Romanii din Marea Britanie (18)

Romanii din Marea Britanie (18) | Autor: motanik

Link direct la acest mesaj

(1), (2), (3), (4), (5), (6), (7), (8), (9), (10), (11),
(12), (13), (14), (15), (16),(17)


Pt a calatori prin Londra, trebuie sa fim inarmati cu harta metroului, o gasim la orice statie de metrou gratis.
In Londra liniile de metrou sunt de culori diferite si fiecare poarta un nume. De exemplu linia rosie se numeste Central Line, linia gri Jubilee Line si tot asa.
www.tfl.gov.uk/assets/downloads/colourmap.pdf" target="_blank">Harta metroului londonez

Cele mai importante puncte de atractie sunt grupate in centrul Londrei, zona 1. Londra este impartita in zone, centrul zona 1 si apoi cercuri in jurul centrului pana ajungem la periferie, zona 6.

O vizita prin Londra trebuie neaparat sa includa:

* Big Ben si Houses of Parliament - statia Westminster, zona 1, liniile gri (Jubilee), galbena (Circle) sau verde (District)

La iesirea din statie va veti afla chiar pe malul Tamisei, in fatza impresionantelor cladiri ale Parlamentului. In spatele lor veti gasi si Westminster Abbey.

* Pe celalalt mal al Tamisei unde veti ajunge pe jos traversand podul, gasiti www.londoneye.com/" target="_blank">London Eye, biletul costa 14.50 si se sta la coada cam o ora. Calatoria in capsula dureaza cca 30min.

* Daca vremea este frumoasa, recomand o calatorie cu vaporasul pe Tamisa, puteti urca langa Roata si cobori la London Bridge.
Daca va intoarceti la metrou, pt urmatorul punct turistic aveti de ales intre linia gri (Jubilee) pana la statia London Bridge sau liniile galbena (Circle) sau verde (District) pana la statia Tower Hill.
Recomand Tower Hill caci va scoate exact in fatza la Tower of London.
Intrarea 14.50 si vezi avea ocazia sa vedeti Bijuteriile Coroanei

* www.changing-the-guard.com/" target="_blank">Schimbarea garzii la Buckingham Palace are loc in fiecare zi incepand cu luna aprilie, in jur de 11am trebuie sa fiti acolo. Statia Green Park pe liniile albastru inchis (Piccadilly), albastru deschis (Victoria) sau gri (Jubilee)

* La o statie de palat, pe linia albastru inchis (Piccadilly) gasiti Piccadilly Circus iar la o distanta de mers pe jos sau de acolo inca o statie pe linia maro (Bakerloo) pana la statia Charing Cross si ajungeti in Trafalgar Square unde gasiti si National Gallery unde intrarea este libera.

* Tot la o statie de palat dar in sens opus pe linia albastru inchis (Piccadilly) gasiti Hyde Park Corner, daca doriti sa va plimbati prin probabil cel mai celebru parc al Londrei, Hyde Park

* La inca o statie pe linia albastru inchis (piccadilly) la Knightsbridge gasiti celebrul magazin Harrods, al carui proprietar este Mohamed Al Fayed, tatal defunctului Dodi Al Fayed, decedat in accidentul de masina ce a luat viata printesei Diana in 1997.

* www.madame-tussauds.co.uk/" target="_blank">Madame Tussaud's Wax Museum este celebrul muzeu al figurilor de ceara. Preturile sunt diferite in functie de ora la care doriti sa intrati, cel mai ieftin bilet costa 14 lire daca intrarea este dupa 5pm. Muzeul se afla langa statia de metrou Baker Street, pe linia maro (Bakerloo) - sunt si alte linii acolo dar cel mai usor este sa folositi Bakerloo Line.

* www.thebritishmuseum.ac.uk/" target="_blank">British Museum se afla in buricul Londrei, la cativa pasi de statia Holborn pe liniile rosie (Central) sau albastra (Piccadilly), sunt indicatoare de la statie catre muzeu. Intrarea libera.

* www.stpauls.co.uk/page.aspx?theLang=001lngdef&pointerid=169345dwprEOVViTRLd8xXbHBDHGbzge" target="_blank">St Paul's Cathedral la statia St Pauls pe linia rosie (Central).

* La cumparaturi pe www.oxfordstreet.co.uk/" target="_blank">Oxford Street ajungeti cu metroul, recomand sa coborati la Tottenham Court Road pe linia rosie (Central) sau neagra (Northern) si de acolo pe jos pana unde se termina magazinele, la statia Marble Arch, tot pe linia rosie (Central).

Nota: o cartela de o zi valabila pt orice mijloc de transport in Londra costa 5.90 pt zonele 1-4.


Edit:
linkuri utile: www.ukattraction.com

---------------------------------------------------------------





--------------------

Andra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Buna fetelor!
Mada, am vazut pozicile, sunt super, imi plac tare alea cu Amira in crib, de fapt toate sunt f reusite, sunteti o familie tare frumoasa, va doresc sa fiti mereu sanatosi si fericiti!
Cand ai timp (ma gandesc ca de acum din ce in ce mai putin cu 2 printese acasa), sa ne spui care a fost reactia Arianei, ce parere are de surioara.

Eu am implinit 37 saptamani si astept... Intr-adevar e greut tare in ultima luna mai ales ca stau acasa dar imi mai gasesc de facut treburi si trec zilele mai repede. Abia astept sa vina si la noi minunea.

Andra, burticul tau ce face?


Pupici tuturor, o saptamana usoara si frumoasa!



--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Mada felicitari si sa va dea Dumnezeu sanatate si noroc intregii familii. Cu un nou nascut, un toddler, o mama care o tine pe a ei si un sot care lucreaza tot timpul, da-mi voie sa-ti spun ca esti o super mama pentru faptul ca mai reusesti sa scrii pe aici si sa dai senzatia ca esti relaxata si odihnita, desi numai asta nu este cazul! Te admir enorm si sper sa o tii tot asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Mada, ma tot uit la poze, sunteti cu totii asa de frumosi!

Ei, Andra, nu mai ai nici tu mult pana sa-ti tii comoara in brate . Cum stati cu pregatirile? Toate gata sau le finalizati dupa ce se naste bebelina?

Burticul meu e cumintel, a inceput sa "iasa in evidenta", deja mi-am comandat maternity uniform (noi purtam uniforma la banca). Toate-s bune pe la noi...mi-e cam somnic non-stop da' asta era de asteptat... si noroc ca 8ore+ sunt la servici ca am o pofta de mancare... sa dau si la altii si as rontai toata ziulica, asa macar nu o sa iau proportii prea mult... cel putin asa sper!

O saptamana buna va doresc



Dark Bendis

13+

http://bd.lilypie.com/gSJep1.png

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Fetelor ms mult mult de tot pt urari.
Letitia ms de mesaj m-a uns la suflet.
Tot pe fuga intru sa va pun o parte din experienta cu nasterea.
Promit sa revin poate reusesc in seara asta totusi, daca nu incerc cat de rapid.
Deci vineri dim am fost la moasa pt seprarea membranelor la ora 10 s-a efectuat procedura a zis ca sunt 2-3 cm diltata deja colul moale 75 la suta deschis mi-a zis ca sunt semne bune si ca spera sa aiba efect. Ok zic eu plec spre casa pe jos ca e o plimbare de vreo 20 de minute asa lejera era cald fain afara asa ca am zis why not. Ok au inceput niste contractii da slabutze la 7 minute zic ei nu imi fac sperante ca am mai avut si degeaba. Ajung acasa zic ma pun la nani cu fata si asteptam poate se intampla ceva ma pun in pat fata deja doarmea contractiile tot la 7 minute dar mai dureroase nu le suportam asa stand intinsa ma ridic incep sa ma plimb prin camera cu ochii pe ceas tot la 7 minute dor din ca in ce mai tare deja era ora 13. Ok sun barbatu' informez zic te tin la curent daca e vreo ceva. Cobor jos ma apuc de facut transee prin gradina am si minge din aia mai batzaiam si pe minge tot la 7 minute dor de tre sa pufai pana trece ok sun barbatu' dau raportul zice ok vin acasa.
Ok apoi au inceput l cate trei minute dar erau una f puternica una slaba si tot oscilau asa. Ok numai ca la sf ficarei contractii aveam senzatia aia de presiune de a impinge zic mai nu e bine asa rapid sun la spital le dau raportul zic ok vino la noi ajunge si Flo la 4 si ceva eram la spital ne cazeaza intr-o camera pana au facut ele hartii si tot ce trebuia luat temperatura presiune etc s-a facut aporape 5 zice ok hai sus pe pat monitorizam inima lui bebe si contractiile tale si apoi verificam intern ce si cum ok scrie pe o tablitza toate informatiile ca in caz de urgenta si vine vreun medic sa aiba acolo rezumatul sa nu stea sa intrebe, mi s-a parut super ideea. Ok verificare interna 4 cm diltata bun mergeti la o plimbare mergeti papati ceva ne mai vedem la ora 9 sa mai verificam progresul.
Mergem sa papam nu ma simteam tare bine zic vreau inapoi in camera sa pot pufai in liniste daca vreau mergem inapoi era aproape 7 tocmai venise si una dintre moase, era studenta si cica le trebuie sa asiste la 40 de nasteri si bebitza noastra a fost numarul 40 pt ea deci a devenit si ea moasa.
Ok ea tocmai venise ca cica cardiograma aia sau cum se cheama nu a iesit bine si tre sa mai facem una mai punem iar centurile etc contractiile mele super aiurea ii zic mai eu simt ca vreau sa imping si ma termina una extrem de dureroasa doua mai putin si tot asa. Zic nu poti sa imi dai ceva de durere daca mai stam mult asa?
Zice ok stai sa chem moasa cu care trebuia sa lucreze ea vine tantea ii zice ce si cum zice ok daca tu chiar vrei de durere facem control intern si vedem cum stam. Bun sus pe pat control intern zice ups eu ce ups? Pai esti 8 cm nu mai are rost sa faci nimic de durere ca e prea tarziu pt asa ceva. Eu m-am facut verde la fatza.
Bun zice ai doua posibilitati rupem apa si nasti cat de rapid sau mai stam si asteptam sa se rupa apa cu, contractiile astea asa aiurea.
Zic pai ce rost mai are sa ma mai chinui nu mai e cale de intoarcere oricum deci rupem apa si push, push, push.
Ok rupe apa curge garla se uda doua paturele din alea absorabnte se uda si tot patul si curge si de pe pat de ajunge la usa. S-au speriat si ele cata apa tot curge. Bun zice acuma cum vine contractia dai si impingi eu pe pat legata cu centurile de monitorizat inima lui bebe si contractiile Flo zicea sorry creca ma urasti, i-am zis ei cum sa te uracs normal is speriata ca tre sa nasc natural da asta este ce mai pot face sa terminam si sa fie gata si asta este.
Bun totul bine si frumos mi-au zis cum sa imping sa aiba efect zice chinui-te sa bagi vreo trei push-uri pe contractie poate poate merge mai rapid well easier said than done ca avem o contractie buna si doua trei aiurea cand nu apucam sa imping cum au zis ele ok zice nu iti fa pb noi asteptam si imping eu cum pot cat de bine pot cand prindeam o contractie mai strong zice se vede capul e super tine-o tot asa ne-am cam chinuit pana a trecut bebe de osul pubian ca sa nu mai mearga capusorul inapoi si zice ok acuma cand zic eu sa te opresti te opresti cand zic sa impingi impingi da usor ca sa nu te rupi bun eu fata cuminte ascult ce imi spuneam mai scanceam si eu pe acolo de durere bine ca nu am urlat ma asteptam sa tip si eu cum auzeam prin jur da spres surprinderea mea si a lui Flo am fost destul de cuminte, eram preocupata sa vina bebe mai repede decat sa tip eu.
Am impins exact cum mi-au zis a iesit capusorul nu m-am rupt si cand sa bag ultima impingere sa iasa si corpul lui bebe, bebe avea manutza langa cap si m-am rupt de toata frumusetea in interior. Am scos niste sunte tare ciudate de relief si bucurie si mirare ca am reusit eu sa fac asa ceva au pus-o pe bebitza direct pe pieptul meu au taiat cordonul si asteptam sa iasa placenta a iesit si aia cum trebuie completa mi-au si aratat-o ca le-am zis ca vreau si eu sa vad ca data trecuta din cauza ca Ari avea nevoie de oxigen nu a fost timp de asa ceva deci eu asitam la lectii de anatomie acolo. Oricum f interesant.
Si apoi a venit partea fun sa ma brodeze pe mine a durat o ora jumate si a durut mai tare decat nasterea in sine, ca nu am simtit durere efectiv la nastere ci numai usturime de la cum s-a intins pielea dureau contractiile nu nasterea in sine.
Si bebitza a stat pe pieptul meu cand aproape era gata cu brodatul au luat-o sa o masoare si sa o curete bine nu au dus-o de langa mine ca aici bebe e cu tine non stop tati era acolo asista la masuratori si apoi l-au lasat pe tati sa o imbrace si pe mine sa ma odihnesc putin pana venea alta moasa la care ma predau ele sa se ocupe sa ma duca la dush si sa ne mute la salonul de la maternitate.
Deja era ora 22 bebitza a venit la ora 20:01 Flo trebuia sa plece ca nu mai era tren pe urma asa ca am ramas eu si bebitza avenit si moasa m-a pus asa goala invelita intr-un cearsaf intr-un sacun cu rotile si m-a dus la dush mi-a adus si schimburile care le pregatisem, m-am clatit si eu sa ma simt mai om oleaca si apoi am mers in salon am luat bebele si bagajelul si m-a mutat la maternitate.


------------------------------------------------
Mada mami de Arianna Raisa si Amira Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Wow, parca am fost acolo cu tine! Multumesc pt poveste, abia asteptam. Sper ca te refaci rapid, cum e cu fetele acum acasa?


--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Bravo, Mada, esti taaareeee curajoasa! ...Vazut si pozele...sunt superbe amandoua fetitele (no bine, pe Ari am vazut-o live si stiam cat de dragalasa e), iar Amira seamana atat de bine cu Flo! Vad ca Flo te ajuta mult. Bravo lui!...Alaptezi? Pupici si take care!

Mada, deja ai intrat in 37 de saptamani??? woow, ce a mai trecut timpul! De acum se poate intampla oricand minunea! Asteptam vesti si de la tine!


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hopes spune:

Eu nu sunt din Anglia insa ne-am planuit ptr. luna august o vacanta de 8 zile la Londra.
N-as vrea sa exclud cumparaturile pe langa celalate activitati.
Intrebarea mea ptr. voi este : perioada reducerilor tine si in luna august?

Va multumesc anticipat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Cu siguranta gasesti reduceri si in august, doar ca oferta e mai redusa.

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza P. spune:

Felicitari, Mada!!! Nu am reusit sa vad pozele, ca nu mai merge linkul, dar imi imaginez ce familie frumoasa aveti!
Multa sanatate si felicitari!
Motanik, abia astept sa ne dai si tu vestea, sa aduci minunatia acasica. Mult noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza P. spune:

Felicitari, Mada!!! Nu am reusit sa vad pozele, ca nu mai merge linkul, dar imi imaginez ce familie frumoasa aveti!
Multa sanatate si felicitari!
Motanik, abia astept sa ne dai si tu vestea, sa aduci minunatia acasica. Mult noroc!

Mergi la inceput