Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 17

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gab___ spune:

MADY am eu carticica, dar nu ma gatit din ea niciodata doar am citit-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanaoti spune:

SIMINNA
sper din tot sufletul sa nu faci intrerupere. Imi pare rau, dar eu nu iti respect decizia de a scapa in acest fel de copii. SI daca ar fi sa decida si copiii??? (si sa stii ca vor avea decizii)
Si eu am pierdut o sarcina si nu as vrea sa traiesti cu povara asta!
Nu vreau sa te invinovatesc cu nimic sau sa iti ingreunez situatia, problema.
Nu uita ca de fiecare data copiii vin cu o multime de impliniri si rezolvari de probleme. SI noi ne-am ajutat de multe ori cu lucruri si obiecte de la alte persoane. Si gandeste-te la cei care au cate trei copii (Oanna, msemcu) si care s-au descurcat. Eu am fost foarte speriata la inceput si ma gandeam ce ma voi face. Dar Dumnezeu le randuieste asa cum tu nici nu gandesti!!!

EU promit sa te ajut cu tot ce voi putea!!!
PUtere si intelepciune sa aveti!!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elen spune:

Simina,
eu nu pot sa iti dau vreun sfat in aceasta privinta, caci tu stii cel mai bine, iar eu nu am experienta a 3 copii

Pot insa sa iti spun un lucru: gemenii sunt niste minuni!!! sunt convinsa ca e f frumos sa ai un copil, dar sa ii ai pe amandoi in acelasi timp si sa vezi cum interactioneaza este ceva cu totul special.

Daca se pune problema f serios material, poate exista totusi perspective. Imi pot da seama ce simti ref la asta - vrei sa le asiguri tot ce e mai bun.

Sa stii ca eu mai vreau un bebe, peste vreo 3-4 ani:). Intr-adevar la acel mom o sa ma gandesc si la aspectul material si la mai stiu fetele ce:) (o noua cezariana - uf!)

Tot ce vreau sa iti mai zic este ca am o prietena buna care a facut o intrerupere de sarcina (facuse bebe cel mic niste bube gen rubeola si nimeni nu a convins-o ca daca ea a avut nu sunt probleme, nici ginecologul) si desi acum are bebe 2 sa stii k nu a uitat acea intrerupere.

Nu as vrea sa fiu in pielea ta. Eu sunt mai inconstienta si cred ca bucuria gemenilor din burtica m-ar impiedica sa gandesc la rece situatia. Dupa, poate mi-as musca degetele:), dar asa-s eu

Oricum, tu si cu sotul tau stiti cel mai bine care e decizia buna.

Iti doresc ca oricare ar fi decizia sa fii impacata cu ea. Este foarte important. Si asta chiar o spun din experienta (recenta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Sa dau raportu' acum, cand am putin timp...

Bebeii sunt mai bine la capitolul viroze, raceli... mai tusesc putin, dar sper sa fie pe trecute.

Andrei are 3 dinti
Ieri am iesit al doilea dinte de jos... il asteptam de vreo luna sa tot iasa si nimic... Iar seara a vazut tac'su ca mai avea un dinte si sus, care a iesit pe sest... habar n-am cand... e maricel... e iesit de vreo 1-2 sapt.

Mihai are 2 dinti de vreo luna si nu pare sa iasa nimic in curand... dar nu se stie niciodata... dupa cum ne-a demonstrat Andrei.

Altfel... mananca ceva mai bine de vreo 2 zile... da' nu stiti de la mine... sa nu ii deochi.
Ieri le-am dat prima data ciorba... de perisoare cu carne de vita, acista cu bors si am pus si niste cartofi... Nu aveam cum sa le pasez doar perisoare... a fost o ciorba-piure de fapt
Au halit tot... mai mult Andrei... care urla cand vedea ca ma apropii cu lingurita de Mihai si nu ii dau lui... si cum Mihai nu era foarte convins daca mananca sau nu... i-am dat lui Andrei pana n-a mai putut si pe urma i-am dat si lui...

La capitolul lapte stam mai prost... dar nu pot sa-i fortez... asta este... Mananca in schimb iaurt sau branza... asa ca se compenseaza...

Cam asta ar fi... nu stiu ce mai e nou de la ultimul raport...

si ma pun pe citit din urma... sa mai raspund si eu la una-alta...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Ginger tinem pumnii sa nu fi vazut bine la ecografie sau sa fie ceva f.f. usor la pitica... Multa sanatate!

paulat au am avut voie sa-i scot (in martie... nu era prea cald nici atunci) dupa 3 sapt. de la nastere...
Daca bate vantul tare sau ploua nu ii scot. Dar altfel iesim afara...

oanna felicitari pt. apartamentul mai mare! Sa va mutati cat mai repede (daca n-ati facut-o deja).

lachi eu nu stiu ce sa zic cu mesele din timpul noptii... ai mei s-au dezvatat singuri pe la 2 luni...
Unii prefera sa doarma, altii sa manance.... depinde de fiecare bb in parte.

irina bine ai revenit pe la noi. Felicitari pt. puiutii mici Sa fiti sanatosi cu totii!

Anna felicitari pt. performanta

Mady wow... curajos taticul... Bravo lui!
Al meu nu stiu daca ar fi vrut... sta cu ei, se joaca, ii spala, ii schimba, la face laptele, la da laptele.. .dar sa nu-l pui sa le dea mancare, cu lingurita adica...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Intru si eu repede ca vine ora pranzului pentru fete.

Gab, te rog frumos sa-mi trimiti si mie cartea pe adresa de mail : mariapopa80@yahoo.com.
Multumesc mult de tot!

Va pupam si intram putin mai tarziu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina2baby spune:

Buna Laura acum am reusit sa intru pe net pt ca sunt in spital si din fericire am internet ,ai mare dreptate in ce priveste greutatea lor.
Tu cum ai nascut?eu sunt programata la cezariana pe 27 noiembrie dar sa vad daca mai rezit pana atunci pt ca acum stau cu perfuzii.
Stiti cumva ce a facut pussi daca cumva a nascut?
Va pup si multa sanatate toate fetelor care sunt gravide .Sa va ajute dumnezeu
delia maria si nicole daria 36 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Mady, am si eu carticica tot de la fete. Daca nu o ai inca, spune-mi si ti-o trimit. O am de la Tatiana. Chiar, fetelor, ce o mai fi facand Tatiana si frumusetile ei de copii???? Dar Otilia???? Mai stiti ceva de ele?
Felicitari fetelor care au nascut!!!!
Siminna subscriu fetelor care te sfatuiesc sa renunti!!! Eu sunt un exemplu identic cu al tau, numai ca baietelul meu cel mare avea atunci 5 anisori! Pret de o zi , prima zi cand am aflat ca sunt gravida, mi-a trecut si mie gandul rau prin minte (motivele erau prostesti: 1.aveam gradul I de sustinut si eram spre final si nu doream sa-l aman si 2. elevii mei erau in clasa a III-a si nu voiam sa-i las). Dupa cum vezi, nici unul nu tinea de mine, ci de serviciu. Asta pana seara cand a venit sotul meu de la serviciu si mi-a zis: "nu-mi pasa mie de copiii tai de la scoala, familia e mai importanta!"(a zis-o intr-o maniera mai "grosolana" pe care insa nu o pot reproduce aici!). In acel moment inca nu stiam ca-s doi, am aflat un pic mai tarziu, la 9 saptamani, insa vestea am primit-o cu un pic de teama si uimire muuuuulta, iar gand rau asupra copiilor nu am avut nici o clipa!!!!! Hotararea fusese luata deja. Noi ne mai doream un copil, acu daca Dumnezeu a vrut sa ne dea inca 2, ,a stiut el de ce. Si ca rasplata mi-a daruit doi copii minunati si sanatosi de care sunt mandra. De toti trei copiii mei sunt mandra. Directorul scolii unde eu profesez , la aflarea vestii ca voi avea gemeni, mi-a zis: "O sa vezi tu, Lavinia, cum are grija Dumnezeu de ei si de voi!"Si totul ne-a mers din plin. Am avut un an plin: 1. ne-am cumparat masina 2. mi-am sustinut gradul I pe care l-am si luat cu muuuuulte felicitari si 3. ne-am mutat intr-un apartament cu 4 camere pe care l-am luat mai ieftin decat erau pe piata si la parter exact cum aveam noi nevoie!!!!
Si inca un lucru trebuie sa-ti spun! Am fost la biserica! Am fost , m-am spovedit, m-am eliberat de povara "gandului rau" pe care l-am avut atunci, m-am rugat sa fie sanatosi si totul sa fie bine! Si a fost!
pussi azi e luni! Hai pussi !!!


Va pup pe toate! si, ca sa va delectez(iarasi), am un filmulet in care vorbeste Tea: http://www.dropshots.com/acatrg#date/2007-11-15/19:28:16 .

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gab___ spune:

mady ai primit carticica ? am trimis-o ieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



Pussi, nastere usoara! Iti tinem pumnii!










Andreea lui Andreiut Puiut

Mergi la inceput