Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 17

Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 17 | Autor: elyanne

Link direct la acest mesaj

Mamici si viitoare mamici de gemeni & trilpeti:
12345678910111213141516



Listuta gemenilor si pozele lor:

Ianuarie
04.01.2004 – Ioana Miruna & Luca Barbu – Corinaa (web)
08.01.2003 – Razvan & Serban – miruna2bebei (web)
18.01.2005 – Livia & Maya – Lorelai (web)
18.01.2006 – Allesia & Alexandru – laurababy
20.01.2003 – Lukas & Alexander – Tina75 (web)
28.01.2004 – Yann & Philip – Arturicii (web1, web2, web3, web4)

Februarie
01.02.2002 – Maria & Ioana – CameliaH (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=CameliaH" target="_blank">web)
01.02.2007 – Andrei & Stefan – LEVI (web)
08.02.2002 – Andrei Ioan & Andreea Maria – angi_gemeni (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=angi_gemeni" target="_blank">web)
12.02.2007 – Raluca Ioana & Andrei – monica_b (web)
16.02.2005 – Maia & Stefana – doublemom (web)
16.02.2006 – Victor & Dragos – lz_cecilia
28.02.2005 – Vlad & Oana – George si MonicaT

Martie
01.03.2007 – Elias & Simon – Anail (web)
03.03.2007 – Andrei & Mihai – Elyanne (web)
10.03.2002 – Isabella & Nicole – Janin (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Janin" target="_blank">web1)
16.03.2005 – Darian & Rares – ako
25.03.2004 – Mia & Lucas – Simov (Simona) (web)

Aprilie
03.04.2002 – Alexandros & Yannis – Theodora (web1, web2, www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Theodora" target="_blank">web3)
05.04.2006 – Matei & Luca – dandanella
11.04.2007 – Matteo & Luca – Raluk dobos
15.04.2003 – Daria & Catalin – Tamara (web1, web2)
17.04.2007 – Ana Maria & Monica – MadyEr
22.04.2006 – Cosmina & Medeea – alda
24.04.2007 – Daria & Irina – elen
27.04.2005 – Alexander Paul & Philip Christian – mariamunteanu

Mai
05.05.2007 – Cezar & Vlad - Lauracatu
13.05.2007 – Maia, Mara & Petra - msemcu (web)
26.05.2003 – Maria-Diana & Elena-Stefania – ione (web1, web2)
27.05.2006 – Natalia Viviana & Victor Andrin – corine_zuzu

Iunie
03.06.2006 – Gabriel & Ioan – Sheannamp (web)
13.06.2005 – Bianca Andreea & Rares Mihai – laura25 (web)
20.06.2005 – Stefan Gabriel & Tudor Mihai – isabelele2 (web)
20.06.2006 – Rares & Andrei & Ingrid – oanna3 (web)
20.06.2007 – Tudor & Roxana Sanziana – mano
26.06.2002 – Daria Rebeca & Robert Armin – Tamyra
29.06.2006 – Anita & Miriam – dalina2x2

Iulie
02.07.2006 - Rebeca & Roberta – gab_ (web)
06.07.2005 – Alexia & Victor – 17lory
07.07.2007 – Ryuji & Naoki - AYUMI (web)
12.07.2006 – Ana Teodora & Rares Gabriel – ainia (web)
15.07.1998 – Teodora si Maria – elenacristina
20.07.2005 – Catalin & Adrian – dia_b
22.07.2002 – Alexandra & Carina – cristinacsa (web)
25.07.2001 – Alexia-Rebeca & Anita-Riana – zulu (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=zulu" target="_blank">web1, web2)
28.07.2007 – Karina Maria & Iris Ioana – lachione
28.07.2007 – Petru & Stefan – first_carmen (www.dropshots.com/first_carmen#albums/Luna%20a%20doua" target="_blank">web)

August
02.08.2004 – Alexandra & Andrei – MichelleT (web)
05.08.2003 – Stefania & Daniel – simanoro (web1, www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">web2)
06.08.2007 – Daria & Tiberiu – thea_m (web)
09.08.2004 – Alesia & Ianis – maeda alesia
10.08.2003 – Mare & Sara – odaiana (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=odaiana" target="_blank">web)
17.08.2002 – Jonathan Alex & Ashley Constance & Matthew Jacob – Danadarla (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danadarla" target="_blank">web)
20.08.2004 – Eric & Filip – gweno (web)
20.08.2005 – Spiridon & Teodora – nanaoti (web)
26.08.2003 – Horia & Martin – mirupati (web1, web2, web3)
28.08.2006 – Oana Maria & Alexandru Octavia - Rhiannon

Septembrie
05.09.1999 – Luca & Matei – Oana (lucamatei)
12.09.2007 – Mihai-Stefan & Gabriel-Tudor – ghizi
15.09.2005 – Darius & Caius – adaca (web)
20.09.2005 – Luca & Matei – marica
23.09.2002 – Filip & Andrei – Amarena (Aurelia)
28.09.2003 – Craita & Crina – Mioara (Craita) (web)
28.09.2005 – Mihai & Gabriel – mireaf (web)

Octombrie
03.10.1995 – Denisa & Eduard – Podeau (Daniela) (web1, www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Podeanu" target="_blank">web2)
06.10.2006 – Fabian & Alexander – AdinaF (web)
12.10.2004 – Tudor-Serban & Vlad-Adrian – IRCal
16.10.2002 – Diana-Maria & Amalia-Ioana – Cosmi (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=cosmi" target="_blank">web1, web2)
18.10.2007 – Stefan & Robert – paulat
27.10.2006 – Pascal Andreas & Sophia Maria – kokorina
29.10.2004 – Alexia-Maria & Teodora-Andreea – ncristina (web)
29.10.2007 – Raul & Roberto – irina_stef

Noiembrie
03.11.2004 – Tudor-Andrei & Bianca-Cristina – Ad_riana (web)
05.11.2005 – Oliver & Felix – Pelatia
12.11.2004 – Dennis & Daria – didutza (web)
19.11.2007 - Elena Sabina & Ana Nicoleta - Pussi
22.11.1992 – Ioana & Iulia – anatolia
23.11.2006 – Alexia-Ioana & Daria-Maria - Flavia-Ioana (web)
28.11.2004 – Medeea & Matei – aurastanciu

Decembrie
02.12.2006 – Stephanie & Isabelle – mamaana (web)
06.12.2003 – Miriam & Ruth – 2girlsmum (Patricia) (web, web2)
09.12.2005 – Daniel Cornel & Eduard Mihai – TatianaG (web1, web2, web3, web4, web5, web6)
12.12.2003 – Irina & Vlad – monicamihaela
20.12.2004 – Victor & David – Meli



Viitoare mamici de gemeni:



DPN: .....12.2007 – adina2baby – &

DPN: 05.01.2008 – delfi – &

DPN: 06.01.2008 – alhassanvicky – &

DPN: 17.01.2008 – Ginger00 – &

DPN: 26.03.2008 – vera alina –

DPN: 27.04.2008 – eva-maria – &

DPN: 01.07.2008 - ema –



LINKURI UTILE: www.breastfeeding.com/helpme/helpme_images_twins.html" target="_blank">Pozitii de alaptat
www.youtube.com/watch?v=eneNvYqMg_o&feature=related" target="_blank">Se pot alapta si gemeni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by obliomov

Buna ziua mamici de mici! Am si eu doi puiuti care au facut 8 luni si ma confrunt cu o problema. Nu stiu cum sa fac sa le las o oarecare libertate de miscare intr-un tarc cumva dar nu din cele care se gasesc. Acelea mi se par mici pentru doi copii. Fetita se ridica deja in picioare si se deplaseaza de-a busilea oriunde, baiatul ...e mai grasan si se misca mai greu. Voi cum ati rezolvat problema asta fara sa inghesuiti copii si fara sa ii lasati deja pe jos?

Tatal fericit a unui baiat si fata/gemeni. Nu dau reteta!



Asa!
Obliomov, eu stau la garsoniera, asa ca am o singura camera pe care sotul a securizat-o complet pentru bebei (fire ascunse, prize acoperite, fara lucruri contondente sau care pot sa cada, fara bibelouri, televizorul fixat de perete ca sa nu cada), adica am inspectat fiecare coltisor al camerei si l-am modificat in asa fel incat sa nu implice nici un pericol.
Apoi, am pus portita speciala la usa, ca sa nu poata sa iasa din camera dar in acelasi timp sa las si usa mare deschisa ca sa ii aud.
In camera sunt cele 2 patuturi, canapeaua extensibial a noastra (ziua sta stransa), 2 fotolii si 2 taburete (foarte utile, au invatat sa faca oasi singuri intre ele si canapea).
In rest, jucarii, masuta de infasat, un www.miniblu.ro/produs.php?cod_categorie=43&cod_produs=554" target="_blank">walker foarte smecher (il recomand) si cam atat.
Inainte de a-i lasa liber i-am tinut intr-o piscina mare cu marginile din colace (de aceea de plastic). Diametrul de aproape 2m, cre. Acolo au invatat sa mearga tinandu-se de marginea ei, inconjurand-o dar nu le-a permis sa o ia de-a busilea.
Acum, daca ma intrebi ar fi trebuit sa ii las pe jos de mai demult, asa, poate ca ar fi mers singurei mai devreme decat o fac.
Oricum, piscina a fost foarte buna, i-a izolat, era pe covor si nu se loveau prea tare cand cadeau, nu aveai probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Si eu, ca Anna, am securizat casa si i-am lasat pe jos.
Noi mai avem patuturile facute la comanda, cu garduturile detasabile pe ambele parti. Asa ca le-am lipit pe laterala, am scos garduturile dintre patuturi si am obtinut un "tarc" de 1.20m/1.20.
Oricum, idee e ca poti sa mai pui vreo patura pe jos daca ti se pare ca e necesar, un vraf de jucarii in mijloc si lasa copii sa exploreze!

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

eu le-am lasat pe jos de la 6.5 luni in family room intr-o parte in care sunt numai jucarii de-ale lor si le-am pus piedici niste scaune-balansoar pe care le-am folosit pentru ele cat erau mici sa stea; acum trec pe langa piedici fara probleme, asa ca le scot; oricum urca scarile din family room in bucatarie si apoi sus in dormitoare; partea buna e ca nu incearca sa le coboare, incep sa ma strige cand vor sa coboare; mai nou le tin in camera lor unde am numai patuturile si jucarii; pot sta acolo chiar si o ora

eu ma confrunt cu alta problema: Isabelle se trezeste noaptea, se ridica in picioare in patut si plange; adoarme greu pe urma; nu vrea sa suga neaparat, iar asta noapte a stat treaza mai mult de o ora; ce pot face sa nu se mai trezeasca? Stephanie nu mai se trezeste de loc peste noapte... eu pe 6 decembrie incep munca... inca le mai alaptez seara si dimineata
Anna cum a fost cu intarcatul?? Eu sunt tare speriata de lucrul asta, mi-e mila de ele, le vad mici, mai ales pe Isabelle si nu-mi vine sa le intarc; si ma mai gandesc ca alti copii oricum nu mai fac...

Ana,
Stephanie si Isabelle (2 Dec 2006) si Tudor (12 Dec 96)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Mesaj de la Pussi : " Sunt internata de ieri, nu mai vin acasa, tensiune mare-luni fac cezariana!"


Numai bine tuturor si bebei mari, frumosi si sanatosi!



Andicu mami dewww.flickr.com/photos/9457501@N02/sets/72157600689970094/" target="_blank">Filip la 4 luni(27 iunie 2007)
Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

quote:
Originally posted by andicu

Mesaj de la Pussi : " Sunt internata de ieri, nu mai vin acasa, tensiune mare-luni fac cezariana!"


Numai bine tuturor si bebei mari, frumosi si sanatosi!



Andicu mami dewww.flickr.com/photos/9457501@N02/sets/72157600689970094/" target="_blank">Filip la 4 luni(27 iunie 2007)
Cum crestem noi




Pussi, iti tinem pumnii, sa va de Domnul sanatate si putere la toate 3! Te asteptam cu mesajul ca ai venit cu fetele acasasi sunteti bine toate.

andicu Multumim mult pt mesaj!

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Pussi, Domnul sa te ocroteasca pe tine si pe cele doua printese!
Tinem pumnii stransi, stransi!

Ana, a fost mult mai usor decat ma asteptam. pentru ca sugeau doar de doua ori (seara si dimineata), si foarte putin, dar des, noaptea, am inceput sa le dau in loc de san laptic seara. Au acceptat doar cu linguritza. Dupa care ii puneam in pat si le dadeam sa suga noaptea daca se trezeau. Dupa cateva nopti nu s-au mai trezit si asa nici nu au mai supt.
Ziua nu mi-au mai cerut, iar cand ii iau in brate, chiar si noaptea nu mai dau din gura ca si cum ar vrea sa suga.
Iti spun renuntarea a fost foarte usoara.
Mie mi-a fost putin greu, dpdv psihic, dar trece si asta. Mai ales ca ei sunt foarte lipiciosi, vin ma pupa, se pun la mine in brate.

Nu am avut nimic fizic (furia laptelui sau vreo angorjare, nodul), probabil ca nu mai se secreta asa de mult laptic oricum.

partea neplacuta (oarecum) e ca nu vor sa bea decat daca le dau cu linguritza. Refuza orice alt recipient (biberon, canuta, pai, etc).
E destul de complicat dar, macar, stiu ca isi beau lapticul.

Laura, super idee cu barile de la patut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gab___ spune:

bafta pussi sa faci o treaba buna, suntem mandre de tine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Pussi
Tine pumnii sa fie cat mai bine si mai usor.

andicu multumim pt. vesti... si te rugam sa ne tii la curent


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna fetelor!

suntem alaturi de tine Pusii! Multa bafta! Sa ai niste fete sanatoase papaciaose, sa te bucuri de fiecare clipa! Te asteptam cu vesti bune!

As vrea sa urez bun venit noilor mamici si viitoare mamici! De asemenea felicitari proaspetelor mamici!

Nu am mai reusit sa scriu de ceva vreme dar am citit tot ce s-a scris. Noi ne-am mutat din nou la Bucuresti cu fetele si am inceput si serviciul asa ca a fost o perioada destul de aglomerata si in acelasi timp destul de grea pentru toata lumea. Fetele stau acum acasa cu tati, s-au obisnuit cu noul mediu, insa au devenit foarte agitate. Incearca sa mearga de-a busilea si se arunca din fund pe burta in cateva secunde. Cand vad ca nu se pot misca se supara si trebuie sa le ridici din nou in fund si tot asa se repeta ciclul. Inca Moni ar vrea sa mearga in picioare, dar din cate am citi nu este prea recomandat premergatorul asa ca va trebui sa mai astepte. O alta problema ar fi ca de la un timp Ana se cam constipa. Ii dam suc de portocale, de struguri dar efectul nu este prea mare. Aveti idee ce as putea sa fac? Mentionez ca nu ii mai dau cereale, morcov fiert, banana.
In rest vorbesc toata ziua pe limba lor, mai ales Ana, dar vine si Moni din urma : da-da, ma-ma, ta-ta, ai-ai. Sunt niste scumpe si imi lipsesc foarte mult cand sunt la servici. Partea grea este ca si atunci cand sunt acasa nu am foarte mult timp pe cat as vrea eu pentru joaca pentru ca trebuie sa fac si restul treburilor : mancare, spalat, curatenie s.a.m.d. Oricum cand ma uit la ele cum se joaca uit de toate problemele.

Am si eu o rugaminte : am citi ca exista o carte in format electronic cu retete pentru bebei. O are cineva? Nu stiu ce sa le mai fac de mancare mai ales ca trebuie sa evit alimentele care constipa.

Va pupam pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mady adica tu te-ai intors la servici si fetele stau cu tata? [uau] SUPER! Sincerele mele felicitari curajosului tatic Ma plec in fata lui! Al meu barbat si acum, cand cei mici se descurca singurei, nu prea rezista sa stea cu ei mai mult de 30-60 min (doar cand dorm copii sta mai mult singur cu ei ).

Am patit si eu ca tine cu timpul liber pt copii si am invatat in timp sa ma organizez mai bine. Din experienta mea, iti pot recomanda urmatoarele: gateste mai mult in we. Fa 3-4 feluri de mancare sa ajunga macar pana miercuri inclusiv. Pentru fete presupun ca gatesti separat. Ca sa nu o faci in fiecare zi, fa la fel mai multe feluri si mai mult cantitativ si pune in cutii sau in pungutze in congelator, cat pentru o masa. Cand trebuie sa gatesti seara, alege sa faci ceva rapid, eventual care se pune la cuptor si nu trebuie mestecat/supravegheat indeaproape. Cu spalatul hainelor nu cred ca iti ia totusi mult timp, mai ales daca ai masina de spalat. Il poti invata pe tati cum se invarta butoanele si sa-l rogi pe el sa mai puna rufe la spalt cat dorm fetele. Vasele eu le spalam intr-o vreme dupa ce adormeam copii. Acum le spal cat se uita ei la desene sau se joaca cu tati. Oricum nu imi ia prea mult timp nici asta.
Jucariile punele in cutii (eu le arunci cu pumnul, claie peste gramada, ca oricum a doua zi sunt toate imprastiate la loc). Nici la hainutze nu stau sa aranjez prea mult. Cu aspiratorul trebuie dat mai des, dar curatenie mai serioasa tot in we fa.
Pupici si spor la toate!

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

Mergi la inceput