Bobocei de cl. I, 2008/2009 (4)

Bobocei de cl. I, 2008/2009 (4) | Autor: Anina_n

Link direct la acest mesaj

Bobocei 2008/2009: Geneza, 1, 2, 3

Avem un total de 37 bobocei, din care 21 , 15 si 1 copil neindentificat.
Putem forma o clasa DC !

?.?.2001 --- Alexandra --- speed, Sc. Catolica, Irlanda
?.?.2001 --- Alexandru --- mariana75, Bucuresti
? --- ? --- meru, Constanta
? --- ? --- mariasm22, Constanta


Ianuarie:
10.01.2002 --- Nina-Cristina ---- Anina_n, Colegiul Nat. O. Goga, M-Ciuc
12.01.2002 --- Emma --- oLo, Franta - Paris

Februarie:
?.02.2002 --- ? --- evora, ?, Scoala privata
04.02.2002 --- Mara --- irinai, Bucuresti, Sc. nr. 12
17.02.2002 --- Bogdan Matthew --- ruxij, USA - West-Lafayette
19.02.2001 --- Vlad --- simali , Sc. Centrala, Campina
23.02.2001 --- Marcus --- danamiha

Martie:
06.03.2002 --- Dan --- arminad, USA
17.03.2002 --- Andreea --- Christel, Germany - Queis
18.03.2002 --- Sara --- devoska, Ucraina - Kiev

April:
01.04.2001 --- Matei Tudor --- teo1970 , Sc. Catolica, Bucuresti
02.04.2002 --- Marie --- Alina, Germany
19.04.2002 --- Codrin --- adriana, USA - Nevada
27.04.2001 --- Anca --- vilma, Galati

Mai:
03.05.2001 --- Teo --- crisseis, Timisoara, Sc. nr 30
13.05.2001 --- Remus --- ni-na, Focsani
17.05.2002 --- Lili --- Gabi_K, Oradea
17.05.2002 --- Gianina --- cici, Campulung Moldovenesc
31.05.2001 --- Vlad --- anka1, Brasov, Sc. gen. nr. 5

Iunie:


Iulie:
? .07.2001 --- George --- dennise , Sc. gen. nr. 194, Bucuresti
09.07.2001 --- Mara --- madadum , Colegiul German Goethe, Bucuresti
25.07.2001 --- Ruty --- alexxia , Colegiul Nat. Emil Racovita, Bucuresti
26.07.2001 --- David --- Amalia , Sc. gen. nr. 310, Bucuresti

August:
? .08.2001 --- Vlad --- micha
21.08.2001 --- Ana Maria --- sanse, Liceul Teoretic "Jean Monnet", Bucuresti

Septembrie:

Octombrie:
03.10.2002 --- Andreea --- Daisy, Sc. Publica Calgary, Albert, Canada
24.10.2001 --- Diana --- danielac, Brasov, Sc. gen. nr. 25

Noiembrie:
? .11.2000 --- Andreea --- stefi68 , Bucuresti
? .11.2001 --- ? --- Tanaion, Colegiul German Goethe, Bucuresti
24.11.2002 --- Julian --- Gabbriela, USA

Decembrie:
12.12.2001 --- Claudia --- kokiy, Bucuresti, Lic. Teoretic N. Iorga
16.12.2001 --- Stefan --- stefanalex, Iasi
25.12.2001 --- Cristina --- zfcristina, Bucuresti







Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, la ora 13.


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)

www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Diabet zaharat la copii, Copilasi din 2002, Copii capricorn


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Si la Cristina simt o oboseala, de cand cu sarbatorile. Vacanta parca nici nu a fost.
Nu prea vrea sa lucreze in plus, lucreaza un pic si spune ca a obosit. Acum asteptam vacanta din februarie. Desi, 1 saptamana nu va fi deajuns. Ii da numai peste cap, din nou pe bobocei.
Alina, despre parul Cristinei(multumesc pt. compliment), ea purtandu-l mai mult legat, ca nu vrea sa-l simta in jurul fetzii, este foarte usor de pieptanat. Nici nu se incurca prea tare, ca nu are firul atat de subtire.
Iar pachetelele ei de mancare(gustarea de la ora 10) constau in fructe si biscuiti sau iaurt de baut(actimel) si biscuiti. Ea mananca si acasa, inainte de a pleca la scoala.
mi-a zis ca nu vrea sandwich-uri, ca-i prea mult timp sa le manance. Si oricum, la scoala e vorba doar despre o gustare.
La romana au ajuns la grupul "ce", iar la matematica au ajuns la numerele cuprinse intre 0 si 20, la notiunea de zeci si unitati. Si fac, exact ce scria, Alina, , vecinii numerelor, compararea numerelor, completarea unor siruri observand regula sirului, numerele in ordine crescatoare si descrescatoare, de la 0 la 20.
La Cunoasterea mediului, au trecut la fenomenele naturii.
La engleza, in sfarsit, au aflat si ei cum se zice la lucrurile din clasa, din ghiozdan, chestii legate de scoala.
Temele nu sunt prea lungi, doar ca daca nu le face la timp(cand vine de la scoala) tare se mai intinde cu ele, seara fiind obosita si fara chef de teme. Si abia am timp sa-i mai dau o scurta dictare(4-5 randuri) si sa o pun sa citeasca, cateva randuri.
Lucram fisele de pe www.didactic.ro, deocamdata. Avem si o culegere la lb. romana, dar trebuie sa fie ceva mai avansata sa lucreze pe ea, iar la matematica, avem o culegere de la paralela 45 si acolo e ok, mai lucram in weekend pe ea.
Cam astea ar fi noutatile la noi.
A....calificativele se invart in jurul la FB. Fie cu * sau - , sau doar FB si atat.
Un weekend cat mai fain, tuturor !
La noi a nins, poate reusim sa mergem la sanius !





Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, la ora 13.


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)

www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Diabet zaharat la copii, Copilasi din 2002, Copii capricorn


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meru spune:

Salut!

As vrea sa stiu daca boboceii au inceput sa foloseasca semnele de punctuatie la romana. Presupun ca nu au avut explicatii de la invatatoare, inca.
Am observat in caiet, o propozitie sub forma de dialog, corectata datorita acestor semne, la care a fost notata cu -FB. Nu avea nici o greseala, lipsea o virgula. Mi se pare cam mult...din partea invatatoarei, sa taxeze ceva neinvatat. Nu ma deranjeaza nota, ci felul in care s-a pus problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


La Cristina nu s-a predat decat punctul, semnul de intrebare si semnul exclamarii. Si lina de dialog. Virgula inca nu o folosesc, decat la matematica, la shiruri.
Eu cred ca fiind la inceput, virgula trebuie dictata ca atare si nu a se astepta sa o puna boboceii, daca nu li s-a explicat inca, ce inseamna si cand trebuie sa o foloseasca.

O zi cat mai faina, va doresc !





Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, la ora 13.


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)

www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Diabet zaharat la copii, Copilasi din 2002, Copii capricorn


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Treceti pe lista si gargaritza mea? Se numeste Teo si e nascuta la 03.05.2001.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

Si la Anamaria se foloseste virgula la (tran)scriere dar nu au avut nici o dictare pana acum (cu ,) ca eu sa-mi dau seama daca d.na taxeaza sau nu.Celorlalte semne le stie mai bine locul dar virgula nu o nimereste singura .
Azi au facut litera v mic de mana iar l amate au repetat ce au facut pana acum.Am vazut ca mai au o singura foaie din caietul tiparit.

crisseis sa scri fetelor si scoala la care merge gargarita ta

Fug sa mai repetam putin la citire

Va pup


MIRELAmami de doua zuze ANA MARIA si ANDREEA
POZICI

KG MELE

INTREBARI SI RASPUNSURI MONTIGNAC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Scoala nr 30 Timi#351;oara.

Noi l-am facut ieri pe V mare.Scrie frumos pentru o stangace, dar se mai grabeste uneori si nu face literele pe tot spatiul.
Eu am mai lucrat cu ea din alte auxiliare unde se folosea virgula si i-am explicat putin. La scoala nu au facut inca.
La matematica au facut adunarea si scaderea cu 8.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Buna,Noi am facut deja semnele de punctuatie,ieri am ajuns la evaluarea de dinainte de grupul de litere "ci".Citeste cursiv de la prima lectura(nu stia literele inainte de clasa intai),la mate face socoteli cu trei elemente..ceva de genul3+5-2 este egal sau nu cu 4-1+6,si pana sa termine a doua grupa de operatii uita rezultatul la prima...insa nu se gandea sa-l noteze undeva...
Mi-am stimulat eu putin neuronul cand a avut la mate de facut rebusul de cifre,pe cele cu trei coloane l-a facut el,pe cele cu patru am sarit in ajutor.
Singura chestie de mentionat,a cazut pe spate datorira greutatii ghiozdanului si nu se putea ridica(testoasa in carapace)si m-am infuriat si am eliminat alfabetarul din ghiozdan,am lasat cinci pagini pe carnetelul de corespondenta(oricum nu scrie nik acolo doamna,le scoate la imprimanta cand e ceva de comunicat)cand ii pun actimel,nu ii las decat 100 ml apa(are un banut la el si de ii trebuie poate sa cumpere de la chiosc)..
nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Noi am ajuns la romana la litera t si la matematica suntem la evaluarea de dinainate de trecerea la numerele de la 1 al 20. Au valuarea luni.

Ne-am omorat rau cu exercitiile la matematica de tipul a-2+6=8 sa se afle a. Am pus si-am scos mere din fructiera pana am ajuns la intelepciune.

Ne-am mai inscris la concursurile SMART si la inca unul la matematica si romana organizat de orasul nostru. Concursurile sunt in timpul saptamanii, in timpul orelor, deci nu-i chinuie in plus. Total buget prima etapa la concursuri 51 de lei. Nu este o suma mica.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Seara buna, mamicute de bobocei! Revin dupa o mica-mare absenta timp in care v-am simtit lipsa. Promit sa citesc din urma si de maine nu mai lipsesc la strigatul catalogului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Am revenit cu forte proaspete dupa ce sambata la teatrul Ion Creanga am aflat ca "Tigrisorului ii placeau clatitele",,dupa ce am patinat in Cismigiu si ne-am jucat in parcul IOR.Am mai fost si la mall-ul din Vitan insa ne-a dezumflat aglomeratia,iar la Mc avea un singur joc,interesant de altfel.
Am avut evaluarile,astazi avem sedinta cu parintii,asteptam vacanta.

Mergi la inceput