PCOS (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

dana n.

Te-am trecut pe listuta.
Tie nu ti-au dat metformin?
Despre doctorii din Germania uca78 stie caci si ea este acolo. Poate reusiti sa faceti un schimb fructos de informatii. Pe noi prin Bucuresti ne-au ajutat mult recomandarile de medici si sfaturile colegelor de suferinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

quote:
Originally posted by gudinde

dana n.

Te-am trecut pe listuta.
Tie nu ti-au dat metformin?
Despre doctorii din Germania uca78 stie caci si ea este acolo. Poate reusiti sa faceti un schimb fructos de informatii. Pe noi prin Bucuresti ne-au ajutat mult recomandarile de medici si sfaturile colegelor de suferinta.



Mersi!
Mie inca nu mi-a dat metformin.A pomenit ceva de el,dar mai tarziu.Zice sa incercam vreo 3 luni cu tratamentul asta si dupa incercam altceva.

------------------------

www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3286839" target="_blank">Diverse; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3219207" target="_blank">Cununia civila; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3374760" target="_blank">Nunta noastra; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3545232" target="_blank">Luna de miere-Rep.Dominicana; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3897115" target="_blank">Cuba; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4019345" target="_blank">Fuerteventura; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4106995" target="_blank">Pisica mea;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Pai cu metforminu' trebuiau sa inceapa.

Vezi ca in prima postare din topic sunt linkuri catre discutii de-ale nostre din capitolele vechi. Ai sa vezi inclusiv link catre principalele etape pt obtinerea ovulatiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

quote:
Originally posted by gudinde

Pai cu metforminu' trebuiau sa inceapa.

Vezi ca in prima postare din topic sunt linkuri catre discutii de-ale nostre din capitolele vechi. Ai sa vezi inclusiv link catre principalele etape pt obtinerea ovulatiei.



Tocmai am citit din capitolele vechi.Dar ce pot sa fac eu.Nu am decat sa ascult de ea.Doctora la care merg acum este doctor sef la clinica asta de infertilitate.Sper ca stie ce face ca mi-am pus multe sperante in ea.

------------------------

www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3286839" target="_blank">Diverse; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3219207" target="_blank">Cununia civila; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3374760" target="_blank">Nunta noastra; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3545232" target="_blank">Luna de miere-Rep.Dominicana; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3897115" target="_blank">Cuba; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4019345" target="_blank">Fuerteventura; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4106995" target="_blank">Pisica mea;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

O sa fie bine. Si asa e: trebuie sa ai incredere in medicul tau.
Probabil ca a considerat ca nu ar merge doar cu metformin si trebuie trecut direct la stimulare.

Oricum tinem pumnii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

dana p

Mult succes sa mearga totul bine si sa treci rpd la gravidute.
Eu as face exact ce zice doctorita ta, nu m-as aventura de capul meu sa neglijez ce a spus. Ai multe motive pt asta:
1: trebuie sa stii daca esti pregatita sa ai o sarcina cu 3 bebei si ce riscuri presupune asa ceva!!
2. eu cred ca esti pe miini bune (ai un tratament fff puternic), nu esti un caz disperat sa incerci de ani de zile fara succes ca sa te agatzi acum de luna asta.
Eu ma mir ca folosesc si clomifen si si injectiile, eu am ramas numai cu injectiile. Si cu Metformin desi la ce doza am luat eu 500 mg / zi era vorba doctorului, mai mult "homeopatica".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Va multumesc mult fetelor ptr sprijin!
Sa dea Dumnezeu sa reusim toate sa ne indeplinim aceasta dorinta!
Stiti ceva de zborul cu avionul in prima luna de sarcina?noi vrem in decembrie sa mergem in Mexic.Sunt 10 ore de zburat.Doctora mi-a spus ca nu imi recomanda sa plec...daca raman insarcinata in noiembrie...ca ar dauna embrionului.

------------------------

www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3286839" target="_blank">Diverse; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3219207" target="_blank">Cununia civila; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3374760" target="_blank">Nunta noastra; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3545232" target="_blank">Luna de miere-Rep.Dominicana; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3897115" target="_blank">Cuba; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4019345" target="_blank">Fuerteventura; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4106995" target="_blank">Pisica mea;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

dana, eu am zburat in Ro cind aveam in 6-7 saptamini si a fost ok. E drept ca au fost 2 ore si ceva de zbor si nu 10 DAR eu nu cred ca zborul are vreun efect asupra lui bebe. Am zburat si la 2 luni si ceva si acum la 5 luni tot pe distante de 2 ore. Insa ce mi se pare mie problematic e sa fiti asa departe de casa in caz ca se intimpla ceva. Eu in ro stiam limba, stiam la ce spital sa ma duc plus ca stiam ca in citeva ore sunt inapoi in Germania in caz de complicatii.
Tu dupa o sarcina obtinuta prin tratament de stimulare o sa ramii sub control atent in primele luni, o sa iei tratament de sustinere pe care il mai adapteaza doctorul dupa cum te simti...Banuiesc ca vreti sa mergeti macar 2 saptamini ca daca nu nu se merita oboseala drumului. Mie asta mi se pare dificil, 2 saptamini intr-o tara necunoscuta in cazul in care apar probleme, nu zborul in sine.
Pe de alta parte STIU din proprie experienta cit de greu e sa faci fata psihic perioadei asteia asa ca un concediu v-ar prinde bine, asta e clar. Poate gasisti insa ceva mai aproape, insulele Canare (desi nu e chiar asa de cald in perioada aia dar tot e precis misto)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

quote:
Originally posted by uca78

dana, eu am zburat in Ro cind aveam in 6-7 saptamini si a fost ok. E drept ca au fost 2 ore si ceva de zbor si nu 10 DAR eu nu cred ca zborul are vreun efect asupra lui bebe. Am zburat si la 2 luni si ceva si acum la 5 luni tot pe distante de 2 ore. Insa ce mi se pare mie problematic e sa fiti asa departe de casa in caz ca se intimpla ceva. Eu in ro stiam limba, stiam la ce spital sa ma duc plus ca stiam ca in citeva ore sunt inapoi in Germania in caz de complicatii.
Tu dupa o sarcina obtinuta prin tratament de stimulare o sa ramii sub control atent in primele luni, o sa iei tratament de sustinere pe care il mai adapteaza doctorul dupa cum te simti...Banuiesc ca vreti sa mergeti macar 2 saptamini ca daca nu nu se merita oboseala drumului. Mie asta mi se pare dificil, 2 saptamini intr-o tara necunoscuta in cazul in care apar probleme, nu zborul in sine.
Pe de alta parte STIU din proprie experienta cit de greu e sa faci fata psihic perioadei asteia asa ca un concediu v-ar prinde bine, asta e clar. Poate gasisti insa ceva mai aproape, insulele Canare (desi nu e chiar asa de cald in perioada aia dar tot e precis misto)




Ai dreptate.La asta nu m-am gandit.Singura mea problema era zborul cu avionul.Intradevar vroiam sa stam 2 saptamani.In Canare am fost in vara.Daca nu reusim cu Mexicul nu mai plecam nicaieri.Mai bine stau cuminte acasa si ma tin de tratament.


------------------------

www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3286839" target="_blank">Diverse; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3219207" target="_blank">Cununia civila; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3374760" target="_blank">Nunta noastra; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3545232" target="_blank">Luna de miere-Rep.Dominicana; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3897115" target="_blank">Cuba; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4019345" target="_blank">Fuerteventura; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4106995" target="_blank">Pisica mea;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns winter spune:

Buna fetelor!
De aproape 3 sapt. iau diane 35 pentru a scapa de un chist pe ov drept. Problema e ca acum 2 zile m-au durut rau de tot ovarele-simteam ca ma balonez si parca mi se umflau ovarele.
A mai patit cineva asa? De-abia saptamana viitoare merg sa fac ecografie...

Va pe toate!

Mergi la inceput