Bravo Alina,Emilia,Selina! Iepurasi 2010! (132)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

BRAVO EMILIAPOP ! SA VA TRAIASCA SI SA FITI TOTI 5 FERICITI !!!

Honeybaby:
eu am folosit protectia de cauciuc la mamelon 10 zile pt ca rana mea era de fapt o ragada - o fisura mai adinca cu lipsa de tesut (era ca o gaura in pielea groasa a mamelonului prin care se vedea un tesut alb dedesubt - si eu toanta, care nu stiam ce-i aia ragada, ziceam ca e canal infundat si aia alba e lapte inchegat si mai zgindaream si cuunghia sa iau "dopul" de lapte inchegat"... Deci a fost treaba serioasa, a trebuit sa astept sa se refaca tesutul, de aia am stat asa mult. Dar tu poti sa incerci sa dai fara protectie cind ti se pare ca s-a vindecat, iar daca mai doare, pui protectia inapoi...

Lindal: ma bucura hotarirea ta sa nu dai suplimnet :) Dar sa stii ca e f posibil ca toata lumea in jurul tau sa te preseze sa dai, si sa-ti fie si tie frica sa nu subnutresti copilul... nu e usor, trebuie sa fii f incapatinata si curajoasa ca sa rezisti tentatiei cu suplimentul ! Din cite imi amintesc, esti la primul copil, nu? Daca da, sa ai in vedere sa ai rabdare: copilul in primele zile nu prae stie sa suga, musca, mozoleste, nu apuca bine, nici tu n-ai sa stii sa-l tii corect, stresul o sa faca laptele sa curga greu probabil... sa te tii tare daca ai probleme... iar daca n-ai probleme, super !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Yuhuuu!A nascut Ioanact!Sa-ti traiasca fetili si sa fie sanatoase si tu la fel ca sa le cresti.
gagici eu am timp putin de tot sa intru dar cand intru iincerc sa citesc tot.
Legat de supliment si greutatea copilului...eu dupa ce am facut gentamicina injectabil si am hranit bebe doar cu biebron , am trecut direct pe tzitzi si mi l-a luat fara probleme.Nu am dat combinat si am si cadorisit laptele praf ca sa nu-mi faca cu ochiul.Nici macar lapte muls de la mine nu i-am dat cu biberonul pt ca el este iremediabil indragostit de tzitzi.
La noi a venit ieri dr pediatru,avem 5100 grame deci 1kg luat de la nastere,59 de cm adic 5 cm.Vorbesc si hainutele de 3 luni pe care i le-am luat.Dr mi-a zis ca de la 500 grame in sus este super asa ca nu va stresati aiurea.
Fug la baita si poate nu adorm bustean si revin.Pupici!

Mamica de George-Theodor

Doamne ajuta!

Eu si bebe il iubim pe tati !Muuult!Pt ca este cel mai bun tatic din lume!

www.flickr.com/photos/9821718@N07" target="_blank">Pozici
Poveste fara sfarsit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CoriMami spune:

Buna seara!
Felicitari Alina si Emilia!!!!
Sa va traiasca printesele, sa aveti laptic mult si bun, iar ele sa pape cuminti si sa nu faca colici!

Dianami pupici pt toate informatiile utile pe care le scrii aici.

Oanaiacovita, ce mai faceti voi? S-au mai ameliorat treburile dupa botez?

Mamici care ati nascut mai de o luna- doua, si-a revenit viata voastra de cuplu? Eu imi iubesc mult sotul, inainte stateam numai nas in nas, faceam totul impreuna si ne harjoneam ca 2 copii. Acum eu sunt atat de obosita ca nu mai pot tolera sosetele aruncate si nici nu mai trec asa usor cu vederea ca vine acasa la 21.30 . Imi este dor de clipele noatre impreuna... Ca sa nu mai zic ca el abia asteapta o partida de amor si eu mor de teama ca daca o sa ma doara dupa epiziotomie.

Va pup si seara buna tuturor! Plangeeee

Mamica de 8 martie - dulcea fetita Eliza Valentina
http://community.webshots.com/album/577280366MmlZOa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rmkristine spune:

Multumesc Vladi, Carmen, Diana!
Intr-adevar, consider ca acum ar fi prea devreme pt supliment, mi-a spus si dr ca daca vrea bebe sa suga la 15 min atunci sa-i dau! Macar sa vedem in prima luna cum este. Eu cred ca laptele va veni din ce in ce mai mult si incerc sa nu ma mai stresez. Oricum, multumim pt sfaturi si sprijin!
Bravo Alina! Sa fie Iustina sanatoasa si mancacioasa!

Marina 39 + CRISTIAN si mami de Bianca Maria (15.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Servus fetele!

Intru si eu din an in pasti.

Alina, Emilia FELICITARI!!! BUN VENIT PE LUME PRINTESE SCUMPE!!!

Happyjoy,Cori multumesc de "strigare", dar eu stau tare prost cu timpul. Al meu bebe este dependent de mine si trebuie sa ii acord mereu atentie ca altfel nu ne intelegem.
Eu sunt bine, chiar azi am fost la spital sa imi repet ecografia la stoma, pancreas etc plus analizele. Ecografic sunt ok, sa vedem si analizele ce or sa zica. Nu prea am mai tinut regim cu botezul, si m-a mai durut stomacul, dar in rest sunt bine.
Bebe Eric sa zic ca e mai bine dupa botez. Acum nu stiu daca de la el, sau incep sa ne paraseasca colicii, dar se trezeste doar de 2 ori noaptea la 2 si la 4/5, dar dupa trezirea de la 4/5 nu prea mai are chef de somn si trebuie leganat sa mai doarma asa ca ma "distrez" dormind in fund.
Mi-a fost racit dupa botez si i-am dat Panadol si acum e ok.

Nu am mai intrat ca ma cam doare subiectul alaptat si vad ca este intens dezbatut. Pe mine m-a afectat foarte mult pierderea laptelui si sincer ma doare cand va aud ca dati supliment. Eu urasc laptele praf, biberonul si procesul anevoies care il presupune alaptarea artificiala, dar din pacate nu am ce face si merg mai departe.
Eu sincer nu l-am cantarit pe bebe de la 11 zile, pentru ca la o luna nu am fost la dra de fam sa facem "bilantul" de teama sa nu capatam ceva visrusi. Acum saptamana viitoare ca facem 2 luni, trebuie sa mergem pentru vaccin si o sa vedem si cum stam cu greutatea,cm. Eu nu ma stresez, il vad ca e bine, are falcute, abia il mai tin in brate, dar normal ca asta e de la lapte praf.Oricum nici cand ii dadeam san nu ma stresam.

Cam atat despre noi.

Tin pumnii fetelor care au mai ramas sa aiba nasteri usoare si bebei sanatosi.

Pupici!!!

Oana, mami de minune mica, Eric Nicholas(21.02.2010)

Multumim Doamne pentru minunea data si ajuta-ne sa fim sanatosi!




Cand cineva acolo SUS te iubeste...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

Bravo Alina! Bun venit pe lume Iustina !

gaby
depresia se duce, chiar ma bate gandul sa dau o fuga in discoteca cu fetele :)

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dianami

"Astazi (14.04) a venit pe lume Justina, cu 3400 g,
natural fara epidurala, pe la 10.30.
Ma simt f. bine si astept sa mi-o aduca pe Justina in salon.
Pupici tuturor si nasteri usoare
celor care au mai ramas!"


Felicitari, Alina, recuperare usoara si bebe cuminte si sanatos!


Diana, mami de Alexandru (16.01.2010), Andrei (23.06.2008) si Iulia (15.07.2005)



felicitari Alina, bine ai venit Iustina!



Mari de Daria Maria(29.01.2008) si Oana Iulia(23.03.2010)
Povestea Darului plangacios



Daria


Iulia

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annya9 spune:

Bine v-am regasit!!!

Ei bine n-am nascut de ziua sotului meu, insa am ajuns acasa cu bebe de ziua lui. Ce cadou mai frumos puteam sa-i fac?
Noi suntem bine, usor obosita, incercam sa ne obisnuim cu bebe...mai bine zis de cateva ore, de cand am ajuns acasa ne invartim numai in jurul lui, il admiram, il mirosim, il mangaiem...il alaptam!
Am nascut sambata spre duminica, la 3 si 10 noaptea, prin cezariana, dar nu cu rahiperidurala cum doream ci cu totala. Dupa vreo 8 incercari de a-mi baga ace in spate am clacat si eu si amestezista s m-au intubat. Bebe a avut circulara de cordon pe tot corpul, inclusiv pe gat si pe un picior si inclusiv cu nod. A facut piruete, nu gluma!
In rest totul a fost ok dupa operatie, m-am refacut cat de cat, insa ma iebuneste o tuse , din cauza tuburilor care cica le-am avut pe gat. E foarte nasol sa tusesti dupa ceza, simti ca ti se rupe burta. Nici nu vreau sa ma gandsc ce senzatie ar fi la un stranut!!!

Felicitari noilor mamici!!! Bafat multa celor ramase!!!
Revin cu povesti!!!

Pupici

AMR 9 zile
37+ Radu Alexandru
poze, 33 saptamani

www.contractionmaster.com/" target="_blank">calculator contractii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annya9 spune:

Multumesc tuturor fetelor pentru sustinere, imi cer scuze Vio ca am trimis la orele alea mesaje,dar nu mai eram in stare sa gandesc prea mult si nici sa-mi dau seama ce ora este.
Miria, curaj!!! La mine au inceput contractiile din cauza circularei si era nasol daca mai stateam mult acasa. Dilatatie nu aveam...era sa o facem lata!!! Ce sa-i faci...asa e cand esti necunoscator...


mami de Radu Alexandru
poze, 33 saptamani

www.contractionmaster.com/" target="_blank">calculator contractii

Mergi la inceput