Taticii sunt interzisi in multe spitale pt. copii?

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Citat:
citat din mesajul lui T_A_T_A
organiza MIERCURI, 4 MAI 2010,


miercuri este 5 mai




..timpul sterge totul, dar focul naste foc (Iris)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_iv spune:

TATA, las-o mai incet cu discriminarea asta. Mamicile sunt mult mai discriminate de tati si vad ca nu se mai plang atat.
La tara, toate crasmele sunt pline de tati care beau alocatia copilului, apoi se duc acasa si isi iau nevestele la omor....de cele mai multe ori in fata copilului(asta in cazul fericit cand nu isi bat si copiii). In timp ce ei servesc o tuiculita la crasma, copiii sunt cu vacile la pascut, fac curat prin gospodarie sau alte treburi.
Cati tati din mediul rural isi ajuta femeile la schimbat copiii???
Cati tati se joaca cu copiii? Cati tati fac lectiile cu ei? Cati tati se duc la vaccinat cu copilul?
Se spune ca cei de la oras sunt mai emancipati si isi mai ajuta nevestele. Aiurea!!! Eu stau in Bucuresti si numai mamici am vazut la policlinica. In parc, poti sa-i numeri pe degete pe tati(sunt mult mai multi bunici). La treburile casnice, ma indoiesc ca dau din greu. La schimbat scutece de caca, cati tati participa? La dat mancare copilului, cati?
OK, va duceti la munca sa aduceti bani in casa. Dar si noi muncim, dragilor. Muncim de 3 ori mai mult decat voi...suntem menajerele voastre, bonele copiilor si mai avem si un job (uneori si mai multe).
Daca v-ati lua bona si menajera pe bani, nu v-ar ajunge salariile sa le platiti.
Asa ca lasati discriminarea. Discriminatele suntem noi, MAMELE, care nu ne mai plangem atat.
Luati rolul de TATA in serios, ajutati-va nevestele si copiii, si apoi blamati institutiile. Nu sunteti acceptati in spitale tocmai pentru ca nu luati acest rol in serios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Asa e TATA, i-a sa nu iti mai pese de copil ca tatii de la tara stau in crasme!
Ce gandire domnule....in loc sa va bucurati ca mai exista tati care dau 2 bani pe copiii lor veniti cu exemple de 2 bani despre betivanii de la tara...

Sper sa rezolvi ceva si sa ai dreptul de vizita la propriul copil!

Adriana 21+ si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

miha_iv este drept ca in general mamele sunt cele care se ocupa de copilasi si cele discriminate.
Eu una nu sustin ideile privind discriminarea tatilor, nu stiu cine este autorul subiectului si ce a facut sau nu a facut.
Insa problema imposibilitatii tatilor de a sta in spitale alaturi de copilul bolnav este diferita. Nu vorbim aici despre ce ar trebui sa faca unii tati si nu fac sau despre cum mamicile sunt cele chinuite. Ci despre copiii nostri care, in cazurile in care mama nu se poate interna cu ei din varii motive, sunt siliti sa stea cu alte persoane de sex feminin in loc sa stea cu parintele de care multi copiii sunt foarte atasati.
Fetele mele de exemplu sunt foarte atasate de tatal lor, un tata care si-a luat in serios acest rol, care se joaca cu ele, le scoate afara, le da sa manance, le spala, le imbraca, face cam tot ce fac si eu. Stie ce sa faca in toate situatiile, le cunoaste foarte bine comportamentul si sunt sigura ca le-ar ingriji asa cum trebuie in caz de boala.
Daca Doamne Fereste vreuna dintre fete ar fi internate iar eu nu as putea sa fiu acolo si nici mama mea (de care, de asemenea, sunt foarte atasate), eu si cu siguranta si copiii am prefera de o mie de ori sa fie taica-su acolo decat o femeie mai mult sau mai putin straina lor.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Din pacate nu pot participa la protest (ora e nepotrivita) dar va sustin din toata inima. Taticii trebuie sa aibe voie in spitale sa-si insoteasca copii.
Eu una il prefer pe tatal copilului meu ca insotitor oricarei bone, bunici, matusi sau vecine. Daca nu am timp nu ezita sa mearga singur cu copilul la doctor sau la urgente si copilul se simte mult mai bine in prezenta lui decat in prezenta unor persoane straine. Confortul psihic al copilului reprezinta startul spre vindecare si cred ca asta este mult mai important decat orice regula stupida a spitalului sau parerea unor mamici "pudice"

Pe mine una nu m-ar deranja sa stau in acelasi salon cu taticul unui copil. Poate le deranjeaza pe mamicile care vad internarile ca pe o modalitate de socializare asa ca intre femei (am fost odata internata si se purtau niste discutii in salon .. despre relatii, soacre....intr-adevar un barbat nu cred ca avea ce cauta in camera aia in momentele alea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Citat:


TATA, las-o mai incet cu discriminarea asta. Mamicile sunt mult mai discriminate de tati si vad ca nu se mai plang atat.
La tara, toate crasmele sunt pline de tati care beau alocatia copilului, apoi se duc acasa si isi iau nevestele la omor....de cele mai multe ori in fata copilului(asta in cazul fericit cand nu isi bat si copiii). In timp ce ei servesc o tuiculita la crasma, copiii sunt cu vacile la pascut, fac curat prin gospodarie sau alte treburi.
Cati tati din mediul rural isi ajuta femeile la schimbat copiii???
Cati tati se joaca cu copiii? Cati tati fac lectiile cu ei? Cati tati se duc la vaccinat cu copilul?
Se spune ca cei de la oras sunt mai emancipati si isi mai ajuta nevestele. Aiurea!!! Eu stau in Bucuresti si numai mamici am vazut la policlinica. In parc, poti sa-i numeri pe degete pe tati(sunt mult mai multi bunici). La treburile casnice, ma indoiesc ca dau din greu. La schimbat scutece de caca, cati tati participa? La dat mancare copilului, cati?
OK, va duceti la munca sa aduceti bani in casa. Dar si noi muncim, dragilor. Muncim de 3 ori mai mult decat voi...suntem menajerele voastre, bonele copiilor si mai avem si un job (uneori si mai multe).
Daca v-ati lua bona si menajera pe bani, nu v-ar ajunge salariile sa le platiti.
Asa ca lasati discriminarea. Discriminatele suntem noi, MAMELE, care nu ne mai plangem atat.
Luati rolul de TATA in serios, ajutati-va nevestele si copiii, si apoi blamati institutiile. Nu sunteti acceptati in spitale tocmai pentru ca nu luati acest rol in serios.


de curiozitate: ai citit subiectul sau doar te racoresti pe-acilea?







..timpul sterge totul, dar focul naste foc (Iris)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamabear spune:

Acum am vazut subiectul si nu am avut timp sa citesc tot ce s-a scris, dar va povestesc experienta mea.
Si noi ne-am confruntat cu refuzul internarii sotului alaturi de baiat, care avea 2 ani jumatate, (eu fiind insarcinata in 3 luni, cu probleme si neavand voie sa ridic nici un kg), acum 5 ani jumatate, la spitalul de copii din Iasi. Baietelul avea ochiul umflat , ca un cartof, avea etmoidita, si am fost trimisi la Iasi cu salvarea de la spitalul din Suceava, unde ni se aprobase sa stea tati cu puiul.
Ajunsi la Iasi, doctorita de la urgente mi-a zis ca nu-l interneaza pe tata alaturi de copil. Nu mai zic ca nici n-a vrut sa discute cu noi pana nu m-am imbracat intr-un capot rupt de-al lor, pe care trebuia sa-l tin cu mana, ca nu m-au lasat sa pastrez fusta pe mine . La incercarile mele de a-i spune ca nu are cine altcineva sa stea cu el, ca eu sunt insarcinata si nu am voie sa-l ridic, pt ca pierd sarcina, mi-a raspuns cu un "zambet" acru : "Alegeti care copil vreti sa traiasca cel nenascut sau asta bolnav,ca noi nu internam tati cu copiii". In disperarea noastra am sunat la un prieten din Iasi sa ne duca inapoi la Suceava, dar el ne-a spus ca are niste cunostinte la spital si sa asteptam putin poate se rezolva. Cat am stat noi asa, doctorita de la urgente spunea la toti, ce mama denaturata sunt eu, ca nu vreau sa stau cu baiatul in spital, asta asa, in fata mea, care plangeam disperata, langa sot, care tinea copilul (cu febra 40) in brate.
Dupa ce a ajuns prietenul si a discutat cu o doamna doctor , sefa pe una din sectii, s-a rezolvat totul si s-a internat sotul. Erau de altfel si destul de multe saloane goale, dar nu era bunavointa.

Eu, cu toate ca sunt ff pudica, nu m-as simti amenintata cu nimic sa stau intr-un salon cu un tatic. Acolo unde e bunavointa se poate sta, mai ales daca primeaza binele copilului, nu asa-zisul drept la intimitate al insotitorului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Revin si eu cu o intrebare generala: nu ati calatorit niciodata in vagoane cuseta? Eu da, si de foarte, foarte putine ori am fost numai cu femei, in general erau compartimente mixte. Si n-m vazut pe nimeni sa se strofoace din cauza asta, nici femei, nici barbati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Eu una ma conving din ce in ce mai mult ca nu e vorba de pudoare, este vorba de bunavointa.

Cand medicul ii spune unei mamici ca trebuie sa aleaga intre copilul nenascut si cel bolnav, se atinge cel mai jos grad de dezumanizare, sunt sigura ca aceste animale cu fata umana nu pun pe primul loc binele mamicilor deja internate (care vezi doamne nu ar suporta prezenta unui barbat in salon), ci isi satisfac placeri personale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

experienta noastra este precum a majoritatii femeilor de aici.
ne-am internat anul trecut, in noiembrie, la spitalul de copii din iasi. eu eram atat de bolnava incat era sa lesin cu copilul in brate (m-am afcut atat de alba incat s-a speriat si doctorita copilului), dar nu a contat prea mult. tatal a fost refuzat. ca sa poata sa vina sa ne viziteze - cate 5 minute de doua ori pe zi - a dat bani multi, spagi, pe romaneste, deoarece accesul barbatilor era interzis - in conditiile in care copilul meu era fffff grav bolnav, tatal lui vroia sa il vada, sa il tina de manutza, sa il pupe si sa ii spuna ca totul va fi bine.

e trist.

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput