Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (111)

Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (111) | Autor: pufuleti2010

Link direct la acest mesaj


SALUTARE!
Suntem o gashca de 83 mamici sexy-simpaticecu cei mai pufoshi pufuletzi de

decembrie - IANUARIE - FEBRUARIE - martie
2009-2010




Experienta de neuitat a sarcinii , am parcurs-o in Odiseea de 144 de capitole si am inceput primul an dintr-o alta viata cu
primele 100 capitole and counting...
101; 102; 103; 104; 105; 106; 107; 108; 109; 110;

Rugaciunea parintilor pentru copii:

Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat in fata lui suflare de viata si, binecuvantandu-l, ai zis:cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul, iar la Cana Galileii, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate, ca neincetat sa reversi harul Tau si sa Te milostivesti asupra copiilor mei, pe care ai binevoit sa mi-i daruiesti. Umple-i de intelepciune si pricepere. Apara-i de toate cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti. Porunceste ingerilor tai ca totdeauna sa le fie calauze si povatuitori spre toate faptele cele bune, ca de-a pururea sa Te poata lauda si preamari in veci. Amin.



Pufuleti de care nu mai stim nimic:
Loredana Gabriela de PrettyBaby, Emanuel de Ematimerman, Ioana Teodora de Oana80, Radu Mihai de Oana2007, Carla Antonia de D_melli, Maria de Iuliapb, Radu Stefan de Amir10, Sara Maria de Pinguin Roz, Ana Miruna de Olgavart, Alexandru de Dinami, Alexandra de Danutza84, Zita Amelie de Zelma, Patrick de Ashera, Dominick Gabriel de Suzy78, George Ioan de Valiburu, Cosmin Andrei de Teolinda, Alex Mihai de Marse, Albert Cristian de Ursuleata, Maia de Kachi, Matei de Linioara, Mihai de Doxa, Mihai de Malina_mircu, Sara Ioana de Claudetz, Matei de Mralu, Stefan Fabian de Nikolf, Matei Alexandru de Mesteacan.
-------------------------------------------
Aniversarile lunii Iulie

lalitica2000 DN 05.07.1977
xela_07 DN 08.07.1981
lillyka DN 12.07.1981
Iulia de dianami DN 15.07.2005
sagetutza DN 20.07.1979
danyelana DN 23.07.1978
Andreea de bAly DN 27.07.2002
ratusca_mica DN 28.07.1981
emanuelle DN 28.07.1980
Radu Andrei de mamidepuiuti DN 30.07.2000

-----------------------------------------
Aniversarile celorlalte luni sunt pe mailul comun.
-------------------------------------------


Adresa comuna de mail pufuletipufosi@yahoo.com
User comun pufuleti2010
-----------------------------------------------------------------------------------------

LINKURI UTILE:


Despre nastere before and after
www.youtube.com/watch?v=FWYP-pHxstU" target="_blank">Baia si masajul bebelusului
www.youtube.com/watch?v=lTcREK3Acg4&feature=related" target="_blank">Igiena gurii
www.youtube.com/watch?v=wW27GSSEV5I&feature=related" target="_blank">Igiena ochilor
www.youtube.com/watch?v=kZT0DPwuVmM&feature=related" target="_blank">Igiena nasului
www.youtube.com/watch?v=M2vbW0FI2qU&feature=related" target="_blank">Igiena bontului ombilical
www.novaoptic.ro/Afectiunile%20ochilor%20la%20copiii%20nou%20nascuti.pdf" target="_blank">Afectiunile ochilor la nou-nascuti
www.babycentre.co.uk/baby/development/" target="_blank">Dezvoltare saptamana de saptamana si repere de crestere
www.babycentre.co.uk/baby/development/letsplay/" target="_blank">Cum sa ne jucam cu bebelusii
www.drepturile-gravidelor.ro/" target="_blank">Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici
Videoclipuri despre alaptare: I, II
Mituri despre alaptare
www.youtube.com/watch?v=cSb3XT88YxY&feature=related" target="_blank">Pozitii alaptare
Muzica pt calmat BB: www.youtube.com/watch?v=jzoZnivlLhw&feature=related" target="_blank">I, www.youtube.com/watch?v=sML60YBpF-I&feature=PlayList&p=DAB70AB212AFB318&index=1&playnext=2&playnext_from=PL" target="_blank">II, www.youtube.com/watch?videos=5KiVQ2nVb9s&v=2n0qh-Pu8To&playnext=20&playnext_from=TL" target="_blank">III
www.youtube.com/watch?v=pNqrkGnkUWc&feature=related" target="_blank">Gimnastica pt mamici
Listuta de cumparaturi pt bebe si mamiwww.desprecopii.com/info.asp?id=86" target="_blank">
Primul an din viata bebelushului
www.desprecopii.com/info.asp?id=813" target="_blank">7 medicamente interzise bebelushului
Despre nastere
www.astmasan.ro/pliante/13.html" target="_blank">Dermatita de contact
www.netmedic.ro/ghid-prim-ajutor/capitolul-v#obstructia-cai-aeriene-copil" target="_blank">Ghid de prim ajutor
www.kellymom.com/bf/pumping/milkstorage.html" target="_blank">Cum pastram laptele matern
Incercand sa-mi inteleg copilul
www.alaptare.home.ro/" target="_blank">Invatati cum sa alaptati
www.llli.org/nb.html?m=0,0,0" target="_blank">Raspunsuri despre alaptare
www.kellymom.com/bf/index.html" target="_blank">Tot despre alaptare
www.mamadearest.ca/fr/info/articles_dr_newman.htm" target="_blank">Info utile in lb franceza
www.breastfeedingonline.com/newman.shtml" target="_blank">Alaptarea online
www.romedic.ro/aprecierea-cresterii-la-copil-0C437" target="_blank">Aprecierea cresterii la copil
Dezvoltarea gandirii


---------------------------------------------------------------------------------------------------

[size=2]TEHNICE

Cum se deschide capitol nou
1. Te loghezi cu userul comun pufuleti2010. Parola o trimit la cerere pe PM.
2. Mergi la "Primele 365 zile din viata unei comori", intri pe subiectul nostru, la prima pagina si dai "Editeaza subiect".
3. Copiezi toata listuta si mergi inapoi la "Primele 365 zile din viata unei comori", unde dai "Subiect nou".
4. Dai Paste la listuta copiata si faci urmatoarele modificari:
- scrii la subiect "Pufuleti de Ianuarie - Februarie 2010 (nr.capitolului)"
- treci capitolul trecut in lista capitolelor de la inceputul listutei astfel: copiezi link-ul capitolului trecut, mergi la cel nou deschis, la "Mod format" pui pe "Interactiv", mergi la butonul "Intrudu Hyperlink", apare o alta casuta, pui nr capitolului, dai ok si apoi link-ul capitolului trecut si iarasi ok.

Si gata!!! Capitolul nou este facut... Aaaa, si te duci pe ultima pagina a capitolului vechi sa anunti ca s-a deschis capitol nou... Aceeasi formula de mai sus.

Recomandare: inainte de a crea capitolul nou sau de a face modificari in lista initiala, nu uita sa vizualizezi modificarile facute ca sa te asiguri ca nu s-a stricat ceva sau ca lucrurile arata asa cum ti le doresti. Daca nu este bine, reseteaza si incearca din nou.

Bafta! Instructiunile sunt mult mai complicate decat este de fapt sa schimbi capitolul.

Cum se actualizeaza lista
Te loghezi cu userul comun si te duci la primul mesaj din capitol si ii dai "editeaza subiect". In interiorul mesajului se adauga gravidutele noi(cu rugamintea de a actualiza si nr total de gravidute din titlu) si , mai nou se adauga carucioare si maternitatea si numele dr. cu care veti naste(de asemenea cu rugamintea de a actualiza nr de carucioare roz sau bleu din titlu).


Cum sa ascunzi un link
[url ="aici scrieti linkul" ]aici scrieti denumirea dorita [/url ]
Atunci cand veti scrie formula, scoateti acele blank-uri dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.

Cum sa pui poze la semnatura
Mai intai trebuie sa intri pe un site unde trebuie sa incarci pozele (exemplu: photoshop, webshots, flickr, picassa etc.). Acolo iti faci un cont si urmezi instructiunile dupa care incarci pozele. Apoi te duci pe dc la profil personal-editeaza profil-optiuni-semnatura si acolo la sfarsit sau unde vrei tu scrii urmatoarea "formula magica": [ url = "..." ]poze[ /url ]. Scoti toate spatiile, in loc de ... scrii linkul cu poze sau dai copy paste cu adresa lui, iar in loc de cuvantul "poze" scrii ce vrei tu sa apara, plus ca poti sa-l boldesti, sa-i dai alta culoare, marime etc. Apoi da-i o vizualizare ca sa verifici cum ti-a iesit. La final trimiti datele si gata.

_____________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________


[b]Utile pt monti-niace: teorie; www.montignac.com/fr/" target="_blank">ig
;

____________________________
Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

multumim de capitol nou,miremia

mami de Radu si Alex



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

am fost primaaaaaaaaaaaaaaa

mami de Radu si Alex



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamidepuiuti

am fost primaaaaaaaaaaaaaaa

mami de Radu si Alex



asa creste Alex


Felicitari!

_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 8 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

dulcineea,daca vrei o jucarie mai mare...aratase cristies un catel de la fisher price tare fain

mami de Radu si Alex



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcineea_cj spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamidepuiuti

dulcineea,daca vrei o jucarie mai mare...aratase cristies un catel de la fisher price tare fain

mami de Radu si Alex



asa creste Alex

L_am vazut dar cred ca e prea mic pt ala

mami de sumudica cu ochi albastri(asa imi spune tati)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

oani...interesant ce zici tu acolo....ete jiji a supt ce-a supt si n-a mai vrut a adormit cu mine langa el....dar acu in loc sa dorm stau ca stiu ca in 30-45 min se trez maraind....si tre sa fug langa el. suzeta nici gand....
of doamne...nu stiu sa readoarma..nu mi-am pus niciodata problema asta...

mariucasara....la ce sa fol paiul?

danyelena da ce avansat e jiji tau....
m

mima...multam de capitol....si felicitari pt delfinitza

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR...stationare la mal sau....mall?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcineea_cj spune:

Io cred ca ma retrag !
o noapte linistita va doresc,oriunde v-ati afla !

mami de sumudica cu ochi albastri(asa imi spune tati)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

sa-mi dati si mie o parola....sar'mana

cred ca va spun nb....ma duc si io sa ma preg de culcare...cu aceisi speranta ca in fiecare noapte....sa fie jiji ingaduitor cu batranetzile mele....si cum sperantza moare ultima.....

sa aveti vise frumoase

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR...stationare la mal sau....mall?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcineea_cj

Io cred ca ma retrag !
o noapte linistita va doresc,oriunde v-ati afla !

mami de sumudica cu ochi albastri(asa imi spune tati)
somn usor si voua!

mami de Radu si Alex



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Miremia, merci de capitol!

Danyelana, gaza se trage de urechi, de nas, de putza. Daca se trage prea tare tipa. Cica in momentul cand realizeaza ca nu e una si-aceeasi cu mama lui are comportamentul asta, adica isi da seama ca mama e altceva si se intreaba cine e el si din ce e compus... o sa se traga si de par, deocamdata ma trage pe mine.
Cat despre colac... noi am renuntat temporar la el. Se ridica in picioare si cand cade risca sa se loveasca de peretii cazii.. Am revenit la cadita, ceea ce e naspa tare.

Dulcineea, elefantul lamaze ala mov e mult prea complex. Nu se coordoneaza cat sa apese. Mie una mi se pare mai simplu catelul fp.
Omida mie mi se pare ca nu i-am luat-o cand i-ar fi trebuit, acum e prea simplutza.

Danyelana, am vazut si eu ala si e pe lista. Fi-miu mananca (sau isi doreste sa manance) ceasurile noastre.



Mergi la inceput