Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 13

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Cecilia bine ai venit si sa-ti traiasca minunatiile! Frumosi copii ai! Ma bucur sa vad ca se ingroasa gasca de mamici cu trei copii(o pereche de gemeni si inca unul)!
thea_m iti doresc chiar mai mult de 3 saptamani! Ai grija multa!
Eliana nici eu nu am avut habar ca e asa micuta cretulina ta! Cat despre decalotare, eu am incercat sa-i rezolv fimoza laui Andrei de cand era mic, tragand de pielicica(era fff stransa) si reusisem ceva, apoi o perioada nu am mai decalotat si...s-a lipit la loc. Pe la aproape 2 ani am fost la doctor si i-a dezlipit pielicica, da' nu cu bisturiul, parca cu o pensa, si intr-adevar, avea si el o chestie albicioasa sub pielicica(mi s-a spus ca-i normal). Mai, da' ce-a mai plans, saracutul, nici pipilica nu mai putea face apoi de usturime....La Rares nu cred ca-i cazul, el are din nastere pielicica lipita, intr-adevar, insa nu pe toata circumferinta cucutului si muuuult mai jos. Lui o sa i se desfaca de la sine pe masura ce va creste...Tu ai grija sa nu uiti sa ii decalotezi mai mereu, sa nu faci ca mine si sa li se lipeasca la locSi , apropo, esti o descurcareata daca poti tu sa le faci baita singura!!!!!Ei, multe am facut si eu, insa baie la gemeni singura, nu am putut!
Oti va pup dulce! Nu stiu de ce, insa eu am crezut ca sunteti la mare....asteptam sa ne povestesti cum a fost si sa pui si poze! Sa aveti timp frumos si sa va relaxati si sa va incarcati bateriile pt inca un an!
Laura cand era Andrei mic stateam cu socrii( 5 ani de zile am locuit cu socrii) Sunt trei ani fara copii si 2 ani (varsta lui Andrei cand s-au mutat). Deci 5 ani! Ajunsesem intr-un asa hal de stres, incat ma enervam daca vedeam o furculita pusa cu capul in jos in cutia de tacamuri sau daca vedeam o lamela de la jaluzelele orizontale intoarsa invers(nu era in aceeasi directie ca celelalte!) Cand am fost gravida eram stresata, cand alaptam la fel...Andrei...sigur ca era si el agitat: nu dormea noptile, plangea mereu, ieseam afara iar el nu mai voia sa mergem in casa(bine, asta cred ca toti copiii o practica). Si toate astea nu erau din cauza lui, erau din cauza mea!!!! Ce crezi ca faceam? Imi pierdusem rabdarea, eu, un pedagog care lucram cu copiii nu aveam rabdare cu propriul meu copil! Asa ca palmele la fund au inceput sa curga. A, si mai e un factor f important: Andrei nu a vorbit pana la 2 ani jumatate! Spunea doar mama, tata, pipi, papa si pa. Mama imi spunea ca eu am vorbit la 3 ani , sa nu-mi fac griji, ca atata timp cat copilul intelege ce-i spui nu trebuie sa-mi fac probleme! Insa nu apucam sa ies bine din casa si (acolo la bloc erau muuulti copii mici si deci multe comparatii de facut, nu?) incepea cutare: Mai, Lavinia, da' la un logoped l-ai dus? sau Aoleu, pai fata mea deja face propozitii si nu are decat un an jumatate! si muuulte, muuulte....Eu ,in sufletul meu, stiam ca nu trebuie sa imi fac griji, insa ma tot sfredeleau comentariile celor din jur si eram tot mai nervoasa!!!Acum sa nu-ti inchipui ca eram tot timpul asa, insa am pierdut timp pretios cu aceste probleme (cu socrii ,cu vecinii...) si am pierdut din vedere ce era mai important:COPILUL MEU!
Cand avea Andrei 3 ani si jumatate am fost la mare. La intoarcere, am poposit in Bucuresti cateva zile la matusa lui Cristi. Nu mai stiu ce a facut Andrei, mi se pare ca a varsat putin suc pe covor(eu nici macar nu vazusem!) si Ce crezi ca a facut mititelul? S-a bagat in spatele fotoliului, ca un caine!!! stia ca urmeaza cearta, nu ? plus palma la fund, nu? Si matusa-mea zice: "Lavinia , mie nu-mi place comportamentul lui Andrei! Ceva nu-i in regula de a reactionat asa! Lui ii e frica de tine!" Ei, Laura, acela a fost momentul in care mi s-au deschis ochii. Am realizat in acea clipa cat de mult am gresit si cat timp am pierdut ! Cu ochii la Andrei care se ghemuise ca un caine batut(cu toate ca eu nu-i facusem nimic, nici macar gura nu o deschisesem) am realizat ca am cultivat in copilul meu frica, in loc de dragoste! Ma bucur ca m-am trezit , acum eu vorbesc cu copilul meu ori de cate ori se iveste vreo problema, caut sa aflu mai intai gandurile lui, dorintele lui, temerile lui si in functie de ele ma ghidez si realizez ceea ce mi-am propus! De aceea Andrei e un copil cuminte si ascultator si intelegator. Am ramas uimiti intr-o seara cand ne povestea ceva ce se intamplase cand avea el vreo 2-3 anisori(nici noi nu mai tineam minte!) si acum, uitandu-ma in urma, realizez cat de rea am putut sa fiu!!!
Sa stiti ca eu povestesc intamplarea cu ascunsul dupa fotoliu ori de cate ori am ocazia sa indrept (ma rog, sa ajut la indreptarea si altor comportamente deviate asa cum a fost al meu si pentru care imi fac un infinit de reprosuri, insa pe de o parte ma bucur ca nu a fost prea tarziu. Stiu ca vor veni clipe grele cu gemenii, ca pana pe la vreo 3-4 ani voi avea de furca, insa sper din tot sufletul sa fiu puternica !
Asa ca ,fetelor, nu faceti ca mine, si sa siti ca, asa cum spunea un psiholog la o emisiune, "copiii sunt victimele parintilor", nu exista copii cu probleme, exista parinti cu probleme care au sadit in acestia greseli ale comportamentului lor.
Va pup!

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lz_cecilia spune:

Lavinia,esti o dulce si jumatate...jos palaria in fata ta...ai perfecta dreptate(mai,ca m-a regasit si eu in cateva chestii..); de mult ori nu copii au probleme,ci noi..corect.
Tamyra,sa stii ca nu i-am zis sotului meu ca am postat poze si cu el.....ca-i tare gingash...
Gabriela,baietii mei nu beau lapte decat seara,in schimb Sara vrea toata ziua(dar eu nu-i dau.."cacautza").noi avem o masa la micu dejun(oua,gris,mamaliga,etc),la pranz supa +felul2,iar seara cereale,taietei cu branza...ceva usurel oricum. Poate ca le-ai cumparat haine pt. 2 ani (ca ti se par largi).
Noi vrem sa plecam la mare cu ei,dar intr-un loc linistit,ce ziceti de 2 MAI,ati fost careva?Va ROG MULT NISTE SFATURI!
Pusici multi la toate burticile si la toti bb_ii..

http://s106.photobucket.com/albums/m250/puricoasa/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alhassanvicky spune:

salut mamici si burtici

sunt si eu viitoare mamica de gemeni si va citesc de ceva vreme, dar m-am hotarta mai greu sa va scriu si sa va intreb daca ma primiti si pe mine in clubul vostru.

mai am o fetita de 14 luni..si recunosc ca prima reactie, cand am aflat ca sunt gemeni, a fost teama, dar de cand am tot citit ce spun mamicile despre puiutii dulci nu mai pot de nerabdare sa ii strang in brate. o sa vad eu cum ma descurc..desi sunt absolut singura, pe meleaguri straine

va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

alhassanvicky bine ai venit si sarcina usara! Cum sa nu te primim
Cred ca majoritatea am reactionat ca si tine cand am aflat ca sunt gemeni in burtik... eu cel putin nu m-am obisnuit cu ideea prea repede. Ma bucuram, dar totodata imi era teama... Si uite ca nu e atat de greu.
Si eu mai am o fetita, de 2 ani si 8 luni. Avea 2 ani si 4 luni cand s-au nascut bb-ii.

ainia sa stii ca si eu ma suprind cand imi vars nervii pe mandra din cauza soacrei... se intampla rar, dar se intampla... Bine ca ti-ai dat seama la timp s iai indreptat lucrurile





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

tamyra drum bun si distractie placuta la munte!

Lavinia iti multumim ca ne-ai impartasit din experienta ta si intamplarile prin care ati trecut! E bun de bagat la cap!

Cecilia, eu nu am fost niciodata la 2 Mai. Nu stiu ce sa-ti spun.

vicky bun venit! Felicitari pentru sarcina! Sa fii sanatoasa si sa decurga totul fara nici un incident. Sa iti traisca si domnisoara . O sa fie "sora mai mare", care o sa te ajute la cresterea si educarea gemenilor. Nimeni nu iti poate promite ca o sa fie usor, dat cred ca oricare dintre noi iti putem garanta ca sa o sa fie tare, tare frumos. Eu mereu ziceam cand ma caina lumea pe strada ca e greu cu 2 deodata ca e prea frumos ca sa mai conteze asta. Si aproape toti se uitau la mine ca la una cazuta in cap . Dar te asteapta multe clipe minunate, ca asta: www.dropshots.com/day.php?userid=110373&cdate=20070706&ctime=182009" target="_blank"> dragalasenii .
Filmuletul mi l-a trimis azi sora mea si l-am vazut de zeci de ori si am ochii plini de lacrimi. Mi-e dor de ei de nu mai pot.


Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lz_cecilia spune:

Vicky felicitari pentru sarcina si capul sus pentru ca merita.Nu ne-ai spus cate sapt. ai?Eu mi-am dorit dintotdeauna gemeni,iar cine ma cunoaste stie ca vroiam 3 copii...asa ca Dumnezeu mi-a dat tot ce mi-am dorit.Sa fi convinsa ca nu primesc gemeni, numai femeile binecuvantate,deci...Imi place cand pe strada se mai uita cate una la mine si imi "plange de mila",0ca sunt oropsita,batuta de soarta,etc...iar eu le raspund ca sunt binecuvantata .(nu sunt vreo ciudata ce apartin vreunui cult SF...)
Laura am vazut filmuletzu'..imi venea sa-i tzuck si eu...m-am prins mai greu,dar copilashii sunt plecati la bunici,nu-i asa?
Ce mai fac copilashii vostri?dar burticile?
Noapte buna la toti!

http://s106.photobucket.com/albums/m250/puricoasa/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elen spune:

Anna - help cu o info!

cred ca din cauza obsesiei pe care am facut-o legat de nastere, nu prea am mai dormit si eu stiu ce pisici s-a mai petrecut ca de 2 zile laptic mai putin in sanul stang (se vedea diferenta intre cei doi sani destul de pronuntat) si in seara asta, laptic zero la stangul

oare se remediaza acest lucru daca revin cu picioarele pe pamant?
s-a mai intamplat cuiva sa ii revina?

va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Bine v-am gasit!
De-abia acum am reusit sa termin de citit din urma!
Noi am fost plecati la tara o saptamana!
Sunt atatea de spus ca nici nu stiu cu ce sa incep!
A fost minunat! Si eu si baietii ne-am bucurat din plin si sper sa plecam inapoi cat de curand!
Gabriel merge din ce in ce mai bine (tinut de manute), Ioan e auto-didact si nu vrea sa mearga decat daca se sprijina el de tarc!
Incepem sa ne prindem cum e cu ridicatul in funduletz singurii (desi, tot timpul e cineva langa noi sa ne ajute)!
Am stat in iarba la soare, ne-am invartit prin toata casa bunicii, am invatat de la ea cum sa ii dam manuta cand ne cere si am ras foarte mult impreuna!
Pentru mine a fost extrem de relaxant chiar daca DC mi-a lipsit!

Am vazut toate progresele si pozele voastre, m-au emotionat foarte mult si ma simt onorata sa fiu alaturi de voi cu ai mei gemenasi vitejei!

Bine ati venit Cecilia si Vicky!

Elen, nu iti mai face procese de constiinta! Asculta o mamica de prematuri mici-mici, minunatii nostri copilasi se nasc atunci cand trebuie sa se nasca si nu cand am vrea noi sa o faca! poti spune ca e fatalism dar eu nu am sa uit toata viata cum stateam cumintica in pat si, ca din senin, Gabi a dat cu piciorusul asa de puternic incat imediat s-a rupt apa!
o sa spui ca in cazul tau a fost decizia medicului! Ei bine, si medicii au o Autoritate Suprema deasupra lor care ia hotararile!
In ceea ce priveste lapticul, pune-i sa suga cat mai des la sanul respectiv sau mulge-te la 2-3 ore din el, cam 10-20 minute (daca ele nu sug), initial nu o sa iasa mare lucru, nu-i nimic tu persevereaza!
Daca te gandesti ca starea ta psihica iti afecteaza secretia lactata apoi asa o sa fie! Nu subestima puterea de auto-sugestie!
Mai bine gandeste-te ca ai alaptat pana acum (si sunt 2-3 luni nu?) asa ca sigur vei avea si de aici inainte!
Eu te sustin in continuare si te felicit din toata inima!

Laura, ce sa zic! M-as repeta! Doar ca iti urez din tot sufletul sa ii poti pupa cat mai repede pe amandoi! Si te rog sa o faci si din partea mea!


Elyanne, Luminita, cand Doamne iarta-ma a trecut timpul?




PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alhassanvicky spune:

multumesc mult de tot pentru primire si pentru incurajari

lz_cecilia exact asta am zis si eu in final. in fond si la urma urmelor sunt un dar nesperat. intodeauna am intors si eu capul cu admiratie cand am vazut gemeni, dar niciodata nu am visat macar sa am si eu, pentru ca nu am gemeni in familie sub nici o forma. asa ca..intr-adevar dupa jumatatea de ora de soc, asa-zis, am zis cu Dumnezeu inainte si inseamna ca Dumnezeu m-a considerat speciala si mi-a dat un asemenea cadou, tinand cont si de faptul ca sunt MAAAREE iubitoare de copii. ideea e ca sunt super singura. adica nici macar sotul nu ma ajuta la capitolul asta. o bona nu-mi vine sa iau ca aici treaba asta o fac indiencele, ceea ce e echivalent cu tigancile noastre, ..si zau ca n-as lasa copii pe mana lor.

fetele care aveti copii un pic mai maricei decat gemenii, cum au reactionat ei la venirea gemenilor? nu sunt gelosi? Elisaa, domnisoara mea e geloasa tare, daca ma vede ca tin alt copil in brate se urca si ea la mine in brate si incepe sa-l bata pe celalalt. e o zapacita in totalitate dar n-as putea trai fara ea nici o zi.

eu sunt abia in saptamana 13.. adica exact 13 si 6 zile..observ ca sunt ultima . acum o saptamana , la ecografie mi-a spus doctora ca sigur sunt de sex diferit, dar eu cred ca totusi e mult prea devreme sa stie asa ceva. voi ce credeti. oricum doctorii pe aici sunt super tampiti..o sa va povestesc eu ce si cum..

va pupic pe toate si pe totiiii puiutii

vicky 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

salutiiiiiiiiii...toata casa e vraiste, cu praf si mizerie, dar dormitorul e pus in odina, PC-ul pe noptiera..asa ca pot sa stau pe .Incarc sa fiu cat se poate de distanta fata de tot ce se intampla in casa si sa nu ating nimic...sa faca cine ce vrea Am o presiune in zona inghinala de ieri...n-am sunat inca dr. am luat doar No-spa! si nu gasesc gravibinon..mi s-a spus in farmacie ca nu se mai importa!

cecilia, vichy bun venit!

elen cu lapticul nu stiu sa te ajut, dar sincer eu una as vrea sa nasc la 36 de sapt. cu cezariana! 1. ca mi-e frica de nasterea prematura si 36 de sapt. e foarte aproape de 37. Fetele deja e clar ca rezista singure! 2. vreau cezariana : e sarcina dupa 4 ani de lupte si nu vreau sa le traumatizez si sa le suspun vreunui risc; Mara e in placenta previa care vad ca nu se mai ridica; nu mi-e frica de operatie..am facut si laparoscopia ..si 2 punctii asa ca cam stiu ce ma asteapta!

lz_ceciliaimi place ff mult ce i-ai scris lui Vichy ai mare dreptate!
tamyra concediu placut!
lavinia si eu bag la tartacuta faza cu Andrei ...vreu sa fie calma cu fetele mele, de felul meu sunt, dar mi-e frica de schimbarea din viata mea! De 11 ani stau fara parinti, de 7 doar cu sotul..asa ca fac doar ce vreau si cand vreau. Cand se nasc fetele vine mama mea..cred c-o sa stea doar cat e nevoie...pana ma descurc eu singura!
Sheannampdeci si voi ati fost plecati ! Foarte bine!



PUSSI 17+ MARA ELENA & ANA NICOLETA

Cum creste Burtica Roz

Poze Cu Titutile

Mergi la inceput