Taticii sunt interzisi in multe spitale pt. copii?

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha_iv spune:

ok, ma asteptam ca o sa incepeti sa dati cu bata, dar ma asteptam la tati, nu la mamici. Mesajul meu era pt cei de la TATA.
Naty, sunt de acord cu tine, este normal ca tatal sa poata sta in spital cu copilul. Problema era ca TATA considera asta ca o discriminare a tatalui, nu a copilului. Eu consider ca cel discriminat e copilul.
Alianta asta, TATA, nu are treaba cu copiii. Problema lor e ca mamele au mai multe drepturi decat tatii (asa considera ei)si asta ii nemultumeste profund. Ei lupta pentru pierderea "privilegiilor" noastre de mame. Intrati pe site-ul lor si o sa va convingeti.

Va dau mai jos cateva pasaje de pe site-ul lor:
Potrivit presedintelui TATA, Bogdan Draghici, “in peste 95% din cazurile de divort, tatii pierd custodia copiilor, o treime dintre acestia nu ii pot vedea sau sunt defavorizati si redusi la stadiul de platitori de pensie alimentara”...asta ii supara

Dragilor, de ce credeti ca au divortat femeile acelea? Peste 50% dintre divorturi au ca motiv violenta tatalui asupra sotiei si copilului. Cu cei care ii bat vreti sa ramana copiii?
In Romania, 3 din 4 femei sunt abuzate (in diferite forme) de barbati, asta spun autoritatile. Asta nu va spune nimic???

"Favorizarea mamelor, cand vine vorba de munca si bani, inclusiv in ceea ce priveste varsta de pensionare, este perceputa ca naturala de unii, dar nedreapta si discriminatorie de altii.
Proiectul legislativ care permite femeilor ce cresc copii sa se pensioneze mai repede i-a alarmat pe tatii reuniti in Alianta Antidiscriminare a Tuturor Taticilor - T.A.T.A."

Favorizarea mamelor cand vine vorba de bani? Care favorizare? Pe plan mondial, femeile primesc salarii cu 15% mai mici decat barbatii. In Romania, chiar mult mai mici. Cine sunt favorizatii? Voi.
Va supara faptul ca femeile pot iesi la pensie la 63-64 de ani daca au crescut copii. Aveti impresia ca 65 de ani este o varsta de pensionare rezonabila pt femei? Aveti idee cata erodare fizica si psihica suporta o femeie care a crescut 2,3,4 sau mai multi copii?

"In societatea moderna, cand mama lucreaza cot la cot cu tatal, rolurile nu mai sunt batute in cuie si se tinde spre echitate. Ambii parinti aduc bani in casa, se implica in aceeasi masura in educatia copiilor, iar responsabilitatile sunt impartite in functie de programul de lucru al celor doi, nu conform rolurilor de gen."

Asta e cel mai frumos citat, parca e din Lenin. Ambii parinti aduc bani in casa, dar responsabilitatile sunt tot ale mamei, asta e problema.

blackpanterro, cand am dat ex cu tatii de la tata care beau alocatiile in carciumi, am facut-o pt ca populatia rurala a Romaniei de 1/2 din total. Asta presupune ca aproximativ 1/2 dintre tati locuiesc la tara, iar cei din carciumi sunt majoritari.
Dar iti dau un ex din Buc, capitala tarii. Cand am nascut, in 2009, am facut dosarul de alocatie pe numele sotului. A trebuit sa ma duc personal pana la oficiul cu pricina, sa semnez ca sunt de acord cu cedarea alocatiei catre tatal copilului. Am intrebat de ce trebuie sa bat drumul pana acolo si mi sa spus ca lunar vin zeci de mame plangand si spunand ca tatii nu le dau alocatia copilului. Oare ce fac cu banii aceia?
Peste jumatate din mame primesc 600 lei (suma minima)pentru ingrijirea copilului pe primii doi ani. In conditiile in care eu dau 600 lei doar pe lapte si pampersi, oare cum traiesc acele femei? Cum isi cresc copilasii, cand tatii le fura si cei 200 de lei din alocatii?
Si imi spuneti mie ce iubitori sunt tatii si dornici sa stea in spital cu copilasii lor. Astea sunt exceptii, dragelor. Majoritatea sunt cei din lumea reala, cea in care mamele se sacrifica singure pt copii.
Unde sunt tatii de pe forum cu privire la acest subiect? Doar 4 barbati au intrat. De ce trebuie ca noi, femeile, sa militam pentru drepturile lor?
TATA ne cere sa venim noi, cu copiii, la mitingul de miercuri. De ce nu se duc ei, barbatii? Pentru ca nu ii intereseaza.
De ce nu fac o petitie cu 100 000 de semnaturi pt o propunere legislativa in acest sens? Pt ca nu se vor strange niciodata 100 000 de doritori.
Asa ca , mamicilor, nu va mai agitati....cu doi tati nu se face primavara in tara asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamabear spune:

Pe mine nu ma intereseaza ce alte cereri, mai mult sau mai putin indreptatite au cei de la alianta T.A.T.A. Mie mi se pare de bun simt sa fie lasati si tatii sa stea cu copiii in spital. De ce in alte tari se poate, fara a exista nu stiu ce intimitate pt insotitor? Mie mi se pare vital, ca un copil bolnav sa poata beneficia de prezenta unuia din parinti si sa nu sufere, pe langa boala si de socul de a sta in spital cu o straina (vecina, bona) sau chiar singur, in cazul in care mama nu poate si nu are alte rude apropiate de sex feminin disponibile.
Nu cred ca faptul ca exista tot felul de categorii de barbati e un motiv ca cei ce vor sa-si ajute copilul aflat in suferinta sa nu fie lasati sa o faca. Pentru mine nu conteaza cine a demarat acest demers, ma intereseaza, ca in caz ca mi se intampla mie ceva, sotul meu sa poata ingriji copii, chiar si atunci cand sunt spitalizati.
Daca as sta in Bucuresti as participa la mars cu toti cei patru copii ai mei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

miha_iv, sotul meu nu e pe forum - sunt eu.
Si-mi doresc sa poata ramane in spital langa oricare dintre copii mei.
Cat despre organizatia TATA, am citit si eu ce este pe site - e at topic, dupa parerea mea.
Aici e vorba despre accesul tatilor in spital - posibilitatea de a fi parinte in conditiile in care esti contribuabil, din salariul tau pleaca bani in sistemul de sanatate.

Cat despre frustarile vizavi de barbatii care nu sunt nici tati nici soti dedicati familiei, asta chiar ca-i alt topic - mare cat lumea.
Sincera sa fiu, am vazut "cantitati" egale de femei si de barbati care, in opinia mea, sunt mai de treaba sau mai putin de treaba - atat ca oameni, cat si ca parinti.

Imi pare rau ca nu pot participa la nici un fel de protest - as vrea sa vad ceva idei constructive pentru ca sotii nostri sa poata fii parinti si in spital.

www.la-taclale.ro" target="_blank">Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Citat:
citat din mesajul lui T_A_T_A

Ce se intampla cu taticii cu sotii retinute acasa motivat (ex. mame care alapteaza bebelusi, adica pe fratiorii sau surioarele mai mici ale copiilor care au probleme de sanatate)?


Fiica mea (2.4 luni) a fost internata in spital o sapt., pana ieri, cu mama mea, adica bunica materna si mi-a spus ca acolo in spital (in Baia Mare )era internata o mamicu 3 copii, dintre care doar unul bolnav , care avea 5-6 ani, ceilalti doi, doua fetite de 2 ani , respectiv 6 luni erau alaptate, deci nu le putea lasa acasa. Si nici tatal nu era primit sa stea internat cu copilul bolnav.
Cred ca-i o prostie, ar putea sa organizeze cateva camere in care sa stea tatii cu copilasii si asa nu ar fi amestecati cu mamele. Si ma gandesc ca nici tatii nu sunt chiar asa dezaxati ca sa mearga in saloanele cu mamici si sa caute..........."diverse".



BAZAR GENERAL - hainute, jucarii

Sa o ajutam pe IONELA, o fetita de doar 4 ani.....
Sa-l ajutam pe ALEX - te asteptam cu vesti bune din Israel
Sa-l ajutam pe BOGDAN
Ajutati-l pe CATALIN,un baietel de 5 ani, sa traiasca !
ROBI- o minune de copil, sa-l ajutam
Sa ajutam la terapia pentru EMMA
Sa-l ajutam pe ANDREI - un baietel de 10 ani
Licuriciul DAVID are nevoie de noi, sa-l ajutam

co.kildare - Irlanda
www.curcubeucuochialbastri.blogspot.com/" target="_blank">curcubeu cu ochi albastri - blog
Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Eu tot citesc la topicul asta...personal mi-e greu sa cred ca daca esti cu copilul in spital, deci e grav bolnav, iti mai pasa cine doarme in patul de alaturi/sta pe scaunul de alaturi.... este un alt parinte de copil foarte bolnav.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamabear spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cricor

Eu tot citesc la topicul asta...personal mi-e greu sa cred ca daca esti cu copilul in spital, deci e grav bolnav, iti mai pasa cine doarme in patul de alaturi/sta pe scaunul de alaturi.... este un alt parinte de copil foarte bolnav.


Sunt total de acord cu tine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Sincer? Si mie imi era totuna, cine doarme pe patul de alaturi. Dar numai eu stiu ce inghiteam de la exul meu, si de la fosta soacra, daca dormeam cu un barbat in aceeasi salon. (si chiar daca nu ma interesa persoana, noah ce sa fac, tot nu-mi facea placere)
Eu cred ca regulile astea stupide cu interzicerea taticilor in unele spitale au fost aduse pt simplu fapt ca societatea nostra nu e pregatita, sau pentru ca e mai comod asa.
Domnule TATA, v-am mai pus cateva intrebari in acest topic, le-ati lasat fara raspuns.
Va pun inca una: in spitalele unde este afisat ca se interzice accesul taticilor sau barbatilor, ati intrebat motivul real? Ati intrebat portarul, asistenta, medicul de garda, sau in caz optim pe cineva din conducere? Le-ati solicitat sa va arate regulamentul intern de functionare? Ati solicitat un raspuns in scris?



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

.....
Domnule TATA, v-am mai pus cateva intrebari in acest topic, le-ati lasat fara raspuns.
Va pun inca una: in spitalele unde este afisat ca se interzice accesul taticilor sau barbatilor, ati intrebat motivul real? Ati intrebat portarul, asistenta, medicul de garda, sau in caz optim pe cineva din conducere? Le-ati solicitat sa va arate regulamentul intern de functionare? Ati solicitat un raspuns in scris?



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

eu am intrebat... si mi s-a spus ca nu se poate si gata, sunt doar femei in saloane. Iar dincolo era un afis mare de tot ca numai femei sunt acceptate ca apartinatori.
Fiind copilul foarte rau bolnav - abia respira - nu mi-am permis sa ma cert, am incercat cu vorba buna sa explic ca tatal poate ramane, ca eu alaptez pe cea mica (plangea de numa' asta mica la 12 noaptea cand am ajuns inapoi)
Foarte putina empatie foarte trist - nici nu-mi pot inchipui ce a fost in sufletul sotului meu - el nu l-a vazut decat cate 10 min pe zi, a capatul coridorului.
Si foarte dureros a fost pentru mine ca nu am fost nici unul dintre noi langa el cand primea injectiile - am reusit sa ma strecor inauntru doar cand i-a luat sange (nu aveam voie sa intru la el nici eu decat pe furis pentru ca nu eram internata cu el).
Practic, baietelul meu a fost doar cu bunica 2 zile si jumatate - niciodata nu a mai fost atat de mult despartit de nici unul dintre noi - a fost doar atunci cand a avut mai multa nevoie de noi.

www.la-taclale.ro" target="_blank">Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_A_T_A spune:

Gabi_K, aveti deja raspunsurile intr-un post anterior. Link-ul va duce la Hotararea CNCD, care prezinta absolut toate datele problemei. Cineva spunea ca e musai sa punem la cale o lege pentru a interzice asemenea tip de discriminare. FALS! Legislatia in vigoare interzice categoric asemenea stare de fapt. Va invit sa cititi hotararea Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii. E impecabila!
Ma bucur ca majoritatea mamicilor de pe forum au condamnat asemenea aberatie. Au dreptate! Nu sunt doar tatii discriminati, ci si mamicile si mai ales copiii afectati grav de asemenea realitate. Si sotia mea gandeste la fel! Si este medic! Medic de familie cu trei sferturi dintre pacienti din categoria copiilor.
Mai o veste faina! Protestul de miercuri, 5 mai, va beneficia si de suportul medicului-parlamentar Tudor Ciuhodaru! Deputatul independent Ciuhodaru este un medic reputat din Iasi si face parte chiar din comisia de profil din Camera Deputatilor! Este hotarat sa participe la protest si sa faca parte din delegatia care va discuta cu conducerea ministerului.
T.A.T.A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_A_T_A spune:

Oameni buni,
Am formulat plangeri impotriva Institutelor "MATEI BALS" si "ALFRED RUSESCU" si le-am inregistrat la CNCD. Maine voi face un demers similar si impotriva spitalului judetean din Tg. Mures. Un tatic mi-a trimis azi cu infamele afise care interzic prezenta tatilor in spital. Pozele nu sunt de nota 10, dar pot fi probele suficiente.
Revin cu rugamintea sa imi comunicati numele spitalelor si localitatile in care se afla, pentru a face plangere impotriva fiecaruia dintre ele. Daca puteti fotografia sau filma asemenea afise, atunci se probeaza usor la CNCD. Sau macar sa inregistrati convorbirea cu personalul medical de la camera de garda, care de regula spune verde-n fata ca nu se poate cu tatici in unitatea spitaliceasca.
Protestul nostru se va desfasura pe 5 mai, intre ZIUA MAMEI (2 MAI) si ZIUA TATALUI (9 MAI). Ar fi superb sa rezolvam definitiv aceasta problema chiar in saptamana dedicata parintilor.
T.A.T.A.

Mergi la inceput