Clubul "babelor" FIV-oase 28

Clubul "babelor" FIV-oase 28 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;


Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

sa avem un capitol frumos si vesel


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

needa anestezia iv
lara multumim pt capitol
ari cu optimism inainte si cu taifun la atac!
aadina mut aici majoretele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Sa avem, multumim, Lara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Sar'na pentru cuvintele frumoase, fete minunate.

Apartamentul e intr-un complex, am primit poze pe mail cu el. Am sa iau dupa mine doar asternuturi si prosoape. Costa 40 euro/noapte single si 60 pentru 2 persoane.


PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Ari tin pumnii sa veniti mai multi din acest concediu si abia apoi sa faceti adevaratele vacante cu pruncii dupa voi la turci. Din proprie experienta, eu zic, ca la ei sunt cele mai faine vacante ptr.familii cu copii pana in 3 ani. Am mers cu Vlad prima data cand avea 9 luni si a fost senzational, anul trecut a fost ceva mai greu ca mergea deja si imi era teama sa nu sara prin piscine, sunt curioasa anul acest cum se va comporta, locatia find aceeasi ca anul trecut ca prea a fost faina.

Lara Moana sau Diriga, este bine acum si se bucura de fetita ei care este la gradi.
Soarta a fost darnica cu ea chiar daca a trecut si prin momente grele .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

many

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui 5ab1na

many


Si eu , sunt cu ochii pe voi, vreau sa ma bucur, sa sterg lacrimile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Ari mai stii ceva de Cyc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei78 spune:

Buna, fete dragi!
Am scris si eu mai demult pe acest forum,fiind o aspiranta pentru FIV cu dr Ispasoiu ,am postat la subiectul de FIV Sibiu.
Din luna noiembrie,dupa 1 FIV nereusit si 2 FET-uri nereusite la Sibiu,nu am mai continuat postarile,dar nici nu am mai citit forumul pana acum 1 luna si jumatate.De atunci va urmaresc din umbra,fara sa intervin.Va admir pentru cunostintele voastre si pentru forta de care dati dovada.
In cazul meu,inamicul numarul 1 in lupa cu infertilitatea a fost hidrosalpinxul bilateral.M-am operat la Sibiu in iulie 2010 -neosalpingostomie,mi s-au dat 6-8 luni de incercat natural.In februarie 2011,hidrosalpinxul arata mai rau ca inainte,s-a trecut la FIV in martie cu aspirarea acestuia la punctie.FIV-ul a fost nereusit.In mai 2011 am inceput tratamentul pt FET,insa a trebuit sa il opresc din cauza hidrosalpinxului,dr I recomandandu-mi sa scoatem trompele sau sa le clipsam.In iunie m-am prezentat la Sibiu si am scos trompele,am mers pe ideea ca vreau sa fie ultima interventie la trompe.In iulie am facut FET nereusit,in octombrie FET nereusit.Am cazut in depresie,nu am stiut cum sa ma adun si ce sa fac.Eram intre a opta pt PK sau dr I prin programul national.Am pregatit actele pt dosar Sibiu si cand sa merg sa le depun a venit reusita lui Tamys,Tamys cu care eu am legat o frumoasa prietenie la Sibiu.Si atunci am stiut ca drumul meu va fi doar la Istanbul si acolo imi voi realiza visul.In martie am facut FIV cu dr Tayfun Bagis,cel mai minunat doctor care l-am intalnit.Am avut emotii foarte mari inca de la prima ecografie cand mi-a spus ca eu am inca hidrosalpinx,desi nu mai aveam trompe, s-a omis o bucatica din trompa stanga care isi facea de cap.M-a incurajat ca este totul in regula,ca poate fi o bucatica mica si ca vom scoate lichidul la punctie.Cateva zile nu am fost buna de nimic,am inceput iar sa rascolesc internetul si sa aflu despre boala care credeam ca nu o mai am.La fiecare vizita la dr Tayfun,am avut parte si de consiliere legata de hidrosalpinx,de care eu m-am temut atat de mult.Astazi,a 18-a zi cu embrioni de ziua a 3-a,rezultatul meu la bhcg a fost 1724!!!Il rog pe Bunul Dumnezeu sa fie bine pana la capat!
Am observat ca sunt multe fete interesate de Acibadem si tot ceea ce pot sa spun este ca am toata lauda atat pt prof Tayfun cat si pentru intreaga echipa,care mi-a redat zambetul dupa mult timp!Va incurajez sa aveti incredere in dr Tayfun,este un profesionist si desi nu am eu foarte multe cunostinte,stiu ca mi-a facut ceea ce trebuia pentru a fi acum graviduta!Am niste emotii maxime cand scriu aceste randuri!
Lara,stiu ca ai intrebat de mine,dar presimteam ca o sa intru intr-o zi
Ari,acum e randul tau!Ai incredere ca esti pe cele mai bune maini!
Va doresc sa va realizati visul de a deveni mamici cat mai curand!

Cand Dumnezeu spune NU ,are pentru tine un DA mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

pfii ce veste
sarcina usoara in continuare si mai treci pe la noi lorelei. cu detalii picante te rog si pe tine te-a supus intregului arsenal de tehnici not evidence based?
taifun gravideste pe capete se pare

Mergi la inceput