Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 13

Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 13 | Autor: elyanne

Link direct la acest mesaj

Mamici si viitoare mamici de gemeni & trilpeti:
123456789101112



Listuta gemenilor si pozele lor:

Ianuarie
04.01.2004 – Ioana Miruna & Luca Barbu – Corinaa (web)
08.01.2003 – Razvan & Serban – miruna2bebei (web)
18.01.2005 – Livia & Maya – Lorelai (web)
18.01.2006 – Allesia & Alexandru – laurababy
20.01.2003 – Lukas & Alexander – Tina75 (web)
28.01.2004 – Yann & Philip – Arturicii (web1, web2, web3, web4)

Februarie
01.02.2002 – Maria & Ioana – CameliaH (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=CameliaH" target="_blank">web)
01.02.2007 – Andrei & Stefan – LEVI (web)
08.02.2002 – Andrei Ioan & Andreea Maria – angi_gemeni (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=angi_gemeni" target="_blank">web)
12.02.2007 – Raluca Ioana & Andrei – monica_b (web)
16.02.2005 – Maia & Stefana – doublemom (web)
16.02.2006 – Victor & Dragos – lz_cecilia
28.02.2005 – Vlad & Oana – George si MonicaT

Martie
01.03.2007 – Elias & Simon – Anail (web)
03.03.2007 – Andrei & Mihai – Elyanne (web)
10.03.2002 – Isabella & Nicole – Janin (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Janin" target="_blank">web1)
16.03.2005 – Darian & Rares – ako
25.03.2004 – Mia & Lucas – Simov (Simona) (web)

Aprilie
03.04.2002 – Alexandros & Yannis – Theodora (web1, web2, www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Theodora" target="_blank">web3)
05.04.2006 – Matei & Luca – dandanella
11.04.2007 – Matteo & Luca – Raluk dobos
15.04.2003 – Daria & Catalin – Tamara (web1, web2)
17.04.2007 – Ana Maria & Monica – MadyEr
22.04.2006 – Cosmina & Medeea – alda
27.04.2005 – Alexander Paul & Philip Christian – mariamunteanu

Mai
05.05.2007 – Cezar & Vlad - Lauracatu
13.05.2007 – Maia, Mara & Petra - msemcu (web)
26.05.2003 – Maria-Diana & Elena-Stefania – ione (web1, web2)
27.05.2006 – Natalia Viviana & Victor Andrin – corine_zuzu

Iunie
03.06.2006 – Gabriel & Ioan – Sheannamp (web)
13.06.2005 – Bianca Andreea & Rares Mihai – laura25 (web)
20.06.2005 – Stefan Gabriel & Tudor Mihai – isabelele2 (web)
20.06.2006 – Rares & Andrei & Ingrid – oanna3 (web)
20.06.2007 – Tudor & Roxana Sanziana – mano
26.06.2002 – Daria Rebeca & Robert Armin – Tamyra
29.06.2006 – Anita & Miriam – dalina2x2

Iulie
02.07.2006 - Rebeca & Roberta – gab_ (web)
06.07.2005 – Alexia & Victor – 17lory
07.07.2007 – Ryuji & Naoki - AYUMI (web)
12.07.2006 – Ana Teodora & Rares Gabriel – ainia (web)
15.07.1998 – Teodora si Maria – elenacristina
20.07.2005 – Catalin & Adrian – dia_b
22.07.2002 – Alexandra & Carina – cristinacsa (web)
25.07.2001 – Alexia-Rebeca & Anita-Riana – zulu (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=zulu" target="_blank">web1, web2)
28.07.2007 – Carla & Iris – lachione

August
02.08.2004 – Alexandra & Andrei – MichelleT (web)
05.08.2003 – Stefania & Daniel – simanoro (web1, www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">web2)
06.08.2007 – Daria & Tiberiu – thea_m (web)
09.08.2004 – Alesia & Ianis – maeda alesia
10.08.2003 – Mare & Sara – odaiana (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=odaiana" target="_blank">web)
17.08.2002 – Jonathan Alex & Ashley Constance & Matthew Jacob – Danadarla (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danadarla" target="_blank">web)
20.08.2004 – Eric & Filip – gweno (web)
20.08.2005 – Spiridon & Teodora – nanaoti (web)
26.08.2003 – Horia & Martin – mirupati (web1, web2, web3)
28.08.2006 – Oana Maria & Alexandru Octavia - Rhiannon

Septembrie
05.09.1999 – Luca & Matei – Oana (lucamatei)
15.09.2005 – Darius & Caius – adaca (web)
20.09.2005 – Luca & Matei – marica
23.09.2002 – Filip & Andrei – Amarena (Aurelia)
28.09.2003 – Craita & Crina – Mioara (Craita) (web)
28.09.2005 – Mihai & Gabriel – mireaf (web)

Octombrie
03.10.1995 – Denisa & Eduard – Podeau (Daniela) (web1, www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Podeanu" target="_blank">web2)
06.10.2006 – Fabian & Alexander – AdinaF (web)
12.10.2004 – Tudor-Serban & Vlad-Adrian – IRCal
16.10.2002 – Diana-Maria & Amalia-Ioana – Cosmi (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=cosmi" target="_blank">web1, web2)
27.10.2006 – Pascal Andreas & Sophia Maria – kokorina
29.10.2004 – Alexia-Maria & Teodora-Andreea – ncristina (web)

Noiembrie
03.11.2004 – Tudor-Andrei & Bianca-Cristina – Ad_riana (web)
05.11.2005 – Oliver & Felix – Pelatia
12.11.2004 – Dennis & Daria – didutza (web)
22.11.1992 – Ioana & Iulia – anatolia
23.11.2006 – Alexia-Ioana & Daria-Maria - Flavia-Ioana (web)
28.11.2004 – Medeea & Matei – aurastanciu

Decembrie
02.12.2006 – Stephanie & Isabelle – mamaana (web)
06.12.2003 – Miriam & Ruth – 2girlsmum (Patricia) (web, web2)
09.12.2005 – Daniel Cornel & Eduard Mihai – TatianaG (web1, web2, web3, web4, web5, web6)
12.12.2003 – Irina & Vlad – monicamihaela
20.12.2004 – Victor & David – Meli



Viitoare mamici de gemeni:



DPN: 04.11.2007 – irina_stef –

DPN: 27.11.2007 – paulat – &

DPN: 13.12.2007 – Pussi – &

DPN: 06.01.2008 – alhassanvicky –



LINKURI UITLE: www.breastfeeding.com/helpme/helpme_images_twins.html" target="_blank">Pozitii de alaptat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Cecilia, ai 3 copii minunati! Sunt asa de frumosi! Imi plac teribil gemenii tai blonzi, cu zulufi . si fetita e dulce foc. Sa iti traiasca! Ma bucur ca te-am ajutat sa ne arati asa poze frumoase eu nu am auzit niciodata ca s-ar fi facut circumcizie la baieti in maternitate. Mi se pare o ineptie. Circumcizie inseamna taierea totala a preputului (se practica la evrei pe motive religioase.) Inseamna ca sotii, tati nostri ar trebui sa fie circumcisi .. ori nu prea e cazul!


Levi, in primele 2 luni de viata ale lui Rares habar n-aveam despre ce vorba cu decalotarea nici eu. Am auzit ceva pe la alte mamici si am inceput sa intreb si eu. Mama mea a avut doar fete, nu a stiut ce sa-mi zica, soacra'mea zicea ca nu-si aminteste... asa ca m-am apucat de cautat pe net. Ce am inteles eu: 99.99% baieti se nasc cu fimoza fiziologica, adica preputul (pielea care le acopera capul penisul) e lipita de penis, nu e retractabila ca la adulti. E insa loc suficient pt jetul de urina sa iasa. Pe masura ce copilul creste, pilicica aia se dezlipeste treptat, de la sine. Exista si cazuri de fimoza cand pielicica ramane lipita si jetul de urina nu mai poate iesi cum trebuie, copilul urineaza intrerupt, acuza dureri, usturimi, zona se infecteaza. Atunci trebuie intervenit si decalotat chirurgical. Dar cazurile astea sunt f. f. rare.
Acum ce poti face tu: cand ii speli, in caditza cu apa calda, tragi usor de pielica in sus, atat cat iti permite, fara sa fortezi. Astfel poti spala bine zona cu pricina, sa nu se adune mizerii, sa nu se irite/infecteze. Daca observi varful cuculetului mai rosu, inflamat, il poti spala cu ceai de galbenele (noi am patit cand am inceput diversificarea si era urina mai acida). E recomandat sa ajungi la decalotare chirurgicala doar daca observi clar ca pe bebe il deranjeaza: pange cand face pipi, urineaza cu jet intrerupt, are preputul inflamat, infectat. Mai sunt pediatri/medici de familie care sunt de parere ca ar trebui o decalotare manuala mai fortata, facuta treptat (cum a facut medicul copiilor Elyanei), care sa previna unele neplaceri. Adica tot ii dezlipeste fortat pielicica aia, numai ca nu toata deodata si nu cu bisturiul. Ziceam ca dupa parerea mea e o practica barbara pt ca de cele mai multe ori cuculetul sangereaza, pe copil il doare f. tare si il ustura la urinat in zilele urmatoare, pana se inchide rana. Si tot de cele mai multe ori, nu e nevoie de asa ceva, pt ca decalotarea se intampla de la sine, de la natura.

Hai ca iar m-am intins (barbatul meu ma intreaba ce roman scriu , ma cred Sadoveanu?!).
Uite aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=100125
un subiect pe tema asta deschid de Oana.

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Am o chestie care imi st ape creier de o bucata de vreme si vroiam sa va spun si voua. La locul de joaca unde merg zilnic shtrumphii vin de multe ori doi baietei gemeni, cam de 3 ani. Sunt intotdeauna insotiti de 2 adulti (2 bunici, o bnica si mama). Mie mi se par niste copii cuminti, mai linistiti decat altii de varsta lor. Am observat intai la bunici ca ii pocnesc, le cara palme (peste fund, peste fata), tipa la ei pt orice: ca au luat jucaria altui copil si ala a inceput sa planga, ca au aruncat nisipul prea sus, ca s-au dat prea repede jos depe topogan si au cazut in genunchi. Pentru lucruri pe care alti parinti/bunici nu le baga in seama sau isi dojenesc copii usor, ei primesc insulte, palme. Intai am crezut ca e o problema cu bunicii, dar int-o zi am vazut-o pe mama lor inhatan pe unul din baieti de o mana, ridicandu-l in aer si zgaltaindu-l bine pt ca pusese nisip pe papucii fratelui lui. Mie imi vine sa ii iau la bataie pe adultii astia, imi vine sa plang de mila bietilor copii. Am inceput sa-i urmaresc mai atent si vreau sa va zic ca niciodata nu i-am vazut sa rada in hohote (abia daca zambesc uneori), nu i-am vazut sa alerge, sa explodeze de fericire si de bucuria jocului, ca toti ceilalti copii din parc. Ma doare cand ii vad asa si ma rog ca nici un copil sa nu aiba o copilarie ca a lor.
Nu am vrut sa va intristez, dar va rog mult sa aveti mare grija cum va educati copii. De multe ori suntem prea obosite, prea stresate, prea nervoase,ne coplesesc prea multe poveri ...si nu ne mai putem controla. Si mie mi s-a intamplat sa scap de cateva ori cate o palma peste fund shtrumphilor si am regretat amernic in secunda doi,sau am tipat si eu aiurea la ei ... Dar ma rog sa ma ajute DD sa raman cu mintea intreaga indiferent de situatie, sa ii las sa fie mereu veseli, sa rada in hohote, sa se joace in voie, sa se bucure ca sunt copii...


Offf, mi-e dor de ei de ma topesc. Am vorbit aseara la telefon cu Rares("aooo! mama, tata, pa") si mi-a spus mama azi ca nu ne mai lasa, ca asnoapte s-a trezit de cateva ori si m-a strigat cu cu greu l-a linistit sa adoarma la loc.

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lz_cecilia spune:

Laura,Laura tu vorbesti de blonzi,dar tu ce stelutze ai acolo?Cu toate ca nu au acelasi sex,copiii tai seamana foarte bine,iar de voi ce sa mai zic: aratati ca niste copii(cu copii )...sunteti tare frumosi...Important e sa fim sanatosi!
Chestia cu decalotarea imi place fff mult...la inceput eram stresata,ca visam numa' putze decalotate...acuma nu ma mai stresez.Medicul lor de fam. de cate ori are ocazia le-o nenoroceste(putza ),asa ca evit sa mai comentez ceva..Vom vedea cum vor evolua "treburile". Ce usor era cu fetitzele...
pusici


http://s106.photobucket.com/albums/m250/puricoasa/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gab___ spune:

laura in privinta gemenilor din parc ai dreptate desi mie la inceput imi era f greu sa ma controlez acum e mai usor si mai bine.
cecilia sunt f frumosi gemenii si sara e o scumpete, ce sa zic sa va bucurati de toti 3. sunt asa frasi baietii, mie parca tot slaba mi se pare roberta, cred ca n-o sa scap niciodata de grija asta.mananca bine dar...nu se leaga nimic de ea.
ma mai streseaza si ai mei si apoi atat mai trebuie. nu stiu ce sa mai fac.
poate or trece si asta odata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Laura nici nu puteai sa faci desrierea mai bine (cu decalotarea)
Ai mei au sangerat atunci, la dr. (Mihai un pic mai mult, la Andrei abia s-a vazut un firicel de sange). Dar nu cine stie ce... nici pe pampers nu am vazut sange, cand i-am schimbat. Despre plans... au plan ieri dar nu stiu care a fost cauza... puta sau vaccinul.
Azi n-au mai comentat deloc.
Iar la baie i-am decalotat si eu usor si pare totul in regula, nu curge sange sau sa para iritat. Andrei era murdar (cred ca un fel de secretie). Le-am dat cu spray cu apa termala acolo... Sper sa fie ok.
Acu' despre decalotare parerile sunt impartite... Eu personal prefer sa-i decaloteze dr. dec cateva ori putin mai tare, decat sa ajung in jur de 2 ani cu ei la chirurg.
Tu spuneai ca fimoza se intalneste f.f. rar (cand trebuie intervenit si decalotat chirurgical)... Aici (din ce aud in jurul meu) te contrazic... multi baieti din gasca Elenei (din parc si din bloc) au ajuns la bisturiu pt. ca mamicile nu i-au decalotat (si probabil nici medicii pediatrii n-au dat importanta). Si a fost mai rau atunci, pt. ca deja erau maricei... faceau legatura ca durerea de acolo are legatura cu facut pipi... si mamicile se plangeau ca nu mai vor sa faca... ori nici asta nu e bine...
Deci io merg pe "mana" pediatrului... incerc sa-i decalotez seara la baita cat se poate (fara sa-i chinui) si ce nu rezolv eu, il las pe el sa rezolve.

Despre gemenii din parc... f. urat din partea parintilor, bunicilor... Doar sunt copii, se joaca... Daca asa procedeaza in parc, mi-e groaza sa ma gandesc ce le-or face acasa...
Si eu ii mai dau cate o palma la fund Elenei odata la cateva luni (cand ma enerveaza rau de tot, mai ales cand face mutre la mancare) Dar imi pare atat de rau dupa aia... ca o iau in brate si o rog sa ma ierte... poftim educatie... In majoritatea cazurilor o cer, nu-i dau voie sa face ceva ce-i place, ca sa stie ca-i pedepsita. Mult mai bine o "ating" asa, decat cu palma...


Despre noi... sunt singurica cu baietii, pana sambata. De azi dupa-amiaza... Mai greu e cu baita... dar ne-am descurcat in seara asta. I-am spalat pe rand, l-am infasat pe primul in prosop, apoi l-am spalat si pe al doilea... Apoi am trecut la imbracat, curatat nas, urechi, ochi etc. la manadoi odata... Apoi papa odata, cu biberoanele proptite pe perna... Si a functionat.
Acum fac nani. Ei adrom singurei, asa ca din pdv-ul asta nu-i fac griji... baia era grija mea.

si sa aveti o noapte buna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lz_cecilia spune:

Esti figura Gab,nu mi se par deloc slabe fetitzele,dimpotriva...dar nu mananca sau ce te nemultumeste?
Laura, sa sti ca sunt destui parinti care-si agreseaza copiii,eu nu sunt pro bataie, dar cate o palma parinteasca nu strica...
pusy

http://s106.photobucket.com/albums/m250/puricoasa/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gab___ spune:

pt alexia si victor . azi sa fie cea mai frumoasa zi pe care ati trait-o, si chipurile sa va fie inundate de fericire si bucurie iar inima de iubire!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Multumesc mamicilor pentru cat de multe invat de la ele. Pentru mine sunt utile atat sfaturile mamicilor de baietei cat si de fetite. Va citesc cu nesat, va admir minunatiile in poze si ma gandesc ca, in curand vom ajunge si noi sa ne tinem puiutii in brate.
Suntem bine, contractiile nedureroase au devenit mai dese, am inceput sa iau si Gynipral tb pe langa NoSPa si Usconsin, burtica vad ca a coborat mult, mi se pare ca nici nu a mai crescut ( sau a crescut in jos si nu vad prea bine), dar mami trateaza cu ei sa mai stea acolo macar 3 sapt. pana ne scoate d-na dr. cerclajul.
Pup mamicile, copilasii si gravidutele!

Teodora
33+ Tiberiu si Daria
Aniversare 2006

Burtici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gab___ spune:

elyanne felicitari ca ai reusit sa te descursi singura cu ei, cat despre decalotare eu zic ca va fi bine.
lz_cecilia fetele mananca dar mai ales la roberta se vede pe haine cat ii sunt largi. ieri cand s-au trezit au papat cate un bol de supica fiecare mai mare de 250 ml, dupa masa au papat un bol jumate de supa cate una si am pus si paine la ambele mese si seara cartofi scazuti. intre mese papam lapte si ceai si niste fructe.
in fine nu va mai stresez ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamyra spune:

Buna dragi mamici si burtici!
....am avut ceva ragaz si am purces la a va admira MINUNATIILE de copilasi...
gab ...frumoasa petrecere...si torturi cat despre printese ...sunt absolut MINUNATE
Cecilia...ce cosite frumoase...si ce frumoasa e Sara...da ai niste baietani ...de toata isprava. Tare-s dulci si frumosi Sa-ti traiasca si sa aveti doar bucurii.Sa stii ca nici al meu sot nu a vrut sa ma ajute cand a fost vorba sa-mi fac album....da noroc de fete ca mi-au venit in ajutor si cand am reusit ...ce mandra mai eram
Eliana ...ce mari am crescut...si ce trupa frumoasa
.....noi azi vrem sa plecam cu totii la munte(Campulung Mold.)la o matusa ...pentru prima data de cand avem masina iesim undeva ....am tot amanat iesirea dar se pare ca a sosit si timpul ei....
....acum copii sunt mari si e mult mai usor ,ai cu cine te intelege si chiar te ajuta ....dar sa stiti ca dupa ce treci pragul de 3 anisori se vede mult schimbarea...
Eu nu va doresc decat sa aveti rabdarea si puterea necesara ......intodeauna m-am ghidat dupa o vorba din batrani : "Dumnezeu da doar celui ce poate duce"
Nu stiu ce m-a apucat dar eu sunt extrem de multumita si FERICITA de ceea ce am...lucru pe care vi-l doresc si voua...
Laura ...cred ca-ti este greu cu copii departe de tine ....dar pentru ei este un lucru minunat!
Cat despre abuzul fizic ,emotional... NU cred ca ar trebui TOLERATE....De multe ori tine si de noi, ca cetateni de rand , care vedem , aratam cu degetul , condamnam ....dar de facut....
Va pup si sa aveti un we minunat!


mamy de gemeny : ROBERT ARMIN SI DARIA REBECA
http://new.photos.yahoo.com/tamyrarotaru/album/576460762404766830

Mergi la inceput