PCOS (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Gudinde, te rog, scrii si la mine 20+ ?? Multumesc muuuult!!

Ioana
19+David



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by numeioana

Gudinde, te rog, scrii si la mine 20+ ?? Multumesc muuuult!!

Ioana
19+David



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.



Done!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Fetelor,

Va doresc tuturor un week-end placut si sa avem vesti bune.

Va pup pe toate, fara exceptie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Multumim Gudinde !
Sa intelg ca ai intrat de astazi in week-end?
E cam liniste pe la noi. Oare toate fetele sunt contabile si sunt prinse cu inchiderea de luna?
Si eu m-am intors ieri de la Bucuresti...
Gudinde te mai innebunesc cu o intrebare :pot sa iau si Maca si Clostybegyt in acelasi timp? Am gasit o postare mai veche de-a lui Miki in care spunea ca nu trebuiesc combinate. Acum nu stiu ce sa fac, iau Maca de 3 saptamani, sa o opresc?
Multumesc frumos!

Restul fetelor va asteptam cu vesti!
Va pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

carissma,

Eu maine sunt libera asa ca sunt oficial in weekend.

Si eu stiu ca Maca nu trebuie combinata cu medicatia de stimulare, iar daca Miki-miki a zis ... apoi e lege. In materie de Maca este autoritatea suprema.

Cu siguranta cura de maca ti-a facut bine, dar pe perioada in care iei clomifen opreste Maca.

Sper ca vizita la Bucuresti a fost una placuta si ai rezolvat tot ce ti-ai propus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns winter spune:

Buna fetele!
Am intrat sa va salut!
Eu continui sa iau Diane 35 poate scap de chisturi.Peste 2 sapt. merg la ecografie ...sper sa fie bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

winter,

Tin pumnii sa vi cu vesti bune de la ecografie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Salutare!
Cu cateva saptamani in urma mi s-a spus si mie ca am PCOS.
In urma cu 2 ani am renuntat la anticonceptionale plina de sperante ca in cel mai scurt timp voi putea ramane insarcinata.Nu a fost asa.CM-ul meu s-a dat de tot peste cap.Numai spun ca m-am ales cu o acnee de toata frumusetea.Timp de un an imi venea doar la 3 luni iar doctora mea nu mi-a dat nimic.A hotarat sa lasam organismul sa isi revina singur.Dupa un an cu diagnosticul de Oligoamenoree si cicluri anovulatorii mi-a dat tratament de stimulare ovariana cu Clomifen si Ovestin.Tratamentul asta l-am facut vreo 7 luni cu pauza.Nu a dat nici un rezultat.Doctora mea a hotarat sa ma trimita la o clinica specializata in infertilitate.
Zis si facut.In septembrie am avut prima programare,la care am aflat ca PCOS.Scria in dosarul meu.Deci stiuse si doctora mea numai ca mie nu imi spusese.Aici la clinica i-au facut sotului spermograma(care a iesit perfect)iar pe mine m-au bagat iar pe tratament de stimulare:ovestin+clomifen+prednisolon+injectii cu Puregon.
Asta a fost prima luna de tratament.Astazi am fost iar la ecografie si aveam prea multi foliculi si din cauza asta luna aceasta v-a trebui sa ne protejam.Riscam sa se formeze mai multi embrioni.Ptr luna viitoare mi-a dat acelasi tratament numai ca in loc de 1 pastila de clomifen iau doar jumatate.

Cam asta este povestea mea!
Poate ma treceti si pe mine pe listuta.In decembrie fac 27 de ani!Am 1,63 si 55 kg.


------------------------

www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3286839" target="_blank">Diverse; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3219207" target="_blank">Cununia civila; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3374760" target="_blank">Nunta noastra; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3545232" target="_blank">Luna de miere-Rep.Dominicana; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3897115" target="_blank">Cuba; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4019345" target="_blank">Fuerteventura; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4106995" target="_blank">Pisica mea;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

E "normal" sa se formeze multi foliculi in urma unei stimulari daca ai pcos, asa raspunde organismul, din pacate nu toti sunt buni. Eu de ex. am avut 40, ceea ce e enorm din care doar 7 au fost buni. Stiu sigur cifrele pentru ca eu am facut FIV. Nu stiu ce sa zic, daca tot ti-ai stresat corpul cu tratamentul e pacat sa va protejati. Ar fi pacat sa continui cu stimulari poate e momentul norocos luna asta.
Ai grija cu stimularile, pot fi foarte periculoase in PCOS, si eu tot cu puregon am facut, finalul a fost ca eu am pierdut un ovar in urma tratamentului din cauza ca am avut prea multi foliculi, s-a umflat si in final a pocnit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

quote:
Originally posted by psj

E "normal" sa se formeze multi foliculi in urma unei stimulari daca ai pcos, asa raspunde organismul, din pacate nu toti sunt buni. Eu de ex. am avut 40, ceea ce e enorm din care doar 7 au fost buni. Stiu sigur cifrele pentru ca eu am facut FIV. Nu stiu ce sa zic, daca tot ti-ai stresat corpul cu tratamentul e pacat sa va protejati. Ar fi pacat sa continui cu stimulari poate e momentul norocos luna asta.
Ai grija cu stimularile, pot fi foarte periculoase in PCOS, si eu tot cu puregon am facut, finalul a fost ca eu am pierdut un ovar in urma tratamentului din cauza ca am avut prea multi foliculi, s-a umflat si in final a pocnit.



Nu stiu ce sa mai zic...ce sa fac daca doctora mi-a zis sa nu raman in nici-un caz luna asta...La fel m-am gandit si eu...ce naiba fac tratament degeaba...si aveam 3 foliculi.si erau toti trei crescuti(in jur de 20mm)

------------------------

www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3286839" target="_blank">Diverse; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3219207" target="_blank">Cununia civila; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3374760" target="_blank">Nunta noastra; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3545232" target="_blank">Luna de miere-Rep.Dominicana; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3897115" target="_blank">Cuba; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4019345" target="_blank">Fuerteventura; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4106995" target="_blank">Pisica mea;

Mergi la inceput