Clasa I * 2011 - 2012 * [10]

Clasa I * 2011 - 2012 * [10] | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj





[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], {8}, [9]


Structura anului scolar 2011-2012

Anul scolar 2011—2012 incepe la data de 1 septembrie 2011, se incheie la data de 31 august 2012 si se structureaza pe doua semestre, dupa cum urmeaza:

Semestrul I
Cursuri — luni, 12 septembrie 2011 — vineri, 23 decembrie 2011
In perioada 22—30 octombrie 2011, clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar sunt in vacanta.

Vacanta de iarna — sambata, 24 decembrie 2011 — duminica, 15 ianuarie 2012

Semestrul al II-lea
Cursuri — luni, 16 ianuarie 2012 — vineri, 6 aprilie 2012
Vacanta de primavara — sambata, 7 aprilie 2012 — duminica, 22 aprilie 2012
Cursuri — luni, 23 aprilie 2012 — vineri, 22 iunie 2012
Vacanta de vara — sambata, 23 iunie 2012 — duminica, 9 septembrie 2012

In zilele libere prevazute de lege nu se organizeaza cursuri:
— joi, 1 decembrie 2011 — Ziua Nationala a Romaniei;
— marti, 1 mai 2012 — Ziua Muncii;
— luni, 4 iunie 2012 — a doua zi de Rusalii.

Bibliografii:
clasele I-II
www.bizoo.ro/usermedia/downloads/sale_specs/366383_1266878657.pdf" target="_blank">cls.a III-a
cls.a IV-a


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Neata doamnelor,

Eu am dat din lac in put, am pus copilu pe picioare dar eu mi-s cam daramata de raceala, merg acu la medic sa vad ce realizare am realizat, ca tusesc destul de rau....Bonus m-a convins si fi-miu sa nu mai faca after school azi, asa ca tot pe mine e cu programul si temele....macar putem trage impreuna un somn de pranz (asa-s de varza ca numa la somn mi-e gandul...)

Aveam sa ma laud cu o tema de ieri da'tre sa fug, mai povestesc cand ma intorc.

Zi frumoasa si saptamana minunata va doresc!



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

MINA - Insanatosire grabnica!

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

sanatati la toata lumea
azi incepm ultima saptamana de scoala inainte de vacanta, yuhuuu sunt foarte bucuroasa
am bifat un weekend lenvit cap-coada ma tot gandesc ca va trebui sa muncim si noi, la un moment dat, suplimentar, ca aici cu voi ma apuca toate complexele insa nu am hotarat data in care vom incepe

edit: nu stiu care ati scris la cap. trecut ca faceti cu copilul ecuatii de genul (x+1)+x+(x+... nu maistiucum, dar wow, asa ceva nu am facut inca nici din joaca, noi suntem abia la niveul x+5=12 de exemplu sau x-y=8, din`astea simple

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=8" target="_blank">Concurs-Vara2011-mag1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Neata ! si multa sanatate la raciti !

flaviutza - vazut filmuletul cu Alexia - scrie f repede si foarte frumos ! si la fel de repede corecteaza cu frixionul ca de-abia la a doua vizionare am remarcat ca mai si corecteaza ... multi si-ar dori scolari cu ritmul asta la teme !
... si mie mi-a placut mult ca pronunta cu voce tare ceea ce scrie , asta incerc eu sa-i impun Crinei si nu reusesc, pentru ca a mea canta cand scrie
... si mai mi-a atras atentia ceva, dar poate e doar o parerea de-a mea: masuta pe care scrie mi s-a parut cam joasa in comparatie cu scaunelul ... am eu o "fixatie" la pozitia de scris - cu spatele drept si cu coatele sprijinite pe masa ... dar probabil Alexia face performante in orice pozitie !

eveline - problema cu vecinii adunati care dau 9, a mea tot asa a rezolvat-o, prin incercari ... altfel nici eu nu stiu sa i-o explic.
... am retinut de la tine metoda de aprofundare a silabelor/sunetelor multumesc ! mai exersam si noi la capitolul asta.

Testul Smart care a fost prezentat aici este intr-adevar dat anul trecut in semestrul II ... eu nici nu le-am listat pe acelea; sper sa se dea la concurs in noiembrie din materia invatata pana acum, noi le-am rezolvat numai pe cele date in anii trecuti la semestrul I.
Se descurca onorabil ... dar eu ii citesc enuntul (desi si ea stie sa citeasca, dar ii ia mai mult timp ...) si, atunci cand o vad mai nesigura, i-l mai citesc inca o data ... si inca o data daca e nevoie ... si sunt convinsa ca la examen invatatorul supraveghetor nu le va citi enunturile de doua ori ... Totul se rezuma la atentie.

Daca tot ati vorbit de "cel mai inalt copil din clasa" ... ce inaltime au acum copilasii vostri ?
Crina are 1,34 m, mai sunt vreo doi mai inalti ca ea in clasa ... dar marea mea problema cu ea dintotdeauna este greutatea ... acum are cam 32 Kg si caut sa-i stabilizez un program saptamanal de activitati fizice.
Aveti idee care activitatea fizica le consuma mai multe calorii ? adica 1 ora de innot "slabeste" mai mult decat 1 ora de patinaj ?
... stiu ca totul se coreleaza cu obiceiurile alimentare, dar aici stam bine ! cu miscarea ne urnim mai greu ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Manuelacrina, eu votez cu inotul
Giulia are pe la 1,35 si e a doua ca inaltime, ca greutate n-am idee, asta`vara avea pe la 22 daca bine retin.
Te rog sa-mi dai daca ai gasit on-line teste smart pt semestrul I multumesc frumos

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=8" target="_blank">Concurs-Vara2011-mag1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

sanatati la toata lumea

edit: nu stiu care ati scris la cap. trecut ca faceti cu copilul ecuatii de genul (x+1)+x+(x+... nu maistiucum, dar wow, asa ceva nu am facut inca nici din joaca, noi suntem abia la niveul x+5=12 de exemplu sau x-y=8, din`astea simple

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=8" target="_blank">Concurs-Vara2011-mag1


Aia eram io...dar n-ai inteles bine, sau nu m-am exprimat eu corect: ziceam ca problema cu pricina EU n-am stiut s-o rezolv decat prim metoda aia....dar nu am lucrat-o cu Bia...n-am lucrat-o deloc, ca nu mi-a dat prin cap sa o iau pe incercate cum au facut fetele si ecuatia aia era prea mult pentru ea.


mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Da, Daria, eu tot pe inot as merge, pe criteriul "mai aproape de casa" , dar copilu vrea si patinaj ... sa vedem cum impartim si timpul si banii ...
... pe de alta parte sunt cam cu frica - "va raci iarna la inot" sau "ca-si va rupe vreo glezna la patinaj" ... cred ca la fricile astea trebuie sa ma mai educ eu ... voi cum treceti peste asta ?!

Pentru modele teste Smart Semestrul I intra pe www.concursurilesmart.ro si la meniul principal vertical din stanga alege "Modele exercitii" ... acolo apar modelele date in ultimii ani, separat pe semestrul I si II, si separat pe materii.

http://www.concursurilesmart.ro/images/editia_12/matematica12%20subiecte.pdf

Mult succes !

... eu am tot cautat, dar nu am gasit, niste teste asemanatoare acestor grile, pentru antrenament, pentru pregatirea concursului astuia ... testele de pe site-ul lor sunt insuficiente.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:


Fetele, am o intrebare legata de enuntul din culegerea de mate. Intalnesc expresiile "cel mult egal cu" si "cel putin egal cu" la siruri - asta inseamna ca numerele in cauza trebuie si ele scrise, nu?
Ex: scrie numerele cel mult egal cu 4 si cel putin egale cu 1.
raspuns: 1,2,3,4 - E corect asa, da?

flaviutza, voi cu artistul, nu cu "cocostarcul". A trebuit sa-i explic ca e Co-cos-tarc, nu co-co-STARC.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eveline, asta e altceva, asta faceau si-n gradi la compunerea/descompunerea numerelor si sigur ar sti copiii nostri, i-ar derua insa parantezele
Manuelacrina, incercati ambele si vedeti.
Noi am facut inot, atata timp cat duci uscator si haine groase, nu are ce pati, in bazin oricum apa nu e calda.
La patinaj nu si-a rupt nimeni nimik si mergem de 3 ierni, bine, noi mergem asa la turma, importante sunt patinele si felul in care strang gleznele. Mai mari dureri au fost in dos pana au retinut sa pice in genunchi

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=8" target="_blank">Concurs-Vara2011-mag1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Manuela - si eu m-am hotarat sa o dau pe Bia la innot si tot cu teama asta ma lupt.... Sper sa-mi treaca. Mai ales ca am gasit un program misto (Luni si miercuri de la 12 - adica iese din clasa si intra-n bazin, nu ne mai carabanim acasa, timp pierdut, alea alea.)
Ochi Verzi poate ne lamureste cu dilema lui Lbelgiuc...ca tare bine ne-a lamurit si la restul (mi-au ramas bine intiparite alea cu intre si de la-la).

A venit Bia cu o dictare acasa, de joi data...bai ce neatenta, daca nu i-am zis de o gramada de ori: a fost una pe 2 randuri si le-a scris pe amandoua cu aliniat. Nu uita sa scrie primul rand asa insa al doilea, instinctiv il incepe de sub primul...

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput