Nu mai suntem bobocei ! Clasa a II-a,2009-2010 *5*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Nina, am citit acum de micuta Cristina! Cum se mai simte?


Donati cei 2% catre Asociatia "Inima Copiilor"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Am facut-o si p-asta.I-am reprosat doamnei ca le-a dat teme de vacanta.N-as fi facut-o dar ne-a spus revoltata ca temele de vacanta au fost facute in graba.Dupa ce ca mi-am sacrificat a doua zi de pasti( una dintre putinele mele zile libere,muncesc sambetele si majoritatea duminicilor),imi reproseaza ca sunt facute in graba.
Insa mi-am pus parintii in cap,mi s-a reprosat de catre acestia ca n-a fost extrem de mult,ca la scoala x sau y au primit cate 100 probleme la mate.La voi cum este?
Doamna noastra este intre ciocan si nicovala,este un cadru didactic super bun insa i se pune atata presiune pe umeri de catre parinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

noi nu avem teme.
doamna noastra ne-a spus ca ,,, conform instructiunilor de la inspectorat invatatorii nu au voie sa dea teme. primesc maxi de termina pagina pe care nu o termina in clasa.
in weekednuri si vacante nu primesc nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana M. spune:

Buna fetelor,
intru destul de rar in ultima perioada (asta mai ales din cauza celei mici care abia face 1 an) dar trebuie sa stiti ca avem si bobocel de clasa I: Raluca Ana, nascuta in 14 februarie 2002. De fapt, daca ma uit cu atentie, parca recunosc cateva nume de pe la-nceputurile epopeei DC, cum ar fi anina-n? si ruxij, si alte cateva fete Deci, ne primiti si pe noi? macar asa, sa apartinem de comunitate

Succes la scoala in continuare si abia astept sa reusesc sa citesc din urma, sa ajung la zi cu subiectul !

Dana M. - mami de doua fete cucuiete: Catinca Maria (1 an pe 7 mai) si Raluca Ana (7 ani si 3 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

ni-na, aici nu se dau teme vinerea si nici in vacante iar regula e respectata cu strictete...n-am auzit pina acum de nici o invatatoare sau scoala care sa pretinda teme de casa in weekend-uri sau in timpul vacantelor...desigur, citim carti si in weekenduri si in vacante dar nu din programa scolara...pe de o parte mi se pare ca e extrem de lejera programa scolara in Irlanda dar pe de alta parte cea din Romania mi se pare extrem de incarcata ,obositoare,chinuitoare etc. din ceea ce am citit de la Alina si alte fete, Germania pare ok! ))

noi avem liber luni si marti de la scoala (ca norocul am si eu liber aceleasi zile), sper sa avem vreme buna sa iesim pe-afara...azi am fost la cinema (am vazut hannah montana ! don't ask! :) , la cumparaturi de hainute pentru ea, in Hamley's i-au facut si manichiura !!!:), si-a ales unghiute galbene cu picatele mov! :) , ce mai, am avut un girlie time in toata regula :) maine (sau poimaine in functie de vreme) ne-a facut tati program de pescuit!

anina-imi pare tare rau de accident, sper ca e bine acum draguta de ea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Noi am petrecut ieri pentru ziua Teodorei. Copiii s-au simtit tare bine.Le-am pregatit o multime de jocuri(am organizat petrecerea acasa).
Piesa de rezistenta au fost niste tuburi Glass Deco, pentru colorat-pictat, dar si un set de foarfeci care taie in diferite modele.
Va doresc un inceput de saptamana cat mai bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

La Multi Ani Teo!
crisseis, felicitari


Nina, imi pare asa rau de ceea ce i s-a intamplat Cristinei, multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ziua buna,dragi mamici!

In primul rind La multi ani fericiti!pt sarbatoritii pe care nu i-am felicitat:

Codrin de Adriana
Ancuta de vilma
Teodora de Crisseis

Nina,oh,saracuta Cristina!Sper ca intre timp i-a trecut si nu se mai cunoaste.O dai cu ceva crema regeneratoare?
Off,sa stii ca si Marie si-a taiat barbita in vara si are o cicatrice,o dau cu tot felul,nu se prea vede dar eu vad dar sper ca in timp sa se duca de tot .
Da,acum m-am prins de ce ii ziceam Cristinei,socotisem cu sapt de scoala de-aici desi stiam bine ca in Ro se termina pe 15 iunie .Oare ce a mai facut,a mutat fetita de la inv?Sincer,eu as muta-o si pt 2-3 sapt...practic is 2-3 sapt de stress in minus,se acomodeaza putin cu noii colegi si inceputul de clasa 2 va fi mai usor.

Ni-na,nu-ti mai fa probleme,daca nu se dau teme de vacanta,nu se dau si asta e!Nici la noi nu s-au dat decit le-a zis sa se joace mult si din cind in cind,sa citeasca!In weekend la noi se dau temele obisnuite,ceva la germana si ceva la matematica.Si cred ca voi ati avut si mai putina vacanta.

Speed,fain programul vostru!Si eu imi doresc sa ies zilele astea cu fiica-mea in oras,ca fetele ,a primit bani de ziua ei si vrea sa-si mai cumpere ceva.Din pacate,ma misc tot mai greu si pot sa stau tot mai putin in picioare dar ne descurcam.
Am vazut la alt subiect(unde mi-am propus sa scriu dar inca nu am ajuns)ca ai niste clematit superbe .Vreau si eu dar intii trebuie sa-mi renovez peretele pe care vreau sa se rasfire.

Dana M,bine ai venit aici!Si eu cred ca te stiu,atunci eram putine...Doamne,ce au trecut anii!Cum se impacata fetitele tale?Si noi asteptam un fratior peste 3 luni si avem emotii dar sper sa fie bine,Marie e fff incintata si zice mereu ca vrea sa fie cea mai buna surioara .

In rest,noi mai avem 4 sapt de scoala pina la vacanta.Apoi 2 sapt vacanta si inca 7 sapt de scoala si gata anul.La matematica fac forme,la germana scriu tot mai mult si mai greu,la citit,a inceput materia de clasa 2,copilasii care au terminat materia de clasa 1,merg mai departe,nu stau dupa ceilalti.Fiica-mea citeste mult,e tare pasionata de carti,aproape a terminat cartea cu Jim Knopfwww.google.de/imgres?imgurl=http://www.capitol-theater.de/fileadmin/img/img_capitol/content/images/JimKnopfTitel_Illu.jpg&imgrefurl=http://www.capitol-theater.de/Jim_Knopf_und_Lukas_der_Lokomotivfuehrer_13_03_24.435.0.html&h=424&w=310&sz=42&tbnid=WgmTkiC1pzdPGM::&tbnh=126&tbnw=92&prev=/images%3Fq%3DJim%2BKnopf&hl=de&usg=9i2YPrld-P5E3wwbyL11fDfCCqA=&ei=p7j-SfPfC4iRsAaktcGxBA&sa=X&oi=image_result&resnum=5&ct=image" target="_blank">http://www.google.de/imgres?imgurl=http://www.capitol-theater.de/fileadmin/img/img_capitol/content/images/JimKnopfTitel_Illu.jpg&imgrefurl=http://www.capitol-theater.de/Jim_Knopf_und_Lukas_der_Lokomotivfuehrer_13_03_24.435.0.html&h=424&w=310&sz=42&tbnid=WgmTkiC1pzdPGM::&tbnh=126&tbnw=92&prev=/images%3Fq%3DJim%2BKnopf&hl=de&usg=9i2YPrld-P5E3wwbyL11fDfCCqA=&ei=p7j-SfPfC4iRsAaktcGxBA&sa=X&oi=image_result&resnum=5&ct=image(e scrisa destul de marunt,desene putine si are vreo 250 de pagini),plus alte carticele intre timp si mai are pe birou inca o stiva de vreo 4-5 carti care o asteapta.
Ce ma bucur e ca citeste si in romaneste tot mai bine si mai fluent,cu scrisul mai putin dar il vom exersa si pe el.
In rest,ma bate la cap sa o dau la cursuri de calarie si de pian.La scoala de muzica sun zilele astea pt ca in mai se fac inscrierile dar la calarie ma mai gindesc,nu ne mai ramine atita timp...

Saptamina frumoasa si usora va doresc!






Alina,mami de printesa si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Hello mamici de scolarei clasa intai ,

Nina, multumim ca ne-ai trecut in listuta . Sper ca a trecut cu bine Cristina peste incident.

Alina, eu sint convinsa ca Marie va fi o buna surioara pt. fratiorul ei. V-ati gandit déjà la nume ? Yasmine are o relatie excelenta cu Chris, practic mi-a intrecut asteptarile, caci este extrem de responsabila si de atenta cu el. Trebuie sa savurati musai la maxim ca intre fete de perioada asta inainte de a veni juniorul tau, caci pe urma va fi mai greu cu impartirea atentiei. Eu am avut mare noroc, caci am avut ajutoare pe langa mine, si de cand venea Yasmine de la scoala practic 3-4 ore ii apartineam numai ei. Altfel, cred ca ar fi fost mai problematic. Si se pare ca n-a mai ramas mult deloc pana la marea intalnire, nu ?

Crisseis, La Multi Ani Tudorei ….nu pui si niste poze de la petrecere ?

Speed, ce girlie weekend ati avut voi ….si noi tot pe acolo, numai ca ne-am rasfatat la coafor…a propos de clematite sint superbe intr-adevar, am si eu in gradina, sper doar sa fi supravietuit si de data asta lungii ierni canadiene

DanaM, bine ai venit…si eu imi amintesc de tine. Treci mai des pe la noi, caci uite sintem din ce in ce mai multe mamici cu al doilea copilas destul de micut...

Ne incadram si noi in clubul copilasilor fara prea multe teme la scoala, dar sarmana mea fiica n-are prea mult noroc la capitolul asta caci i-am cumparat cateva cartulii, gen culegeri de clasa a doua din care lucram zilnic, asa ca s-a obisnuit cu ritmul draga de ea. Si cand ma gandesc ca scoala se termina abia pe 26 iunie…..noroc ca avem in urmatoarele 2 saptamani 2 weekenduri lungi sa ne mai odihnim... Deocamdata noi nu ne putem lauda cu citit in limba romana, desi ne-ar fi placut noua, dar ne limitam doar la franceza si engleza…sper sa o invat eu prin vacante de la anul, caci e mult mai usor odata ce stapanesti mai multe limbi. In alta ordine de idei, in weekendul asta, i-am cumparat o bicicleta cu roti mari de 20’ de care a fost tare incantata si de-abia asteapta sa o rodeze …va fi din ce in ce mai greu cu temele de acum incolo…si mai vrem sa reluam inotul dupa ce termina cu scoala, asta e sportul la care as putea spune ca exceleaza… Noi n-am avut o noapte prea linistita, bebeul ne-a tinut trezi pana la 2 si ceva azi noapte, a avut ceva febra banuiesc eu ca de la dinti, daca n-o fi cules vreun virus ceva …asa ca azi de dimineata am mers dormind la bus stop cu fiimea.

Cristina


Mlle Yasmine et le bébé Chris Anthony

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Fetelor, multumesc! Revin cu poze. Teo a vrut musai tort cu High school musical ( celebrul ...:) si-a trebuit musai sa ma execut.Nici nu stiam ca se poate face un astfel de tort cu imagine scanata.
Bineinteles si costumatia a fost cam in acelasi ton.
Mai, si parca dintr-odata o vad mai mare!! Deja domnishorica :P

Mergi la inceput