Nu mai suntem bobocei ! Clasa a II-a,2009-2010 *5*

Nu mai suntem bobocei ! Clasa a II-a,2009-2010 *5* | Autor: Anina_n

Link direct la acest mesaj

Bobocei 2008/2009: Geneza, 1, 2, 3, 4

Avem un total de 43 elevi, din care 24 , 18 si 1 copil neindentificat.

?.?.2001 --- Alexandra --- speed, Sc. Catolica, Irlanda
?.?.2001 --- Alexandru --- mariana75, Bucuresti
? --- ? --- meru, Constanta
? --- Radu --- deli, Craiova
? --- ? --- mariasm22, Constanta


Ianuarie:
10.01.2002 --- Nina-Cristina ---- Anina_n, Colegiul Nat. O. Goga, M-Ciuc
12.01.2002 --- Emma --- oLo, Franta - Paris

Februarie:
?.02.2002 --- ? --- evora, ?, Scoala privata
04.02.2002 --- Mara --- irinai, Bucuresti, Sc. nr. 12
14.02.2002 --- Raluca Ana --- Dana M., Bucuresti
17.02.2002 --- Bogdan Matthew --- ruxij, USA - West-Lafayette
19.02.2001 --- Vlad --- simali , Sc. Centrala, Campina
23.02.2001 --- Marcus --- danamiha, Oradea

Martie:
06.03.2002 --- Dan --- arminad, USA
17.03.2002 --- Andreea --- Christel, Germany - Queis
18.03.2002 --- Sara --- devoska, Ucraina - Kiev

Aprilie:
01.04.2001 --- Matei Tudor --- teo1970 , Sc. Catolica, Bucuresti
02.04.2002 --- Marie --- Alina, Germany
19.04.2002 --- Codrin --- adriana, USA - Nevada
27.04.2001 --- Anca --- vilma, Galati

Mai:
03.05.2001 --- Teo --- crisseis, Timisoara, Sc. nr 30
09.05.2001 --- Andrei Theodor lacr@, Colegiul national Iasi
13.05.2001 --- Remus --- ni-na, Focsani
17.05.2002 --- Lili --- Gabi_K, Oradea
17.05.2002 --- Gianina --- cici, Campulung Moldovenesc
31.05.2001 --- Vlad --- anka1, Brasov, Sc. gen. nr. 5

Iunie:


Iulie:
? .07.2001 --- George --- dennise , Sc. gen. nr. 194, Bucuresti
09.07.2001 --- Mara --- madadum , Colegiul German Goethe, Bucuresti
09.07.2001 --- Dona --- dona01, Romania
25.07.2001 --- Ruty --- alexxia , Colegiul Nat. Emil Racovita, Bucuresti
26.07.2001 --- David --- Amalia , Sc. gen. nr. 310, Bucuresti

August:
08.08.2001 --- Luca --- Cricor, Romania
? .08.2001 --- Vlad --- micha
21.08.2001 --- Ana Maria --- sanse, Liceul Teoretic "Jean Monnet", Bucuresti

Septembrie:

Octombrie:
03.10.2002 --- Andreea --- Daisy, Sc. Publica Calgary, Albert, Canada
24.10.2001 --- Diana --- danielac, Brasov, Sc. gen. nr. 25

Noiembrie:
? .11.2000 --- Andreea --- stefi68 , Bucuresti
? .11.2001 --- ? --- Tanaion, Colegiul German Goethe, Bucuresti
24.11.2002 --- Julian --- Gabbriela, LA, USA

Decembrie:
03.12.2002 --- Yasmine --- khristin, Toronto, Canada
12.12.2001 --- Claudia --- kokiy, Bucuresti, Lic. Teoretic N. Iorga
16.12.2001 --- Stefan --- stefanalex, Iasi
25.12.2001 --- Cristina --- zfcristina, Bucuresti




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Nina, ne treci si pe noi in listuta te rugam? Yasmine s-a nascut pe 3 decembrie 2002.

Cristina

le bébé Chris Anthony

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Salutare ,

Mi-am permis sa copiez aici mesajul, din moment ce era sfarsit de capitol

Iaca am venit si noi printre voi datorita Ninei , care mi-a spus de subiect. Ne bucuram mult ca v-am gasit mamicilor cu scolarei micuti si speram sa ne primiti printre voi . Asadar sintem si noi scolari in clasa intai de la 5 ani si 10 luni si mai avem doar trei luni pana ce terminam primul an si nu ne vine sa credem ce repede trece timpul. Am citit putin despre sistemele scolare din diferite parti ale lumii, si pot sa spun ca in Canada la nivelul de clasa intai nu se merge pe competitivitate, ci doar pe cooperativitate. Este mult mai important pt. un copil sa fie in competitie cu el insusi, dar sincer la varsta asta nu stiu cati realizeaza lucrul asta, in fine… Yasmine este trilingva, saracul copil l-am zapacit cu atatea limbi . S-a nascut aici si a mers in colectivitate de cand avea un an jumatate, asa ca prima ei limba ramane engleza, desi noi am vorbit cu ea in casa limba romana in permanenta. Cu bunicii se converseaza zilnic in casa, le povesteste ce a facut ea la scoala ca sa nu-si piarda fluenta dar cu scalciala de rigoare . Scoala anul asta este doar in franceza. Am ales asta pt. ca eu predau franceza aici si pot sa o ajut destul de mult la teme. Incepand din clasa a doua insa, materiile vor fi 50% in engleza si cealalta jumatate in franceza. Cerintele insa sint foarte mari, uitandu-ma comparativ cu ce se face in RO. Alfabetul este introdus de la grupa mica de gradinita, iar cand merg la scoala trebuie sa stie déjà sa citeasca cursiv. E ceva de munca avand in vedere ca engleza nu este o limba fonica, ca sa nu mai vorbim de franceza. La matematica la clasa au facut in primul trimestru adunari si scaderi simple…eu lucrez suplimentar cu ea acasa dintr-o serie de carti bunicica, se numeste Math Smart pe nivele, si se descurca mai mult decat satisfacator, are calificative maxime A, iar acum face pana la 30 gen 15+7=22, 21+8=29. Cititul este un aspect foarte important. Li se cere zilnic sa citeasca cate o cartulie micuta, pe care o imprumuta de la biblioteca si trebuie sa fie citita si returnata pana a doua zi. Asadar ea imi citeste carticica respectiva singurica, daca are nelamuriri la vreun cuvant ma intreaba cum se pronunta. Vis-a-vis de corectat pe mine uneori ma amuza, ca ei nu sint intotdeauna corectati in clasa cand fac greseli, pt. a nu fi demoralizati dar la notare se aplica ca la carte. Acum de exemplu, se axeaza pe « procedural writing » adica ce faci first, second, third, etc, si se pune foarte mult accent pe creativitate si detalii, cu alte cuvinte, propozitii complexe nu simple formate doar din subiect si predicat, si asta bineinteles fiind intr-o limba straina. Partea buna este ca eu sint foarte multumita de fluenta pe care a capatat-o Yasmine pana acum in doar cateva luni de cand a inceput scoala, profesoara mereu ii lauda pronuntia pariziana, fetele care au fost in Quebec cred ca au sesizat diferenta . Si noaptea draga de ea a ajuns sa puna intrebari tot in franceza, ma trezesc cu ea langa mine buimaca intrebandu-ma « Est-ce que je peux aller au toilette/ est-ce que je peux boire de l’eau ? »… ma tot gandesc la zicala aia care spune, ca ajungi sa stapanesti o limba straina doar cand visezi in ea, sa fi ajuns ea milestonul ala deja? Ma bucur totusi ca profesoara a reusit sa motiveze toti copii sa se exprime cat mai mult cu putinta in franceza in clasa, pt. ca tendinta naturala a lor este sa recurga imediat la engleza. Eu una sint un parinte mai relaxat in privinta notelor, pt. ca stiu ca pana la urma conteaza rezultatul final. Imi pare bine ca aici nu se dau deloc dictari, pedagogia aici e impotriva lor, se spune ca un copil va fi demoralizat sa-si vada greselile si mai ales rasuflam usurate ca nu exista moda stiloului. In schimb exista moda jurnalului si lucreaza foarte mult la detalii de continut.

Am vazut ca dezbateati cititul pe litere sau pe silabe….in franceza le recomanda citirea pe silabe poate datorita anumitor grupuri de sunete care se citesc diferit si chiar si despartirea cuvantului pe silabe la fel cum faceam noi pe vremuri…la matematica li s-au introdus déjà notiuni primare de cub, prisma triunghiulara, sfera, etc si trebuie clasificate diferite obiecte.

Despre activitati extra-scolare, Yasmine face patinaj si gimnastica. In vara cand revenim si noi la temperaturi normale vrea si ea sa reia inotul, ii place foarte mult dar iarna aici la minus 30 grade nu vreau sa risc sa iasa cu parul umed de acolo, desi ei i-ar fi placut. Am schimbat si noi pe la 5 anisori jumate primii doi dintosori iar al treilea i l-am scos eu de vreo saptamana cu mare-mare scandal.

M-ati amuzat cu discutia despre fetite/baietei….noi am vrut sa avem cate unul din fiecare si culmea ne-a si iesit , avem si un baietel de 6 luni Chris Anthony … sa vedem cat ne-o tine nervii cu lectiile astea pana cand o vom lua de la capat cu juniorul peste 6 ani…offf off mai mai .

Voiam sa mai zic ca o alta diferenta fata de sistemul romanesc este ca scoala la noi incepe la ora 9 si se termina la 3:30 dupa amiaza….un adevarat full-time job, ce mai ….bietii copii…si vacanta au mai putina aici, anul incepe pe 2 septembrie si se termina pe 26 iunie. Ne bucuram totusi de vineri saptamana asta pana marti de o mini-vacanta, deoarece se sarbatoreste Pastele Catolic.

Va pup pe toate

Cristina



le bébé Chris Anthony

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Zfcristina, acum am citit ce i s-a intamplat fetitei tale cu invatatoarea si inca imi vine greu sa procesez. Sper ca mesajul meu sa nu vina prea tardiv. Nici nu te obosi sa vorbesti cu invatatoarea. Stii ce as face eu totusi ? As cere o intalnire cu directoarea, as informa-o ce s-a intamplat, as intreba-o ce parere are dumneaei in calitate de manager al acelei institutii, daca este de acord ca aceste practici pedagogice sa se desfasoare in scoala pe care o conduce si ca vrei sa stii sigur ce masuri clare se vor lua in scris, pt. ca tu nu esti dispusa sa risti sa iti lasi copilul intr-un astfel de mediu total nepotrivit. Trebuie sa ai o atitudine extrem de hotarata si de suparata, dar sa fii calma in esenta si ai putea sa ameninti ca pleci cu plangerea in bat mai departe pt. ca nu ai nimic de pierdut, ca nu ai fi vrut sa faci asta, dar cand te gandesti ca i se poate aplica si altui copil acelasi tratament, pur si simplu nu vrei asta. O lasi pe directoare sa vorbeasca ea, sa auzi ce crede, si apoi o intrebi cand respectiva invatatoare a facut ultimul control psihologic si sa-i recomanzi cu caldura ca nu ar fi rau sa trimita personalul la cursuri de specializare deoarece ca parinte ti se par aceste metode educationale din epoca de piatra si pt. binele scolii ar fi o masura binevenita. Poti chiar sa-i spui ca ai auzit destul de multi parinti nemultumiti de aceste practici, care isi pun din ce in ce mai mult intrebari referitoare la calitatea scolii respective, si ca tu in calitate de parinte trebuie sa veghezi asupra binelui copilului tau, iar dansa ca directoare ar putea lua aminte si imbunatati atitudinea personalului. Sint convinsa ca daca vei pune problema in felul asta, si o vei face pe directoare "accountable" de ce se intampla in gradina ei, nu cred sa fie lipsita de vreun ecou si ca respectiva va incerca sa o dreaga in vreun fel. Cred ca a venit timpul si in RO sa se stie ca scoala si implicit o directoare trebuie sa raspunda ca la carte in fata parintilor, fara eschivari ieftine. Astept sa ne dai o veste buna pt. binele copilului tau.

Cristina



le bébé Chris Anthony

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

buna seara mamici de bobocei :), noi suntem in vacanta de Pasti de luni dar din pacate micuta mea s-a imbolnavit si am stat tot prin casa pina acum...nu stiu cum a reusit sa faca deodata infectie la ochisori ,la urechi,git si genitala! azi s-a simtit ceva mai bine, sper sa-si revina complet pina duminica fiinda avem invitati de Pasti si altfel ar trebui sa contramandez toata distractia...:(

khristin,bine ai venit ...din cite am citit vad ca la matematica se face cam ce se face si la noi (la "noi" ma refer la Irlanda). la "citire" aici li se da cite o carticica de biblioteca s-o aduca acasa dar o pot termina cind vor ei-invatatoarea recomanda 10 minute! pe zi de citit din cartile suplimentare (ca au de citit si din manualele scolare)...vacanta placuta si voua, sper ca iepurasul sa va aduca o primavara frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Buna-seara,dragi mamici!
La multi ani,Matei!Sa cresti mare,sanatos si sa-ti asculti parintii.Gata cu petrecerea?Noi vom petrece abia in 24 aprilie,adica dupa cele 2 sapt de vacanta cind majoritatea copiilor sunt plecati.

Multumim mult de urarile pt aniversare .Se facura si 7 ani .

Noi suntem in vacanta la bunici,in nord-Germania.E frumos,cald,lumea ne rasfata si il asteptam cu nerabdare pe primul Iepuras .
Apropo de Iepura,ai vostri bobocei mai cred in domnu'Iepuroi?Daca in urma cu 2 ani Marie era sigura ca a simtit cum i-a "sters"fata cu coada stufoasa,acum se cam indoieste,ieri am fost in oras si ne tot cauta prin plase iar la un moment dat zicea ca daca nu vrem sa-i aratam tot,inseamna ca mama si tata pun cadouri si fac pe Iepurasul .

khristin,bine ai venit!Daca voi v-ati dorit cite unul din fiecare ,cel putin eu,mi-am dorit doua printese si o sa primesc un baietel .Cum se poarta Yasmin cu fratiorul?Deocamdata Marie e indragostita de el desi mai are 3 luni juma'pina vine pe lume,sper sa ramina asa si sa se inteleaga bine desi sunt 7 ani diferenta.

zfCristina,eu cred ca doamna voastra are probleme .Nu stiu daca e o idee buna sa o mai lasi acolo pina la vara,mai sunt totusi 3 luni jumatate.


Paste fercit! si un iepuras plin de sanatate,vesti bune si cadouri celor care sarbatoresc duminica asta.




_
Alina,mami de printesa si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

khristin, mii de scuze ! Gata, sunteti si voi pe lista !
Vacanta placuta, boboceilor !
Chiar se simtea nevoia de o vacanta.

Edit: Alina, in Ro, mai sunt doar 2 luni de scoala, mai exact, 8 saptamani, ca mai este si sapt. de vacanta, ce tocmai incepe. Iar anul scolar se incheie pe 12 iunie(vineri).
E mult mai scurt ca in Germania.


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, la ora 13.

Emma INVINGE cancerul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Un gand bun mamicilor si scolarilor iar dupa Sarbatori sper sa avem doar vesti bune de povestit.Sarbatorile Pascale sa va fie senine!

Nicoleta,mami de Remus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anina_n


Edit: Alina, in Ro, mai sunt doar 2 luni de scoala, mai exact, 8 saptamani, ca mai este si sapt. de vacanta, ce tocmai incepe. Iar anul scolar se incheie pe 12 iunie(vineri).
E mult mai scurt ca in Germania. [/navy]


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, la ora 13.
[/font=Comic Sans MS]

Emma INVINGE cancerul!



Nina,eu nu am zis nimik despre cit de lung e anul scolar,poate alta data,in primul capitol eventual am scris ca terminam in 31 iulie,cred ca m-ai confundat cu khristin.

Eu stiam ca in Ro se termina scoala pe 15 iunie,probabil ca la sapt de inv e acelasi numar,noi am avut acum 2 sapt vacanta si mai avem si de Rusalii 2 sapt.

Paste fercit!
Succes boboceilor,luni iar la scoala!


Alina,mami de printesa si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Hristos a inviat !
Impreuna cu Cristina , am adus lumina, dragi mamici ! Si ne-au zis ca este tocmai de la Ierusalim.
Alina, ii scriai Cristinei sa-si mute junioara(din cauza invatatoarei) ca mai sunt 3 luni jumatate de scoala si de aceea am scris ca in Ro mai sunt doar 2 luni si chiar mai putin.
Eu vin cu vesti nu prea bune. Pe Cristina, joi seara, a muscat-o de fetisoara(pometul drept) un caine de talie mijlocie, de la curtea unor rude de ale unui frate de-al sotului, la care era cu tati. Se jucau impreuna, iar deodata cainele a prins-o de obraz si nu i-a dat drumul, numai dupa ce a fost plesnit peste bot.
De la urgenta, dupa un tetanos, am fost trimisi la spitalul de boli infectioase, unde timp de 5 ore i s-a administrat un ser antirabic, in 10 doze(in antebrat), din jumatate in jumatate de ora. Dimineata i s-a luat sange pt. analize si urina( i s-a descoperit o infectie urinara) iar la ora 14 a mai fost intepata o data cu o doza de vaccina antirabic, pe care mai trebuie sa-l repetam de 4 ori in decurs de 28 de zile.
Ultima doza este pe 15 mai, cand noi ar trebui sa fim la Buzias.
Daca ne vor ajuta sa-l administram la Timisoara la boli infectioase, e ok, daca nu, va trebui sa ne amanam plecarea la Buzias, in seria imediat urmatoare.
Muscatura de caine nu e adanca, doar un colt a prins mai tare, in rest, se vad niste dare, ca niste julituri. In schimb e umflata sub ochi si e rozalie-vinetie. Glicemiile sunt ok, nu au luat-o razna, defel. Credeam ca la asa sperietura, va urca si glicemia rapid.
Iar Cristina, o curajoasa ca deobicei. Ne-am strans de maini, am strans din dinti(eu) si din ochi(ea) si am trecut si peste asta, pana la urma.
Sper ca pana marti, sa se retraga umflatura de sub ochi si sa nu fie prea colorata zona, sa poata merge la scoala, caci altfel nu vrea la scoala, mandra mica.
Va doresc o sarbatoare de Paste, plina de lumina, liniste si iubire, alaturi de cei dragi !





Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Doamne prin ce ati trecut.Bine ca nu a fost mai rau si sper sa nu ii ramana cicatrici.

Mergi la inceput