Juniori de iunie-iulie 2003 (2)

Juniori de iunie-iulie 2003 (2) | Autor: Andra_

Link direct la acest mesaj

Buna fetele,

cum n-am somn dupa ce am hranit bebelusul, am aruncat un ochi pe-aici si m-am gindit sa incep subiectul toamnei 2007, continuarea de aici.

02 iunie Selina si mami AdynaB
07 iunie Vanessa si mami Renisor
10 iunie David si mami Amarantina + Irena (10 septembrie 2006)
13 iunie Denisa si mami Calina73 + fetita???
13 iunie Vlad si mami Martta + Alexia Maria (8 august 2006)
13 iunie Tudor Mihai si mami Anamaria + Bogdan (4 iulie 2000)
14 iunie Ruth si mami Lya + Eric Marcus (2 iulie 2006)
14 iunie Alex Victor si mami Marox + Julia (29 martie 2005)
16 iunie Daniel si mami Doinna + Zoe Nicole
18 iunie Flaviu si mami Pojogam
22 iunie Marius Cristian si mami Romana + Alin (25 iunie 2004) & Maria (21 septembrie 2005)
24 iunie Andi Tudor si mami Bobi
25 iunie Luca si mami Andra + Fred (7 mai 2007)
27 iunie Maria si mami Adi
27 iunie Stefania si mami Kehleyr + Sofia (17 iunie 2006)
02 iulie Maria si mami Cornelia + Stefan (4 mai 2005)
04 iulie Matei Andrei si mami Romana_74 + Luca (28 august 2005)
05 iulie Matei si mami Madishor + Ana (25 august 2000)
07 iulie Maya Alexia si mami Carmenutza
08 iulie David si mami Bibi + Ianis (14 august 2006)
08 iulie Tudor Stefan si mami Crisotexa + Rares Cristian (24 decembrie 2006)
08 iulie Teodora si mami Nicol74
10 iulie Alexandra si mami Amik
13 iulie Stefan si mami Cgaby cu
18 iulie Taisia Eliana si mami Gio + Eva Victoria (23 ianuarie 2007)
19 iulie Razvan Petru mami Magdone
19 iulie Calin si mami Maadi
21 iulie Alexandra Maria si mami Alinuta + Anna Issabel (7 mai 2007)
21 iulie Alex si mami Nma + Andra (9 august 2007)
24 iulie Jasmina si mami Adinag
25 iulie Emma Maria si mami Claudya
28 iulie Tiberiu si mami Bychi + Theodor Matei (1 octombrie 2006)
28 iulie Maria Ianina si mami Madic
29 iulie Mara si mami Ama (Pufulet) + Sofia (12 august 2005)
29 iulie Maria Catalina si mami Ioana Sora
30 iulie Irina si mami Aditzu
31 iulie Alexandru Eduard si mami Magda

Mai fetelor ma uit asa la lista noastra si vad ca nu mai avem "decit" o graviduta....pe finalul de an nu se mai inscrie nimeni, macar acum, dupa concedii ?

Romana - esti super-tare: adica dupa ce ca ai grija de 3 copii mici, gatesti zilnic sau aproape, acum tot tu iti iei si carnetul!!! jos palaria! Despre prima saptamina de gradi nu pot decit sa spun ca Luca n-a fost decit luni, apoi a stat cu mine, Fred si mama acasa, spre multumirea lui. A fost haios si ne-am jucat cu jucariile achizitionate prin concediu, ieri l-am dus la mare unde va ramine pina joi cu bunicii, asadar daca analizele ies ok, vineri va ateriza si el la gradi. Altceva: vazui intr-o seara la jurnalul tvr un material despre optionalul de la gradinit lor zis fastrackids, bag de seama ca e fr. fancy si cica ii invata sa devina lideri, bine ca l-am inscris si eu pe Luca, sa fiu sigura ca o sa am casa plina de sefi (eu - din nastere, sotul - de la munca, Luca - de la curs, bag de seama ca bietul Fred va trebui sa faca toata treaba )

Aditzu - bravos doamna soferita, cred ca la urmatoarea intilnire chiar ca o sa bea toata lumea limonada

Dana - felicitari Sofiei plimbarete!

Fred s-a intors ptr prima data ieri, fix la 4 luni...mai e mult pina departe si totusi ce redepe trece timpul, cam asta e dilema mea lately, oscilez intre momentele in care spal biberoane si ma apuca disperarea cind ma gindesc cite mai am de spalat pina ajunge si el ca Luca acum, si cele in care realizez ca parca ieri aveam burtoiul ala imens si mi se parea ca nu mai nasc odata - vorba lui Bobi "sint confuza...sau poate nu"

Madic, Pojo, Amik, Magda, Bychi, Ioana - mai traiti?


Cum amatoare de intilnire vaz ca nu-s, afar' de mine si Gio, Gaby si Romana, va mai las inca 2 saptamini, dar dupa aia ne intilnim musai, chiar daca o sa fiu singura, ne-am inteles ?

pup u,
Andra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

LA MULTI ANI MARIILOR, multa sananatate si sa ne traiti! La multi ani si soacrei mele, sa ii dea Dumnezeu muuulta sananatate si ani multi alaturi de noi! Te pupam mama!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

romana_74 , multumesc pt urari de sf maria! eu m-am serbat ieri la serviciu, cu colegii, pe motiv ca in 2 august (ziua de naster) erau foarte multi in concediu si am amanat... speram sa uite, dar mai rar uita omu' o ocazie de petrecere in timpul serviciului, asa ca desi nu prea aveam mare chef de asta, am facut in graba cumparaturi si pregatiri; am primit un superb buchet de trandafiri rosii si ceva laude pt talentele 'bucataricesti' (pe care in cea mai mare parte a timpului le tin ascunse (le conserv ) asa ca s-a meritat

in rest, joi seara am avut programare la medic pt o colposcopie, ca sa vedem cum arata o rana mai veche pe col si sa hotaram ce tratament urma sa ii aplicam (in afara de neglijare totala ). e drept ca m-a costat 100 de lei, dar a meritat, avea o camera si vedeam totul pe monitor. mi-a aratat minunea de rana, care arata de-a dreptul ingrozitor, si dupa ce a studiat el pe toate partile mi-a zis calm ca nu pare sa aiba nici o modificare suspecta, asa ca a cerut imediat asistentei sa-i dea solutiile pt cauterizare.
sincer, eu ma asteptam sa fac analiza si sa aflu ce tratament voi face data viitoare, nu atunci, pe loc... as fi luat-o repede la picior da' nu prea se putea, asa ca peste vreo 10 min am iesit de acolo gata cauterizata...
acum ma asteapta 3 luni de tratamente si sper ca pe la craciun, asa, sa scap total de pb asta!

marti avem sedinta cu parintii la scoala la bogdan, tocmai cand eu trebuie sa particip la o sedinta la buc, la minister; nu cred ca voi ajunge la 5, la sedinta, sper sa reuseasca taica-sau, daca nu trimitem bunicii... ma oftica pt ca as fi vrut sa o cunosc si eu pe invatatoare...

pe tudor il ducem la gradi tot din 17 sept, cand incepe scoala. saptamana viitoare tre sa vad cum aranjez cu analizele, sincer nu prea am chef sa duc copilu la intepat, om vedea ce si cum...

aditzu - felicitari pt carnet! sa conduci cu bine pe soselele patriei!
chiar ca ati avut o vara plina de maxi + mini vacante... m-am uitat la poze, cea cu irina si bunica la sinaia - par aceeasi persoana, modificata pe calculator cu 50 de ani in plus !

romana - chiar ma gandeam la tine, socoteam eu ca pe-acum face maria 2 ani si incepi o noua etapa, de 3x mamica, femeie de cariera si soferitza! (tinem pumnii ) daca spui ca nici sotul tau nu conduce, este chiar o necesitate pt fam voastra! eu nu stiu cum m-as descurca fara masina, zau!

dana - felicitari pt primii pasi ai sofiei... chiar ca asa imi dau seama cum trece timpul
tudor recunoaste si el cateva litere (T de la tudor, B de la bogdan, A de la anca, samd...)

_
ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000) si

Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

La multi ani Anamaria!

La multi ani si pentru fetitele Maria!


Andra: Da... dupa trei copii facuti si crecuti pina la virsta asta , gatit, scoala de soferi, acum trebuie sa-mi recistig increderea in fortele mele "intelectuale" ca am senzatia ca la servici nu mai stiu sa fac nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

La multi ani Mariute mici si mari!

Aditzu, felicitari pt. carnet!

Gabi, felicitari pt. casa noua! Sa fiti fericiti in ea!

Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

DRagele mele,

In primul rand "Sa traiasca Mariile!!!!!".

Vacanta noastra a fost super. La bunici am stat 2 luni, timp in care am mai evadat in excursii de 2-3 zile. Am ajuns sa vizitam si Sibiul care mi-a placut tare mult si unde am nimerit un concert cu Goran Bregovici... Apoi am fost 1 saptamana la mare (numai cu Tudor ) si 3 zile in Delta (si cu Rares). Oricum abia asteptam gradinitza, ca tare-i greu cu 2 copii.... Esti in priza 16 ore din 24.... Fetele stiu de ce .

Tin sa va anunt ca am doi copii cum nu se poate mai diferiti: unul alb, grasut si voios si unul negru, slabut si morocanos (nu tot timpul )...

Marta, parca il auzeam pe Petru ca e inchis hotelul Balvanios, ca l-au cumparat unii care il renoveaza. Ar fi bine sa verifici.

Aditzu, felicitari pentru carnet.
Romana, bafta la examen!

Ma bag si io la intalneala insa as prefera sa fie dupa 17 septembrie, sa inceapa si Tudor gradinitza.

Gio si Andra, am luat de la TCM-ul de pe splai sac de dormit subtire din bumbac, foarte fain. Vad ca Rares doarme foarte bine in el (desi nu as fi crezut ca se tot foieste de pe o parte pe alta). Si pretul e bun 33 lei (merge pana la 104 cm).

Tare mi-era dor de voi.

Pupa Crisa

PS. Cornelia si Amalia, o sa pun pe net (sper ca in viata asta) pozele de la mare. Rabdare....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Buna feteleeeeeeee,

In primul rand La multi ani pt toate Mariutele!!!! Sa fiti frumoase si sanatoase!!!!

Eu nu prea mai aveam de gand sa scriu o perioada pe dc dar nu m-am putut abtine sa scriu la subiectul asta de care ma leaga atat de multe, mai ales ca ati mai animat atmosfera de pe aici.

Crisa, bine ai revenit! Ce mai face Petru? Se ridica in picioare? Merge de-a busilea? Cate kg are - hai da-ne pe spate!
Sac de dormit am luat - am gasit unele destepte care au fermoarul invers si copilul cand se mai desteapta nu are cum sa-l deschida. D'ala subtire de la TCM am de la Taisia. mersi de pont oricum.

Dana
, felicitari pt litere si pt mersul bblusei. Tu te intorci la munca?

Aditzu
, felicitari pt carnet!!! Apuca-te de condus acum repede ca daca lasi sa treaca timpul ajungi ca mine.

Andra
, si eu le astept pe fete sa ne intalnim, cand vor vrea ele (dar nu joia asta pls).
Fred al tau ce mai face in afara de intoarceri?? L-ai diversificat/mai astepti?
Tu cam pe cine vrei sa mai vezi gravi? Ca mai sunt putine mamici cu un singur plod si majoritatea declara sus si tare ca altul nu mai fac.

o curiozitate existentiala, se baga cineva la bb 3? Macar in vis? ma refer ma ales la mamicile cu 2 bucati de acelasi sex? Ati mai avea curaj (= nebunie), resurse, disponibilitate?

Romana
, multa bafta la munca. Nu cred ca am citit eu, Maria cu cine va ramane?

Gaby, ce se zice la casa noua? Sa va fie de bine!!!

Si noi am reinceput gradi de miercuri; e cam aiurea ca e o educatoare gravi si e deja in medical. I-au tot tinut locul mai multe persoane dar...e aiurea oricum, era titulara.
In rest ne tinem de karate, a fost randul lui taica-su sa mearga cu ea la o portie mare de ras.

Mi-e dor de fetele care nu mai scriu si nu le nominalizez ca stiu ele mai bine. Daca ne urmariti din umbra, macar la intalnire poate va aratati.

Va pup

Hai sa mai pun niste poze cu fetele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Buna fetele,

Gio - Fred afara de intors ride, ride mereu cu gura pina la urechi si cu chiote, e mai hlizit decit Luca cu siguranta, si e tare bun, copilul asta nu plinge decit putin inainte sa adoarma, in rest ne priveste, ride, isi baga miinile si jucariile in gura (inainte de concediu era inca in faza de miscari reflexe si dezordonate, cind ne-am intors am observat ca a trecut la cele intentionate si clare de ros pumnii, banui ca-i ies dintisorii, inca nu se vede nimic insa). De diversificat ma chinui de o saptamina cu cerealele seara, ptr ca de obicei adoarme dupa ce maninca intre 50 si 100 ml, asa ca nu prea am sanse sa-i tina de foame dimineata mai mult cum speram eu, adica sa nu se mai trezeasca decit dupa 6:30; exceptie aseara - 170 ml . Si in general maninca prost si putin, dupa ce in prima luna minca fr bine, intre timp n-a mai adaugat mare lucru, a renuntat treptat la masa 7-a si acum si la a 6-a, in schimb nu-si mareste cantitatea de lapte per masa, deci nu reusim cu nici un chip sa trecem de 800 ml lapte/zi, ba chiar are zile cind nici 700 nu bea . Dar el e vesel cum spuneam si nu pare afectat de strofocarile mele .
Tu de ce nu mai vroiai sa scrii pe dc?
Cit despre gravide...pai ar mai fi Bobi (ca stiu eu ca ar vrea ), Aditzu, Pojo si Madic (care insa se jura ca nu, dar never say never), Carmenutza sau Magdone, ca sa nu mai zic de Amik care sper eu ca va fi o mamica x2 cit de curind .
Cit despre nr.3, Bibi zicea ca dupa ce mai creste Ianis face si-o fata, asa ca o astept cu nerabdare ...in timp ce eu personal oscilez intre "nu-mi mai trebuie inca un terorist, mai ales ca al meu sot se pricepe sa faca doar baieti" (mai ales cind nu maninca Fred si ma intreb ce m-a mincat in fund sa-mi mai bat capul cu inca unul) si "mai fac unul, ca poate iese si-o fetita, si nu e asa greu, uite ce repede trece timpul etc." Eu nu sint categorica in nici un sens, dar totusi e putin probabil din motive de spatiu, bani si chef, mai ales daca-mi amintesc ce horror au fost lunile de stat acasa, nasterea si primele saptamini, brrr!!!

Crisa - bine ai revenit, mersic ptr info cu sacul de dormit, eu am vreo 2 primite de pe la cumnata, verisoara etc., dar marturisesc ca doar o data am culcat Fredul intr-unul, o sa mai incerc si daca pare ok, am sa-mi fac stoc si ptr dimensiuni mai mari. Acum sint pe pozitii oricum asteptind Baby expo, abia astept sa-l savurez, dupa ce ultima editie a trebuit s-o tratez asa superficial .

Oricum dupa excursia prin tari straine iar am venit oripilata de ce scump e in Romania: borcanase cu fructe nestle in supermarket de cartier in Austria erau 99 eurocenti, acelasi borcanas la Cora e 56.7 roni . De haine si alte accesorii nu mai zic...Insa ptr cel mic n-am luat mare lucru, in schimb lui Luca i-am achizitionat o intreaga garderoba de toamna, e fr. cool, si citeva jucarii super, printre care www.walmart.com/catalog/product.do?product_id=4872592" target="_blank">camionul Mack din Cars, pe care cu greu l-am dat jos din patul lui Luca si www.hasbro.com/playskool/mrpotatohead/default.cfm?page=browse&product_id=8574" target="_blank">Mr. Potato din Toy story, care e o jucarie super funny si care dezvolta abilitatile copilului.

Cornelia - ce mai faci? Ati inceput gradinita? Anul asta merge si Stefan?

pup u,
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

ANDRA- iti multumesc din suflet pentru poze! Ne-am razgandit... nu le mai facem pat etajat, ii facem si lui Luca pat normal. Are MAROX dreptate... am vorbit si cu parintii nostri si ne-au sfatuit acelasi lucru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

salutare, salutare!

daca m-ati pomenit, mi-a venit chef de scris.

sunt o mare puturoasa. cu P mare! de 3 luni nu mai am copil in grija. din mai-iunie alexandra schimba casele intr-o veselie. si-a petrecut toata vacanta la tara, putin la munte, si deloc acasa. bunicile fac cu schimbul si sunt foarte fericite.


andra, inca nu pot da vestea cea mare, desi speram ca s-a prins luna asta. dar corpul imi da alte semnale. nu abandonez, e doar prima luna de incercari!

noi am avut casa in amenajari, inca mai avem de cumparat/aranjat maruntisuri diverse, dar chef nu mai am deloc.

probabil ca sunt in starea de dinainte de concediu, caci, da, noi abia acum plecam la mare. si am niste emotii mari, pentru ca vroiam sa vin bronzata si se pare ca vemea nu tine cu noi. si acum ma oftic ca am ales bulgaria si nu alta destinatie, mai sigura din pdv meteorologic!



felicit si eu toate mariile si mariucile!

daca va intalniti in vreo dua saptamani, vin si eu! ne intoarcem pe 21.

va pup cu drag,ma duc sa fac lite si bagaje!muah!

Alexandra mare, Alexandra mica(10 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

andra, mor de ras citind ce ai scris. ca sa vezi ce-mi trece prin cap - pai ti-l dau pe al meu barbat ca se pricepe la facut fete

Mergi la inceput