Juniori de iunie-iulie 2003 (7)

Juniori de iunie-iulie 2003 (7) | Autor: Magdone

Link direct la acest mesaj

10 iunie David si mami Amarantina + Irena (10 septembrie 2006)
13 iunie Vlad si mami Martta + Alexia Maria (8 august 2006)
13 iunie Tudor Mihai si mami Anamaria + Bogdan (4 iulie 2000)
14 iunie Ruth si mami Lya + Eric Marcus (2 iulie 2006)
14 iunie Alex Victor si mami Marox + Julia (29 martie 2005)
17 iunie Andrei si mami Geniest
18 iunie Flaviu si mami Pojogam
24 iunie Andi Tudor si mami Bobi
25 iunie Luca si mami Andra + Fred (7 mai 2007)
27 iunie Stefania si mami Kehleyr + Sofia (17 iunie 2006)
02 iulie Maria si mami Cornelia + Stefan (4 mai 2005)
04 iulie Mihai si mami Karaka
04 iulie Matei Andrei si mami Romana_74 + Luca (28 august 2005)
04 iulie Mariuca si mami mihaeladum
05 iulie Matei si mami Madishor + Ana (25 august 2000)
06 iulie Denisa si mami Addiana + Raisa (5 martie 2006)
07 iulie Maya Alexia si mami Carmenutza
08 iulie David si mami Bibi + Ianis (14 august 2006)
08 iulie Tudor Stefan si mami Crisotexa + Rares Cristian (24 decembrie 2006)
08 iulie Teodora si mami Nicol74
10 iulie Alexandra si mami Amik + Vladimir (21 septembrie 2008)
10 iulie Iulia si mami adablackcat
18 iulie Taisia Eliana si mami Gio + Eva Victoria (23 ianuarie 2007)
19 iulie Razvan Petru si mami Magdone + Olivia (31 mai 2008)
19 iulie Calin si mami Maadi
21 iulie Alexandra Maria si mami Alinuta + Anna Issabel (7 mai 2007)
21 iulie Alex si mami Nma + Andra (9 august 2007)
25 iulie Emma Maria si mami Claudya
28 iulie Tiberiu si mami Bychi + Theodor Matei (1 octombrie 2006)
28 iulie Maria Ianina si mami Madic
29 iulie Mara si mami Ama (Pufulet) + Sofia (12 august 2005)
29 iulie Maria Catalina si mami Ioana Sora
30 iulie Irina si mami Aditzu
31 iulie Alexandru Eduard si mami Magda


Hello fetele,

am creat si eu un subiect nou sa vad daca mai scrie cineva
vad ca multa lume a intrat asa intr-o lehamite tocmai cand am si eu chef de scris si de vorbit , sau poate ca nu mai e nimic de zis...



Magdone, mami de Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_________________________________________
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madic spune:

Buna seara fetelor,

Profit si eu ca barbatu e la servici si copilu la bunici, asa ca am acces la calculator.
Mea culpa, nici eu n-am mai scris, din lipsa acuta de timp-de saptamana trecuta pana azi am fost la biroul din Otopeni, unde programul incepe la 7:30, asa ca nici nu vreti sa stiti la cat trebuie sa ma trezesc dimineata, iar sambata am avut sedinta de "comitet de criza", asa ca timp liber ioc.

Eu asa cum am zis n-am ajuns la intalnire, imi pare sincer rau, dar sper sa ne mai vedem cat mai multe. Gabi, sa nu te superi pe mine, eu spusesem ca in principiu pot ajunge, dar realitatea a fost alta.

Ca sa zic ceva si de copil, sambata seara am fost la cumparaturi si a vazut fie-mea inca o pisicuta de plus (avem deja mama, copilu si tata-proaspat cumparat) si a inceput sa se miorlaie ca o vrea si pe-aia. Obosita si fara chef cum eram, ii zic: mami, intelege ca n-o cumparam acum, ca n-avem bani. La care ea zice: n-aveti bani pentru ca n-ati muncit . Ce sa-i mai explic ca tocmai ma intorsesem de la munca...
Asa ca am convenit ca trecem pisicuta pe lista lui Mos Craciun si trebuie sa ma duc s-o cumpar repede, sa nu se epuizeze .

In rest, sambata merg la o nunta si sper sa mai ies din "priza" nitel.

V-am pupat.

Madi

PS: Magda, Gabi cu Stef si Eliza sunt in lista si nu-i vad eu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Gabi, te trec inapoi pe lista sau nu?

Magdone, mami de Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Buna!

Uite ca scriu eu putin . Din motive de lipsa organizare si o harababura generala in viata mea si la birou, mi-am propus sa nu mai scriu o perioada buna pe DC. Si incerc sa ma tin de cuvant .

Totusi, nu e definitiv , asa ca nu as vrea sa dispara subiectul meu de suflet.

Gabi, sper ca te razgandesti. Are legatura cu intalnirea? Pupici de la noi.

Am fost luni cu Maria la dentist, pentru ca i-a crescut dintele "nou" si nu i-a cazut cel vechi. Mi-a zis sa il las asa, ca va cadea in curand si cel de dedesupt se va indrepta. Sper sa fie asa. Oricum, aseara i se misca asa de tare, ca mi-a fost frica s anu il inghta azi noapte . Cred ca azi il scoatem.

In rest, fitze la greu. E mare domnisoara.

Am experimentat iar inotul, dar, cu toate ca s-a descurcat f. bine la cele trei sedinte, nu amai vrut sa mearga. Ii e frica de bazinul mare... Ultima data a sarit singura si era fericita ca a inotat pana la scara, dar dupa ce atrecut euforia, iar a spus ca nu mai vrea. Asta e, nu o pot obliga.

La gradi, a inceput sa bazaie dimineata. S-a socat toat alumea, c ace s eintampla cu ea. Raspunsul e simplu: Stefan a plans atata timp si lui i s-a acordat prea multa atentie, asa ca vrea si ea acelasi tip de atentie . Acum suntem oarecum pe drumul cel bun. Faza e ca suntem de rasul lumii dimineata: Stefan e fericit si nu are nici o treaba (s-a intamplat si minunea asta, cu toate ca a urlat o luna de zile in cap), iar Maria se agata de mine si nu vrea sa intre in clasa.

In rest, doamna imi spune ca nu are nici o treaba, e dezinvolta si lucreaza in grupul copiilor care merg la anul la scoala. Totusi nu se pune problema sa o duc la anul la scoala. Avem alte proiecte la anul .

Va pup! Sunt prin zona

Edit: uite ca am reusit sa ajung la 3000 de mesaje

Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Buna fetele,

Noi ne pregatim de asa controversatul Halloween. I-am cumparat lui Calin costumas de power ranger galben, ca asa a fost dorinta (desi gasisem un costum superb de dovlecel, dar nu am avut incotro). Vineri la gradi au petrecere, vor cauta o mare comoara, care va contine mici surprize pentru fiecare copilas.

Saptamana trecuta a fost mare tragedie in familie, caci ne-a murit purcelusul de guineea. Calin nu stie, a "primit" o scrisoare de la spiridus, prin care ii spune ca Mosul l-a trimis sa ia purcelusul, deoarece nu stie cum arata unul si a primit multe scrisori de la copii care isi doreau si ei unul. In schimb o sa-i aduca ceva si mai frumos. Si i-a adus un motanel, adevarat, de care este indragostit. Si noi de altfel, desi nu ma gandeam ca voi avea vreodata pisici in casa, ca nu prea imi plac. Dar caine nu avem cum, nu am avea timp sa-l ingrijim cum trebuie.

Madic - Apropos de bani, eu lui Calin, daca ii spun ca momentan nu am bani la mine, imi raspunde "Nu-i nimic, mergem si scoatem de pe card."

Pupici multi.
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Buna seara dragi mamici!

Magda, uitasi sa pui anul in titlul subiectului.

Azi am avut o sedinta lunga in alt sediu decat al nostru, asa ca am decis sa plec direct acasa fara sa mai trec pe la servici. In drum am trecut sa-l iau si pe Matei de la scoala, desi era cam peste mana, destul de departe de statia de autobuz, si de obicei treaba lui Andrei.
Cand ma apropiam vad chiar in fata scolii o masina de politie. Si inca una. Si inca una. In total cinci. Si doua elicoptere patruland zona. Am vazut toate culorile pana am ajuns din capatul strazii pana in fata scolii. Unde era plin de parinti si copii mari. Care insa aratau relativ relaxati. Ma apropii de usa unde un tip mare de la administratie intinde bratul si ma opreste - nu aveti voie sa intrati in scoala. E in lock-down (nu ma puneti sa traduc ca nu stiu) si copiii sunt in siguranta inauntru dar nimeni nu poate sa intre sau sa iasa. Whaaaaaat?!!!??
In cele din urma reusesc sa aflu ca venise un tip, se apucase sa se dezbrace in fata unor copiii, care fugisera la cancelarie, fusese chemata politia si fusesera stransi copiii in clase si incuiate usile ca sa-l prinda pe tembel. Nu au reusit, dar toata gasca de parinti a fiert doua ore in fata scolii. Si, desigur au venit si echipele de la stiri - probabil singura data cand am fost fericita ca nu stau in acelasi oras cu mama.
Cand am avut voie in sfarsit sa luam copiii, Matei n-avea nici o treaba, construia fericit o casa si nu parea sa dea doi bani pe toata tevatura. Ar mai fii stat, daca era dupa el.
Mie inca imi tremura picioarele si cand am ajuns acasa am tras un pahar mare de tuica. Deci ma duc sa ma culc.

pupat,
madishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Salut,

Cum zice seful meu cand sesizeaza un chain mail scapat de sub control prin care ne certam unii cu altii - imi face si mie cineva un rezumat cu ce s-a intamplat? Nu de alta dar aseara am aterizat (la propriu) si inteleg ca iar ne imputinam?

Eu ma bucur sa va regasesc chiar daca fiecare scrie mai rar, cred ca e normal acum ca s-au facut copiii mai mari (si mai multi in majoritatea cazurilor).

Madishor, bine ca nu a fost cu arme de foc :)

Maadi, fi-mea zice "daca nu ai bani, hai sa cumparam niste bani :D"

Cornelia, ce proiecte aveti? Numarul 3? :D

Eu m-am intors aseara de la NY unde am petrecut o saptamana frumoasa dar foarte obositoare. E grea treaba asta cu turismul, acum ca m-am intors la serviciu sper sa pot sa mai imi trag si eu un pic sufletul... Am umblat foarte mult pe jos, am vizitat atractiile tursitice clasice si moderne (adica la shopping), am mancat pe la tot felul de restaurante placute... am vazut si parada de Halloween, ce nebunie era acolo. Mi s-a parut un oras mai degraba european decat american, prin felul in care aratau oamenii (bine imbracati, nu supraponderali...), prin animatia de pe strazi, prin restaurante si cafenele. Tipic americana era diversitatea rasiala si impresia generala ca in NY totul este posibil, permis si acceptat atata timp cat nu ii deranjezi pe ceilalti - eu inca nu ma obisnuiesc cu ciudatii de diverse feluri dar de deranjat nu te deranjau in nici un fel.

Va pup... de copii nu am ce sa va zic ca nu i-am vazut toata saptamana :)

What if this is as good as it gets?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Seara buna,

acum v-am descoperit desi bantui de ceva vreme pe DC. Am observat ca aveti lipsa data de 17 iunie....pai nu se poate....completati lista cu Andrei - 17 iunie 2003, Geaman autentic.
Nu mi-am imaginat niciodata ca voi naste intr-o zi de 17...e numar prim..si nu-mi plac numerele prime...


www.andreialmeu.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Bine ai venit Geniest, te-am trecut pe lista, povesteste mai multe despre Andrei.

Eu am fost azi la Razvan la scoala sa asist la ore, dar nu prea am vazut mare lucru, ca am ajuns un pic mai tarziu. Ora era pe terminate si copiii scriau la mese nu stiu ce cuvinte. Apoi le-a dat voie sa se joace si urma ora de calculator la care nu am mai stat. Am stat putin de vorba cu educatoarea si asistenta ei care tare l-au mai laudat ca ce bine invata si repede, doar ca la comportament lasa de dorit . Mi-a mai zis de un baietel care si el la fel ca Razvan si acum am inteles de ce Razvan zice ca e prietenul lui cel mai bun . Cred ca se antreneaza amandoi la sotii.

Azi a fost tare cald 20 de gr, am stat in parc ca pe vremuri, 2 ore si ceva si toata saptamana se anunta asa, ceea ce e f bine.


Dana, nu s-a intamplat nimic, ca sa zic asa, numai ca lumea nu mai are chef de scris...banuiesc

chiar se mai baga cineva la nr 3? ca si eu stau si ma gandesc daca si cand ar fi mai bine


Magdone, mami de Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuta spune:

Hop si io!

E-adevarat ca intru cam din an in paste, aza ca zau nu stiu ce s-a petrecut pe-aici, de ce s-a suparat lumea (si mai ales Gabi, care era sefa de detasament, ca tinea subiectul sa nu pice si mereu avea o vorba buna pentru toata lumea). Gabi, ai mai plecat tu o data, si te-am imbunat cu toatele, o mai facem o data? Uite de la noi !

Azi e zi mare la americani. Vedem diseara ce-o iesi, Alex e cu ochii pe CNN, cum il vede pe Obama cum flutura steguletul - io asa ceva, cind eram mica, ntz, ntz, ntz...Ce-mi prelucreaza la scoala copilul americanii astia...Acu' vreo 2 saptamani vine acasa si-mi povesteste ce treaba serioasa au facut ei la scoala:au votat! Si cum ati votat Alex? Pai miss ne-a pus poze cu Obama si Mccain si noi trebuia sa punem stickere pe fiecare "asa cum ar face parintii acasa..." Si continuarea: "poor John Mccain mama, n-a luat decit 6 stickere, obama a avut 24"

Altfel, trecu si Halloween-ul - mare tevatura si cu sarbatoarea asta! Pentru copii e super-fun, costumatii, parade, petreceri, dulciuri cu nemiluita - pina si zuza mica a avut petrecere cu grupa ei de prichindei! Asa dulci erau toti costumati! Anna mea a avut un costumas de dovlecel, haios foc, mergea ca o ratusca ca-i venea dovlecelul taman pe poponet si haioasa era cind vroia sa se aplece, ca o incurca colacelul tare...Decoratii, dovleci pe la toate casele, stafii, sunete care mai de care mai speriecioase...Vecinul meu chiar si-a dat in stamba anu' asta, ca avea mai fetelor un cimitir intreg in curte, cu placi funerare, cu scheleti de ieseau din pamint, cumplit, sa te fereasca Sfantu' sa fii trecut prin fata casei la ceas de seara ca asa viteza bagam la papucei...Lui Alex i-a fost teama, zaluda mica nici o retinere, ea sa vada ce se executa in curtea omului, sa puna mana pe toate cele, io nu stiu cum de nu-i era frica! Bine c-a trecut!

Si tot legat de Halloween, Alex vorbeste la telefon cu verisoara ei din Romania, si care mai de care cu laude la adresa costumului propriu. Vorbesc ele ce vorbesc, si la un moment dat verisoara (care-i cu 9 luni mai mare ca Alex) zice ca s-o treaca pe engleza ca stie si ea de la scoala engleza. A mea bucuroasa tare (ca se cam impotmoleste de-o bucata de vreme la vorbitul in romaneste) - hai pe engleza! Se saluta ele politicos, se intreaba de sanatate, dupa care Miruna o intreaba scurt "Are you lazy?" A mea ramine tablou, o vad ca se cam fisticeste, ia telefonul de la ureche si ma-ntreaba pe soptite: "Mom, did you talk to Miruna about me?" "Nu mami" zic io. Pune telefonul la ureche iar si-i zice "I'm not lazy silly, why do you call me lazy?" Degeaba am incercat io sa-i explic ce si cum, toata ziua a bombanit prin casa, mai facea ce mai facea, iar isi aducea aminte "I'm not lazy, why did she call me lazy?"

Dana, fain c-ai fost la New York, mie orasul asta imi inspira viata traita din plin, ador forfota de-acolo desi-s o persoana mai linistita de fel, ai din toate sa vezi! Apropos de bani, si Alex a mea a gasit o solutie la problema "n-avem bani": pai sa mai aduca tati de la servici!

Madishor - cumplita experienta ai trait! Bine ca toti copiii sint ok, dar banuiesc prin ce spaime ai trecut!

Cornelia - zic si io ca fetele, vreun gand de No 3?

Geniest, bine ai venit!

Pupam toate fetele si toti copiii mai mari si mai mici!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Multumesc frumos pentru primire.
Ce frumos povestiti voi, eu nu prea am talent.
Cat despre Andrei...mi se pare ca e atat de mult de povestit ca nu stiu ce sa spun.
Dat fiind ca jumatate dintre pusti apartin zodiei Gemenilor tare m-ar interesa cum sunt ca temperament ???
Al meu e argint viu...n-a avut stare de cand s-a nascut. Si vorbesteeee....mult rau de tot. La capitolele mers si vorbit am stat f bine de la inceput.
La cap mancat, ingrasat, tolerat alimente...ne chinuim si acum, dat fiind ca in maternitate dr pediatru i-a administrat niste antibiotic oral imediat dupa nastere...pe post de colostru...si am cam patimit.
Acum este la mama la tara si aseara am sunat sa vad ce face. Dupa ce am vorbit cu el destul de mult la telefon , l-am rugat sa mi-o dea pe maica-mea sa vb....da' de unde...a inceput sa-mi spuna ca am gresit numarul si pe cine caut, ca acolo nu e persoana pe care o caut....m-a omorat...vreo 10 minute l-am rugat sa lase receptorul din mana si n-am reusit. Pana la urma am vb cu mama 10 minute pe mobil
E pus pe sotii permanent.

www.andreialmeu.piczo.com

Mergi la inceput