Clasa I * 2011 - 2012 * [10]

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Ochi verzi, multumesc mult de idee, asa facem, desenam si parca e un pic mai bine. Problema e ca ea incearca sa sara pasi, si in minte nu e pregatita sa rezolve exercitiul, asa ca greseste. Dar perseveram. Cat despre fetita care citeste fluent dar nu intelege...brrr, am recunoscut-o pe fie-mea. Ce ma fac?

Didialex, nici la jocurile pierdute nu reactioneaza bine. Si urmarea e ca nu prea mai vrea sa joace. Spre deosebire de fratiorul ei care joaca mai indarjit pana castiga.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Ma bucur ca nu mai sunt eu singura care se vaicareste ca unele probleme sunt tricky. Poate gandim noi astia mari prea mult, dar zau asa...Uite la chestia cu stanga si dreapta mie mi-a luat ceva timp sa sintetizez concluzia:
- daca e un om in poze te gandesti la stangaa/dreapta lui;
- daca e obiect - alegi stanga/dreapta ta.

E corect? Zau nu mai pricep nimic. Si daca e animal cum iei?

Sa inteleg ca numai mie mi s-au parut grele Smart la mate? Si le-am ales pe cele pentru semestrul I.

La romana par tot asa cu smecherii dar surprinzator sa descurca cu ele chiar lejer.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Vad ca ati discutat despre sporturi...Dintre toate sporturile de departe cel mai complex sport este patinajul artistic.

Atentie!Urmeaza o intreaga polemica(pentru cine nu doreste sa citeasca,ca sa nu fiu plictisitoare)

Argumente:
1.Patinajul nu este numai un sport ci si O ARTA.Prin patinaj se dezvolta nu numai abilitatile sportive dar si artistice.Cele mai multe miscari din patinaj presupun calitati si abilitati deosebite pe care copiii la varsta asta le pot deprinde.

2.Patinajul,la acesta varsta,joaca un rol deosebit in dezvoltarea motricitatii.Puneti copilul sa stea intr-un picior sau sa faca cumpana.Asta va poate spune multe despre motricitatea copilului.Acum,ganditi-va ...este greu sa-ti mentii echilibrul pe 2 picioare pe gheata?Dar sa reusesti sa patinezi?Nici nu va puteti imagina ce aport deosebit pentru copil reprezinta acest lucru.

3.Baletul este un sport?Sau o arta?La fel si patinajul.Este vreo legatura intre muzica si patinaj?Dar intre balet si patinaj?Putem spune ca patinajul este un balet pe gheata! Cei care practica patinajul artistic va pot spune ca fara muzica este ''ïnfirm"!

Am invatat sa patinez cand eram in clasa intai,pe gheata din fata blocului.Dupa cativa ani,un batranel de vreo 75 ani,in iernile geroase,improviza un patinor pe un mic teren sportiv,turnand apa care ingheta peste noapte.Acolo m-a invatat multe elemente artistice(sa fac piruete,sa merg cu spatele ,sa tai gheata,sa fac un axel simplu).

Cand am pus piciorul pe un patinoar adevarat mi-a venit sa plang...Cat mi-as fi dorit asta in anii copilariei...Si acum patinez cu toata fiinta mea!Este o pasiune pe care o fac cu mult drag!

DATI COPIII LA PATINAJ!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Vad ca la inaltime si greutate suntem la categoria mica (deh, cu cine sa semene altfel?): 126 cm si 24 kg. La 7 ani si 8 luni.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Si ca sa fiu la subiect,l-am dus si eu pe fii-miu la patinaj incepand cu varsta de 4 ani.In primul an nu a vrut sa urce pe gheata decat daca eu eram de o parte si tati de alta.In al doilea an a avut mai mult curaj,dar nu a vrut sa-mi dea drumul la mana.Nici in iarna trecuta nu a evoluat.Imi pare nespus de rau...o sa mai am rabdare,pentru ca,sincer,as avea ce sa il invat!

In Craiova nu exista cursuri de patinaj,singurul patinoar este cel din fata primariei,de sarbatori ,care este deschis o luna,maxim doua pe timpul iernii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Roxi2003, dentista noastra are cabinet pe langa Parcul Sebastian.
Acolo a venit (chemata) si doamna care este ortodont si care s-a ocupat de luat masura/comandat aparat/fixat,reglat, etc si se va ocupa si de controalele periodice. Ea nu lucreaza constant in acest cabinet, vine doar in unele zile.
Asadar, daca iti este ok si nu tre' sa traversezi tot orasul (sau poti s-o faci, cum o facem noi ), spune-mi si-ti dau numarul de telefon.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Soleil, despre durerile de burta eu pot scrie romane. Vreo 2 ani de zile am facut toate testele posibile, n-shpe ecografii, am vazut tz-shpe doctori de diverse specialitati, inclusiv un psiholog. Si cam asa am aflat ca asa se menifesta nevoia de atentie sau supararea Alexandrei, ca nu e doar o toana sau ceva inventat ci ea chiar somatizeaza durerea si simte ca reala. Doar ca nu are cauza organica. Ultimul episod a avut cauza: gelozia fata de fratior. Am inteles ca pentru copiii intre 6 si 10 ani aceasta e o problema frecventa, si 80% din situatii nu au cauze organice. Ce am avut de facut: mai ignor cateodata, alteori ii dau ceva gen Sabsimplex mentionand ca asa ii trece (e un fel de Placebo). Daca persista e cazul sa revin cu investigatiile, dar eu deja imi dau seama cand e o balonare sau o problema efectiva si nu doar o suparare. Am inceput sa aplic recomandarea psiholoagei cu ziua dedicata pe rand unuia sau altuia dintre frati, am fost putin mai atenta la nevoile ei, dar in nici un caz la durerea de burta in sine, atentia trebuie canalizata spre altceva. Ce sa zic, nu e mereu usor, mai ales cu bunica ei care face mare caz la cea mai mica durere de burta. Din martie nu am avut nici un nou episod, din fericire. Ma temeam sa nu inceapa iar problema odata cu scoala, dar se pare ca e chiar ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Mie testele Smart mi se par cam grele pentru inceputul clase intai...Poate unele intrebari le poate face si baietelul meu...dar unele chiar sunt grele pentru el in aceasta etapa!

Fetelor,cati dintisori definitivi au copiii vostri?Al meu are doar incisivii de jos,tot strambi,si i se clatina un incisiv de sus...Este cazul sa apelez de acum la aparat dentar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

ochi verzi, multumesc de idee. O sa mai "subliminez" cumva ideea ca scoala e facuta ca sa inveti si ca nu-i o tragedie daca nu stii ceva. Ca are d'astea...

Roxana, sa vina Alex sa se joace cu Tiana ca fix la fel face! Cre' ca o sa dureze max 5 minute joaca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Iahim, a mea a schimbat toti incisivii si are 4 maselute definitive. Cred ca e cam devreme pentru aparat, trebuie sa astepti sa ii iasa toti incisivii.

Mergi la inceput