Juniori de iunie-iulie 2003 (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madic spune:

Neata fetelor,

Dana - nici eu nu stiu sigur ce s-a intamplat, mie personal mi s-a rupt filmul cand am spus ca nu am cum sa ajung la ultima intalnire. Mi-ar fi fost tare trag sa le vad pe fete, mai ales ca am fost una dintre cele care au tot insistat sa ne vedem, numai ca in ultimul moment a trebuit sa merg la biroul din Otopeni, cu trezit la 5 dimineata si ajuns acasa cand se poate. Am facut ceva eforturi in ultima perioada la birou, dar personal cred ca s-a meritat, am obtinut in sfarsit o avansare (am sarit chiar cateva trepte ) si o reorientare pe partea de operational, pe care mi-o doream foarte mult. Asta a fost la mine, o perioada in care m-am axat pe munca, dupa ce in ultimii ani m-am cam dat deoparte, ca sa pun copilul pe primul plan.
Si sotul meu are o perioada tare grea, speram ca saptamana viitoare sa ne linistim si din punctul lui de vedere.

Eu sper ca fetele sa inteleaga ca fiecare dintre noi avem la un moment dat o lista de prioritati si actionam in consecinta, dar sper si ca subiectul nostru, la care scriem fiecare cand putem sau avem chef, sa supravietuiasca macar asa, pana la banchetul de terminarea gimnaziului .

Alina - frumos ca intotdeauna povestesti ce ati mai facut voi, inspiri asa un optimism de fiecare data, cred ca fetele tale sunt foarte fericite cu o astfel de mamica .

Magda - apropo de shotii, chiar vorbeam cu o prietena ca noi ii cam tinem din scurt pe ai nostri copii, ca sunt altii de o suta de ori mai neastamparati, iar parintii lor sunt asa de calmi... Asa ca eu personal mi-am propus sa slabesc chiar putin "latul", ca nu vreau ca fie-mea sa semene cu mine, vreau sa se puna pe ea pe primul plan intotdeauna. Sa vedem daca o sa-mi si reuseasca, Mariuca e leu acasa, cu noi sau cu bona, dar e un copil extrem de docil cu persoane straine.

Madishor - uite de-aia eu (inca) prefer maidanezii locali (vorba vine) dezaxatilor din alte parti. Bine c-a fost doar atat, iar copilul si-a pastrat calmul.

Last but not least, Geniest, bine-ai venit in randurile noastre!

V-am pupat fetelor si va doresc o saptamana cat se poate de buna.

Madi si Mariuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

salutare fetelor !

revin in forta si eu, nu ca as avea foarte multe noutati de povestit dar mai ales pt ca imi inusesc criticile de a nu fi scris de muuulta vreme pe aici.

imi pare rau ca ne-am imputinat din nou - nu pot sa comentez cum si de ce pt ca nu am apucat inca sa citesc ultimele pagini din partea a 6-a, unde inteleg ca s-a intamplat 'whatever'...

ca sa revin la oile mele, pe scurt zic doar ca sper sa se termine mai repede anul asta ca a fost de belea nu alta! dupa ce ca a fost tevatura cu mutarea, creditul mare si incet-incet certitudinea ca nu vom putea vinde vechiul apartament ca sa scapam mai repede de datoria la banca... ca si cand nu ar fi de ajuns astea, dupa ce am carat masina de spalat in sus-si-n jos s-a stricat nesimtzita asa ca a trebuit sa mai sobim prin buzunare pe la socrii pt una noua (de mare ajutor fiind si faptul ca ii duceam soacrei 1/2 din rufele murdare, adica cele pe care nu le duceam la mama ).

nici la serviciu nu ma bucur de prea multa liniste, nu ca ar fi vorba de nu stiu ce greutati dar avem niste lucruri noi care creeaza mai multa agitatie decat merita! bine macar ca nu e nevoie sa stau peste program ca deja ar fi prea mult...

copiii sunt bine, adica sanatosi si extrem de nabadaiosi
tudor nu stiu daca v-am spus dar merge la cursuri de canto, eu una il vad cel putin Pavarotti, mi se pare ca canta minunaaat (parere avizata de mama complet afoana! )
oricum, ma bucur ca ii place si ca are si el o preocupare... se intelege bine cu domnul profesor care la randul lui il place pe pitic.

in rest, am inceput deja sa 'lucram' la lista pentru mos cracilla - am convenit cu ei ca daca vor fi cuminti pana la vacanta si acasa si la scoala/ gradi, le dam voie sa isi cumpere din banii de alocatii trenulete si vagoane Thomas, in plus ii scriem in scrisoare moshului sa le aduca sina de tren si gara (toate din catalogul Metro )

la final ce sa va zic, m-am bucurat sa citesc povesti de la unele dintre voi mai 'scumpe la vorba'...

dana - nu pot sa-ti spun cat te invidiez (la modul pozitiv) pentru cat de mult calatoresti...

cornelia - ma faci curioasa: ce proiecte mari aveti pt anul viitor?!
oricum, sper sa te razgandesti in legatura cu absenta de pe forum... chiar nu stiu, care-i faza de tot mai multe se 'supara' pe forumul asta??? cred ca de cand am inceput sa trag chiulul am cam pierdut eu sirul ultimelor intamplari in zona.

madishor - cred si eu ca ti-a cam stat inima cand ai vazut atata agitatie langa scoala! bine ca s-a terminat cu bine

geniest - bine ai venit!
tudor al meu e geaman (vineri, 13... ) si nu este zic eu agitat, cel putin nu in comparatie cu frate-sau! este mai studios, se joaca destul de linistit si singurel, dar in acelasi timp este extrem de poznash, taica-sau ii spune 'tace si face!'
de vorbit turuie si el intr-una... vrute si nevrute! si, cum am mai spus, canta...

va pupicesc pe toate,
si am sa ma straduiesc sa scriu mai des... chiar mi-e drag tare subiectul asta si sper ca si voi sa povestim pe aici si despre majoratul piticilor nostrii!

Ajutati-l pe Razvan sa lupte cu o boala necunoscuta!

ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000)
si
Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu,
nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Cu intarziere pupam toti Arhanghelii si toate Arhanghelitele. Sanatate si impliniri le doresc din suflet!
Maadi si Calin (1907.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madic spune:

Buna fetelor,

Azi avem dileme cu lista pentru Mos Craciun .
Acum cateva seri m-a rugat Mariuca sa-i scriem lista lui Mos Craciun, care a ajuns cat un A4, mai putin un rand, pe care i-am spus ca trebuie sa trecem multumesc si sa se semneze. Bine, lista e pt acasa, la buni, la mamaie/tataie, la sora-mea, adica la tot neamul, macar sa stim o treaba.
Ieri ii spune lui tati: tati, vreau sa mai trec pe lista si o sirena, ca mai e un loc in dreapta, am vazut eu...
Tati zice: bine, trecem sirena, dar taiem altceva - hai sa taiem poneiul care canta . Maria de colo: nuuu poneiul.
Tati insista: atunci macar telefonul cu baterie.
Maria intr-un tarziu: bine, taie telefonul, dar da-mi sa verific sa nu tai altceva

Rezolva ei lista si doar ce o aud: daca Mosu' nu-mi aduce tot ce e pe lista, sa pui mana tu si mami sa mi le cumparati, da? La care se aude si tat-su: pai mai era o sirena pe lista si la buni...

Aici intervin si-i explic copilului ca daca toti copiii ar face liste cat a ei, ar da faliment saracul Mos, asa ca e cazul sa ma reducem din ele. Raspunsul a venit imediat: bine, atunci lasam unele pentru la anul.
Imi incerc si eu norocul: taiem atunci sirena? Raspuns: nuuu, sirena nuu! Ce mai e pe lista? Ii citesc si renunta cu greu la o carte si un puzzle - pe care oricum le vom lua.
Asa ca n-am rezolvat mare lucru. Oricum, eu am vazut niste globuri pamantesti interactive, care par f. interesante, unul de la Leap Frog si unul pe net de la Oregon, dar mi-e cam teama sa-l comand pe cel de pe net, ca daca nu functioneaza ceva (am tot citit reviews-uri) eu n-am unde sa-l trimit inapoi. Mai are rost sa va spun ca cel de la Leap frog (mai slabut ca cel de la Oregon) la noi costa dublu decat l-am gasit eu?
Asa ca tare nu stiu ce sa fac, dar si toate bazaconiile ce a trecut ea in lista parca nu-mi vine sa i le iau.

Andra, daca ne mai citesti - ce bine ne prindeau impresiile tale pt shopping, tare mi-as dori sa mai dai si tu un semn pe aici .

V-am pupat.

Madi si Mariuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Buna fetelor,

Si eu tot in Christmas shopping sunt, in pana de idei. Madic, unde ai vazut acel glob pamantesc interactiv si ce face? Mi se pare o idee foarte buna de cadou pentru cei mari. Eu ma gandeam la un moment dat sa ii iau un PlayStation dar dupa aceea mi-e ca nu mai il lasa jos... Si inrest chiar nu stiu ce sa ii iau.

Pe Sofia o rezolv usor, este fascinata de trenul Thomas si o sa iau un set de extindere. Este complet diferita de sora-sa care e artista si sensibila, ea e inginera :).

Madic, ma bucur pentru tine ca iti merge bine profesional daca ti-ai dorit asta . Eu ma multumesc cu locul meu caldut care ma lasa sa imi vad de copii si de ce mai imi place mie sa fac...

Am reluat inotul cu Stefania ieri si este incantata. Daca ar putea ar merge numai la inot si ar renunta complet la balet :).

Anamaria, dupa parerea mea calatoriile sunt unul dintre cele mai frumoase lucruri pe care le poti face in viata, asa ca atata vreme cat ne tin buzunarele si sanatatea...

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kehleyr

Buna fetelor,

Si eu tot in Christmas shopping sunt, in pana de idei. Madic, am vazut si eu acel glob pamantesc interactiv dar este foarte scump si e numai in engleza...

Eu ma gandeam la un moment dat sa ii iau un PlayStation dar dupa aceea mi-e ca nu mai il lasa jos... Si inrest chiar nu stiu ce sa ii iau.

Pe Sofia o rezolv usor, este fascinata de trenul Thomas si o sa iau un set de extindere. Este complet diferita de sora-sa care e artista si sensibila, ea e inginera :).

Madic, ma bucur pentru tine ca iti merge bine profesional daca ti-ai dorit asta . Eu ma multumesc cu locul meu caldut care ma lasa sa imi vad de copii si de ce mai imi place mie sa fac...

Am reluat inotul cu Stefania ieri si este incantata. Daca ar putea ar merge numai la inot si ar renunta complet la balet :).

Anamaria, dupa parerea mea calatoriile sunt unul dintre cele mai frumoase lucruri pe care le poti face in viata, asa ca atata vreme cat ne tin buzunarele si sanatatea...

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Buna fetele,

Andra, chiar ne mai citesti?

Madic e mortala Mariuca cu comentariile ei, iti vine s-o mananci

Anamaria canto auzi, felicitari pentru micul cantaret!

Madishor dar nu ne-ai povestit si noua cum e de cand stati la casa, poze ceva?

Dana asa si eu cu serviciul chiar acum de cand stau acasa, imi place asa mult, inca nu m-am plictisit de treburile casnice nici nu am timp sa fac cate as vrea, plus ca sunt atatea locuri de vazut...astept sa se faca Olivia putin mai mare sa pot pleca si cu ea pe distante mai lungi.

Trebuie sa incep sa-i dau sa manance ca saliveaza saraca cand ne vede ca stam la masa.

Eu inca n-am inceput cu Craciunul, nici nu vreau sa ma gandesc.

pupici

Magdone, mami de Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Ce bine ca aveti si voi problemuta cu Mos Craciun pe tapet. Eu am facut un subiect separat, insa sper sa ma inspir de la voi.
Ati achizitionat pana acum laptop-ul karaoke de la noriel ? Cum vi se pare pentru 5 ani si jumatate ?

Noi avem alta pb. acum. Imi spune acum 2 seri inainte de culcare:
- Mami...ma tot gandesc....
-La ce te gandesti ???!!!
_ Ca trec minutele si orele atat de repede si o sa imbatranesc f repede si o sa mor....
Nici nu stiu cum sa abordez problema. Am incercat sa-i spun ca asta ni se intampla tuturor, insa mai este ffffff mult timp pana atunci...si cred ca am gresit pentru ca dimineata urmatoare imi spune:

-A mai trecut o noapte din viata mea !

Care sa fie cauza acestor framantari ? Ai vostri se gandesc la moarte ? Pe mine ma sperie rau cand il aud si nici nu stiu ce reactie sa am...

www.andreialmeu.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

Buna fetili,

revin si eu dupa secole...

Aseara, mi-a cerut si mie Andi sa scriem scrisoarea pentru Mos Craciun, in care el a scris "draga mos craciun", si jucariile. Vrea figurina de la Sonic X (OMG! Unde gasesc asa ceva, am sapat toate site-urile romanesti, evident nu am gasit decat in state.) si toti monstrii de Ben 10. M-a terminat cu monstrii astia. Am sa incerc sa comand online pe Sonic, dar monstri nu o sa aduca Mosul, are deja si ii strica rapid. Si nu sunt din aia de la taraba...
Asa ca vom gasi alt cadou in locul monstrilor si o scrisoare explicativa.

M-a bufnit rasul cand am citit despre Mariuca. Si Andi tot asa: "l-am uitat pe cutare monstru, uite, mai e loc aici, te rog mult, mami" si il scria el, si apoi il incadra si ii facea agatatoare de tablou

In rest suntem bine, Andi merge super la gradi, anul asta face si franceza si-i place de numa'. Deseneaza monstri intr-o frenezie si e fff diplomat: "Este foarte bun, dar nu vreau acum, multumesc." "Stiu ca jocul asta este f frumos, dar acum nu vreau sa ma joc cu el." "Mami termin desenul asta si dupa aceea sunt la dispozitia ta"

Eu la job sunt ok, imi place, saptamana viitoare am evaluarea pe noul job, sa vedem cat de apreciata sunt si cu fapta. Ne-am luat masinuta SH, am si busit-o un pic, am reparat-o si mai ies cu ea dar mi-e frica, o avem de cca 3 saptamani, si imi place f mult cum se conduce.

Sotul a avut in vara ruptura de tendon ahilean, a tras destul de mult cu el, acum e spre refacere, slava domnului ca nu i-a ascultat intru totul pe medici, si netul sa traiasca!

Dana - unde inotati?

Geniest - bine ati venit!

Gabi - imi pare rau pentru intalnirea nereusita (doar ea si gio s-au intalnit pana la urma) dar nu te supara, nu cred ca afost nimeni rau-intentionat, cred ca pur si simplu asa s-a nimerit sa nu poata veni...

O mai punem de o intalnire? Cu copiii? La eine joc de joaca? Intr-un we?

Pup pe toata lumea!



b

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Geniest si Razvan ne innebuneste cu moartea, nu mai stiu ce sa fac, mai nou vrea sa experimenteze pe Olivia, ca i-am zis ca sa nu-i puna perna pe fata ca nu mai poate sa respire, n-am vrut sa-i spun ce se poate intampla, dar a zis el singur . Nu pot sa-i las singuri in camera nici o secunda, trebuie sa fiu cu ochii in patru.

Nu stiu de unde le vin ideile astea, dar cred ca face parte din procesul de invatare, crestere...

Magdone, mami de Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput