Clubul "babelor" FIV-oase 31

Clubul "babelor" FIV-oase 31 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;


Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Sa avem un capitol frumos, plin de bucurii si vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Salutare "babute" dragi. Vin si eu cu ceva noutati. Nu am apucat sa citesc deloc din urma asa ca nu stiu ce v-au povestit Samira si Lyly.
Eu am auzit de la prof S exact ce mi-au zis Albu si grecul: sunt baba la propriu si sanse minuscule sa am un copil propriu. Toti ma trimit spre donate daca tin mortis sa incerc sa ma gravidesc.
Azi insa mi-a iesit rezultatul la AMH. M-am trezit cam tarziu sa il refac, era bine daca il aveam inainte de intalnire, dar oricum nu ar fi schimbat cu nimic datele problemei. Daca in sept 2010 eram fericita posesoare a unui AMH de 1.3 ng/ml facut la Medlife, dupa o sarcina naturala, o IA si un FIV am cazut la propriu pana la 0.39 de data asta facut la Synevo, ca nu stiam daca mai au promotii la Medlife. In atari conditii, o sa ma apuc constiincioasa de dosarul pt adoptie; oricum sotul nu mai vrea sa ma vada trecand prin inca un FIV/ET fie el si cu donate si sustine varianta adoptiei - macar asa am sanse sa fiu la 43 de ani mama a unui copil de, eventual, 3 ani, deci as avea sanse sa il cresc pana o sa fie pe picioarele lui inainte sa ies la pensie.


---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Qiao, ma inclin si te imbratisez cu drag!


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Qiao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

Qiao ma inclin si eu si spun ca te admir

Lara help.
mi-au iesit ATPO de 80....
tu ce faci cu ATPO astia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

pentru aristica fusese mesajul, ma credeam in mesaje private, dar evident eram pe alaturi!


o sarcina oprita la 10 saptamani, doua FIV-uri nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela74 spune:

QIAO,o decizie buna,multa bafta,am inteles ca nu e usor dar cu multa rabdare o sa se aranjeze si o sa ai cu siguranta un puisor
Aadina sint cu gindul la tine,cum mai esti?
Cris felicitari pt.embrionasi,sa fie lipiciosi,mult noroc
Lara de toate o sa gust,dar mai am de ateptat,abia pe 6 mai plecam
imi place fetelor,sintem pline de voie buna, optimism,incredere in doctorasi,sper ca pana la sfr.anului sa nu mai scrie nimeni aici

c`est la vie,pas le paradis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Cris, felicitari pt embrionasi. Bafta in continuare
Qiao, bravo pt. decizie, iti doresc sa devii cat mai curand mamica.Poate legea asta noua o fi mai avantajoasa.

La mine inca este incert.Sangerarea continua, cateodata e destul de abundenta. Luni a crescut beta la 304 (de la 160), dar a inceput sa scada progesteronul, scadere care a continuat si zilele urmatoare. Luni beta era 304. Ieri am fost din nou la Iasi la ginecolog. Nu i-a placut deloc cum arata embrionul, nu a mai evoluat fata de vineri. M-a pus sa repet azi beta si sa-i trimit sms, nici macar nu m-a mai chemat la el, din atitudinea lui am inteles ca totul e pierdut. Azi am repetat beta, este 510, dar progesteronul coboara. I-am trimis sms, m-a chemat vineri la el la spital si sa fac si progesteron injectabil. Asa ca, in seara asta, am experimentat prima data progesteronul injectabil. Am reusit sa-mi fac singurica injectia intramuscular
Am avut mari emotii, dar am reusit pana la urma. N-am stiut cat sa fac, el nu mi-a mai dat detalii, cate mg. Eu nu am renuntat la utrogestan, si m-am gandit sa nu fac toata fiola de Agulutin , 2 ml=60 mg. Am facut cam 1,5 ml. Acum astept minunea, adica sa fie totul bine, sa se opreasca sangerarea si sarcina sa evolueze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Aadina, Doamne ajuta sa fie bine! Stiu o graviduta de la Gravidute cu trombofilie care dupa progesteron injectabil nu a mai sangerat (a sangerat multr saptamani, nu mai stiu exact). O intreb cand reusesc sa vorbesc cu ea ce cantitate/volum facea.
Cum ai facut injectia?

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

aadina, f bine ca ai inceput injectabilul. daca era dupa mine, eu il incepeam mai demult (ti-am zis pe mail...)
este o fata gravida cu gemeni, cu multe probleme imunologice, care a ramas gravi cu fiv si a facut prg inj pana in sapt 12. acum are 23 sapt, deci injectabilul nu i-a facut rau, in ciuda anticorpilor de tot felul pe care ii are.

Mergi la inceput