PCOS (3)

PCOS (3) | Autor: gudinde

Link direct la acest mesaj

Feteler incepem acum capitolul 3 al odiseei noastre. Primele capitole le gasiti aici: 1 * 2

Acesta este un topic in care vorbim despre PCOS (Polycystic Ovary Syndrome = Sindromul ovarelor polichistice sau Sindromul Stein - Leventhal): cum il depistam, care sunt simptomele, cum il tinem sub control, care sunt tratamentele (alopate, naturiste, homeopate), ce ne ajuta, care ar fi povestea mamicilor si gravidutelor cu PCOS, cum conduci o sarcina cu PCOS, care sunt medicii buni pe asa ceva (ginecologi, endocrinologi, homeopati), care sunt ultimele studii referitoare la PCOS etc.

Pentru cele care tocmai au fost diagnosticate cu PCOS ... imi pare tare rau Diagnosticul nu e unul usor de digerat! Acorda-ti timp sa plangi, sa fi suparata, sa te intrebi de ce tu, sa citesti muuuult despre PCOS si sa plangi citind, sa fi furioasa si apoi sa fi gata de lupta.
Socul, durerea, neputinta, lupta, lacrimile sunt toate parte din viata cu PCOS si suntem aici sa incercam sa ne ajutam, sa ne facem viata mai usoara si sa invatam una de la alta; sa reprezentam un punct de sprijin si un umar pe care se poate plange in momentele dificile si sa ne bucuram impreuna de reusitele fiecareia.


Aspirante si luptatoare cu PCOS:

Adrriana - 27 ani
Tratament ...

Gudinde - 29 ani
Tratament Metformin

Gaby77 - 30 ani
Tratament Homeopat

Galuscuta - 30 ani
Tratament Glucophage

Miramar - 30 ani
Tratament Bromcriptina,Utrogestan,Ovestin

Elly_me - 26 ani
Tratament Utrogestan

Mcrissa - 28 ani
Tratament...

Rodicaosoian
Tratament Clomifen

Lorelai_Lorelai
Tratament...

Lgireada - 22 ani
Tratament...

Lala_1 - 30 ani
Tratament Metformin

GABRIELUTA - 30 ani
Tratament Metformin

criscert - ani
Tratament Metformin

dana n. - 27 ani
Stimulare ovestin+clomifen+prednisolon+injectii cu Puregon

alecsxa0208 - 29 ani

crisaa07 - ani
Tratament Homeopat



Fericite gravidute:

Mire79 35+
Numeioana 29+
psj 30+
uca78 21
carissma 4+



Mamici de ingerasi:

Mayaione mami de Anamaria
Ile77 mami de Vivian
Sheherezada mami de Maia-Iulia
Adimercedes mami de Lisa-Maria
Alfa_Anca mami de Elena



Ce este PCOS si care sunt principalele metode pt tinerea sub control a sindromului? (articol in lb. engleza)

Analize pentru determinarea PCOS:aici si aici

In ce zile ale CM se fac analizele de sange

Transformarile hormonale din timpul CM

www.presspro-gineco.ro/article--x-Infertilitate-Importanta_insulinorezistentei_in_sindromul_ovarelor_polichistice--4786.html" target="_blank">Importanta insulinorezistentei in sindromul ovarelor polichistice

www.emcb.ro/article.php?story=20030112215853000" target="_blank">Acneea si sindromul ovarului polichistic

Principalele etape pt obtinerea ovulatiei in PCOS (metode alopate) aici si aici

Informatii "naturiste" despre PCOS - in engleza: www.sensible-alternative.com.au" target="_blank">aici si aici

Informatii despre epilarea definitiva aici si aici

Informatii despre Duphaston si Utrogestan: aici si aici

Ce este Pregnylul si pt ce se administreaza?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

Fetelor,
nu va speriati de rezistenta la insulina pentru ca este un lucru care cu disciplina + Metformin poate fi imbunatatit considerabil. Eu de cum am inceput cu Metformin am inceput si dieta de PCOS (dieta de diabetici). E o dieta sanatoasa, plina de legume, proteine si cu carbohidrati putini. Dieta asta o tin si in sarcina, data de doctor diabetolog deci ca dovada ca e sanatoasa ! fara dulciuri, fara chestii bazate pe faina (paste, pizza, placinte, cornuri) NUMAI piine integrala si aia in cantitati mici, fara cartofi, orez (decit din cind in cind si in cantitati mici - ca garnitura mica linga o portie de proteine). Avut grija la fasolea uscata - nu e asa buna.
Cu fructele iar trebuie avut grija FARA struguri (mai ales ca acum e sezonul, mare grija), fara banane, pepene galben, cirese. Nici un fel de fructe uscate ! Puteti insa sa rontaiti in cantitati mici nuci si migdale sau seminte de floarea soarelui. Au calorii multe deci nu abuzat dar sunt benefice.
La legume nu prea sunt restrictii (morcovul doar crud, NU fiert !, porumb deloc!), portii cit de mari de legume pt vitamine.
Eu mi-am cumparat de pe Amazon vreo 3 carti despre pcos, und din ele chiar PCOS-Diet se numeste, alta the GLYX index revolution si de cind ma hranesc asa e mai bine. Tot am diabet de sarcina, dar il tin sub control decomandata numai cu alimentatie. Sper sa nu se inrautateasca mai tirziu. Sportul iar scade zaharul din singe si imbunatateste insulina asa ca musai in fiecare zi trebuie gasita o jumatate de ora pt sport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

gudindemultumim pentru noul capitol.Sper sa fie cu noroc.
ucamultumim si tie pentru ca ne mai impartasesti din experienta ta.Ca deh, doar esti unul din modelele noastre .
Am citit ca ai scris de dieta in cazul PCOS-FAT.Eu nu sunt pufoasa , am insulina normala dar am o pofta nebuna de dulciuri.Daca intr-o zi nu mananc nu ma simt bine.Ce o fi ? Colesterol, glicemia, etc sunt ok.Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

Gabrieluta

greutatea mea normala (ca acu in sarcina s-au mai adunat kile!) e de 56 kg la 1,65 inaltime. Deci nu e dieta de PCOS FAT. Eu am rezistenta la insulina chiar avind greutatea asta. Si acum am diabet de sarcina si asta e si dieta data de diabetolog pe care trebuie sa o tin in continuare. Acum daca eu as minca dulciuri nu stiu unde as ajunge ... din fericire mie nu imi plac dulciurile, mie greu mi-a fost sa renunt la placintele cu brinza, la cartofi si la orez. Eu sunt o mare cartofara de cind ma stiu, as putea sa maninc numai cartofi si aici mi-a fost greu sa ii tai de pe lista. La fel cu pilaful, astea au fost sacrificiile mele. :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

quote:
Originally posted by uca78

Gabrieluta

greutatea mea normala (ca acu in sarcina s-au mai adunat kile!) e de 56 kg la 1,65 inaltime. Deci nu e dieta de PCOS FAT. Eu am rezistenta la insulina chiar avind greutatea asta. Si acum am diabet de sarcina si asta e si dieta data de diabetolog pe care trebuie sa o tin in continuare. Acum daca eu as minca dulciuri nu stiu unde as ajunge ... din fericire mie nu imi plac dulciurile, mie greu mi-a fost sa renunt la placintele cu brinza, la cartofi si la orez. Eu sunt o mare cartofara de cind ma stiu, as putea sa maninc numai cartofi si aici mi-a fost greu sa ii tai de pe lista. La fel cu pilaful, astea au fost sacrificiile mele. :-)


uca
oare o trebui sa adopt si eu o dieta fara dulciuri? deocamdata insulina mea e ok dar o sa mai verific.
Multe belele aduce PCOS -ul asta....Stii care e treaba?exact ce e contraindicat in dieta asta PCOS asta mananc eu : dulciuri, cartofi, legume interzise, prajiturele, , etc.Ce sa mananc?ca se pare ca eu alimentez cu succes PCOS.
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

@Gabrieluta

Si glicemia provocata e ok la tine? Eu spre ex am glicemia 60 dimineata pe nemincate. Adica hipoglicemie. Toti doctorii ma intreaba daca nu am ameteala, se mira ca e valoarea asa mica. Eu nu am ameteala sunt ok, asta e valoarea mea. La fel am tensiunea scazuta si nu imi e rau.
Dar la mine la testele de glicemie provocata ies proaste dupa ce beau porcaria aia dulce de imi vine sa si vomit ca eu nu suport "prea" dulcele, e nenorocire. Noroc ca eu in viata de zi cu zi nu maninc dulciuri deci nu ajung sa provoc asa valori mari de zahar in singe.
Spre ex desi nu sunt supraponderala, acum avind diabet de sarcina sunt tinuta sub control atent de medic diabetolog pt ca valorile mari de glicemie afecteaza fatul, zaharul meu din singe trece prin placenta la bebe saracul...asa ca eu la 1 ora dupa masa trebuie sa am glicemia maxim 120, daca nu o sa primesc insulina. Facem si asta daca trebuie, numai bebe sa fie sanatos !!! Din cauza diabetului de sarcina nu pot sa nasc aici decit la cel mai mare spital universitar unde au sectie buna de bebei, cica il iau cum se naste si ii fac analizele de zahar din singe. Nu stiu cit de mare importanta i se da problemei asta in Romania, aici e f important. Eu consider oricum orice doctor care nu face testul de glicemie provocata in sarcina celor cu pcos (doar pt ca au valoare buna de glicemie dimineata!) ca fiind iresponsabil. Aici testul de glicemie provocata nu e platit de asigurare, singura mi l-am platit, dar macar ginecoloaga mi-a propus din timp sa il fac, in saptamina 20 si nu a asteptat sa se agraveze si sa il afecteze pe bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

@Gabrieluta

Pai daca tu ai valorile la glicemie provocata ok atunci poti sa ramii sa maninci ca si pina acum, tot ce iti doresti.
Poti sa maninci o gramada de chestii in dieta de diabet, eu sunt satula mereu, aia mi-ar lipsi sa rabd de foame in sarcina !!!
Maninc brinza, oua, carne (de pui si de curcan), peste si salate de tot felul, TOT ce exista ca leguma de sezon, varza calita, fasole verde (mincare si salata), musaca de vinete (in loc de musaca de cartofi) dar cite chestii sunt.. conopida sau brocoli la cuptor cu brinza, sarmale si ardei umpluti in care pun f putin orez, ciuperci gatite in toate felurile, supe, ciorbe (maninc cum scrie in cartile de dieta speciale pt pcos cumparate de pe amazon, pacat ca nu le am in format electronic sa vi le dau ca sunt f bune). Toaate mincarurile fara piine si organismul se obisnuieste asa nu mai simti nevoia sa maninci piine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

quote:
Originally posted by uca78

@Gabrieluta

Si glicemia provocata e ok la tine? Eu spre ex am glicemia 60 dimineata pe nemincate. Adica hipoglicemie. Toti doctorii ma intreaba daca nu am ameteala, se mira ca e valoarea asa mica. Eu nu am ameteala sunt ok, asta e valoarea mea. La fel am tensiunea scazuta si nu imi e rau.
Dar la mine la testele de glicemie provocata ies proaste dupa ce beau porcaria aia dulce de imi vine sa si vomit ca eu nu suport "prea" dulcele, e nenorocire. Noroc ca eu in viata de zi cu zi nu maninc dulciuri deci nu ajung sa provoc asa valori mari de zahar in singe.
Spre ex desi nu sunt supraponderala, acum avind diabet de sarcina sunt tinuta sub control atent de medic diabetolog pt ca valorile mari de glicemie afecteaza fatul, zaharul meu din singe trece prin placenta la bebe saracul...asa ca eu la 1 ora dupa masa trebuie sa am glicemia maxim 120, daca nu o sa primesc insulina. Facem si asta daca trebuie, numai bebe sa fie sanatos !!! Din cauza diabetului de sarcina nu pot sa nasc aici decit la cel mai mare spital universitar unde au sectie buna de bebei, cica il iau cum se naste si ii fac analizele de zahar din singe. Nu stiu cit de mare importanta i se da problemei asta in Romania, aici e f important. Eu consider oricum orice doctor care nu face testul de glicemie provocata in sarcina celor cu pcos (doar pt ca au valoare buna de glicemie dimineata!) ca fiind iresponsabil. Aici testul de glicemie provocata nu e platit de asigurare, singura mi l-am platit, dar macar ginecoloaga mi-a propus din timp sa il fac, in saptamina 20 si nu a asteptat sa se agraveze si sa il afecteze pe bebe.


uca, glicemia provocata nu am facut-o.O sa cer dr. endocrinolog sa imi dea recomandare.Ceva totusi cred ca e in neregula cu mine.Pofta asta de dulciuri, de proteine rele, oboseala, infertilitatea toate sunt ele legate de vreo afectiune.
E foarte bine ca ai dat peste medici ok.La noi din pacate ...eu spre ex. am schimbat o duzina de medici endo si ginecologi, pana sa o gasesc pe dr. actuala endocrinolog care mi-a pus diagnosticul de PCOS in urma unor investigatii si nu asa dupa ureche.Dupa cum am mai scris , sunt pe tratament cu metformin pentru a obtine ovulatie pe cale naturala si apoi daca nu am rezultate sa incercam stimulare ovariana .Chiar daca nu raman gravidutza cu metformin, eu zic ca tot este bun si inainte de IA sau FIV pentru ca din ce am mai cetit eu imbunatateste calitatea ovocitelor.
uca si sa ai grija de tine si de bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

@gabrieluta

da, am dat de doctori f buni pt feritilitate. Din pacate dupa ce vine bebe nu o sa mai pot sa ma duc la ei pentru ca ei fac NUMAI fertilitate si nimic altceva. asta e, o iau de la capat cu cautarile. Si aici sunt fff multi doctori prosti...nu vrei sa stii ce experiente am avut, am povestit eu..cit timp am luat cortizon si alte porcarii... si asta dat de endocrinolog...
In schimb am vazut aici un respect deosebit pt gravide si nastere. cind e vorba de copii mici parca toti intra in alta stare decit normal si sunt mult mai atenti. De rezistenta mea la insulina i-a durut pina acum pe toti in fund, acum cind e vorba ca il afecteaza pe bebe au intrat toti in priza...
gata iau o pauza de la forum acum
va puuuuup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

uca,

Din pacate pe aici nu se prea acorda nici o importanta glicemiei provocate in timpul sarcinii. Asta ca sa nu mai zic ca schimbi medicii ca pe ciorapi pana sa ajungi sa gasesti unul care sa stie ce inseamna PCOS si cum se trateaza. Ai citit ultimele postari lui Gabi77? Si-a dat seama ca dr nu prea stia diferentele intre ovare polichistice si sindromul ovarelor polichistice. Ba mai mult cand apus intrebari, una, alta a cam pus-o la punct intreband-o daca e medic. Nu e, cum nu-s nici eu ... dar garantez ca suntem un grup care putem da (din pacate) lectii depre acest subiect destul de multor dr.

Iar despre sport ... asa e, ajuta mult la scaderea rezistentei la insulina. Dar vezi tu, nu stiu cum e acolo, dar aici sefii gasesc ca este absolut normal sa petreci cate 10 (daca nu si mai multe) ore la servici. Daca incerci sa-ti iei poseta si sa pleci dupa 8 ore o sa se uite toata lumea la tine ca la un extraterestru si a doua zi cu siguranta vei primi atat de mult de lucru ca nu mai pleci de la servici.

Ufff ... nu mai zic nimic ca iar cad in butoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

"mai mult cand apus intrebari, una, alta a cam pus-o la punct intreband-o daca e medic."

@gudinde

Asta am patit si eu de multe ori, insa am constata ca faptul ca un doctor nu e prea comunicativ din fire nu il face direct medic prost. Ca nu stie sa diferentieze ovare polichistice de sindromul ovarelor polichistice aia da, din plin!!!
Spre ex, endo al meu care mi-a facut protocoalele de stimulare, un dr super m-a intrebat, cind m-a apucat eu sa ii spun nu stiu ce daca am studiat medicina si i-am zis ca nu si a zis ca "e, atunci?" adica sa il cred pe el si sa nu mai il intreb la fiecare pas "de ce?". E un medic bun de tot, l-am prins pe ultima suta de metri a schimbat deja spitalul pt un post mai tare in alt oras. Nici macar nu o sa mai pot sa ma duc la el cu o cutie de bomboane sa ii spun un Multumesc...asa imi pare de rau.... Asta depinde de firea fiecaruia, uite asta era mai ursuz ca sa zic asa...nu statea mult la discutii DAR isi stia meseria..si in fond asta e cel mai important. Insa nu ii placea sa fie descusut si cred ca nu ii placea sa explice..el traia in alta sfera a lui, nu era prea rabdator. Am avut faze destule eu am luat in a doua jumatate a lunii in perioadele de dupa stimulare (pt sustinere) de 3 ori pe zi 2 capsule de Utrogestan intravaginal..(asa am luat pina in sapt. a 14-a) si cind l-am intrebat timida "domnule doctor, dar nu este totusi mult?" s-a uitat urit la mine si mi.a zis nervos ceva da genul ca "sigur ca e mult, bine ca i-am atras tu atentia" apoi a zis mai calm daca el mi-a zis sa iau asa ce intrebare e aia, adica cum pun eu la indoiala ce imi da el. (si eu sunt dinasta cu suflatul si in iaurt dupa tratament de luni de zile cu cortizon)
Ceilalti peste care am dat pina sa nimeresc la asta erau si ursuzi si incompetenti, combinatia ideala !!
Si eu tot 10 ore lucrez mai ales ca fac si naveta, si seara sunt frinta si pun sportul in cui. Dar am spre ex o colega de birou care mereu ma face sa ma simt prost cind o vad cum dupa ce pleaca de la birou la ora 20 se duce la sala la kickboxing de 3 ori pe saptamina si arata ca un model. La fel maninca sanatos si putin si nu are pcos, face totul pt ca sa arate cum arata si pt sanatate. Mereu am remuscari ca io decit vin lesinata acasa si ma lungesc pe canapea la vreun serial si stiu ca ea e atunci in focuri la sport DESI nu are nevoie asa cum am eu ca n-are pcos si alte alea. E vorba de vointa si puterea fiecaruia. La capitolul asta eu stau cam prost !!

Mergi la inceput