Diabet zaharat la copii (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Nu mai avem nici noi perioada buna cu, care ne tot laudam. Cand are glicemii bune, cand glicemii maricele. Si asta de prin aprilie, de la vacanta incoace.
Pana la urma, noi, duminica pe inserat ajungem la Buzias. Ca sapt. asta au un simpozion national, la centru si nu se fac internari nici sambata. Vom sta ~ 10 zile, sa nu lipseasca de la scoala chiar 2 sapt.
Rana cauzata de muscatura s-a vindecat frumos, abia se mai vad urmele. Iar pt. infectia urinara face tratament cu biseptol. E o infectie usoara, sper sa scape usor de ea.
Ce fac dulcineii mici ?
Va doresc sanatate si glicemii dintre cele mai bune !




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Buna,
Venim si noi la apel , mai rar ...dar ce sa fac ...nu am timp....
Alex , este ok....la noi nu sunt probleme. Ne pregatim intens pentru plecarea la Buzias. facem deja bagajele si negociem ce sa luam .
Ma bucr Nina ca ati reusit sa vorbiti la Centru si, ma bucur ca mi-am amintit si ti-am zis, ca altfel....ajungeati acolo si nu aveati unde sta o noapte.
Noi vom ajunge tot pe seara , plecam la 4 dimineata de acasa(550 km...nu sunt usor de parcurs..mai ales ca avem si insulina de facut pe drum)...
Pupam ceilalti copilasi si pe mamicile lor dragi ...si ne vedem la Buzias!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Teste de glicemie pentru Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037&whichpage=1" target="_blank">Bazar umanitar Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


No, Ana si Laura, ne vedem duminica pe inserat la Buzias !
Nu uitati sa va aduceti si costumele de baie, ca anul trecut a fost program de piscina de 2 ori/sapt. pt. copii. Iar daca ai vostri sunt mici puteti intra si voi, cu ei in bazin.
Cristina e bine, s-au mai reglat glicemiile. Acolo, sigur ii va merge bine, ca intotdeauna, mai ales cu dl. doctor.
Pe curand, dragi mamici !
Sanatate si numai glicemii bune, celor ce raman acasa !




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Buna fetelor, am gasit ceva legislatie pe tema diabetului. Poate ar fi bine sa fie pusa si pe prima pagina a subiectului - diabet zaharat la copii, astfel documentatia putand fi gasita mai usor.


Norma tehnica privind modul de acordare a consultatiilor si prescrierea tratamentului în cadrul Programului national de diabet zaharat si responsabilitatile participantilor la program

http://diab.ro/e107_files/downloads/Norma%20Tehnica.pdf

http://diab.ro/e107_files/downloads/Norma%20Tehnica(Ord425).pdf


Lege nr. 448/2006
privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap
din 6/12/2006

Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1 din 3/1/2008

http://diab.ro/e107_files/downloads/Lege%20nr.448.pdf

Norme metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap
din 14/3/2007

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 233 din 4/4/2007

http://diab.ro/e107_files/downloads/Norma%20de%20aplicare%20nr.448.pdf



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna, dragelor!
Ce mai faceti? Eu nu prea am mai avut timp de net. Dar suntem bine. Cu glicemiile inca in schema. Din cand in cand mai este una prea mica sau prea mare, dar asta stiu ca este inevitabil. Per total sunt multumita.
Anina, Ana, Laura astept sa povestiti cum a fost la Buzias cand va veti intoarce.
Va pup si va doresc glicemii bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

, dragi mamici de dulcinei !
Am revenit de la Buzias, unde ne-am simtit excelent ! Dovada, iata pozele !
Revin maine cu detalii, ca sunt pe fuga.
Va si va imbratisez cu drag !





Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Buna mamici de copilasi dulci!
Ne-am intors si noi de la Buzias, insa ...cu o raceala.
Acolo , Alex a avut o viroza usoara, care s-a complicat .
Am ajuns luni seara acasa si marti am fost la pediatru. Imediat , montat branula , tratament timp de 5 zile cu ampcilina cu gentamicina - bronsita.
Glicemiile au inceput sa creasca , am crescut si dozele de insulina.
Revenim si noi zilele acestea cu foto si povestim si de la Buzias.
Sanatate copilasilor si sa auzim de bine!


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Teste de glicemie pentru Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037&whichpage=1" target="_blank">Bazar umanitar Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradoom spune:

Buna fetelor!
Ne-am intors de la Buzias fff raciti.. si eu si Edutu...si acum e pe antibiotic....eu am crezut ca nu o sa mai pot sa vorbesc...incet , incet ne revenim.
La Buzias ne-au schimbat insulina, acum suntem pe Novorapid si Insulatard, in 5 injectii, de abia acum se vede schimbarea cat de cat pentru ca el a avut febra, mi-a refuzat mancarea, glicemii mari, insulina dupa situatie....acum a inceput cat decat sa mai manance.
Nici acolo nu au gasit vreo solutie la lipsa poftei de mancare...sa ii facem insulina in functie de cat mananca, dar nu se asteptau ca el sa zica ca s-a saturat dupa numai 10 CH...acum vreau sa ii fac toate analizele sa vedem poate are vreo anemie sau oxiuri.....
Ce m-a suprins la Buzias a fost usurinta cu care se dadea zahar...la glicemii sub 60....pliculetul de zahar, noi fiind invatati ca trebuie sa evitam zaharul cat de mult pobil, cand a fost racit i-au dat siropuri, la spital mi-au interzis siropurile, doar pastile, am invatat sa facem corectii, la glicemii peste 300 e de preferat sa faci corectii, l-au lasat la o gustare la care a avut glicemia 380 fara corectie si fara gustare, iar la o 1 ora jum avea glicemia 38.
Centrul este ceva de vis, modern, medici tineri si profesionisti, foarte curat, macarea ffff multa, nu cred ca sunt multe spitale in Romania asa....daca ai un copil care sta locului poti chiar sa te simti in concediu....nu a fost cazul meu sau al Anei, care fugeam non stop dupa copiii nostri atomici.
Cel mai cuminte copil a fost Cristina, un copil deosebit, intelegator, ce mai...opusul lui Edutu...si mai sunt si aceeasi zodie.
Celor care nu au ajuns va recomand sa mergeti...aveti ce invata si cunoasteti alti parinti care sunt in aceeasi situatie cu voi, impartasiti din experinete voastre, castigati prieteni pretiosi.
Fetelor va pup si va imbratisez...Nina, Ana, Livia, Ghita....numai glicemii extraordinare va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_and spune:

Buna!
sunt Livia, mamica unei fetite de 2 ani si jumatate care a fost diagnosticata cu diabet pe 9 februarie 2008. La inceput a fost foarte greu, am fost socati de diagnostic, dar acum ne-am mai obisnuit si Andreea este mai bine. Am avut perioade grele cu hipoglicemii nocturne severe. De cand am venit de la Buzias este mult mai bine. Ne-a schimbat mixtardul cu insulatard si nu mai avem variatii asa mari.
Nina multumim mult pentru cadoul de la Buzias. Andreea s-a bucurat mult.
Multa sanatate si glicemii fff bune tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna, Livia! Imi pare rau sa mai aud de un copilas cu diabet. Vad ca debutul diabetului la Andreea a fost in aceeasi perioada cu al baiatului meu. Ai fost cumva internata la Budimex?
Noi am facut ieri analizele trimestriale. Acum asteptam rezultatul dar cred ca va fi in regula pentru ca a avut o perioada foarte buna. Cu toate acestea, de vreo trei zile are glicemiile cam mari si desi pana acum am dat vina pe nasucul care curgea (s-a oprit intre timp), azi i-am marit inslunia de dimineata cu 0,5 unitati. din pacate, nu vad rezultatul niciodata inca din prima zi. Asa ca astept pana maine sau cel tarziu poimanine sa vad daca maresc mai mult sau daca mai micsorez din mese.
O zi si glicemii bune va doresc!

Mergi la inceput