Diabet zaharat la copii (4)

Diabet zaharat la copii (4) | Autor: Anina_n

Link direct la acest mesaj

capitolul 1 recuperat de Adriana
cap. 2, cap. 3

Dulcineii nostri:

01.03.2001 --- Marta Denisa --- SymoDenysa80 debut pe 13.01.2009(7 ani si 10 luni)
10.01.2002 --- Nina-Cristina ---- Anina_n debut pe 12.08.2005(3 ani si 7 luni)
22.03.2002 --- David --- mirela_piciu debut in septembrie 2005( 3 ani si 6 luni)
07.10.2004 --- Alex --- ana_miti debut pe 19.09.2005(11 luni)
04.06.2006 --- Iustin --- mirela.d debut pe 04.02.2008(1 an si 8 luni)
22.12.2006 --- Eduard Stefan --- lauradoom debut pe 08.11.2008(1 an si 10 luni)



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Diabet zaharat la copii, Copilasi din 2002, Copii capricorn

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Adriana, asa e, Levemir-ul nu acopera 24 de ore, de aceea il avem in 2 doze, dimineata si seara, la culcare.
Lantusul e pt. cei mari, mai degraba. In doze mici nu actioneaza atat de bine. Asa mi s-a zis la Buzias. Si nu are pen potrivit cu doze de jumatate. Pe cand Levemir-ul are.
De la Buzias am primit un cartus cu Levemir si mi s-a zis ca daca voi primi Flex Pen(sau cum se numesc astea preumplute), sa-l tai, sa scot cartusul si sa-l pun in pen-ul nostru cu jumatati de doza, ca se potriveste. Si asa a fost !
Si ii merge mult mai bine Cristinei cu Levemir, si avem si dozele de rapida mai mici. Poti sa vezi, mai sus, unde i-am scris programul si tratamentul.
Anul acesta i-a mers cel mai bine, ma simt si eu mai sigura pe ceea ce fac, cand vad rezultatele.
Ma bucur ca ii merge bine lui Alex. Conteaza foarte mult pt. partea psihica, sa nu mai zic de evitarea complicatiilor.
Si Cristina iubeste foarte mult sportul si e o sportiva buna.
D-na. invatatoare spunea ca anul acesta pt. ca va face sport cu ea, nu va cere scutire, dar de la anul, cand va face cu un profesor de sport, va avea nevoie de scutire. Insa, i-am zis de firea sportiva a Cristinei si ca n-ar putea sta pe banca, ca ea va fi pregatita cu zaharelul la ea. I-am povestit si despre Buzias, unde copiii chiar fac sport in fiecare zi, dar cu hidrati in plus si zahar, nu sunt probleme, lor fiindu-le indicat sportul, dar moderat.
I-am dat si cartea scrisa de cei de la Buzias, sa inteleaga mai bine diabetul la copii. Plus ca acolo, scrie si despre partea cu scoala si orele de sport.
Mai e un pic si se termina, "Dansez pt. tine", ma retrag si eu.
Noapte buna !




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Diabet zaharat la copii, Copilasi din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

M-am apucat sa fac un tort pt. tine. Am cautat tot DC-ul un emoticon cu un tort. N-am gasit... Asa ca am trecut la treaba, iti construiesc un mare tort de ziua ta.

La multi ani, Anina! Sa fii sanatoasa, fericita si implinita!




P.S. Esti persoana importanta mey, de au fixat americanii astia alegerile de ziua ta. (Hai Obama....!!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Adriana, esti fantastica !
Gand la gand ai fost cu fetitele mele, care, uite ce tort mi-au pregatiti, ieri, cat am fost la serviciu.
Zi importanta, zi importanta ! la fel am zis si noi, cand am vazut aseara la stiri ca azi sunt alegerile in America si mi-am amintit ca e si ziua lui Basescu, azi.
Cristina cand a aflat, ca e si ziua d-lui. presedinte Basescu, a zis: "sa-i facem si lui un tort ! Atunci, mami e d-na. presedinte !".
Multumesc frumos pentru urari !






Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Diabet zaharat la copii, Copilasi din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anina_n

Atunci, mami e d-na. presedinte !".


vasazica intri in politica , sau doar... ma rog, o poti influenta, in bine. Doar dintotdeauna un presedinte bun a fost datorita unei bune doamne presedinte...

Tortul arata super. Deja mi-e pofta.

P.S. Lumanarea aceea se pune pt. 30, da?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Anina, te imbratisez cu mult drag si iti urez din suflet toate cele bune si multi ani de acum inainte!
La multi ani!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Adriana, care 30 ? 18 ani ! Sunt vesnic tanara !
Nana, multumesc frumos pentru urari !
Sanatate si tot ce va doriti si voua, si la multi ani, scorpiutza draga !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Diabet zaharat la copii, Copilasi din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Exact cum zici. Asa gandeam si eu: 30 la minte si 18 la suflet... .


Am cautat o cafeluta pe aici, dar n-am dat de ea. In schimb, uite, de toate sunt pt. noi.


gata, ma apuc de



Anina, am luat insulina si testele pe 3 luni. Am primit de data asta 100/luna. La inceputul anuluit viitor trebuie sa fim atente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Adriana, 18 la suflet si dublu la minte !
Luna aceasta merg si eu, dupa insulina si teste. Ti-a dat pe 3 luni ?
Ca anul trecut mi-a zis ca imi da pana la sf. de an, ca pe ianuarie nu poate sa dea, ca asa li s-a cerut.
De ce trebuie sa fim atente la inceput de an ? Se mai schimba ceva ?
Apropos, Alex are bursa medicala ?
Mi-a cerut d-na. invatatoare sa scriu o cerere si sa aduc o adeverinta medicala care sa ateste boala Cristinei, ca va primi bursa medicala. Scoala o da sau Ministerul Ed. si Cercetarii sau Ministerul Sanatatii ?
Hm...a trebuit sa-i maresc cu 0,5 doza de Levemir, de la ora 21 a Cristinei, ca venea cu glicemii ridicate la ora 03 dimineata. In loc sa-i scada sau sa se mentina glicemia, aceasta crestea spre dimineata.
Si vad ca si azi la amiaza a venit cu ea mare.
De pe la mijlocul lui septembrie n-am mai avut probleme. O fi timpul sa lucreze ceva hormoni.



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Diabet zaharat la copii, Copilasi din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Nu, nu primeste bursa medicala, dar stiu ca a fost vorba in scoala generala. Nu stiu exact din ce fonduri vin banii, cred ca Ministerul Educatiei. Se primesc in functie de scoala, sector, daca au bani, etc. Este o intreaba bataie de cap, iar diriga lui Alex era putin cam dusa si nu intelegea mare lucru, asa ca birocratia era si mai mare si am renuntat la ea. A primit doar un semestru prin clasa a 7-a.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

La noi, d-na. invatatoare a venit cu ideea, stia ea, ceva.
Si vom fi la acest colegiu pana termina liceul, Cristina. Ca e singurul cu predare in lb. romana din oras.
Nu mi-ai scris cum e cu insulina si testele din ianuarie, de ce sa fim atente ?



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Diabet zaharat la copii, Copilasi din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput