Clasa I * 2011 - 2012 * [10]

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Citat:
citat din mesajul lui eveline

Ochi Verzi poate ne lamureste cu dilema lui Lbelgiuc...ca tare bine ne-a lamurit si la restul (mi-au ramas bine intiparite alea cu intre si de la-la).



Subscriu ! ... o astept pe ochi-verzi

Parerea mea, logic, ma gandesc daca enuntul este: "sa se scrie numerele mai mici decat 4 si mai mari decat 1" raspunsul ar fi: 2,3.
... daca enuntul este "sa se scrie numerele cel mult egale cu 4 si cel putin egale cu 1" raspunsul ar fi 1,2,3,4.

Liviana, din ce culegere de mate lucrati ? cea care a trimis-o Faby pe mail ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Buna!

Sambata am fost cu Ioana la film, la "Strumfii", s-a distrat copios, ca recomand sa mergeti.

soleil si Ioana a avut o perioada cand o durea burta intr-una. Acum vad ca iar a apucat-o de cateva zile. Eu cred ca o si doare dar a si prins ideea ca daca o doare i se acorda mai multa atentie si e scutita de unele treburi. De exemplu dimineata mai vroia sa stea in pat, era moarta de somn si pretindea ca nu se poate ridica fiindca o doare burta. Cand i-am zis ca ii dau voie sa bea laptele la TV nu a mai durut-o .
In fine, durerea e uneori reala; la Ioana sunt de vina gazele se pare, ii dau cate un Sab Simplex si ii trece. Poti incerca si tu, e destul de usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Hallo,

Multumim de incurajari si raportam urmatoarele:
- copil obisnuit cu aparat dentar, inghite normal, vorbeste aproape normal (de multe ori nici nu stiu daca il are sau nu pus), totul bine, sper sa fie asa si la sfarsitul saptamanii dupa ce rotesc surubelul.
- azi a fost cu tata-sau la ecograf: ficat usor marit, dar poate fi normal pentru gabaritul ei (are 29 kg si 129 cm) si poate fi de la nurofen/panadol. Ea a luat asa ceva dar acum cateva zile, oricum domnul n-a stiut sa-i spuna doctoritei. Si e balonata, sa-i mai dam Espumisan din cand in cand. Astept si rezultatele de la restul analizelor.

Mina, dupa ce am citit ce-ai scris, am inceput s-o "chestionez" despre lucruri ce pot fi neplacute la scoala, dar nu am aflat nimic. A fost foarte suparata pe invatatoare ca i-a facut observatie ca vorbeste in timpul orei, dar nu ea vorbea, ci colegul de banca. Dar s-a straduit sa-i treaca supararea si i-a trecut, desi "era asa de suparata pe doamna, ca nici nu mai putea vorbi" .
In schimb, am aflat (abia acum!) ca educatoarea o mai tragea de par la gradinita . Cand am intrebat-o de ce nu mi-a zis niciodata, m-a intrebat "pai cum sa parasc un adult?"

Naty, cam asa e si la noi, o doare burtica, dar daca fac/face ceva ce-i place, cam uita de durere. Nu contest ca durerea e reala. A primit Debridat zilele astea, dar nu pare sa fi ajutat prea mult. O sa incerc si Espumisan. Sab simplex sunt si pastile? Sau numai picaturile alea de i le dadeam cand era bebe? Sunt nasoale alea, n-o sa le ia .
Si eu am vrut samabata s-o duc la Strumfi, dar m-am trezit prea tarziu si nu mai ajungeam.

Liviana - 1,2,3,4 . "Cel putin egal cu 1" inseamna "mai mare sau egal cu 1". "Cel mult egal cu 4" inseamna "mai mic sau egal cu 4".

Sa va faceti bine, care sunteti bolnavi, ca vine vacanta si doar n-oti boli in vacanta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Of, am scris un ditamai mesajul si l-am pierdut

soleil sunt si pastile, se mesteca. Au un gust chiar bunicel, Ioana le roade cu placere.

manuelacrina Ioana are 126 cm.
La gradi era cea mai inalta, la balet, cand era in grupa cu fetite de o seama cu ea, la fel. La scoala insa e printre cele mai scunde.
Cred ca si inotul si patinajul sunt bune.
Eu una as opta pentru patinaj, dar fiecare cu ideile lui.
Fricile ... va trebui sa ti le invingi.
Eu sunt o fricoasa fara pereche dar pentru a nu le limita libertatea de miscare am strans din dinti si le-am lasat sa faca tot soiul de lucruri "periculoase".
Pe Ioana am dus-o la patinoar la 3 ani. Barbatu-miu ma tot bazaia: ca isi va rupe picioarele, isi va sparge capul, va cadea si alt patinator ii va taia mainile . Uite ca in patru ani nu s-a intamplat nimic, doar o data a cazut cu capul de gheata, dar fara urmari.

Pentru cine vrea inot, recomand sala de la Facultatea de Medicina, Ioana a fost asta vara cu gradinita acolo si in 3 saptamani a invatat sa inoate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Soleil,

In caz de probleme la ficat se indica nurofenul si se contraindica paracetamolul..

Mda, noi suntem mai grei..al meu are 32kg si 129cm mereu a fost asa la categoria grea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

Buna!
lbelciug, corect este co-co-starc pentru ca e substantiv compus format din coco de la cocor si starc care e tot o pasare de balta.
Cu numerele este asa: cel mult egale cu 4 se scrie si 4 ca e si egal cu el si cel putin egal cu 1 se scrie si 1, iar sirul este descrescator: 4, 3, 2, 1 pentru ca cerinta e de la nr. mare la cel mic. Daca se cerea sa se scrie numerele cel putin egal cu 1 si cel mult egal cu 4 se scriau crescator. Vor aparea exercitii de genul: Scrie numerele mai mari decat 2 si mai mici sau egale cu 7. Se scrie sirul 3,4,5,6,7.
Diana mea are tot 1,34 si vreo 23kg, dar inca n-a implinit 7 ani.
Ieri am uitat sa scriu...Soleil, durerea de burtica poate aparea si din cauza unor temeri. Anul trecut am avut o eleva foarte buna care varsa in fiecare dimineata cand venea la scoala, plangea ca o doare burtica,...Au dus-o pe la medici si nu avea nicio problema, dar apoi am descoperit impreuna cu mama ca-i era teama ca nu va sti ceva la scoala. Am discutat cu ea si i-am povestit ca nu-s Bau-Bau si chiar daca se intampla sa greseasca nu e ceva grav, la scoala venim sa invatam. Durerea si varsatura au disparut ca prin minune.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

manuelacrina, nu, avem una luata prin scoala, de la Ed Carminis si din care ne-a zis d-na sa lucram acasa in w-e.
soleil, asa am judecat si eu, dar de ce n-or fi formulat si ei clar de la inceput: "mai mare sau egal cu x"?!
ochi_verzi, multumesc mult pt lamuriri!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Salutare. valeleu cat am de recuperat. Nici nu stiu ce sa scriu mai intai.

Asa ca incep cu povesti de la noi. Dupa exercitiile intensive din weekend am dat fata pe brazda cu matematica. Ieri a facut perfect problemele, iar eu am concluzionat ca exercitiul (adica repetarea) este important. Am inceput sa citim seara, cel putin 2 pagini. Adica sa citeasca ea. Este foarte bine, greseste extrem de putin si citeste fluent. Si citesc si eu, insa povesti mai lungi, cum ar fi Fat Frumos din Lacrima si Calin Nebunul. Sunt tare frumoase, eu chiar le uitasem. Imi plac mult mai mult decat Creanga.

Astept impresii de la scoala, si eventuala lucrare la romana. Vad ca Alex merge tare bine cu romana. La mate insa putin mai incet. Aduna bine, dar cu scaderea...cam deficitari. Eu eram tare diferita, adoram mate si fizica, dar nu ma dadeam in vant dupa arte sau materii de tip uman. Asta este.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Acuma la iau din urma, sper sa nu raspund prea tarziu, dupa ce s-a consumat subiectul.

Flaviutza, uite aici www.concursurilesmart.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=54&Itemid=89" target="_blank"> modele exercitii Smart . Stiu ca am gresit cu tonul ridicat, si stiu ca la varsta asta nu abstractizeaza. Dar jur ca imi e greu sa explic. Am incercat cu desene, cu cutii cu creioane, si parca tot nu pricepea. Intre timp pare ca a percutat ideea, mai testez diseara.

Soleil, ai fost belea cu intrebarea despre teme. Dar asa e, daca contrazici copilul la solutie cine se considera ca a facut tema?

Didialex, am ales sa o cred pe ea. Si sa stii ca si eu am patit-o la scoala cu o chiuveta. Am alunecat la baie ca era ud pe jos si m-am tinut de chiuveta care s-a spart. Dupa ce ca era sa imi sparg capul si sa ma tai, am scapat milimetric fara sa imi scada nota la purtare.

Mina, si noi avem una bucata fitoasa la analize, fata de mic care nu zice nici pas la nimic. Ce am patit la medsana acum vreo 2 ani...Trebuia sa ii recoltam sange si a urlat de au rasunat 2 etaje. Era lumea adunata la usa ca la circ.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxi2003 spune:

Buna,

unde ati pus aparatul? imi poti recomanda un doctor?

Multumesc.

O zi buna!

Citat:
citat din mesajul lui Soleil

Hallo,

Multumim de incurajari si raportam urmatoarele:
- copil obisnuit cu aparat dentar, inghite normal, vorbeste aproape normal (de multe ori nici nu stiu daca il are sau nu pus), totul bine, sper sa fie asa si la sfarsitul saptamanii dupa ce rotesc surubelul.
- azi a fost cu tata-sau la ecograf: ficat usor marit, dar poate fi normal pentru gabaritul ei (are 29 kg si 129 cm) si poate fi de la nurofen/panadol. Ea a luat asa ceva dar acum cateva zile, oricum domnul n-a stiut sa-i spuna doctoritei. Si e balonata, sa-i mai dam Espumisan din cand in cand. Astept si rezultatele de la restul analizelor.

Mina, dupa ce am citit ce-ai scris, am inceput s-o "chestionez" despre lucruri ce pot fi neplacute la scoala, dar nu am aflat nimic. A fost foarte suparata pe invatatoare ca i-a facut observatie ca vorbeste in timpul orei, dar nu ea vorbea, ci colegul de banca. Dar s-a straduit sa-i treaca supararea si i-a trecut, desi "era asa de suparata pe doamna, ca nici nu mai putea vorbi" .
In schimb, am aflat (abia acum!) ca educatoarea o mai tragea de par la gradinita . Cand am intrebat-o de ce nu mi-a zis niciodata, m-a intrebat "pai cum sa parasc un adult?"

Naty, cam asa e si la noi, o doare burtica, dar daca fac/face ceva ce-i place, cam uita de durere. Nu contest ca durerea e reala. A primit Debridat zilele astea, dar nu pare sa fi ajutat prea mult. O sa incerc si Espumisan. Sab simplex sunt si pastile? Sau numai picaturile alea de i le dadeam cand era bebe? Sunt nasoale alea, n-o sa le ia .
Si eu am vrut samabata s-o duc la Strumfi, dar m-am trezit prea tarziu si nu mai ajungeam.

Liviana - 1,2,3,4 . "Cel putin egal cu 1" inseamna "mai mare sau egal cu 1". "Cel mult egal cu 4" inseamna "mai mic sau egal cu 4".

Sa va faceti bine, care sunteti bolnavi, ca vine vacanta si doar n-oti boli in vacanta !


Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Mergi la inceput