Cum s-a nascut Paul

Cum s-a nascut Paul | Autor: OanaRusu

Link direct la acest mesaj

Am citit multe povesti cu nasteri de ingerashi, cand eram insarcinata eram fascinata, si acum, dupa ce a trecut, sunt nostalgica un pic.
E tare ciudat sa fiu nostalgica - inainte de a ramane insarcinata mi-era groaza sa privesc un documentar despre nastere si in timp ce planuiam nunta ii explicam jumatatii mele mai bune cum am sa nasc eu cu cezariana pt ca n-am de gand sa ma chinui... Si cum varsta imi putea furniza un "alibi" la cezariana....

Apoi am ramas insarcinata - o saptamana super incantata, apoi am avut parte de 3 saptamani atat de lungi... Am avut "spotting" adica o sangerare usoara care m-a terorizat. Eu l-am terorizat pe medic - una-intr-una la eco, am crezut ca o sa-mi puna interdictie la un moment dat...

Dar a trecut cu bine, am ajuns in decembrie in posesia cheii apartamentului si ne-am aruncat cu entuziasm in valtoarea mutatului - puiul meu parca a stiut, nu m-a mai deranjat cu nimic - doar cu pofta de slanina la miezul noptii cateodata...

Nici nu stiu cum a trecut si am ajuns luni, 19 iunie, la 8 dimineata la spital, sarcina suprapurtata - habar n-aveam ce-s alea contractii... Asa ca am mers voioasa la spital pentru monitorizare si nastere provocata - prin cezariana.

Culmea, dupa ce am ramas insarcinata am citit despre nastere si n-am mai vrut in ruptul capului cezariana... da' bebeul meu n-a vrut sa se intoarca, avea o pozitie asa ciudata si era estimat maricel, asa ca 2 luni degeaba m-am rugat de el sa iasa pe unde trebe' ca el a vrut sa aiba delegatie de primire - domnul doctor si alaiul

Am nimerit bine - adica in weekend nascusera cica vreo 30 de mamici - asa ca entuziasmul personalului sanitar a fost maxim: "Inca una?? Pe toate le-a apucat sa nasca acuma?"

Da' nu-i nimic, in absenta contractiilor m-am machiat (initial in anticamera salonului de terapie unde urma sa ajung si eu) pe un pat de campanie, ce bine ca s-a gasit, dupa mine au mai venit vreo 2 tot suprapurtare da' le-au trimis acasa ca n-aveau unde sa le interneze...

Apoi m-am plimbat la alt nivel - la nascute, unde ma fatzaiam tot cam fara rost, toata ziulica la telefon si cu rujul in mana - ce bine! ca acuma abia imi mai amintesc unde mi l-am pus - cam o data pe saptamana...

Dupa o zi de perfuzie - marti - miercuri dimineata a iesit dintr-o garda de 24 de ore prietena mea foarte buna pe care se pare ca o astepta Paul - dupa ce a intrat ea in spital pac - direct contractii din minut in minut.

Aoleu, fara antrenament cam neplacut - un minut pauza, un minut contractie de numa'! Asa de brusc mi-am amintit respiratiile invatate la curs - pt mine au facut minuni!

Mai greu a fost sa conving lumea pe acolo - noroc ca prietena mea e medic si ea imi cronometra contractiile, pe ea au crezut-o, ca pe mine cine sa ma creada dupa 2 zile si jumatate fara urma de contractie, dilatatie canci..

Unde mi-am facut sange rau aproape 2 luni ca o sa-mi faca rahianestezie si vai de coloana mea, cand in sfarsit mi-a zis medicul dupa ultima urcare pe masa "gata, montati sonda, la sala cu ea" nici macar nu imi mai pasa de complicatiile stiute ale rahianesteziilor!! Ace in coloana?? Sa vina dom'le cu cate vor, pt ca anestezia inseamna ca nu ma mai doare....

Asa ca am nascut mai usor decat mi-am inchipuit ca poate fi
Ehei, si dupa operatie am mai aflat ca n-a fost rahi, a fost peridurala... Asa ca normal ca nu m-a durut - macar ca eu cred ca in comparatie cu contractiile nu prea avea cum sa ma doara o injectie.

Nu am avut parte de primul strigat al lui Paul - am avut indus somn pt ca aveam un "fermoar" mai vechi pe burta si m-au brodat mai bine de un ceas sa "combine" cele doua taieturi - da' ce treaba buna au facut!

Nu inteleg de ce nu au rashpalit si ceva din grasimutza de pe burta , daca tot erau acolo, da' asta e... poate la nr 2
Nu i-am auzit primul strigat - dar cand mi l-a adus am stiut precis care-i al meu - ca era leit taica-sau - ce bine! asa e sigur ca ne ia acasa
Si m-am apucat sa sun pe toata lumea - ca aveam cel mai frumos baiat din lume

Cam asta a fost - cea mai tare chestie ramane faptul ca fiind nasterea asa subita am intrat in sala de operatie machiata ca la carte, asa ca am corespuns la pozele de la iesirea din sala si filmuletzul de aprox 2 min cu primul supt

Si ca sa ma tina minte si echipa de intampinare a lui Paul, cand am iesit din anestezie i-am intrebat candid daca pot [adica daca am voie!] sa respir... Eu precis nu ma apuc de droguri pt ca deja stiu ce si cum...

Restul... istorie M-am jucat vreme de o saptamana cu Paul - il imbracam, il dezbracam... ca aveam hainutze destule..

the (HAPPY) end

Oana Rusu - mamica de
Paul-Victor

21 iunie 2006

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doroti_5 spune:

Fain.


doroti_5 cu Natalita-Elena (12.05.2006)
BOTEZ
foto Natalita-Elena 1, 2 si 3www.dropshots.com/doroti_5" target="_blank">
Filmulete cu Natalita-Elena
Asa de mari suntem


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

quote:
Originally posted by doroti_5

Fain.


doroti_5 cu Natalita-Elena (12.05.2006)
BOTEZ
foto Natalita-Elena 1, 2 si 3www.dropshots.com/doroti_5" target="_blank">
Filmulete cu Natalita-Elena
Asa de mari suntem






Multumim - back to you, too

Si, in plus, mi-a fost tare drag de o mare parte din personalul medical - medicul meu, anestezista care a fost o scumpa, si multe asistente si infirmiere - au fost si persoane nashpa, da' asa e in viata.
Experienta mea a avut parte de mult bine din partea lor

Oana Rusu - mamica de
Paul-Victor

21 iunie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

Sa va traiasca minunea cu ochi albastri.

kiss

22+
Anumita muzica se asculta cu vantul in fata! si degeaba lasi in jos geamul de la masina ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printze spune:

Frumoasa poveste. Sa traiti cu totii si sa va bucurati de mica comoara!

printze

"Idealurile sunt ca stelele: s-ar putea sa nu le atingem,
dar ne pot calauzi in viata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca_usa spune:

Bebelushul asta plange vreodata? Sa va traiasca si sa va bucurati de el ca e frumushel foc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Am citit-o a doua oara si tot mi-a placut (prima oara la cirese...) Sa va traiasca dulceata mica!

Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

quote:
Originally posted by irinuca_usa

Bebelushul asta plange vreodata? Sa va traiasca si sa va bucurati de el ca e frumushel foc.



Va multumim tuturor pentru atentie .

Stie sa planga daca nu ii respectam ora de somn si daca ii sarim ora de masa
E o scumpete - i-au iesit 2 dinti inainte ca noi sa-i cumparam ceva pt gingii - am crezut ca vor iesi mai tarziu ca nu plangea si n-a facut febra.

Oana Rusu - mamica de
Paul-Victor

21 iunie 2006

Mergi la inceput