Ionela,o fetita de doar 4 ani......

Ionela,o fetita de doar 4 ani...... | Autor: mikaeela

Link direct la acest mesaj

Fiti alaturi de noi.
Ma numesc Mihaela Samareanu si am o fetita de 5 ani ,grav bolnava care are nevoie urgent de un tratament in Germania

Fetita mea ,Ionela s-a nascut pe data de 15 iulie 2005 la maternitatea din Ploiesti,orasul in care si locuim.Eram foarte bucurosi cand ea a venit pe lume,dar din pacate bucuria ni s-a umbrit imediat ,cand dupa cateva ore dupa nastere doctorii ne-au spus ca ea sufera de o boala grava.Dupa mai multe investigatii doctorii ne-au spus ca ea sufera de o boala foarte rara numita,cutis marmorat congenital(o boala a pielii)Atunci ei ne-au mai spus ca ac boala asta nu o sa afecteze si alte organe,dar nu a fost sa fie asa.Pe la varsta de 8 luni am vazut ca fetita ,nu sta in fundulet si nu facea unele lucruri pe care le facea majoritatea copiilor de varsta ei.Am plecat cu fetita la Bucuresti pentru investigatii si doctorii de acolo ne-au spus ca ea sufera de o boala grava a sistemului nervos-tetrapareza spastica.Cand am auzit ca fetita mai sufera si de o alta boala grava am zis ca pica cerul pe noi,nu vroiam sa acceptam ca fetita noastra este atat de bolnava.Am fost la multe centre de recuperare aici in tara dar rezultatele au fost mici.Acum 2 ani am auzit de o clinica din Ucraina unde am fost si noi cu fetita pentru tratament.Dupa acele cure de tratament ,incepuse sa se vada progrese vizibile,Ionela statea mult mai bine in fundulet si intelegea mult ,mai multe lucruri.Dupa ce am venit cu ea din Ucraina am fost cu ea la un control oftalmologic la Bucuresti si doctorii ne-au dat o alta veste proasta,Ionela mai suferea de inca o boala grava :glaucom congenital la ambii ochi.Noi am vazut ca fetita nu vede prea bine ,dar nu ma gandeam sa sufere de o boala atat de grava a ochilor.Am operat-o de urgenta la ambii ochi,iar acum un an in iulie a mai suferit inca doua operatii la ambii ochi.Si parca nu era de ajuns asa ,ca in ianuarie anul trecut ,dupa o pneumonie foarte puternica ,fetita noastra a intrat in coma de gradul 3 din cauza sistemului imunitar foarte slabit.Atunci doctorii nu i-au mai dat nici o sansa ,dar Ionela s-a luptat cu boala si dupa 3 zile ea a iesit din coma.Din cauza acestei suferinte ea pierdut toate progresele pe care ea le-a facut pana atunci.Din pricina tuturor acesteor suferinte doctorii ne-au spus sa mergem cu ea cat mai repede la o clinica din Germania pentru mai multe investigatii si tratament,poate acolo vom gasi o rezolvare la cateva din problemele fetitei noastre,iar costul acestui tratament ne costa 15000 eur.

Am fost si la CAS sa intrebam daca ne poate aproba dosarul pentru tratament si au spus ca e foarte greu ca o sa dureze foarte mult sau poate sa nu ni-l aprobe niciodata.De aceea apelez la ajutorul oamenilor ,poate ne va ajuta Dumnezeu sa strangem banii necesari tratamentului ,pentru ca vrem sa plecam cu fetita cat mai repede ,,poate va scapa de toate suferintele si sa nu mai treaca prin ce a trecut pana acum.
Plus de asta fetita va mai trebui operata si aici in Romania la picioruse si are nevoie si de o bicicleta medicinala ,Motomed care costa in jur de 5000 euro
Am deschis si doua conturi pe numele meu ,Mihaela Samarenu

la banca BRD ,sucursala Ploiesti

in lei;RO35BRDE300SV37931003000

in euro:RO26BRDE300SV37931183000

COD SWIFT;BRDE ROBU

AVEM PAY-PAL
CONT PAY-PAL -MIHAELA77OPREA@YAHOO.COM -CU SPECIFICATIA PTR IONELA


date de contact:
Blog;http://ionelasamareanu.wordpress.com/
email:mihaelasamareanu@yahoo.com

tel.0765708270

Pana astazi -3-07-2010 ,avem in cont 900 euro si 300 lei.
Multumim,

Carminabulina,Flowers,Alex_andra,Corinasmile
Katya,Carrie,Boticelina,Madyrizi,Selene_bunny
Eseea,AlexandrinaMamagiuliei,Maggyc,Kriss79,Kid
Ducky,Olishka,Valentina,Valentina_22,Ana_I
Marybehappy,Tanti Zavaidoc,Georgipuia
Anangel_lexi


Va multumim din suflet pentru tot ceea ce faceti pentru noi




Bazar umanitar
Ajutor ptr Ionela


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

AM primit toate actele si informatiile despre acest caz.
Haideti sa ii dam o mana de autor Mihaelei.



**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Cred ca putem sa adaugam si cazul ei la Bazar. Mai vin banuti si de acolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Cate nenorociri pt un biet sufletel

Mihaela, cand trebuie sa plecati in Germania?
Sunt de acord cu bazarul.

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaeela spune:

Va multumesc din suflet ca sunteti alaturi de mine.
Cei din Germania nu ne-au programat pentru o data anume,ei ne-ai trimis acceptul lor si factura cu costul tratamentului si au zis cand v-om avea banii ,sa-i anuntam si ne vom putea duce cu fetita acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikaeela

Va multumesc din suflet ca sunteti alaturi de mine.
Cei din Germania nu ne-au programat pentru o data anume,ei ne-ai trimis acceptul lor si factura cu costul tratamentului si au zis cand v-om avea banii ,sa-i anuntam si ne vom putea duce cu fetita acolo.


Dar pana plecati, e ceva ce puteti face aici? Ma refer la proceduri de recuperare sau asa ceva... Exista un termen-limita pentru operatia din Germania?
Sper din suflet sa se stranga banii cat mai repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaeela spune:

Binenteles ca si aici in Romania ii facem tratament si recuperari Ionelei intensiv.
In Germania nu mergem pentru operatie ,ci pentru investigatii si tratament de specialitate .Acolo va trebui sa stam intre 4-6 saptamani, depinde ce vor decide cei de acolo.Noi speram sa putem strange banii mai repede ,nu exista un termen limita,dar cu cat mergem mai devreme cu atat mai bine pentru Ionela sa inceapa tratamentul cat mai repede,cu cat trece timpul si nu vom putea merge,cu atat va fi un minus mai mare in vindecarea ei.
.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Mihaela te rog sa iei legatura cu una dintre fetele care raspund de bazar,(alexandrina, Dodo-pui, Laura25, mihaela770, kid ) sa treaca si cazut vostru acolo, ca sa mai adunati niste banuti.Cu cat mai repede, cu atat mai bine.
Sanatate multa



BAZAR GENERAL - hainute, jucarii

Sa o ajutam pe MIHAELA, o fetita de doar 4 ani.....
Sa-l ajutam pe ALEX - te asteptam cu vesti bune din Israel
Sa-l ajutam pe BOGDAN
Sa salvam un inger - ALINA DONESCU
ROBI- o minune de copil, sa-l ajutam
Sa ajutam la terapia pentru EMMA
www.soringologan.com/" target="_blank">Ajutati un suflet - SORIN GOLOGAN
Ajutati-l pe CATALIN,un baietel de 5 ani, sa traiasca !


www.curcubeucuochialbastri.blogspot.com/" target="_blank">curcubeu cu ochi albastri - blog
Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Draga Mihaela, pentru ca sa fie acceptat la bazar cazul Ionelei deja sunt persoane care au sarit in ajutor cu produse (una dintre cererile pentru acceptare), mai este nevoie sa te angajezi ca o sa scrii cat de des poti ce e nou in cazul vostru si mai ales situatia conturilor.
Si oricum, daca nu pastrezi subiectul pe prima pagina, lumea va uita de caz repede.
Sa stii ca de la bazar nu se aduna multi bani, suntem doar un grup relativ mic. Dar daca-l popularizezi, poate creste chiar si pentru cazul vostru.
Intelegem ca iti e foarte greu, poti sa incerci sa alegi o persoana de contact dintre userii activi ai forumului.

Ce minunat ar fi ca problemele voastre sa-si afle un sfarsit curand.

Solicit www.taraluiandrei.ro/orasul-tau/voteaza-proiectul-lunii.html" target="_blank">voturi pentru un proiect inedit, se numeste www.taraluiandrei.ro/orasul-tau/proiecte/cu-soarele-la-picnic_237.html" target="_blank">Cu Soarele la picnic si vrea sa promoveze dispozitive de gatit care functioneaza cu energie solara, dispozitive despre care sustine ca sunt si usor de construit. Daca aveti disponibilitatea, va rog dati mai departe. Pentru curiosi, pe www.termo.utcluj.ro/picnicsolar" target="_blank"> site-ul proiectului exista si filmulete cu astfel de dispozitive.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina, mama lui Mihai (20 dec 2005) si a Mariei (21 nov. 2007).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaeela spune:

Draga Alexandrina,sigur ca va voi tine la curent cu evolutia Ionelei ,cat si despre situatia contului .
Chiar imi doresc foarte mult sa povestesc ce se va intampla de acum incolo cu Ionela.Sper ca de aci incolo sa va aducem numai vesti bune despre Ionela si sa nu mai trecem prin ce-am trecut pana acum.
Va pup pe toate care sunteti alaturi de mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Deci, pe fetita o cheama Ionela sau Mihaela?
Daca vom vorbi despre ea ca Ionela, ar fi bine sa editezi si titlul subiectului de fata.

Mergi la inceput