Juniori iunie-iulie 2003 (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

De bine ce o laudam, Sofia a facut astazi circ la gradi. Cu tavalit pe jos, cu tot ce trebuie. Se prinsese de piciorul meu si nu mai imi dadea drumul. Nu stiu ce a fost diferit astazi fata de alte zile...

Pentru dezvoltarea limbajului, noi cu Stefania jucam diverse jocuri in masina, de genul:
- ghicitori cu animale (eu descriu un animal si ea trebuie sa vada despre ce este vorba
- sinonime
- fazan (intai pe baza ultimei litere numai, acum chiar jocul real cu doua litere)

Si avem mare succes cu jocuri interactive stil Piticot, se amuza amandoua de minune.

It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Neatza!

Vroiam sa-ti zic Dana ca nu trebuie sa te invinovatesti ca nu ai vorbit cu ea in engleza de la inceput, nici eu nu pot si nici nu mi se pare OK de vreme ce limba mea materna e romana, parerea mea e ca tot nu ar fi stiut engleza asa cum stiu copiii de aici, pentru ca mediul e diferit, aici peste tot se vorbeste numai engleza, la TV, la gradi unde stau cel mai mult, afara la joaca etc.
Poti sa faci altfel cu ea daca vrei, iti spun cum am inceput eu cu Razvan, ii luam carti de la biblioteca sau cd-uri, casete cu povesti, si tot ce citeam acasa la ora de culcare sau indiferent era in engleza, si s-a familiarizat cu limba, sunetele, a si vazut cum se scrie, si ma gandesc ca a ajutat si asta. Parerea mea, sper sa nu te superi

va pup si o saptamana cat mai buna!

Magda, cu Razvan (6 ani) si Olivia (1 an)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Buna dimineata!
Magdone te rog daca poti sa pui si link-urile spre capitolele vechi. Asi vrea sa vad si eu listele despre care vorbiti. Alex e inca la gradi, nu imi pare pregatit de scoala. Nu are rabdare sa lucreze mai mult de 10 min .

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=12" target="_blank">nma1 si nma2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzu spune:

Buna Fetele, iaca apar si eu cititoare din umbra recunosc.

Suntem bine, dar eu super ocupata la servici. Eu am genul de servici caruia criza i-a priit , rau si bine, adica n-am stres ca se inchide firma dar s-a cam taiat timpul petrecut pe internet.

Irina e super bine, schimbata radical, prietena cu toti copii, nu-mi vine sa cred, ajung la gradi si trebe sa astept sa plece ultimul copil altfel nu reusesc sa o smulg de acolo. La bloc are gasca de prieteni cu care se intelege foarte bine, si de acolo trebe sa plecam ultimele altfel nu se poate.

Are tot felu de pasiuni dubioase ar zice unii dar uimitoare pentru altii: facem insectar, monetar, ierbar si orice se colectioneaza.

Asta cu insectele cel putin e pe primul loc, cauta tot timpul insecte pe care le prindem in diverse borcanase si cand mor le lipim in insectar. Faza e ca i-a invata pe toti cei din jur cu asta si le da treaba la toti, copii sau adulti . Inclusiv pe educatoare a pus-o sa-i prinda ganganii in curtea de la gradi. Se duce cu insectarul la gradi si cu diverse enciclopedii de ganganii si ii invata pe colegii de grupa ce fac diversi gandaci si cum se numesc.

Floric_ea ne-am mutat de curand pe langa voi, ma intereseaza foarte tare subiectul invatatoare. Zi si mie, plizz, daca ai gasit vre-una care sa-ti indeplineasca criteriile sau macar o parte din ele , eu nu prea am relatii sau cunostinte prin zona. Te gandesti la scoala 121 ?
Zi si mie de clubul de pictura, as vrea sa o duc si eu pe Irina, se pare ca are talent , mi-o tot lauda invatatoarea ca picteaza cel mai frumos din grupa.

Eu cred ca listele alea sunt cam generale si depind foarte mult de lucrurile care ii plac copilului, si ma refer in mod special la faza cu tarile, continetele si corpul uman. Pai daca n-o intereseaza, poti sa-i spui de 100 de ori despre tari si continete ca nu o sa obtii nimic, dar , cum e cazul Irinei, o sa-ti povesteasca o gramada despe ganganii.

Pa Adi

poze din concediu:
http://community.webshots.com/album/574163562EoHhKL?vhost=community
http://family.webshots.com/album/574943842DtpnWE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Nma, am reusit sa pun linkurile la capitolele vechi, chiar m-am bucurat ca le-am gasit pe toate de cand am inceput sa scriem aici la juniori, am gasit si subiecte create de Andra, hehe ce vremuri

spor la citit, chiar ma gandeam sa mi le copiez intr-o zi mesajele de la copii si sa fac asa ca un jurnal al tineretii hehe ca altul eu nu scriu, dar cine stie cand o sa am si timpul asta, poate la pensie ...

Aditzu, bine ai revenit, ma bucur ca Irina e mai prietenoasa acum.

Madic, tu ce mai faci, sper ca toate sunt bune la voi.

va pup!

Magda, cu Razvan (6 ani) si Olivia (1 an)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Buna, fetelor!

Aditzu: ce pasiuni interesante are Irina! La noi, am obervat o oarecare inclinatie catre lucrarile practice. De ex. ii place sa construiasca din hartie diferite figurini. Am acasa deja o adevarata flota din vaporase/barcute de acest gen.

Romana: sper sa rezolvi mai repede problema de la serviciu si sa te linistesti, indiferent daca vei adopta sau nu solutia data de mine pe pm!

Kehleyr: cred ca reactia sofiei dupa primul ei week-end de cand a inceput gradinita a fost una fireasca. E normal ca dupa 2 zile libere sa reactioneze astfel. Am convingerea ca si-a revenit deja

Magdone: ne lasi in suspans Cum a fost la petrecere la scoala?

Despre noi...Vlad nu a mers azi la gradi pt ca a facut febra 39,2. E sotul cu el la medic sa vedem care-i cauza. Deocamdata, in afara de febra, nu are altceva.
Alexia e deja indragostita de un baietel din grupa

Va pup!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madic spune:

Buna fetelor,

Apar si eu dupa un car de ani, dar de citit sa stiti ca va citesc constant, asa ca sunt la curent cu noutatile.
Motivele absentei ar fi mai multe, dar pe primul plan e o oboseala crunta, de care nu stiu cum sa scap. De-abia trag de mine sa-mi fac treburile la servici, apoi alerg acasa, sa mai prindem nitel timp de parc, pana nu se face frig de tot.

Ce sa spun despre noi? eu personal am avut si mai bune si mai rele, bune ca am organizat intalnirea de 2 de ani de la terminarea liceului si mi-am revazut colegii si o parte din profesori, am mai bifat si o nunta si ceva petreceri cu copiii. Rele, ca mama mea are probleme serioase de sanatate si este intr-o depresie (zic eu) din care ma straduiesc de ceva timp s-o scot, cu slabe rezultate pana acum.
Cu jobul sunt pe linia de plutire, inca imi place ce fac, dar stressul e mare, ca peste tot in perioada aceasta, presupun.

Despre Mariuca, toate-s vechi si noua toate , le stiti si voi, ca si mine. Mai nou i-am descoperit o alergie puternica la intepaturi de insecte, a avut ochiul umflat o saptamana dupa ce a ciupit-o un tantar de pleoapa. Trebuie sa ajung cu ea la alergolog, sa-i facem niste teste. In rest, cu gradi e cam la fel, astept sa vad ce (N-O) sa facem nici anul acesta la mult laudatele optionale. In plus fata de anul trecut, am inscris-o la pictura, ca tot picteaza zilnic.
In particular continuam cu engleza si am inceput si dansurile, de care este efectiv indragostita, ar merge in fiecare zi. Acum facem cha-cha (asa se scrie?), care face parte din categoria latino, am incheiat citatul.

Ca pasiuni, a mea le are cu globul pamantesc (a primit unul sub forma de veioza de la sora-mea si tot facem experimente cu el) si planetele, pe care le stie in ordinea marimii si a departarii fata de soare (eu, recunosc, nu le stiu). Dar nu stie lunile anului si zilele saptamanii le ia mereu la rand daca ii zic de ex "azi e joi, cate zile mai sunt pana duminica?".

In plus, tot aud in jurul meu de copii care sunt deja inscrisi la scoala pentru la toamna, asa ca ma gandesc serios sa-mi iau vreo 2 zile de concediu, sa atac problema mai serios.
Am ca a doua optiune Sc. 199, daca aveti ceva referinte de invatatori care iau clasa I la anul, va raman recunoscatoare.
La 195, unde am tras deja ceva sfori e destul de naspa, ca doamna pe care o vreau eu avea deja din vara 46 de copii inscrisi pe lista dumneaei, asa ca nu stiu cum va fi pana la urma.

Hai ca m-am intins cat o placinta, dar am dat raportul (aproape) complet. Daca am uitat ceva, revin .

Si ca sa inchei intr-o nota optimista, o perla de-a fie-mii de aseara:

Eu: mama, hai la culcare, toti copiii dorm la ora asta.
Maria: dar, mami, intelege, eu nu sunt ca toti copiii, eu sunt eu
Eu: hai, mami, sa te culci, ca sunt varza
Maria: asta e foarte bine, ca varza e buna cu putin ulei si otet

Mai zi-i apoi ceva daca mai poti!

V-am pupat.

Madi si Mariuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

seara buna.
in sfarsit un moment de respiro.
de scoala ce sa zic?stef e in continuare incantat, a luat primul fb cu felicitari din viata de scolar.s-a mai cumintit, eu cred ca incepe sa-si intre in ritm, a inceput sa scrie mai frumos, nu se mai grabeste.in rest, nu prea stiu ce sa zic.
va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

hello fetele!

si eu am inceput sa am timpul din ce in ce mai scurt pt net, la serviciu sunt o groaza de chestii azi e alba maine-i neagra, ba avem ministru ba avem ministra si fiecare cu ideile lui/ ei cele cretze (si chiar blonde... )
plus o poala de deplasari si o groaza de hartzoage de rezolvat.

tudor e racit de vreo saptamana - doar multi muci si un pic de tuse, suficient insa ca sa stea acasa de joia trecuta. ieri se vaita si ca il durea o ureche, am fost la dr si era f fericit pt asta cica "mergem mami mergem ca poate imi da si o acadea " . la urechi n-are nimic, slava domnului ca parca-l vedeam cu vreo otita de tine tot sezonul rece

duminica planuisem si noi sa mergem in formatie extinsa la film, D-Toys in 3D si dublat in ro, cand colo bogdan a facut o indigestie de a zacut toata ziua, asa ca gata cu planurile cele maretze.

sper ca pana in we sa se faca ceva mai bine si sa ajungem totusi la film, eu una am facut o adevarata pasiune pt filmele 3D.
(si pt Prison Break de altfel, dar asta e numa pt mami si tati )

pupici cu lipici,

romana - imi pare rau ca ai ceva probleme, sa dea Dumnezeu sa reusesti sa gasesti cea mai buna rezolvare si sa te linistesti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

revin cu restanta mea:

1. comentariile la lista din subiectul trecut:
la nivelul grupei pregatitoare, un copil trebuie sa stie...

- sa faca adunari si scaderi;
aici stam destul de bine. stie chiar si cateva inmultiri. se pune ca o compensare la ce nu stie ?!

- sa citeasca cuvinte;
si asta stie, unele cuvinte le recunoaste chiar scrise cu litere de mana (cuvinte scurte, numele lui, al nostru, samd)

- sa scrie cifrele si literele;
stie, scrie si cu litere mari si cu litere mici, chiar si unele cuvinete insa nu reuseste sa puna pauze intre cuvinte asa ca e un text deslanat asa

- sa-si cunoasca adresa;
stie orasul si cartierul, sigur. noi oricum ne-am mutat de curand si pana la urma daca nu il pune nimeni sa-si repete adresa nu are cum s-o stie.

- numele/nr. gradinitei si adresa gradinitei;
presupun ca stie numarul gradinitei, nu stiu sigur, adresa n-o stie s-o spuna dar stie cand trecem prin zona resp, adica recunoaste peisajul...

- tara in care traieste si pe ce continent se afla;
stie.

- sa cunoasca continentele;
toate? nu prea cred...

- sa dea exemplu de tari de pe fiecare continent;
asta chiar este exagerata!
by-the-way, daca ar fi sa spun mai mult de 3 tari din Africa sau Australia (de fapt cred ca aici nici nu exista 3 tari?!) nu stiu daca as putea promova in clasa I

- sa cunoasca zilele saptamanii, lunile anului, anotimpurile;
stie.

- sa vorbeasca despre traditii romanesti;
e bine daca e despre Mos Craciun si iepurasul de Paste? aaa... si Sf Nicolae si focurile de San' Medru ... stie deci!

- sa cunoasca profesiile parintilor;
hmmm?! habar nu am

- sa aiba cunostinte despre corpul uman(sa cunoasca organele si rolul lor in organism);
nici eu nu cunosc toate organele si rolul lor in organism. in mare stiu, dar nu prea exact...

- sa cunoasca regulile de politete si de socializare
le cunoaste. dar nu le prea aplica, decat daca doreste in mod special sa obtina ceva

pfff....
gata! am trecut?!

2. si raspunsul la intrebarea corneliei ref la step-by-step:

asa este, bogdan a fost in clasa I la step. din aceleasi ratiuni mentionate de tine, in primul rand usurinta programului, faptul ca isi rezolva si lucrul suplimentar la scoala (aprofundare + teme) si nu depindeam de bunici sau alte posibile variante pt luat de la scoala, supravegheat si teme.
eu una am fost foarte multumita, copilul se simtea bine la scoala, invatatoarele erau tinere si ok, mancarea idem.
copilul nu era defel stresat, mergea cu placere la scoala, povesteau in fiecare dimineata timp de 30-45 min ce mai facuse fiecare, erau ca o mare familie.
au participat la diferite concursuri (facultativ, bineinteles) si au avut rezultate foarte bune. clasa in general si istetul meu in particular
singurele 'lipsuri' erau la capitolul disciplina, desi din cate am mai citit eu pe ici-pe colo disciplina e o problema pt multi copii in clasa I...

in cls a 2-a a trebuit sa-l mutam la o alta scoala, care din pacate nu are clase in sistem step. imi pare inca rau pe undeva...
se descurca ok si acum, nu au fost nici un fel de probleme de adaptare de la un sistem la altul, are note bune si pare sa inteleaga usor ce se preda.
DAR are o groaza de teme pt acasa pe care le face cu mamaie (soacra-mea) careia ii sunt pe de-o parte recunoscatoare si pe de alta parte il amenint periodic ca il duc la afterschool "de maine" - asta se intampla de cate ori trebuie sa isi faca temele cu mine (in we, de ex) si el sta si pierde vremea refuzand, practic, sa scrie cata vreme nu stau proptita langa el, eventual amintindu-i de cate ori ii fuge gandul la altele ca acum tre sa faca lectii...
si cum rabdarea mea e extra-scurta...

una peste alta, daca as avea de ales, as alege cu okii inchisi step-by-step, macar timpul de dupa ora 4 e TIMP LIBER pt toti, nu ai griji cu temele, nu bombani soacra ca e prea permisiva...
daca mai ai intrebari la care pot sa-ti raspund, pune-le si sper sa le vad la timp


Mergi la inceput