Clubul "babelor" FIV-oase 33

Clubul "babelor" FIV-oase 33 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31 cap 32


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;


Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Sa avem un capitol frumos, dragelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Un capitol plin de vesti bune!!!!

ARI ai dreptate, arata mai bine...poate mi-am schimbat si norocul in mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Ana-banana, eu nu mai inteleg nimic..am facut cap nou si cand sa pun link-ul la cel vechi..uuupppps..era deja acolo, un link micut si delicat ce nu putea veni decat de la o sg persoana
->> deci, ori ne intelegem telepatic (pt ca server-ul de la job imi bloca hyperlink-ul si eram in plin proces de dezactivare) ori, asta a fost payback time, pt primul capitol "comun", la care m-am bagat (fara sa vreau si sa-mi dau seama) peste tine..
te tzuc, fata


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Oh, sorry, Lara! Nu te-am vazut prin zona si am zis ca fac repede capitol nou inainte de a pleca de la birou ca sa nu se aglomereze. M-am gandit ca poate nu ai timp.


Stai, cand am vrut sa fac capitolul nou, mi-a zis ca nu pot posta decat dupa 60 de secunde si cand am verificat, era acolo capitolul. Mi-am zis ca a innebunit serverul si am facut link-ul in capitolul vechi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

sar'na


asta-i clar telepatie, vinitura mica..

to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

of
ana imi pare rau pentru canarul tau
aadina urmeaza-ti instinctele! cand ma gandesc cate drumuri ai facut la Iasi si cat stress...
Lara, ari, smaick ZEN.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

zen sa fie!
maria tu ai mai vorbit cu turcii? In ce stadiu esti?

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Aadina tu faci cum simti si ce simti, eu doar ti-am dat o parere poate putin mai obiectiva in situatia data. Tocmai ca e o lupta f grea si inegala, si ca te inteleg foarte bine, mi se pare mai omenesc sa fiu sincera cu tine acum si poate sa te scutesc si de mai multa suferinta.
Si ca o mica paranteaza : In ceea ce priveste speranta, am vazut femei sperand si la beta cu o valoare 3-5, prea mult nu le-a ajutat din pacate.... Cred din tot sufletul ca e bine sa raminem cu picioarele pe pamint, sa fim obiective si sa vorbim mereu cu adevarul. cel putin eu asa as vrea sa fiu tratata ,si ma comport in consecinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

fetelor, ati vazut cine a scris la trombofilia ?!? e vreo campanie cu regina maria pe dc ? eu intru direct aici si nu apuc sa bantui pe tot site-ul.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Da, Qiao, si eu ma intrebam. E interesant cum de i-a raspuns acolo. Stiam ca exista un topic cu intrebari udne raspundeau medicii, dar chiar sa raspunda asa, e f tare!
le: am vazut ca sunt mai multi medici si au dat raspunsuri la diverse topicuri+ceva discutii despre sarcina, nastere si celule stem.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput