Diabet zaharat la copii (5)

Diabet zaharat la copii (5) | Autor: Anina_n

Link direct la acest mesaj

Link-uri utile:

www.diabetzaharat.ro/pacienti.htm" target="_blank">Informatii despre diabet

www.diabetzaharat.ro/continutul_in_glp.htm" target="_blank">Valorile nutritionale ale unor alimente

www.doctor.info.ro/html/indice_glicemic.html" target="_blank">Indicele glicemic al unor alimente

www.ccserban.ro/index.html" target="_blank">Centrul Medical Clinic de Evaluare si Recuperare pentru Copii si Adolescenti cu Diabet Zaharat Tip 1 "Cristian Serban" - Buzias(Timis)




capitolul 1 recuperat de Adriana
cap. 2, cap. 3, cap. 4

Dulcineii nostri:

16.04.1992 --- Alex --- Adrianaa, debut la 20.12.2002(8 ani si 8 luni)
08.01.2001 --- Horea --- lavinia_c, debut in ianuarie 2005 (la 4 ani)
01.03.2001 --- Marta Denisa --- SymoDenysa80, debut la 13.01.2009(7 ani si 10 luni)
10.01.2002 --- Nina-Cristina ---- Anina_n, debut la 25.08.2005(3 ani si 7 luni)
22.03.2002 --- David --- mirela_piciu, debut in septembrie 2005( 3 ani si 6 luni)
10.07.2002 --- Robert --- dani_roby, debut la 09.03.2006 ( 3 ani si 8 luni)
19.12.2002 --- Alina --- soryali, debut in octombrie 2005 ( 2 ani si 10 luni)
07.10.2004 --- Alex --- ana_miti, debut la 19.09.2005(11 luni)
21.01.2005 --- Tudor ----Teo_H, debut la 05.08.2008(3 ani si 6 luni)
04.06.2006 --- Iustin --- mirela.d debut la 04.02.2008(1 an si 8 luni)
10.11.2006 --- Andreea --- livia_and debut la 09.02.2008(1 ani si 3 luni)
22.12.2006 --- Eduard Stefan --- lauradoom debut la 08.11.2008(1 an si 10 luni)

Legislatie pe tema diabetului

Norma tehnica privind modul de acordare a consultatiilor si prescrierea tratamentului în cadrul Programului national de diabet zaharat si responsabilitatile participantilor la program

http://diab.ro/e107_files/downloads/Norma%20Tehnica.pdf

http://diab.ro/e107_files/downloads/Norma%20Tehnica(Ord425).pdf


Lege nr. 448/2006
privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap
din 6/12/2006

Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1 din 3/1/2008

http://diab.ro/e107_files/downloads/Lege%20nr.448.pdf

Norme metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap
din 14/3/2007

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 233 din 4/4/2007

http://diab.ro/e107_files/downloads/Norma%20de%20aplicare%20nr.448.pdf



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


Ce fac dulcineii ?
Noi si azi, tot pe glicemii in jur la 200, desi am marit doza de rapida de dimineata cu 0,5. Iar Cristina nu are nimic, doar ca arata obosita.




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, la ora 13.

Emma INVINGE cancerul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna seara!
Imi cer scuze. Nu vazusem noul capitol.
Cum am zis la celalalt capitol, noi suntem bine. Glicemiile sunt in limite ceea ce va doresc si voua!
Va doresc un Paste fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


Am vazut ca, inca ati scris la capitolul vechi. Va astept aici, dragi mamici !
Symo, ma bucur ca sunteti bine, acum ! Sanatate, Denysei si glicemii dintre cele mai bune !
Multumim pentru urari !
Mirela.d, felicitari pt. noua locuinta ! Sa o stapaniti sanatosi ! Si ma bucur ca amniocenteza a dovedit ca bb e sanatos ! Prin ce stari a trebuit sa treceti, pana la aflarea rezultatului.
Cu un cantar electronic ati avut probleme ?
Uite ca, se mai poate intampla si asa !
Noi, vara trecuta am avut probleme cu insulina Levemir, care la 6 sapt. nu isi mai facea efectul. Si era normal, ca garantia e de 4 sapt. la Levemir, de la scoaterea din frigider.
Si mai apoi, in toamna am patit-o si dupa 4 sapt., cand nu-si mai facea efectul.
De atunci, schimb cartusul dupa fiecare 4 saptamani de administrare.
Noi, altfel de probleme avem. Pe Cristina, ieri seara, a muscat-o de fetisoara(pometul drept) un caine de talie mijlocie, de la curtea unor rude de ale unui frate de-al sotului, la care era cu tati. Se jucau impreuna, iar deodata cainele a prins-o de obraz si nu i-a dat drumul, numai dupa ce a fost plesnit peste bot.
De la urgenta, dupa un tetanos, am fost trimisi la spitalul de boli infectioase, unde timp de 5 ore i s-a administrat un ser antirabic, in 10 doze(in antebrat), din jumatate in jumatate de ora. Dimineata i s-a luat sange pt. analize si urina( i s-a descoperit o infectie urinara) iar la ora 14 a mai fost intepata o data cu o doza de vaccina antirabic, pe care mai trebuie sa-l repetam de 4 ori in decurs de 28 de zile.
Ultima doza este pe 15 mai, cand noi ar trebui sa fim la Buzias.
Daca ne vor ajuta sa-l administram la Timisoara la boli infectioase, e ok, daca nu, va trebui sa ne amanam plecarea la Buzias, in seria imediat urmatoare.
Muscatura de caine nu e adanca, doar un colt a prins mai tare, in rest, se vad niste dare, ca niste julituri. In schimb e umflata sub ochi si e rozalie-vinetie. Glicemiile sunt ok, nu au luat-o razna, defel. Credeam ca la asa sperietura, va urca si glicemia rapid.
Iar Cristina, o curajoasa ca deobicei. Ne-am strans de maini, am strans din dinti(eu) si din ochi(ea) si am trecut si peste asta, pana la urma.
Sper ca pana marti, sa se retraga umflatura de sub ochi si sa nu fie prea colorata zona, sa poata merge la scoala, caci altfel nu vrea la scoala, mandra mica.
Sanatate si glicemii dintre cele mai bune, va doresc !
Si o sarbatoare de Paste, plina de lumina, liniste si iubire, alaturi de cei dragi !









Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna dimineata!
Anina, nu-mi vine sa cred prin ce ati trecut. Dar sunt convinsa ca nu trebuie sa-ti faci griji cu plecarea la Buzias. Nu am vazut, pana acum, institutie care beneficiaza de doctori si asistente sa nu faca un anumit tip de injectie. Asa ca eu zic sa va faceti planuri in continuare.
Ce este bine este ca glicemiile nu au luat-o razna dupa asemenea trauma. Dar Cristina e curajoasa si acesta trebuie sa fie motivul.
Va doresc o zi buna si glicemii asemenea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Hristos a inviat !
Impreuna cu Cristina , am adus lumina, mamici minunate ! Si ne-au zis ca este tocmai de la Ierusalim.





Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Adevarat a inviat!
Iusti nu a rezistat ca sa mergem si noi sa luam lumina. La 22:30 dormea dus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradoom spune:

Hristos a inviat!
Anina sa de-a domnul sa fiti bine cat mai repede si sa ne vedem la Buzias...am sunat ieri pt confirmare si am inteles ca e posibil sa nu fie loc si pt sot...deco treb sa caut o pensiune ceva pt el..alti bani. alta distractie
Mirela multa santate bebelului...si multa rabdare
Noi suntem binisor acum, dupa ce am tras-o cu glicemii super mari si apoi mici...noroc cu Adrianaa care ne-a ajutat enorm ...
mii de multumiri
Am mari emotii cu plecare asta la Buzias...e super departe...facem cam 14 ore cu trenul,Edutu e un tipicar inrait si sincer nu stiu cum va reactiona si daca va vrea sa manance ceva....offffffffff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Cristinuca e bine, multumesc ! Umflatura s-a retras, coloratura se mai retrage si ea. Deja o mananca, rana, semn ca se micsoreaza, se duce coaja. Foarte frumos se vindeca, nu va ramane nici un semn. Nu a fost prea adanc, nu i-a sfasiat carnea, doar pielea i-a julit-o.
Dar tot ii plac, cainii. Nu e suparata pe Bobita(cainele vinovat), stie ca nu a vrut sa-i faca rau, ca nu a marait, doar s-a jucat cu ea.
Vineri scapam si de cea de-a 3-a doza de vaccin antirabic, care nu e dureros. Nu se mai face in burta, cum am aflat ca se facea candva. Se face in brat, unde se fac majoritatea vaccinurilor.
Am vorbit la centrul de la Buzias, si ne vor duce ei la Timisoara, in ziua ultimului vaccin. Altundeva decat intr-un centru antirabic nu se face acest vaccin.
Avem poze noi, de la Paste, daca vreti sa le vizionati, aici.
Voi ce faceti, cum sunt dulcineii ?
Mirela.d, ai gasit produse de ciocolata dietetice pentru Paste, pana la urma ?
Cristina si-a asezat ouale de cioco dietetice in cosul cu oua de Paste. Si una din nepotele, nestiind ca sunt dietetice a desfacut un ou sa-l manance. A ajuns la mama mea, pana la urma, ca avea gust de cafea. Cred ca erau pt. adulti cu diabet tip 2.
Laura, noua ni s-a intamplat, cand era prea aglomerat la Buzias, sa primim saltea, sa doarma al 2-lea insotitor pe jos. Cine stie, daca nu vor face si acum, asa. Oricum, din 2 insotitoir, al 2-lea plateste cazarea si masa, la centrul medical.
In legatura cu trenul, stii ca trenul Galati-Timisoara nu mai este ?
Noi mergem la Brasov si de acolo luam un acc. Bucuresti-Timisoara, care are oprire si la Buzias(orele 21:04), chiar inainte de Timisoara.
Ma bucur ca Adriana v-a putut ajuta in reglarea glicemiilor lui Edutu. Conteaza mult sa ai pe cineva, care sa te mai indrume, cu, care sa te mai consulti.
Cristinei ii merge bine, acum. In vacanta, cum i se schimba programul de dimineata(doarme mai mult), cresc glicemiile. Au cam fost date peste cap, in vacanta. O glicemie buna pe zi, insa, tot avea si conteaza mult. Cum scria Andrada, mai demult, e necesara macar 1 glicemie buna pe zi pentru o "curatenie generala".
Sanatate si glicemii dintre cele mai bune, la dulcinei !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

buna
ma bucur sa citesc ca totii copilasi se simt bine,chiar daca a-ti trecut prin grele incercarii,mai ales Cristina,si ma bucur ca se simte bn si e atat de curajoasa
Denisa e bine si ea,are gliicemii bune,cu scoala merge ok,vineri au fost la padure mai multe clase,s-au simtit super bn,dupa spusele ei,si ea la fel,si eu pt ca avea gliicemia ff buna ca nd a ajuns acasa,incep sa ma obisnuiesc,dar cred asta atat cat vad ca e bn,sper sa fie tot asa...
gliicemii dintre cele mai bune la dulcinei vostrii si voua multa sanatate
o zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradoom spune:

Buna fetelor!
Noi avem si suisuri si coborasuri cu glicemiile...saptamana viitoare ajungem la Buzias si vedem ce va mai fi.
Anina noi plecam sambata la ora 17 din Liesti , schimbam in Iasi si apoi avem de la ora 20.30 parca cuseta...altfel nu stiu cum sa il tin 14 ore in tren si pe la 11 ajungem in Buzias.
La felul lui ciudat de a manca...nu stiu ce o sa ne facem.
Va imbratisam cu drag, o saptamana cat mai placuta!

Mergi la inceput