Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (113)

Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (113) | Autor: pufuleti2010

Link direct la acest mesaj


SALUTARE!
SUNTEM UN GRUP UNIT DE MAMICI DESTEPTE, FRUMOASE, DOCUMENTATE SI PUTERNICE.

Avem cei mai frumosi pufuleti de
decembrie - IANUARIE - FEBRUARIE - martie
2009-2010




Experienta de neuitat a sarcinii , am parcurs-o in Odiseea de 144 de capitole si am inceput primul an dintr-o alta viata cu
primele 100 capitole and counting...
101; 102; 103; 104; 105; 106; 107; 108; 109; 110; 111; 112;


Rugaciunea parintilor pentru copii:

Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat in fata lui suflare de viata si, binecuvantandu-l, ai zis:cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul, iar la Cana Galileii, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate, ca neincetat sa reversi harul Tau si sa Te milostivesti asupra copiilor mei, pe care ai binevoit sa mi-i daruiesti. Umple-i de intelepciune si pricepere. Apara-i de toate cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti. Porunceste ingerilor tai ca totdeauna sa le fie calauze si povatuitori spre toate faptele cele bune, ca de-a pururea sa Te poata lauda si preamari in veci. Amin.



Aniversarile lunii IULIE

xela_07 DN 08.07.1981
sagetutza DN 20.07.1979
danyelana DN 23.07.1978
ratusca_mica DN 28.07.1981
Radu Andrei de MP DN 30.07.2000

-----------------------------------------
Aniversarile celorlalte luni sunt pe mailul comun.
-------------------------------------------



LINKURI UTILE:


Despre nastere before and after
www.youtube.com/watch?v=FWYP-pHxstU" target="_blank">Baia si masajul bebelusului
www.youtube.com/watch?v=lTcREK3Acg4&feature=related" target="_blank">Igiena gurii
www.youtube.com/watch?v=wW27GSSEV5I&feature=related" target="_blank">Igiena ochilor
www.youtube.com/watch?v=kZT0DPwuVmM&feature=related" target="_blank">Igiena nasului
www.youtube.com/watch?v=M2vbW0FI2qU&feature=related" target="_blank">Igiena bontului ombilical
www.novaoptic.ro/Afectiunile%20ochilor%20la%20copiii%20nou%20nascuti.pdf" target="_blank">Afectiunile ochilor la nou-nascuti
www.babycentre.co.uk/baby/development/" target="_blank">Dezvoltare saptamana de saptamana si repere de crestere
www.babycentre.co.uk/baby/development/letsplay/" target="_blank">Cum sa ne jucam cu bebelusii
www.drepturile-gravidelor.ro/" target="_blank">Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici
Videoclipuri despre alaptare: I, II
Mituri despre alaptare
www.youtube.com/watch?v=cSb3XT88YxY&feature=related" target="_blank">Pozitii alaptare
Muzica pt calmat BB: www.youtube.com/watch?v=jzoZnivlLhw&feature=related" target="_blank">I, www.youtube.com/watch?v=sML60YBpF-I&feature=PlayList&p=DAB70AB212AFB318&index=1&playnext=2&playnext_from=PL" target="_blank">II, www.youtube.com/watch?videos=5KiVQ2nVb9s&v=2n0qh-Pu8To&playnext=20&playnext_from=TL" target="_blank">III
www.youtube.com/watch?v=pNqrkGnkUWc&feature=related" target="_blank">Gimnastica pt mamici
Listuta de cumparaturi pt bebe si mamiwww.desprecopii.com/info.asp?id=86" target="_blank">
Primul an din viata bebelushului
www.desprecopii.com/info.asp?id=813" target="_blank">7 medicamente interzise bebelushului
Despre nastere
www.astmasan.ro/pliante/13.html" target="_blank">Dermatita de contact
www.netmedic.ro/ghid-prim-ajutor/capitolul-v#obstructia-cai-aeriene-copil" target="_blank">Ghid de prim ajutor
www.kellymom.com/bf/pumping/milkstorage.html" target="_blank">Cum pastram laptele matern
Incercand sa-mi inteleg copilul
www.alaptare.home.ro/" target="_blank">Invatati cum sa alaptati
www.llli.org/nb.html?m=0,0,0" target="_blank">Raspunsuri despre alaptare
www.kellymom.com/bf/index.html" target="_blank">Tot despre alaptare
www.mamadearest.ca/fr/info/articles_dr_newman.htm" target="_blank">Info utile in lb franceza
www.breastfeedingonline.com/newman.shtml" target="_blank">Alaptarea online
www.romedic.ro/aprecierea-cresterii-la-copil-0C437" target="_blank">Aprecierea cresterii la copil
Dezvoltarea gandirii


---------------------------------------------------------------------------------------------------
Utile pt monti-niace: teorie; www.montignac.com/fr/" target="_blank">ig
;
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Asa....

Lucia de sfat. Eu n-am zis ca-s neseriosi, din contra. Am comunicat f bine cu ei.

Alexutza asa fac maine...bag mar/mar + LM. Tetine 2 de la TT in Y, chiar ma uitam azi la ele si ma intrebam ce sa fac cu ele.
Despre bibe habar n-am ce sa zic, e prima data cand aud de asa ceva.

_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 7 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia2000 spune:

Eu chiar nu pot zice nimic de bibe, pentru ca teo nu a vrut si nici acum nu vrea.
Noi o sa ne chinuim cu lingurita
Am eu si cana TT pentru 6+ dar sa vedem daca se obisnuieste cu ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Alexutza, tomaca saru'mana de raspunsuri eu sunt afona in ceea ce priveste avent
Miremie de capitol!

Hai mai fetelor sa se poate si aici ... mergem bine ne mentinem la un cap pe zi !! Bravo noua

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
Povestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia2000 spune:

Asa zic si eu, Cu perseverenta resuscitam topicul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia2000 spune:

pentru mine odiseea sarcinii si continuarea ei este ca si copilul nostru, noi l-am creat(toate).
Asa cum nu as putea niciodata sa-l parasesc pe Teo pentru un copil mai cuminte sau care creaza mai putine probleme; tot asa nu pot parasii nici Pufuletii de ianuarie -februarie pentru altceva.
Sper sa ma intelegeti ce vreau sa spun.
Si nu vreau sa interpreteze nimeni gresit.
Nu acuz pe nimeni cu nimic.
Pur si simplu asa simt eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

so...................


lucia doar nu sunt printesa ardealului sa imi trebuiasca nush ce covor rosu................

felicitari pt dintisor elena iulia..............sa fiti cuminti pana la teh next one.............


alexxutza reveni in forta................cred ca ies si la voi nishte dintisori grecesti............




tomaca uite cu ce adoarme ivan al meu.......

http://www.simbatoys.de/en/brandsproducts/simba_baby/soft/detail.shtml?sArtNr=104011639

Am atata dragoste sa iti ofer, incat nu stiu daca o sa imi ajunga zilele ce le mai am, sa te pot iubi...dragul meu copilas...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

sotul e mai bine, azi a lesinat, cica din cauza de la stomac, a mancat prea cu pofta ceva si i-a picat prea bine........maine ii face niste analize, sau poate i-a scazut glicemia........nu stiu..............cert e ca m-am cam sperita si sper sa fie bine

ne-am cam conformat cu situatiunea, asta e nu avem ce face.................sper totusi sa il lase acasa prin 10-11 sper sa fie acasa cand o sa faca fi-su 7 luni............


intreaba tot timpul ce facem cum suntem......zic eu.pai deja fii-tu sta in fund.......oooooooooooh zice el, pai pana vin eu acasa, deja o sa umble si o sa ma astepte in poarta si o sa fuga inaintea mea............
aoleu dar n-ai innebunit la cap.................oooofffffffffffffffffffffffff
e greu pe toate planurile.................pe absolut toate dar incercam sa ne mentinem la nivel de plutire, ca nu care cumva sa ne ducem la fund ca............... o sa fie cam nashpa.........de iesit iar la suprafata........

Am atata dragoste sa iti ofer, incat nu stiu daca o sa imi ajunga zilele ce le mai am, sa te pot iubi...dragul meu copilas...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia2000 spune:

Bea, fi puternica, optimista si o sa vezi ca totul o sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

ok va las noapte buna sa aveti!al meu fecior a adormit si cred ca daca se scurteaza ziua reintra inapoi in somnul de dupa nastere doamne ajuta!

el cand vede ca e seara si intunerica afara si trag draperiile deja i se face somn:))

ok pupici si somn usor!

Am atata dragoste sa iti ofer, incat nu stiu daca o sa imi ajunga zilele ce le mai am, sa te pot iubi...dragul meu copilas...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Bea iti trimitem multi pupici ca sa fii tare......
Alexutza pt "important e sa manance",eu nu folosesc biberoane(ca nu accepta printesa) dar stiu ca nimeni nu mananca la maturitate cu biberon(sunt lucruri de care se poate dezvata,la fel ca si de pampers...etc)
Miremia,multumim de capitol


Lucia,Alexutza....ce site asoss?....nu-l cunosc...o sa dau un search pe google

Eu am chef sa strig in gura mare IMI IUBESC COPILUL .....se poate?am un moment de nostalgie

mamicuta de 2 iminimioare(sotior si albinuta Ariana)
Vesnic indragostita de voi doi!

Mergi la inceput