SA AJUTAM UN SUFLET NEVINOVAT!

SA AJUTAM UN SUFLET NEVINOVAT! | Autor: onitza797

Link direct la acest mesaj

Dragii mei,
Doresc sa va expun in cele ce urmeaza povestea trista a unui baietel in varsta de aproape 10 ani, bolnav de cancer, ANDREI DUMITRESCU. Este baietelul prietenei mele, care pana anul trecut in Martie era un copil vesel, energic, cu pofta de joaca si de viata. De un an incoace, viata lui Andrei s-a schimbat complet. Anul trecut a fost diagnosticat cu Osteosarcom Telangiectatic de arc costal anterior III stang (mai pe romaneste, TUMOARE MALIGNA A OASELOR, localizata pe una dintre coaste). In luna Iunie 2009 Andrei a fost operat in Italia, tumoarea fiindu-i extirpata. A urmat tratamentul cu citostatice in Romania , la Institutul Oncologic Bucuresti, tratament care a durat luni de zile, fiind terminat in februarie anul acesta. Din nefericire, cu putin inainte de terminarea tratamentului a aparut "un punct" pe una dintre coaste. Dupa multe investigatii facute intai in Italia, apoi in Germania, s-a concluzionat ca tumoarea a recidivat pe o alta coasta, afectandu-i de aceasta data si plamanii. In acest moment Andrei se afla in Germania impreuna cu parintii. A fost deja supus la doua operatii, prima pe data de 4 Martie 2010, la plamanul stang, iar cea de-a doua pe data de 9 Martie 2010. Din pacate, cea de-a doua operatie nu a reusit, din cauza starii fizice si psihice deloc bune. Medicii nu au reusit sa ii curete plamanul drept, asa cum isi propusesera, ba mai mult se pare ca au aparut complicatii in timpul introducerii tubului, acesta perforandu-i plamanul drept. Saptamana trecuta Andrei a avut dureri cumplite, starea psihica a lui si a parintilor fiind la pamant. Acum se asteapta refacerea plamanului stang, pentru a se putea interveni la cel drept. Insa, conform mesajelor primite de la mama lui Andrei, indepartarea metastazelor de la celalalt plaman numai prin chirurgie se poate, dar din pacate plamanul stang lucreaza doar la jumatate de capacitate, deci este ajutat sa respire de plamanul drept, fapt care duce la amanarea interventiei chirurgicale la plamanul drept. Se ridica problema chimioterapiei care in momentul de fata ar impiedica refacerea plamanului stang.
Si, de parca toate acestea nu ar fi fost de ajuns, parintii au mai primit o veste trista: costurile totale (operatii, tratament) pot ajunge la 80.000 sau chiar 150.000 Euro, bani pe care nu ii detin. De aceea au MARE NEVOIE de ajutorul nostru. Orice contributie, cat de mica, de la un numar cat mai mare de persoane, ii poate salva viata lui Andrei. Ca orice copil de pe acest pamant, si Andrei MERITA SA TRAIASCA.
A dovedit timp de un an de zile ca este UN MARE LUPTATOR si nu se da batut. Dar pentru asta are nevoie si de sprijinul nostru.
Nu pot sa cred ca se intampla toate astea unui copil cu o dorinta si o vointa atat de mare de a lupta pentru a trai. Doreste si iubeste viata asta. - citat mama lui Andrei.
Andrei are si un blog, unde puteti gasi descrierea pe larg a bolii, toate etapele prin care a trebuit sa treaca acest pui de om, precum si documentele medicale care atesta boala lui Andrei.

www.andreidumitrescu.blogspot.com

Date medicale:
Diagnostic: Osteosarcom telangiectatic
Operatie in Italia (iunie 2009) - Institutul Ortopedic Rizzolli din Bologna, Italia - operatie efectuata de prof. Briccoli;
Tratament cu citostatice terminat (februarie 2010);
Recidiva (ianuarie 2010, inainte de terminarea tratamentului): o noua tomoare pe o coasta si plamanii afectati;
Investigatii in Romania si Italia (februarie 2010): fara rezultate exacte;
Investigatii in Germania (martie 2010): aici s-a dat de fapt verdictul de mai sus;
Operatie (OPERATII-4 martie si 9 martie 2010) in Germania (IN DERULARE) - la Klinikum Schwabing din Munchen

Pentru donatii:

RO97BTRL03001201A88379XX (RON)
RO24BTRL03002201A88379XX (USD)
RO72BTRL03004201A88379XX (EUR)

Swift: BTRLRO22
Beneficiar: Dumitrescu Gilda Ileana
Banca Transilvania, Str Malul Rosu Nr. 126 Bl 10F, Ploiesti

Am convingerea ca acest mesaj nu va trece neobservat si ca sansele de a strange banii necesari vor creste considerabil.

Va multumesc din suflet in numele lui Andrei si al parintilor lui.

Ioana Stoica


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Ioana,sunt convinsa ca acest mesaj nu va trece neobservat. Imi pare foarte rau pt ce i se intampla prietenei tale si baietelului ei. Intr-adevar este foarte trist, este groaznic, nu trist, este sfasietor......bietul copil...bietii parintii...mai bine as muri eu decat sa-mi pateasca fetita ceva

Pana incercam noi sa ne mobilizam, cu donatii si bazar, eventual (nu stiu daca ai acceptul moderatorilor?), parintii au incercat sa faca campanie la tv? Pentru ca suma necesara este foarte mare, intr-adevar, iar noi, aici nu avem aceasta putere financiara, se strang banuti, e adevarat, dar nu atat de multi.

Cand este termenul limita al operatiei?

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Ioana, din cate am inteles, tu nu ai inca acceptul adminilor, ar trebui sa vb cu ei intai.

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza797 spune:

Buna, Andra,
In primul rand iti multumesc pentru mesaje. Acum, sa-ti raspund mai intai la prima intrebare: din cate stiu eu, deocamdata parintii nu au apelat la televiziuni, deoarece ultimele doua luni si le-au petrecut numai pe drumuri sau in spitale cu Andrei. Am incercat tot eu sa fac lucrul asta, in sensul ca am trimis mai multe mail-uri, la diverse posturi. In orice caz, ar fi nevoie si de acordul lor pentru a aparea cazul lui Andrei la TV. Din cate mi-au spus ei anul trecut, atunci cand s-a inceput campania de strangere a banilor necesari pentru operatia din Italia, nu voiau sa faca public cazul, pentru a nu il afecta si mai tare pe Andrei. La momentul respectiv micutul nu stia toata povestea....Au avut loc insa altfel de campanii, activitati organizate de invatatoarea lui Andrei impreuna cu colegii de clasa (concerte, audienta la primarul orasului Ploiesti, si multe altele). Toata lumea a fost alaturi de el si l-a ajutat, reusind sa stranga banii necesari pentru operatie (e adevarat, o suma infima as putea spune, facand comparatie cu banii necesari acum).
Revenind si la cea de-a doua problema, referitoare la acceptul administratorilor. Iti spun foarte sincer ca nu stiu ce ar trebui sa fac pentru a primi acceptul. Eu sunt nou inscrisa pe acest site si din pacate nu prea stiu cum functioneaza....Am citit regulile necesare postarii unui caz pe forum, au fost niste probleme pentru ca nu am scris tot de la bun inceput, dar intr-un final cazul vad ca a fost postat. Ce ar mai trebui sa fac eu pentru a primi acceptul?
Mi-ai fi de mare ajutor daca m-ai putea indruma.
Multumesc inca o data,
Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Ioana, nici eu nu sunt prea veche pe DC si nici eu nu prea stiu multe lucruri cum se fac. Dar cred ca primul pas ar fi asta:

"Trimite un mail la adresa info@desprecopii.com cu urmatoarele informatii:

- descriere succinta a cazului (aceasta descriere va trebui postata mai apoi pe forumul umanitar Desprecopii.com de catre conducatorul campaniei. Desprecopii.com va aproba ulterior mesajul)
- descriere pe larg a cazului (pentru arhiva Desprecopii.com, nu se face publica)
- cat mai multe acte doveditoare care sa dovedeasca veridicitatea (certificate medicale, persoane de contact din randul medicilor care cunosc cazul, inclusiv datele lor de contact etc.)

OBLIGATORIU:
- numele si datele de contact ale persoanei care se erijeaza in organizatorul/coordonatorul actiunii (CONDUCATORUL CAMPANIEI). Aceasta persoana va fi persoana de contact pentru noi.
- Aceasta persoana va trebui sa dea o declaratie scrisa si semnata prin care isi asuma raspunderea pentru organizarea actiunii, declaratie care va fi trimisa politiei romane in momentul in care iese scandal!
- declaratia trebuie scanata si impreuna cu un scan al unui act de identitate se ataseaza mailului initial care propune cazul.
- declaratia trebuie scrisa de mana dar trebuie sa fie citibila

Fara declaratie si scanarea actului de identitate NU SE ACCEPTA nici o cerere."

Poate nu mai sunt valabili toti pasii, dar oricum, tebuie sa trimiti acel mail, cred ca e conditia de baza.
Si in plus, daca vrei sa se deschida bazar pentru Andrei, trebuie sa fii activa aici, sa ne tii la curent cu situatia lui, eventual sa aduci niste lucruri la bazar pentru el, sa atragi si alte persoane sa se alature bazarului, ori in calitate de vanzator, ori in calitate de cumparator.
Nu este usor, dar cred ca Andrei merita, nu?


Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza797 spune:

Multumesc, Andra
Deja am parcurs pasii astia, pentru ca altfel cazul expus de mine era tinut in asteptare. Referitor la bazar, sigur ca Andrei merita tot efortul si sigur ca o sa va tin la curent cu vestile despre el. Nu stiu eu exact ce inseamna "bazar".....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Intra tot aici la "umanitare" la subiectul "Bazar". Citeste regulile de pe prima pagina, sunt f importante.

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza797 spune:

Vesti bune despre Andrei!
Andrei si parintii lui au primit marti seara o veste buna: vor putea veni vineri acasa pentru o saptamana, asadar vor petrece Pastele alaturi de cei dragi. Imediat ce se vor intoarce in Germania Andrei va incepe tratamentul cu citostatice, dupa care va urma operatia la plamanul drept.
Si nu numai atat. Medicii i-au informat ca metastazele din plamanul drept au aceeasi dimensiune ca in ianuarie, deci boala nu a avansat, iar plamanul stang inainte de operatie lucra la o capacitate de 52 % iar acum este la capacitatea de 41%, ceea ce reprezinta o diferenta mica, dar aceasta diferenta poate fi eliminata si chiar depasita daca continua cu exercitiile de fizioterapie.
Nu va pot descrie ce bucurie a fost pe Andrei cand a auzit ca vom pleca acasa si ca isi va petrece Pastele printre cei dragi.

Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Domne ajuta! ma rog din suflet pentru Andrei!

_
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=149702

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:



Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Ioana, sa inteleg ca Andrei poate face citostatice si sa fie operat si sa plateasca operatia cand vor avea banii?

Deci nu-l vor amana pana cand vor avea banii,nu?
Asta ar fi un lucru f bun

Mai tine-ne la curent, da?
Sper ca ai vazut ca a fost acceptat si cazul lui la bazar. Asa ca vorbeste cu parintii lui, prieteni, rude, oricine sa puna la bzar pentru el, orice, haine , incaltaminte, jucarii, cosmetice, orice.

Si puteti sa va uitati si la celelate lucruri oferite. Poate gasiti ceva care sa va placa si voua si in felul acesta sunt ajutati si alti copilasi care au foarte mare nevoie de ajutor.

Vorbeste si la servici, spune prietenilor de bazar. sa stie cat mai multa lume

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput