocup de ei pana la externare...cred ca e un ajutor mare.

O zi buna si calda va doresc!

miki-mami de trei muschetari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna dimineata!
Otilia gata? Daca nu fac galerie in continuare alaturi de fete!
Pisi sarut mana de tratati! Ma bucur ca esti bine chiar daca alergata ca deobicei dar asta este cand esti si mama si inginer pe deasupra. Numai noi putem fi asa...
Nico e bine ca ai gasit magazinul cu pricina ca de bani ne-om descurac.
Elena pai asa este electricitatea scumpa dar parca la tine este prea mult. Noi nu stiu cat platim dar nu stam la casa ca eu de doi ani nu stiu nimic despre facturi.
Sa zic si sanatate la bolnaviori!
Eu am facut programul uzual: de dimineata la sala, acum la laborator imi astept unul din studenti sa vina si sa ne apucam de treaba. Am iarasi probleme cu un aparat. Imi este o sila de nu mai pot ca mereu sunt cea care deascopera problemele...
Eh, iuf asata este. O sapatamana si doua zile si plec acasaica si doua saptamani nu ma mai gandesc la nimic.
Va pup fetelor si sa aveti o zi minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

M-am intors si eu din oras.
Cristina uite ca trece repede timpul. Sa vezi ca nici nu termini bine de pregatit cadourile si trebuie sa mergi la aeroport.
Eu de doua saptamani tot imi propun sa merg la sala dar din lipsa de persoana care sa ma insoteasca aman.
Elena e cam mare consumul la voi. Noi avem aproximativ 120 kW/luna, adica cam mult pt un ap cu 2 cam (avem becuri economice dar si spoturi de 50W/buc). Risipa la mine e la calculator si aspirator (aspir si de doua ori pe zi).
La teatru mi-ar fi placut sa merg cu sotul dar el nu a vrut sa ne mai complicam cu bona, plus pretul care nu e chiar mic. Am noroc ca ma ajuta domnul meu desi vine destul de tarziu acasa si noi il luam de fresh. De cele mai multe ori eu gatesc dupa ce vine acasa si se ocupa el de copii. Are si limte insa: nu a schimbat niciodata un scutec si daca e cazul bate repede in retragere si suna o prietena cand eu nu sunt acasa .
Miki . Sa ne ti la curent cu copiii pe care ii ajuti. Muschetarii ce mai fac?
Pisi multumim de bunatati.


Nico, mami de Andra si Alex
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Salutare!
Ma tem ca iar sunt un pachet de nervi. De fapt nu e de mirare, la mine martea intotdeauna e o zi plina de nervi. In fine, o sa treaca .
Pisi, bebe ALex are colici si cam scartaie si se smiorcaie dar e bine altfel. De mancat mananca precum spartul, de consjunctivita a mai scapat iar de crescut...are aproape 5 kg, grasanul.
Nico, ma bucur ca ai reusit sa ajungi la teatru. Sper sa ajung si eu la Opera pe 27 decembrie, imi doresc mult de tot.
De Otilia stie cineva ceva?



Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


FETELOR!!! A NASCUT OTILIA!!! IA UITATI CE MESAJ MI-A TRIMIS:

Am reusit sa nasc natural, epidurala mi-au pus-o tarziu, dupa dilatatie 6 cm. Minunea din burtica este sanatoasa, 3182 grame, 50 cm, Apgar 9/10m ora 23.:55. Deja a papat la san. Suntem tare fericiti!


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

FELICITARI OTILIA! SA-TI TRAIASCA MICUTA MINUNE SI SA VA BUCURATI DE EA!! Refacere rapida si mult laptic!
Anca multumim de veste

Nico, mami de Andra si Alex
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Salutare!

Otilia, felicitari, sa va traiasca printesa si sa fiti fericiti cu totii impreuna!


nu am timp sa scriu, suntem bine, Luca si el e spre bine, maine avem petrecerea de Craciun la gradi, iar acum am o gramada de oale pe foc, gatesc!!!

pupici la toate si numai bine!

Mergi la inceput