FIV CU OVOCITE DONATE - Cap. 20

FIV CU OVOCITE DONATE - Cap. 20 | Autor: fivdonate

Link direct la acest mesaj

mami_vreau dixit:


De multe ori acesta este un subiect tabu datorita implicatiilor sociale, implicatiilor emotionale asupra vietii de cuplu dar si datorita faptului ca in Romania traficul de ovocite este ilegal. Conform legii, organizarea sau efectuarea prelevarii de celule umane pentru transplant, in scopul obtineri unui profit material pentru donator sau organizator constituie infractiune. Ce inseamna de fapt acest lucru? Inseamna ca poti face fertilizare in vitro in Romania dar ca trebuie sa iti gasesti o persoana care sa iti doneze ovocite fara sa accepte nici o compensatie materiala. Pentru cei care doresc sa apeleze la rude sau prieteni, varianta FIV-ului cu ovocite donate in Romania este o solutie viabila. Dar din pacate nu exista nici o posibilitate de a face fertilizare in vitro in tara cu donatoare anonima. Sau cel putin eu, nu am gasit-o. Asa ca singura varianta este cea a FIV-ului in tari in care donarea de ovocite este permisa: Cehia, Slovacia, Spania, Grecia, etc. Din pacate costurile sunt destul de ridicate si perioada de asteptare este de multe ori destul de indelungata. Aceasta sunt de multe ori motivele care ne fac sa ne fie destul de greu sa ne hotaram asupra unei clinici. Va invit sa discutam aici si sa ne impartasim experientele legate de clinicile din afara tarii care fac fiv cu donare de ovocite dar si despre posibilitatile de a face fiv cu ovocite donate (de la donator anonim) in Romania. O sa fac o lista a clinicilor pe care le-am gasit eu in cautarile mele si va astept si pe voi cu completari la aceasta lista. Asteptam si alte informatii utile precum costuri, posibilitati de cazare, transport, etc.


Capitole precedente:
Cap 1,Cap 2,Cap.3,Cap.4,Cap.5,Cap.6,Cap.7,Cap.8, Cap.9,Cap.10,Cap.11,Cap.12,Cap.13,Cap.14,Cap.15,Cap.16, Cap.17,Cap.18,
Cap.19,

Cehia

Zlin --- Clinic for Reproductive Medicine and Gynaecology

Telephone: 00420 725 005 219, Email: diana.chovancova@crmzlin.cz

FIV cu ovocite donate (sincronizare ciclu cu al donatoarei): 3.900 EUR, Perioada de asteptare - 3-4 luni


(Nu trebuie neaparat sa mergeti la clinica pentru consultatia preliminara. Aceasta poate fi virtuala ceea ce implica doar completarea unor documente ce se pot descarca de pe site-ul lor si trimiterea acestora prin email.)


Brno ---Reprofit International
Telephone: 00420 544 527 156, Email: info@reprofit.cz

FIV cu ovocite donate (sincronizare ciclu cu al donatoarei): 4.500 EUR, Perioada de asteptare - 8-11 luni



(Nu trebuie neaparat sa mergeti la clinica pentru consultatia preliminara. Aceasta poate fi virtuala ceea ce implica doar completarea unor documente ce se pot descarca de pe site-ul lor si trimiterea acestora prin email.)

Brno ---Clinica Unica
Tel: 00420.543.421.410
E-mail:ivf@unica.cz
Nu au liste de asteptare.
In clinica se vorbeste engleza, germana, italiana, limba rusa si poloneza.
Tramente efectuate:
Ciclo IVF/ICSI cu ovocite donate 4.500 euro
Donatie de lichid seminal 300 euro
Adoptie de embrioni 1.500 euro
IMSI 400 euro
PICSI 250 euro
MESA, TESA 580 euro
PGD incepand de la 600 euro


Brno ---SANATORIUM HELIOS

Telephone: 00420 731 416 420, Email: helios@sanatoriumhelios.cz

FIV cu ovocite donate (sincronizare ciclu cu al donatoarei): 4.200 EUR, Perioada de asteptare - 8-12 luni

FIV cu ovocite donate (ciclu nesincronizat): 3.700 EUR, Perioada de asteptare - 4-8 luni


Ucraina

Kiev ---Victoria Clinic


Telephone: 0038 044 425-51-66, Email: info@ivf-pgd.com.ua
FIV cu ovocite donate: 3.500 EUR


Kiev --Isida Clinic

Telephone: 0038 044 251-80-80, Email: info@isida.com.ua
FIV cu ovocite donate: 5.000 EUR, rata de succes de 64,5%


Polonia

Varsovia --- Clinica Invicta


Telephone: 0048 022 892 93 60, Email: invicta@invicta.pl
FIV cu ovocite donate: 9.000 PLN (~2.350 EUR), Perioada de asteptare - 4-6 luni


Grecia

Atena --- Clinica emBIO Medical Center


Telephone: 0030 210 6774179
FIV cu ovocite donate: 4.500 EUR

Atena Clinica NEOGENESIS

FIV cu ovocite donate 3300 Eur
FIV EGG COLECTION +ICS 1200 EURO
Nu sunt liste de asteptare
FIV 2000 Eur
www.neogenesis.gr
Email ivf@neogenesis.gr
tel:00302106828150-2
fax:00302106836090

Creta - Clinica Fertility Center Chania

Telephone: 0030 2821090955, Email: ivfchania@gmail.com or
jacumaki@otenet.gr
FIV cu ovocite donate: 5.000 EUR

Slovacia

Bratislava -- Clinica Ferticent


Telephone: 0042 12 482 116 10, Email: reception@ferticent.com
FIV cu ovocite donate: 6.000 EUR, Perioada de asteptare - 10-12 luni


Link-uri utile

www.betabase.info/" target="_blank">http://www.betabase.info/
www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank"> http://www.ivf.ca/duedate.php
www.pharmawell.eu - farmacia de la parterul Reprofit



Candidate la FIV cu ovocite donate/embrioni donati


Amaliaro 38 de ani AMH 0,28pg/ml Urmeaza ET cu ovodonate in sept 2012 la clinica Neogenesis- Atena Alte date despre mine : 10 de menopauza precoce FSH 95.65; E2 20.55; LH 76.70; TSH 15.24; PRL 21,38 CM vine doar provocat Tratament cu DHEA 2 luni fara rezultat.

cristm ...ani AMH <0,05, 1 Ia nereusita la Timisoara; CM de 3, 4 ori pe an

misa_21 45 ani, AMH = 0.18, FIV 1 nereusit - Sibiu, FIV 2 intrerupt - Biogenesis, FIV 3 cu ovocite donate la Sofia - reusit cu gemeni dar a pierdut sarcina

adria42 42 ani, FSH = 16.8, 3 IA la Bucuresti, FIV 1 nereusit Budapesta- Kovacs, uremaza FIV 2 tot cu ovocite proprii tot la Budapesta - Kovacs. Dr. K i-a recomandat dupa primul FIV, datorita raspunsului slab la stimulare, FIV cu donatoare de ovocite.

luminika 33 ani, a trecut prin mai multe interventii chirurgicale in care si-a pierdut ovarele si trompele, deci singura sansa de a deveni mamica este FIV cu donate.

flori70 40 ani, se pregateste pentru primul FIV cu ovocite donate in Grecia.

kasha aspiranta la bebe prin FIV cu ovocite donate.

Tabitha 34 ani, AMH=0.79, FSH=35,9; posibila aspiranta la bebe prin FIV cu ovocite donate (noi sparam sa nu fie cazul).

violeta74 35 ani, AMH=0.79, FSH=18; are o sarcina obtinuta natural dar pe care a pierdut-o la 5 luni din cauza incompetentei medicilor; va incerca tratament cu DHEA si stimulare fara inhibare si daca nu va iesi asa se va indrepra spre FIV cu donatoare.

kitta ... ani AMH :...dupa 9 FIV-uri, anul acesta este in procedura de adoptie, dar spune ca nu prea sunt sanse asa ca intre timp incearca sa intre pe listele de asteptare si poate la inceputul anului 2011 incepe cu donatele.

naida87 23 ani, diagnosticata cu menopauza precoce din cauze necunoscute; Biopsia ovariana, AMH-ul, FSH-ul (de 110), Inhibina B arata ca nu mai are ovule; urmeaza FIV cu ovocite donate la Zlin, Cehia; pe 31 august are ET.

hopefull 34 ani, AMH = 0,11, posesoare de endometrioza din cauza careia a ramas fara trompe si aproape fara ovare; are la activ 2 sarcini obtinute natural pe care le-a pierdut: una acum 11 ani la 3 luni si a doua acum 10 ani... dupa operatia de endometrioza nu a mai ramas insarcinata; a inceput un FIV cu ovocite proprii la ML dar a fost intrerupt din cauza lipsei de foliculi; urmeaza o monitorizare a FSH-ului si daca il va "prinde" mai mic de 15 va mai incerca o stimulare; o alta varianta este cea a fiv-ului cu ovocite donate.

smaick ... ani AMH: FIV1 zadori fara implantare, FIV2 zadori fara raspuns la tratament, urmeaza FIV3 Brno cu ovocite donate in 23.04.2012

alina_alba... ani AMH:... candidata la fiv cu embrioni donati, Cehia, Brno

DannyM 40 ani, AMH 0,93 pmol/l(0.25pg/mL),programata pentru ET cu ovule donate la clinica Unica din Brno,pe data de 15 august 2012. Alte date despre mine aici Tratamentul pe care trebuie sa-l urmez pt ET este: 4 x Estrofem 2 mg (or any other pills containing estradioli valerate 2 mg),2 x Acid Folic,3 x Cetrotide 0,25 (or Orgalutran 0,25),1 x Pregnyl 5000 (or Ovitrelle 6500),1 x Utrogestan 100 or 200 mg,Divina.

ella43 44 ani AMH ___ -infertilitate secundara, 2 sarcini pierdute, 2 fiv falite, candidata la fiv cu embrioni donati la clinica Unica din Brno pe data de ________

Gravidutele noastre


Apalina -.... ani AMH: 1.9 Infertilitate primara de 14 ani, FIV 1 Cluj, nereusit, fara nici un ovocit, FIV cu donate in Ianuarie 2012 Reprofit Brno Cehia reusit!!!

Bichi - 44 ani, AMH 0,30 ng/ml, Fiv cu ovocite donate la Clinica UNICA Brno, data ET 8 aprilie, Rezultat - sarcina gemelara



Reusitele depline

Mami_vreau ... ani AMH: ... - aduce pe lume in 8 martie 2012, cel mai frumos baietel-martisor, Andrei. Bravo, mami_vreau! Multa sanatate si fericire! Esti prima in toate. Ne tinem si noi dupa tine!


Au trecut deja prin focuri:

Nume | Data punctiei | Data ET | Clinica | Procedura |

apalina | 16/01/2012 | 21/03/2012 | Reprofit Brno | FIV cu ovocite donate |
alina_alba |________ | 26/03/2012 | Reprofit Brno| ET cu embrioni donati |
roadetot | 27/02/2012 | 03/03/2012 | Reprofit Brno | FIV cu ovocite donate |
Looana | 29/02/2012 | 05/03/2012 | Reprofit Brno | FIV cu ovocite donate |
cocolino2010| 19/03/2012| 24/03/2012| Reprofit Brno| FIV cu ovocite donate |
irilac31| 28/03/2012| 02/04/2012| Reprofit Brno| FIV cu ovocite donate |
smaick | 23/04/2012 | 28/04/2012 | Reprofit Brno| FIV cu ovocite donate |


In focuri:

Aspiranta | Data punctiei | Data ET | Clinica | Procedura |


claand | 21/05/2012 | 26/05/2012 | Reprofit Brno| FIV cu ovocite donate |
ivisor| 18/07/2012 | 21(23)/07/2012 | Reprofit Brno | FIV cu ovocite donate |
DannyM | _________ | 15/08/2012 | Unica Brno | ET cu embrioni donati |





rugaciune pentru pruncii nou-nascuti:
Doamne Iisuse Hristoase, Care ne-ai daruit acest copil, randuieste precum stii intrarea lui in randul celor drept-credinciosi care au fost luminati prin Sfantul Botez. Doamne, daruieste-i sa na tate si putere acestui prunc, Tu, Care ai fost crescut cu grija de catre Preasfanta Fecioara. Doamne, sa nu vina peste noi mania Ta si sa nu ingadui ca acest copil sa moara nebotezat. Sa nu sufere acest copil din cauza pacatelor noastre, ci sa vada mila Ta si dragostea Ta de oameni. Ocroteste-l, Doamne, si daruieste-i nasterea cea de Sus prin Sfantul Botez, ca sa devina fiu al Bisericii Tale. Tie ne rugam, Stapane, trimite peste el lumina binecuvantarii ceresti, ca Tu esti Cel ce asculti rugaciunile noastre si Tie Iti multumim si Te slavim in vecii vecilor. Amin

Rugaciunea Sf. Stelian, protectorul copiilor

Napraznica moarte a pruncilor ai contenit,sfinte Steliane.punandu-l in afara de primejdie si de moarte prin chemarea numelui tau si prin zugravirea icoanei tale:si atunci, maicile cele mahnite s-au bucurat de vederea fiilor lor si au slavit pe Dumnezeu cantand:aliluia!
Icos
Mahnirea maicilor in bucurie ai prefecut,Sfinte Steliane, dand lor nastere de prunci buni si ridicand din boli pe cei bolnavi cu rugaciunile tale,ca cel ce ai in tine salasuirea harului dumnezeiesc;pentru acestia noi,credinciosii,cunoscand faptele tale cele minunate si sfinte,cantam catre tine asa:
Bucura-te,cel ce cu blandete ai departat duhul ce rau;
Bucura-te,ca ai mangaiat pe maicile mahnite de boala fiilor lor;
Bucura-te,ca ai ridicat din boli pe multi prunci;
Bucura-te,ca prin aceasta ocrotitor te-ai aratat;
Bucura-te,ca la tine copiii neincetat au alergat;
Bucura-te,ca lucrator al dragostei lui dumnezeu te-ai aratat prin fapte bune ;
Bucura-te,pururea ajutator al familiilor noastre;
Bucura-te,pururea ocrotitor al pruncilor;
Bucura-te,pustnice,inarmat cu daruri ceresti;
Bucura-te,Sfinte Steliane,mare facator de minuni!

Pt actualizare liste:
Nume varsta , AMH:.., clinica unde are/a avut programare pt ovodonatie/adoptie embrioni, data ET, dc a reusit, mic istoric pana la ET

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Sa dea Domnul sa fie un capitol plin de rezultate frumoase




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Multumim de capitol

amalia tsakoniati(matusa)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

un capitol plin de vesti bune va doresc!!!

embarazada de 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella43 spune:

Multumim pt noul capitol si sa dea DD sa fie plin de realizari.

Va multumesc inca o data fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

ella te-am "urat" mai devreme, pentru ca nu mai intram pe net si-am zis sa nu ratez momentul. Stii ca-s cu pumnii stransi tare pentru tine
dorinta in Bucuresti, ti-l recomand cu mare drag pe Dr. Albu Dragos de la Medlife Grivita. Este un ecografist foarte experimentat, face FIV-uri, stie cate ceva de trombofilie, a avut paciente cu ovo sau embrioni donati si, ceea ce-mi pare foarte important, este "om".
Big hug tuturor fetelor! Va citesc frecvent, sunteti cu adevarat minunate, puternice si ador optismul si lejeritatea voastra in gandire. Rar se gasesc atatea persoane cu suflet mare, care pot darui iubirea imensa pe care o daruiti voi acestor pui de om - puii vostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

Bine v-am gasit in capitol nou fetelor...era sa nu va mai gasesc...cat am lipsit a-ti discutat ceva nu gluma......sa avem in capitol nou plin de vesti bune si de realizari mari!!!

bun venit noilor fete...imi pare rau ca a-ti ajuns aici...insa e locul unde se intampla minuni si unde toate avem sanse reale sa ne vedem implinit visul!
gravidutelor...de la a la z...in ordinea de gravideala...va doresc numai bine si sa aud numai vesti bune de la voi!

eu sunt bine, am avut un weekend aglomerat...insa frumos...si peste 2 saptamani ma asteapta altul si mai incarcat..insa emotional...voi fi nasa de cununie....abia astept sa ma mai destind putin si sa mai uit de probleme...

amaliaro, ce faci matusico...crosetezi?

ella43...LA multi ani cu intarziere...sper ca mai primesti urarile mele acum...din suflet iti doresc tot binele din lume si minim 2 bebei la purtator!!!

fetele care va pregatiti de fiv cu ovo donate...ca si mine de alfel va pup si putere multa...eu peste 3 sapt merg la medic..sa decidem unde o apuc...e greu dar n-am incotro...

va pupacesc pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

bravo, fete!
va admir,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

POOP fetele cucuietele gravidutele si cele care sunt in focuri si pe linga focuri
SI pe micuta noastra o pooop cine ctie cunoaste
Miracol
Sper ti am adus buclata sa o vezi ca sa nu iti mai lipseasca
Loana poop burtica vesela sa ai grija de nepot

amalia tsakoniati(matusa)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Buna dragele mele
Coco ce mai faci, cum te simti, ai facut DT?Ai mai mers la eco....mai povesteste ce face bb
Dragelor ce mai stiti de alina-alba, oare tot o chinuie greturile...ar trebui de acum sa o mai lase.
Apalina.....nu ai mai intrat nici tu de multisor, ce-ti face flacaul,cum te simti, cred ca se vede bine burtica ta
Looana, pe tine te-am mai citit la odisee, sper ca ti-a trecut capul
Smaick am citit ca in iunie vrei sa mergi dupa fulgusori, cum vei proceda de data asta, faci totul pe natural, cum vei creste endo? Doamne ajuta sa reusesti tura asta
Roadetot te pup si pe tine si te asteptam mai des pe la noi
Miracol, ce petrecareata mai esti tu, sa-ti traiasca finii si multa bafta la dr
Amalia pup matusica
Fetele care urmati sa va ajute DD si mergeti increzatoare in reusita voastra


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tannoo25

bravo, fete!
va admir,


Multumim tannoo, ce mai face bogdanel, e mai bine?


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
10+

Mergi la inceput