Juniori iunie-iulie 2003 (10)

Juniori iunie-iulie 2003 (10) | Autor: Magdone

Link direct la acest mesaj

cap.1, cap.2, cap.3, cap.4, cap.5, cap.6, cap.7, cap.8, cap.9

09 iunie Stefan si mami Bellaiza
13 iunie Vlad si mami Martta + Alexia Maria (8 august 2006)
13 iunie Tudor Mihai si mami Anamaria + Bogdan (4 iulie 2000)
14 iunie Ruth si mami Lya + Eric Marcus (2 iulie 2006)
14 iunie Alex Victor si mami Marox + Julia (29 martie 2005)
18 iunie Flaviu si mami Pojogam
24 iunie Andi Tudor si mami Bobi + (DPN: 20 august 2010)
25 iunie Luca si mami Andra + Fred (7 mai 2007)
27 iunie Stefania si mami Kehleyr + Sofia (17 iunie 2006)
02 iulie Maria si mami Cornelia + Stefan(4 mai 2005) + Vladimir (27 iunie 2009)
04 iulie Matei Andrei si mami Romana_74 + Luca (28 august 2005)
05 iulie Matei si mami Madishor + Ana (25 august 2000)
06 iulie Denisa si mami Addiana + Raisa (5 martie 2006)
07 iulie Maya Alexia si mami Carmenutza
08 iulie David si mami Bibi + Ianis (14 august 2006)
08 iulie Tudor Stefan si mami Crisotexa + Rares Cristian (24 decembrie 2006)
08 iulie Teodora si mami Nicol74
10 iulie Alexandra si mami Amik + Vladimir (21 septembrie 2008)
13 iulie Stefan cu mami Gabi si Eliza (28 octombrie 2007)
18 iulie Taisia Eliana si mami Gio + Eva Victoria (23 ianuarie 2007)
19 iulie Razvan Petru si mami Magdone + Olivia (31 mai 2008)+ Adam Leo(27.03.2010)
19 iulie Calin si mami Maadi
21 iulie Alexandra Maria si mami Alinuta + Anna Issabel (7 mai 2007)
21 iulie Alex si mami Nma + Andra (9 august 2007)
24 iulie Jasmina si mami Adinag + Floris (23 decembrie 2007)
25 iulie Emma Maria si mami Claudya +Elisabeth Tiffany
28 iulie Tiberiu si mami Bychi + Theodor Matei (1 octombrie 2006)
28 iulie Maria Ianina si mami Madic
29 iulie Mara si mami Ama (Pufulet) + Sofia (12 august 2005)
29 iulie Maria Catalina si mami Ioana Sora
30 iulie Irina si mami Aditzu
31 iulie Alexandru Eduard si mami Magda

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Alinutzaaaaa, chiar ma gandeam unde ai disparut, nici eu nu te-am mai sunat, dar trebuie sa ne mai auzim intr-o zi la tel. Sa-ti fie de bine ochelarii!
Sa stii ca si eu am aceeasi problema cu Razvan la scoala ca nu mananca, degeaba ii pun si arat uite unde e mancarea, asta mananci la prima pauza, asta la a doua, etc se intoarce cu ea la fel cum i-am pus-o.

Catale, ma bucur ca e mai bine Cata si ati scapat de un stres. In rest toate bune?

Mai fetele cu lista aia, eu cred ca desi suna tare pompos totul se face la nivelul unui copil de 6 ani, chiar daca scrie acolo ca trebuie sa faca un sondaj ma gandesc ca e doar ideea de sondaj sau nu stiu, oricum e bine ca se familiarizeaza cu conceptul asta.
Om mai vedea, va mai povestesc pe parcurs, deocamdata azi avem barbecue party la scoala dupa masa, sa ne intalnim cu profesorii sa ne cunoastem mai bine parintii intre noi, etc.

va pup si o zi buna!



Magda, cu Razvan (6 ani) si Olivia (1 an)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

ziua buna tuturor.
ioana - ma bucur pentru vestile bune.pupici catalinei.
despre scoala ce sa zic?aseara am avut sedinta cu parintii...a fost un dezastru(pt mine) si o mare dezamagire.concluzia este ca stef e singurul copil care nu s-a obisnuit inca cu rigorile scolii, vorbeste in timpul orei neintrebat, se foieste in banca...n-are stare.asta e.mai incercam sa lucram acasa pe atentie si cumintenie.in rest, se descurca bine, raspunde frumos.
iar la listele alea.....mi se face rau, deja nu vreau sa ma gandesc...mie mi se pare ca pretentiile sunt cam mari.
va pup dulce.mai vb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Buna!

Bychi: La multi ani pentru Theodor!
Mai spune-ne si noua cate ceva despre frati caci ne e tare dor de tine!

Ma bucur ca ati mai completat lista pe care o incepusem eu si ca ati mai impartasit impresii!
Ideea este ca, dupa sedinta cu pricina, principala concluzie trasa a fost aceea ca nu m-am ocupat suficient de copil. Parerea mea este ca invatatorul lui Razvan avea dreptate cand a spus ca un copil la 6 ani ar putea sa stie lucrurile astea... E absurd sa-i cer sa fie autodidact in privinta cerintelor de pe lista. Dupa cateva ore de lucru am observat ca a facut progrese cu adunarile si scaderile. Tot mai avem de aprofundat caci lucreaza cu numere pana la 100
Uitasem sa trec in lista si faptul ca ar trebui sa identifice tipul propozitiilor si sa formuleze diferite tipuri de propozitii(interogative, enuntiative, exclamative)...
Alinuta: mie mi-a atras atentia educatoare ca multi copii cunosc deja lucrurile astea...Totusi, cred ca reprezinta exceptia si ca aceste cunostinte ar trebui acumulate pe parcursul anului.
Catale: ma bucur ca e bine Cata! Din ce ne spuneai despre cum se descurca si cate stie, esti prea exigenta
Kehleyr: am uitat sa te felicit pentru fini. Sa va traiasca si sa mai aveti parte de intamplari ca din poveste, precum a fost si nunta!
Cornelia: si pe mine m-a intrebat Vlad intr-o dimineata de ce ma grabesc mereuGrea intrebare!

Pentru cei care sunt inca la grupa pregatitoare, am inteles ca ar fi bine ca in urmatoarele 2 sapt. sa ne interesam la scoala despre incriere, conditii, bla-bla, urmand ca inscrierea propriu-zisa sa fie facuta la inceputul lui 2010!

Va pup!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Gabi: eu cred ca nu ar trebui sa te nelinisteasca faptul ca nu s-a acomodat inca cu toate regulile...Am inteles ca, in general, pentru a te obisnui cu o situatie noua, ai nevoie de cel putin 3 saptamani. E bine ca se descurca in general!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stela30 spune:

Buna fetelor , incerc sa ma bag si eu in seama cu al doilea copilas nascut in 30 iulie 2003 si pe care il cheama Sebastian.
Ce voiam sa va intreb pe mamicile din Romania: ce v-a determinat sa dati copii la scoala la 6 ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

hello fetele!

va citesc in graba si nu pricep... despre ce lista vorbiti voi aici?!
in fine. poate inteleg pana la urma.
ce vroiam sa spun e ca lista - inventar a nazdravanilor nostrii s-a facut scurta raauuu... a intrat la apa?! chiar ca mi-e dor de cele pe care nu le-am mai citit de mult, mai stie cineva ceva detalii?!

gaby, nu e motiv de ingrijorare ca nu are stare la scoala, de fapt asta este si motivul pentru care se zice ca e bine sa mearga la scoala de la 7 ani. eu am zis ca mai astept nu pt asta, ci pt ca e atat de micutz si pricajit... poate mai creste si el un pic ca e cat ghiozdanul!

bine ai venit la noi, stella! tudor nu merge inca la scoala sa ca nu iti pot raspunde la intrebare... dar sigur vom avea alte probleme comune de 'dezbatut'

cu lipici, ma grabesc sa culeg strumfu' de la camin ca e soare afara si vreau sa ii duc cu biciletele prin parc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Gabi, nu stresa copilul e si normal sa se foiasca in banca doar e prima data in viata lui cand are parte de asa ceva, nu cred eu ca ceilalti stau nemiscati, baietii oricum sunt din nastere asa mai foiti , eu zic sa vorbesti cu invatatoarea sa le mai dea pauze sa se miste, aici e bine ca nu stau numai la banci, se mai si aseaza pe covor, ii lasa un pic mai liberi. Oricum si noi avem probleme de astea, pe Razvan l-au mutat in prima banca, cum ar veni, adica cel mai in fata dintre toti, si ne-a spus ca acum se concentreaza mai bine, sta atent mai mult timp. Inainte cica, nu numai ca el nu era atent, dar nici ceilalti de langa el nu mai faceau nimic
Invatatoarea trebuie sa gaseasca o modalitate sa-l faca mai atent, zic eu.

Anamaria, vezi la subiectul trecut, ca am dezbatut noi acolo.

Stela, bine ai venit, eu nu pot sa te ajut cu raspunsul, la noi toti copiii care fac 6 ani in anul respectiv intra automat in clasa I.

Bychi, lui Theodor! ce mai faci, mai traiesti, ne mai citesti?

Apropo de faptul ca un copil de 6 ani trebuie sa stie multe, eu cred ca intr-adevar depinde si cat de mult ne ocupam de ei. Eram la sedinta si una din mamici il intreba ceva pe invatat. de fetita ei, n-am inteles ce, si la urma zice ea "Adica, ce vreti sa spuneti, ca e in urma?" si el raspunde: "N-as zice asta, as zice ca ceilalti sunt mai rapizi". Bine acum nu stiu daca se aplica in toate cazurile, aici e si vorba de lb. franceza, pentru care unii pot avea inclinatie sa o invete iar altii nu...

Inca o chestie Dana, vroiam sa-ti spun, ca mi-ai zis tu ca am plecat la timp sa nu avem handicapul de limba, vreau sa zic ca nu poti sa crezi cat de repede invata copiii mici o limba straina, am exemplu prietenilor mei, care au venit in mai, fetita lor e de-o seama cu Razvan, nu ne vine sa credem cum vorbeste engleza acum dupa 4 luni, aproape ca nu faci diferenta intre ea si Razvan.

va pup

Magda, cu Razvan (6 ani) si Olivia (1 an)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Citat:
citat din mesajul lui Magdone
Inca o chestie Dana, vroiam sa-ti spun, ca mi-ai zis tu ca am plecat la timp sa nu avem handicapul de limba, vreau sa zic ca nu poti sa crezi cat de repede invata copiii mici o limba straina, am exemplu prietenilor mei, care au venit in mai, fetita lor e de-o seama cu Razvan, nu ne vine sa credem cum vorbeste engleza acum dupa 4 luni, aproape ca nu faci diferenta intre ea si Razvan.

... iar Stefania dupa 3 ani de gradinita inca nu stie in engleza decat culorile si cel mult cum o cheama, plus 3-4 poezii pe care nu cred ca de fapt le intelege :). Bine, e drept ca ce engleza fac ei acolo, 30 min pe zi...

Regret oarecum ca nu am facut asa cum intentionam la un moment dat inainte de nasterea ei, sa ii vorbesc de la inceput non stop in engleza. Dar nu am putut, afectiv vorbind, si nici acum nu cred ca as putea, desi sunt convinsa ca ar invata imediat. Asta e.

It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Marta: Din cite stiu ai studii de drept. Vreau sa te rog sa citesti la "Legislative" un subiect deschis de mine referitor la raspunderea materiala, poate ma ajuti cu un sfat.


In rest , eu sint foarte obosita.

Cristi e cuminte la scoala, dar acasa ii trbuie toata ziua sa scrie o pagina cu liniute in caietul special. El zice ca se plictiseste sa le scrie. Eu , in sinea mea ii dau dreptate, dar insist sa le scrie. Cred ca in ultimele zile am reptetat cuvintele "haide Cristi, scrie " de cel putin o mie de ori. Sper sa treaca mai repede la ecuatii, ca astea ii plac, desi nu stie ce sint.


Stela: Am dat copilul la sase ani la scoala deoarece e mare si poate invata. Nu stiu daca si ceilalti doi vor fi apti la sase ani.

Va pup.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floric_ea spune:

Buna fetele,

banuiam eu ca suntem pe aceiasi lungime de unda cu interesele privind gradi..scoala etco.

am citit si impresiile de la ny, e in plan pt candva, suna bine ce ai scris tu dana acolo mai ales ca mie imi plac aglomeratia si agitatia asa pe termen scurt.

cat despre gradi&scoala si ce li se cere, la noi au fost pretentii mult mai mici in sensul ca dna insista in continuare pe adunari si scaderi la care taisia se descurca rezonabil pana la 10, de scris a zis ca nu va insista ca nu e cazul; in schimb sa stie cate silabe are cuvantul, cate cuvinte propozitia, cu ce litera incepe cuvantul etc.

nu ne-a zis altceva nimic, ne-a prezentat cateva info despre cum trebuie dotata grupa dupa noul curriculum (pe centre de interes) si faza cea mai tare, la sfarsitul anului toti copiii vor da un test de cunostinte cu ale carui rezultate se vor duce in clasa I. Ca sa ma exprim plastic, li se va pune o eticheta care se va pastra in continuare 4 ani de zile, dupa parerea mea.

din listele pe care le-ati pus si in plus/minus, taisia acum a inceput sa numere pana la 100 si peste, dar absolut singura, stie zilele saptamanii si are un calendar unde-si taie zilele cand trec (au si in grupa un panou cu prezenti/absenti cu poze plus ce zi e, ce luna si an etc). despre sarbatori asa in linii mari, cele importante. continente chiar deloc, nu am insistat noi spre rusinea mea. ca adresa stie doar strada. de scris - numele ei, al sora-sii si nick-ul si parola de la webkinz . in rest cultura generala cam slabut, poate ar trebui sa-mi fac mea culpa pt ca si eu sunt mereu pe fuga/in graba/fara timp etc.

ma tot interesez de invatatoare ok in zona si mi-am facut asa o lista de cerinte:

- tanara, eventual sa isi dea un grad in viitorul apropiat sa aiba motivatie sa lucreze;
- apropiata de copii - sa nu tipe/sa ii certe etc;
- sa lucreze mult in clasa si mai putine teme acasa :P ;
- sa nu fie obsedata de concursuri si olimpiade si competitie etc;
- sa nu fie genul care sa tina musai sa multumeasca parintii cu orice pret;
- sa nu faca meditatii acasa cu juma' de clasa ;

vreau max 20-25 de copii, de preferat 20; de preferat sala dotata cu tabla interactiva, banci (sa nu dam noi banii sa le luam cum am mai auzit :P); de preferat sa aiba copii invatatoarea, sa nu fie studenta si sa plece in 1-2 ani. ah si sa nu fie scoala de fite...

oricum intentionez ca la anul sa stau mai mult acasa sper sa si reusesc sa-mi pastrez doar un job (si acela in invatamant unde sunt acum).

oricum nu mi se pare deloc ok ca invatatoare sa spuna parintilor dupa2 sapt ca x nu sta cuminte in banca - -ma intreb in 2 sapt cat timp a avut ea sa cunoasca acel copil, sa-l inteleaga si sa rezolve problema.

oricum ideea cu caietul de comunicare parinti - invatatoare mi se pare f buna.

eva e si ea la gradi, cea mai mica din grupa si spre bucuria mea n-a plans deloc, s-a acomodat usor (ma rog, noaptea se mai trezeste si mai urla ca nu putea totul sa fie perfect), educatoarea o tot lauda ca se intelege cu ea, a si primit un premiu ca a colorat intr-o zi cel mai frumos din grupa...si ma distrez ca nu vroiau sa o primeasca la inceput ca e prea mica. acum in afara de faptul ca nu sta la masa la fel de mult ca majoritatea (si e normal ca e mai mica - si e normal si pt cei de 6 ani la scoala) nu mi-au zis nimic.

va pup,

mai vbim

va pup

Mergi la inceput